Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

XI "Piknik na zdrowie"

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
niedziela, 12 czerwca 2016 12:44

W sobotę 11 czerwca Gdański Uniwersytet Medyczny po raz jedenasty zorganizował "Piknik na Zdrowie". Na ponad sześćdziesięciu stoiska wykonano kilka tysięcy wykonanych badań i udzielono kilkaset porad.Bezpłatne badanie poziomu cukru i cholesterolu we krwi, nauka samobadania piersi, porady jak rzucić palenie, nauka zasad udzielania pierwszej pomocy, przeglądy stomatologiczne, USG tarczycy, konkursy rysunkowe dla dzieci to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na gości pikniku. Nie zabrakło cieszących się co roku dużym powodzeniem pokazów ratownictwa medycznego. Gościem Pikniku było Pomorskie Centrum Słuchu i Mowy, którego przedstawiciele wykonywali przesiewowe badania słuchu oraz udzielali porad logopedycznych i psychologicznych. Około południa, zorganizowano posiłek – mercimek corbasi, czyli... zupę soczewicową. Przyrządza się ją z czerwonej soczewicy namoczonej wcześniej z dodatkiem marchewki, koncentratu pomidorowego oraz bulionu rosołowego.


altaltalt- "Piknik na Zdrowie" to pewna tradycja, która ugruntowała się ze względu na zapotrzebowanie społeczeństwa - powiedział prof. Janusz Moryś, rektor GUMed. - Podczas pikniku można dokonać pomiaru i badań ciśnienia tętniczego, poziomu cukru, cholesterolu, stanu uzębienia, krzywizny kręgosłupa - takich rzeczy typowych, z którymi możemy sobie poradzić w warunkach polowych. Dla mieszkańców jest to taki "sprint" przez badania i możliwość uzyskania porady bez kolejek, może z niewielkimi kolejkami. Niektóre stoiska cieszą się dużym powodzeniem: ultrasonografia, okulistyka. Istotne jest to, że podczas pikniku jest inna atmosfera. To nie jest atmosfera gabinetu lekarskiego. Nie ma takiego strachu jaki towarzyszy każdemu z nas podczas wizyty u lekarza gdy boimy się, że znajdzie się coś nietypowego. Bardzo nam zależy żeby pokazać studentom, że nie tylko działalność za pieniądze jest ważna, że misją pracownika służby zdrowia czy ochrony zdrowia jest pomaganie drugiemu człowiekowi. To jest dla nas bardzo ważna rzecz bo większość osób na stoiskach to są studenci pod opieką nauczycieli. Dla studentów jest to okazja do trochę innego kontaktu z pacjentem. W szpitalu mamy do czynienia raczej z bardzo chorymi ludźmi. Na pikniku większość odwiedzających ma raczej drobne problemy zdrowotne, chce sprawdzić swój stan zdrowia. Wierzę, że uda się części studentów wpoić zasadę, że takie działanie prospołeczne, działanie wychodzące w stronę potrzeb społecznych jest bardzo ważne.


altaltalt


- Nasza stoisko jest głównie dla dzieci - powiedziała Joanna Marzeion, edukator z Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni. - Chcemy dzieciom pokazać między innymi jak długie jest nasze jelito, bo wiele osób, nawet dorosłych, nie zdaje sobie sprawy, że jelito cienkie ma nawet 7 metrów. Robimy różne eksperymenty związane z ph - badamy, która z substancji ma ph kwaśne, która obojętne. Przeprowadzamy eksperymenty z płynem lugola.


altalt- Na naszym stoisku prowadzimy kampanię dotyczącą profilaktyki otępienie i choroby Alzheimera - powiedziała Amanda Sobolewska, Studenckie Koło Naukowe Geriatrii, Klinika Chorób Wewnętrznych, Chorób Tkanki Łącznej i Geriatrii. - Informujemy pacjentów jak zapobiegać tym chorobom wieku podeszłego. Mierzymy również podstawowe parametry życiowe jak poziom glukozy, ciśnienia czy tętno. Informujemy również na temat osteoporozy, na temat odpowiedniej diety, zajmowania się osobami starszymi, pielęgnacją osób starszych.


altalt- Jestem stałym gościem "Pikniku na zdrowie" - przyznała pani Elżbieta. - To mój piąty piknik. Przychodzę zrobić badania. Jestem ciekawa nowości. Biorę ulotki odnośnie moich dolegliwości. Smakuję niektóre rzeczy, bo są tu do smakowania. Warto odwiedzić ten piknik.


Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież