Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Energa Wybrzeże - H.Skrzydlewska Orzeł LIVE 41:49
niedziela, 26 maja 2024 08:36
Energa Wybrzeże - H.Skrzydlewska Orzeł LIVE 41:49
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Mieszkańcy Dolnego Miasta wydali "Historię Dolnego Miasta do 1945 roku"

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
wtorek, 14 czerwca 2016 18:25

Od grudnia 2015 roku do lutego 2016 roku zbierano pieniądze na książkę o Dolnym Mieście. Oficjalna premiera "Historii Dolnego Miasta do 1945 roku" autorstwa Aleksandra Masłowskiego odbyła się 11 czerwca w CSW Łaźnia na ulicy Jaskółczej.Premiera "Historii Dolnego Miasta do 1945 roku" składała się z dwóch części. W pierwszej w CSW Łaźnia członkowie Opowiadaczy historii zaprezentowali kilka scenek, do których tłem były fragmenty książki czytane przez Aleksandra Masłowskiego. Frekwencja zaskoczyła organizatorów, którzy nie spodziewali się tak dużego zainteresowania i spotkanie odbyło się w sali, która nie pomieściła wszystkich chętnych. W drugiej części uczestnicy premiery przenieśli się w pobliże starej zajezdni tramwajowej gdzie osoby, które wcześniej dokonały wpłat odebrały swoje egzemplarze książki, a każdy chętnych mógł ją kupić i otrzymać dedykację od autora. Chętnych nie brakowało.


altalt- Pomysł na książkę, w odróżnieniu od samej książki, nie jest mojego autorstwa - wyznał Aleksander Masłowski, autor "Historii Dolnego Miasta do 1945 roku". - Pomysł jest Opowiadaczy historii. Pomysł był taki, aby to co można usłyszeć od ludzi czyli całą historię po 1945 roku, którą znamy bardzo dobrze, dlatego że są tu ludzie, którzy nam ją na bieżąco opowiadają, żeby tą historię rzucić na tło, które było potrzebne, bo żeby zrozumieć co działo się po 45 roku trzeba wiedzieć co działo się przedtem. Tą całą bazę historyczną, żeby to zebrać, żeby te rozproszone informacje, które były w tej książce, w tamtej książce i w dziesięciu jeszcze innych źródłach, żeby to znalazło się w jednym miejscu. I taką podstawową wersję, przeglądową historię Dolnego Miasta do tego 45 roku, do tej cezury, napisać. Opowiadacze historii, z którym współpracowałem już wcześniej, robiliśmy inne projekty edukacyjne, zwrócili się do mnie czy ja bym czegoś takiego nie napisał. Powiedziałem "Oczywiście, że tak". Napisałem to, a potem długi czas nad tą książką pracowaliśmy, zbieraliśmy fundusze, niecierpliwie czekaliśmy, aż przyjedzie z drukarni. No i jest.


altaltaltJak zdobywane były materiały do książki?
- Materiały ilustracyjne były zdobywane w ramach stowarzyszenia Opowiadacze historii czyli ludzie, którzy sami materiały zbierają, kupują, dostają, szukają, znajdują - powiedział Aleksander Masłowski. - Trudno mi odpowiedzieć jak były zbierany materiał merytoryczny czyli treść książki, bo to był długotrwały proces. Nie jestem w stanie sobie przypomnieć co, gdzie znalazłem. Starałem się zrobić rys historyczny historii Dolnego Miasta. Ta książka jest o tyle niesamowita, że jest książką, którą ludzie sami sobie sfinansowali. To jest pierwszy przypadek w powojennej historii Gdańska, że książka powstała ze składek. Ludzie, którzy stwierdzili, że jest to ciekawy projekt, że będzie coś fajnego, zaczęli wpłacać pieniądze. W ten sposób zebrano całą kwotę, nawet z niewielką górką, która była potrzebna na wydanie książki. I w ten sposób mieszkańcy Dolnego Miasta, głównie, ale nie tylko oni, sami sobie książkę o swojej dzielnicy wydali. To pierwszy taki przypadek w powojennym Gdańsku i oby takich więcej. Muszę powiedzieć, że kiedy ostatecznie wziąłem książkę do rąk byłem nią zachwycony. Bardzo mi się podoba to co w tym wspólnym trudzie powstało.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież