Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Mieszkańcy Dolnego Miasta wydali "Historię Dolnego Miasta do 1945 roku"

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
wtorek, 14 czerwca 2016 18:25

Od grudnia 2015 roku do lutego 2016 roku zbierano pieniądze na książkę o Dolnym Mieście. Oficjalna premiera "Historii Dolnego Miasta do 1945 roku" autorstwa Aleksandra Masłowskiego odbyła się 11 czerwca w CSW Łaźnia na ulicy Jaskółczej.Premiera "Historii Dolnego Miasta do 1945 roku" składała się z dwóch części. W pierwszej w CSW Łaźnia członkowie Opowiadaczy historii zaprezentowali kilka scenek, do których tłem były fragmenty książki czytane przez Aleksandra Masłowskiego. Frekwencja zaskoczyła organizatorów, którzy nie spodziewali się tak dużego zainteresowania i spotkanie odbyło się w sali, która nie pomieściła wszystkich chętnych. W drugiej części uczestnicy premiery przenieśli się w pobliże starej zajezdni tramwajowej gdzie osoby, które wcześniej dokonały wpłat odebrały swoje egzemplarze książki, a każdy chętnych mógł ją kupić i otrzymać dedykację od autora. Chętnych nie brakowało.


altalt- Pomysł na książkę, w odróżnieniu od samej książki, nie jest mojego autorstwa - wyznał Aleksander Masłowski, autor "Historii Dolnego Miasta do 1945 roku". - Pomysł jest Opowiadaczy historii. Pomysł był taki, aby to co można usłyszeć od ludzi czyli całą historię po 1945 roku, którą znamy bardzo dobrze, dlatego że są tu ludzie, którzy nam ją na bieżąco opowiadają, żeby tą historię rzucić na tło, które było potrzebne, bo żeby zrozumieć co działo się po 45 roku trzeba wiedzieć co działo się przedtem. Tą całą bazę historyczną, żeby to zebrać, żeby te rozproszone informacje, które były w tej książce, w tamtej książce i w dziesięciu jeszcze innych źródłach, żeby to znalazło się w jednym miejscu. I taką podstawową wersję, przeglądową historię Dolnego Miasta do tego 45 roku, do tej cezury, napisać. Opowiadacze historii, z którym współpracowałem już wcześniej, robiliśmy inne projekty edukacyjne, zwrócili się do mnie czy ja bym czegoś takiego nie napisał. Powiedziałem "Oczywiście, że tak". Napisałem to, a potem długi czas nad tą książką pracowaliśmy, zbieraliśmy fundusze, niecierpliwie czekaliśmy, aż przyjedzie z drukarni. No i jest.


altaltaltJak zdobywane były materiały do książki?
- Materiały ilustracyjne były zdobywane w ramach stowarzyszenia Opowiadacze historii czyli ludzie, którzy sami materiały zbierają, kupują, dostają, szukają, znajdują - powiedział Aleksander Masłowski. - Trudno mi odpowiedzieć jak były zbierany materiał merytoryczny czyli treść książki, bo to był długotrwały proces. Nie jestem w stanie sobie przypomnieć co, gdzie znalazłem. Starałem się zrobić rys historyczny historii Dolnego Miasta. Ta książka jest o tyle niesamowita, że jest książką, którą ludzie sami sobie sfinansowali. To jest pierwszy przypadek w powojennej historii Gdańska, że książka powstała ze składek. Ludzie, którzy stwierdzili, że jest to ciekawy projekt, że będzie coś fajnego, zaczęli wpłacać pieniądze. W ten sposób zebrano całą kwotę, nawet z niewielką górką, która była potrzebna na wydanie książki. I w ten sposób mieszkańcy Dolnego Miasta, głównie, ale nie tylko oni, sami sobie książkę o swojej dzielnicy wydali. To pierwszy taki przypadek w powojennym Gdańsku i oby takich więcej. Muszę powiedzieć, że kiedy ostatecznie wziąłem książkę do rąk byłem nią zachwycony. Bardzo mi się podoba to co w tym wspólnym trudzie powstało.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież