Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku ogłosił konkurs literacki oraz plastyczno-multimedialny „Dziewczyńskie historie, nieznane herstorie. Konkurs nie tylko dla dziewczyn”. Mogą w nim wziąć udział dzieci i młodzież w wieku 7-19 lat.
Ideą konkursu jest zachęcenie uczestniczek i uczestników do stworzenia własnych, ważnych opowieści o kobietach, zarówno opisujących ich doświadczenia osobiste, jak i odmalowujących postaci wielkich kobiet w kulturze i historii. Zgłoszenia można nadsyłać do 7 kwietnia – prace literackie i 14 kwietnia – prace plastyczne.
Jeśli chcemy napisać pracę literacką, możemy napisać krótką formę poetycką (wiersz) lub krótką formę prozatorską, np. felieton, esej, opowiadanie. Wybierając plastyczno-multimedialną formę wypowiedzi możemy przygotować pracę plastyczną (obraz, rysunek, kolaż, wycinanka), fotograficzną lub multimedialną (w formie filmu, slideshow, fotohistorii).
– Ideą konkursu jest zachęcenie młodych osób, by przyjrzały się doświadczeniu kobiet wszystkich generacji, zastanowiły się, co przeżywają lub przeżywały kiedyś dziewczynki, dziewczyny, panie dorosłe i dojrzałe, babcie i prababki. Mamy nadzieję, że próbie wyodrębnienia i przedstawienia własnego punktu widzenia towarzyszyć będzie dostrzeżenie niedocenianej często obecności kobiet w kulturze i historii – tłumaczą koordynatorki konkursu Bogna Burska i Barbara Piórkowska.
„Dziewczyńskie historie, nieznane herstorie. Konkurs nie tylko dla dziewczyn” odbywa się w ramach projektu Metropolitanka. Jest to projekt herstoryczny (z ang. her story – jej historia, w przeciwieństwie do history – jego historia), który opowiada o roli kobiet w historii, pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje trójmiejskiej metropolii, a także całego regionu pomorskiego. W roku 2012 Metropolitanka skoncentrowała się na kobietach związanych z dawną Stocznią Gdańską. W efekcie powstały trzy trasy turystyczne poświęcone działaczkom „Solidarności”, pracownicom stoczni oraz artystkom tworzącym na terenie stoczni. W ramach przedsięwzięcia odbyły się spacery z przewodniczkami po przygotowanych trasach, stworzono materiały do samodzielnego ich zwiedzania, odbył się panel dyskusyjny „Alina Pienkowska – Borusewicz – życie w służbie Solidarności” i wystawa prac studentek i studentów II roku Katedry Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prowadzony jest blog, na którym każdy może zaproponować wartą opisania herstorię.
Strona projektu wraz z blogiem: www.ikm.gda.pl/metropolitanka
Laureatom i laureatkom konkursu, podczas uroczystego rozstrzygnięcia konkursu w Instytucie Kultury Miejskiej, 16 maja zostaną przyznane nagrody książkowe w czterech kategoriach wiekowych.
Harmonogram:
7 kwietnia – termin nadsyłania prac literackich (liczy się data stempla pocztowego)
14 kwietnia – termin nadsyłania prac plastycznych (liczy się data stempla pocztowego)
do 10 maja – rozesłanie informacji o wygranej do laureatów i laureatek drogą e-mailową
16 maja, godz. 11.00 – uroczyste rozstrzygnięcie konkursu w Instytucie Kultury Miejskiej i wręczenie nagród
Na stronie: www.ikm.gda.pl/DziewczynskieHistorieKonkurs znajduje się regulamin i karta zgłoszenia do konkursu, a także wskazówki dla nauczycieli oraz uczniów z propozycjami tematów.
(UA)
- 20/02/2013 13:58 - Spółdzielcy kontra miasta: 15 zł za wywóz śmieci
- 20/02/2013 12:54 - Załamanie systemu opieki nocnej
- 19/02/2013 16:44 - Rewitalizacja Dolnego Wrzeszcza
- 19/02/2013 15:15 - Spółdzielcy grożą zaskarżeniem uchwały Rady Miasta do wojewody
- 19/02/2013 11:06 - Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
- 18/02/2013 16:59 - Dyplomy architektoniczne na Politechnice Gdańskiej - GALERIA
- 18/02/2013 15:23 - Rekrutacja do innowacyjnego projektu Pomorska Fabryka Designu
- 18/02/2013 09:31 - Dobrze zarobisz po Politechnice Gdańskiej
- 18/02/2013 09:27 - Zimowe szaleństwo naukowe w EduFun
- 18/02/2013 09:23 - Ferie w różowych okularach