Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Rozwój muzealnictwa morskiego

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 03 czerwca 2014 18:27

Podczas XII Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego, która pod koniec maja odbyła się w Gdańsku i Gdyni, zaprezentowano łącznie 22 referaty. Ukazano dorobek z ostatnich kilku lat oraz nowe inwestycje  związane z tym specyficznym muzealnictwem.


W podsumowaniu dwudniowych obrad Jerzy Litwin, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku powiedział, że mieliśmy doskonałą okazję dowiedzieć się o wielu nowych ciekawych przedsięwzięciach. - Im więcej będzie w naszym kraju palcówek muzealnych, tym łatwiej będzie nam trafiać do społeczeństwa z naszą muzealną ofertą jako ciekawą atrakcją turystyczną. Dobrze się dzieje, że nawet przy szkołach powstają i rozwijają się małe placówki muzealne, czego ewidentnym przykładem jest Muzeum flory i fauny morskiej i śródlądowej w Jaworzu.


alt



W opinii Jerzego Litwina (na powyższym zdjęciu) powstające w Gdyni Muzeum Emigracji powinno być raczej oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego. Więcej przecież w tym szczególnym miejscu morskości niż emigracji, która też przecież była morską. Podobne muzea uwzględniające problem emigracji i imigracji są w Barcelonie i Genui oraz w Bremenhaven. W ocenie Jerzego Litwina trudno będzie zrobić kopię Batorego w skali 1:10 dla potrzeb Muzeum Emigracji. W Gdyni i tak jest już imponująca ilość placówek promujących tematykę morską, co tylko może cieszyć. Podobnie jak  wyjątkowo duża ilość osób ze Szczecina, która wzięła udział w tej konferencji.


- Takie spotkania muzealników procentują, bo my się wiele nowego dowiadujemy, uczymy, wspomagamy i inspirujemy. Z tej konferencji, podobnie jak z poprzednich, powstanie zbiorcze opracowanie. My z niepokojem spostrzegamy jakie są czynione merytoryczne błędy, gdy nawet muzealnicy używają niewłaściwego nazewnictwa, jak np. model okrętu handlowego, czy tankowiec służący do transportu czołgów. Zagraniczni uczestnicy tego spotkania, jak goście z Francji, Niemiec i Serbii są bardzo pozytywnie zdziwieni tym, że w naszym muzealnictwie tak wiele dobrego się dzieje, jak dużo podejmujemy cennych inicjatyw. Z uznaniem odnieśli się też do zorganizowanej u nas niedawno temu międzynarodowej konferencji tylko muzealników rzecznych. W skali europejskiej podobna konferencja odbędzie się w 2015 roku w Hamburgu i zachęcam do udziału w niej - powiedział w podsumowaniu Jerzy Litwin.


alt



Drugiego dnia konferencji jej uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Wisły w Tczewie (zdjęcie powyżej) oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, w którym rolę gospodarza pełnił nowo mianowany dyrektor tej placówki muzealnej Tomasz Miegoń. Również i tutaj można było się dowiedzieć o wielu ciekawych przedsięwzięciach. I tak dla przykładu dr Tomasz Budzan z Muzeum Narodowego w Szczecinie mówił o nowo tworzonej wystawie multimedialnej pt. „Od kompasu słonecznego do systemu DECCA - historia hiperboli w nawigacji", której otwarcie zaplanowano już za kilka miesięcy, bo na wrzesień.


Z kolei dr Marek Guziki z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie opowiedział o Gimnazjum nr 1 w Jaworznie, przy którym od 48 lat funkcjonuje Muzeum flory i fauny morskiej i śródlądowej. W tym roku, kosztem budowy za 1,7 mln zł i przy wyposażeniu za 350 tys. zł, niebawem zostanie uruchomiony nowy obiekt wystawienniczy. W nim największa sala ma 140 m kw powierzchni i będą się w niej mieściły dwa duże akwaria o prawie 5 m długości i po prawie metrze szerokości i wysokości. Gimnazjum w Jaworznie, jak wspomniała jego nauczycielka Barbara Szermańska, ma 160 uczniów, którzy uczą się przewodnictwa po muzeum w ramach dodatkowych zajęć na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.


alt



Podczas konferencji głos zabrał dr Marcin Szerle z Muzeum Emigracji w Gdyni, które będzie miało siedzibę w byłym Dworcu Morskim (zdjęcie powyżej). Jego uruchomienie planowane jest na połowę 2015 roku. Obecnie dobiega końca remont obiektu i trwają odbiory techniczne. Rozpoczęto też poszukiwania dokumentacji statku pasażerskiego Batory, gdyż jest plan budowy jego makiety w skali 1:10. Brakuje zdjęć wnętrz tego statku i nie wiadomo na przykład jakiego koloru były wymalowane ściany. Jak były wyposażone wnętrza, a przecież był to pływający salon sztuki.


alt



Paweł Pawłowski z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu (na powyższym zdjęciu z prawej w rozmowie z Jerzym Litwinem) opowiedział o powstającym Muzeum Lotnictwa Morskiego w Rogowie. Od 10 lat trwają prace renowacyjne poniemieckich hangarów. Niestety po wypadku w Smoleńsku i objęciu wielu stanowisk przez nową ekipę, sprawa utknęła w miejscu. A szkoda, bo jest już zgromadzonych i przechowywanych w zabytkowym poniemieckim hangarze kilka starych samolotów. Teren ma 100 ha powierzchni i nadaje się do organizacji dużych imprez plenerowych. Kilka takich spotkań już się odbyło i cieszyły się one dużą frekwencją.  


alt



Dr Monika Jankiewicz-Brzostowska z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku ukazała bogate zbiory malarstwa marynistycznego, które pomimo finansowego kryzysu przez cały czas są uzupełniane nowymi zakupami. W odstępach około półrocznych nowe nabytki są prezentowane na marynistycznych wystawach w Spichlerzach na Ołowiance (zdjęcie powyżej).


alt



Na koniec dwudniowej konferencji Andrzej Jaskóła, z-ca red. naczelnego miesięcznika Morze, Statki, i Okręty, przekazał na ręce nowego dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Tomasza Miegonia szal okolicznościowy weteranów floty federacji rosyjskiej, jaki otrzymał od pracowników miesięcznika Gangud, którego redakcja ma siedzibę w Petersburgu. 

Następna taka ogólnopolska konferencja muzealników morskich odbędzie się za dwa lata, najprawdopodobniej w Kołobrzegu.

Wła-49
Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież