Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Rozwój muzealnictwa morskiego

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 03 czerwca 2014 18:27

Podczas XII Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego, która pod koniec maja odbyła się w Gdańsku i Gdyni, zaprezentowano łącznie 22 referaty. Ukazano dorobek z ostatnich kilku lat oraz nowe inwestycje  związane z tym specyficznym muzealnictwem.


W podsumowaniu dwudniowych obrad Jerzy Litwin, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku powiedział, że mieliśmy doskonałą okazję dowiedzieć się o wielu nowych ciekawych przedsięwzięciach. - Im więcej będzie w naszym kraju palcówek muzealnych, tym łatwiej będzie nam trafiać do społeczeństwa z naszą muzealną ofertą jako ciekawą atrakcją turystyczną. Dobrze się dzieje, że nawet przy szkołach powstają i rozwijają się małe placówki muzealne, czego ewidentnym przykładem jest Muzeum flory i fauny morskiej i śródlądowej w Jaworzu.


altW opinii Jerzego Litwina (na powyższym zdjęciu) powstające w Gdyni Muzeum Emigracji powinno być raczej oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego. Więcej przecież w tym szczególnym miejscu morskości niż emigracji, która też przecież była morską. Podobne muzea uwzględniające problem emigracji i imigracji są w Barcelonie i Genui oraz w Bremenhaven. W ocenie Jerzego Litwina trudno będzie zrobić kopię Batorego w skali 1:10 dla potrzeb Muzeum Emigracji. W Gdyni i tak jest już imponująca ilość placówek promujących tematykę morską, co tylko może cieszyć. Podobnie jak  wyjątkowo duża ilość osób ze Szczecina, która wzięła udział w tej konferencji.


- Takie spotkania muzealników procentują, bo my się wiele nowego dowiadujemy, uczymy, wspomagamy i inspirujemy. Z tej konferencji, podobnie jak z poprzednich, powstanie zbiorcze opracowanie. My z niepokojem spostrzegamy jakie są czynione merytoryczne błędy, gdy nawet muzealnicy używają niewłaściwego nazewnictwa, jak np. model okrętu handlowego, czy tankowiec służący do transportu czołgów. Zagraniczni uczestnicy tego spotkania, jak goście z Francji, Niemiec i Serbii są bardzo pozytywnie zdziwieni tym, że w naszym muzealnictwie tak wiele dobrego się dzieje, jak dużo podejmujemy cennych inicjatyw. Z uznaniem odnieśli się też do zorganizowanej u nas niedawno temu międzynarodowej konferencji tylko muzealników rzecznych. W skali europejskiej podobna konferencja odbędzie się w 2015 roku w Hamburgu i zachęcam do udziału w niej - powiedział w podsumowaniu Jerzy Litwin.


altDrugiego dnia konferencji jej uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Wisły w Tczewie (zdjęcie powyżej) oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, w którym rolę gospodarza pełnił nowo mianowany dyrektor tej placówki muzealnej Tomasz Miegoń. Również i tutaj można było się dowiedzieć o wielu ciekawych przedsięwzięciach. I tak dla przykładu dr Tomasz Budzan z Muzeum Narodowego w Szczecinie mówił o nowo tworzonej wystawie multimedialnej pt. „Od kompasu słonecznego do systemu DECCA - historia hiperboli w nawigacji", której otwarcie zaplanowano już za kilka miesięcy, bo na wrzesień.


Z kolei dr Marek Guziki z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie opowiedział o Gimnazjum nr 1 w Jaworznie, przy którym od 48 lat funkcjonuje Muzeum flory i fauny morskiej i śródlądowej. W tym roku, kosztem budowy za 1,7 mln zł i przy wyposażeniu za 350 tys. zł, niebawem zostanie uruchomiony nowy obiekt wystawienniczy. W nim największa sala ma 140 m kw powierzchni i będą się w niej mieściły dwa duże akwaria o prawie 5 m długości i po prawie metrze szerokości i wysokości. Gimnazjum w Jaworznie, jak wspomniała jego nauczycielka Barbara Szermańska, ma 160 uczniów, którzy uczą się przewodnictwa po muzeum w ramach dodatkowych zajęć na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.


altPodczas konferencji głos zabrał dr Marcin Szerle z Muzeum Emigracji w Gdyni, które będzie miało siedzibę w byłym Dworcu Morskim (zdjęcie powyżej). Jego uruchomienie planowane jest na połowę 2015 roku. Obecnie dobiega końca remont obiektu i trwają odbiory techniczne. Rozpoczęto też poszukiwania dokumentacji statku pasażerskiego Batory, gdyż jest plan budowy jego makiety w skali 1:10. Brakuje zdjęć wnętrz tego statku i nie wiadomo na przykład jakiego koloru były wymalowane ściany. Jak były wyposażone wnętrza, a przecież był to pływający salon sztuki.


altPaweł Pawłowski z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu (na powyższym zdjęciu z prawej w rozmowie z Jerzym Litwinem) opowiedział o powstającym Muzeum Lotnictwa Morskiego w Rogowie. Od 10 lat trwają prace renowacyjne poniemieckich hangarów. Niestety po wypadku w Smoleńsku i objęciu wielu stanowisk przez nową ekipę, sprawa utknęła w miejscu. A szkoda, bo jest już zgromadzonych i przechowywanych w zabytkowym poniemieckim hangarze kilka starych samolotów. Teren ma 100 ha powierzchni i nadaje się do organizacji dużych imprez plenerowych. Kilka takich spotkań już się odbyło i cieszyły się one dużą frekwencją.  


altDr Monika Jankiewicz-Brzostowska z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku ukazała bogate zbiory malarstwa marynistycznego, które pomimo finansowego kryzysu przez cały czas są uzupełniane nowymi zakupami. W odstępach około półrocznych nowe nabytki są prezentowane na marynistycznych wystawach w Spichlerzach na Ołowiance (zdjęcie powyżej).


altNa koniec dwudniowej konferencji Andrzej Jaskóła, z-ca red. naczelnego miesięcznika Morze, Statki, i Okręty, przekazał na ręce nowego dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Tomasza Miegonia szal okolicznościowy weteranów floty federacji rosyjskiej, jaki otrzymał od pracowników miesięcznika Gangud, którego redakcja ma siedzibę w Petersburgu. 

Następna taka ogólnopolska konferencja muzealników morskich odbędzie się za dwa lata, najprawdopodobniej w Kołobrzegu.

Wła-49
Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież