Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

55 lat polskiego rock&rolla

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 07 kwietnia 2014 21:09

Nad Rudym Kotem zawieszono marmurową gitarę, która ma upamiętniać pierwszy koncert rockowy w Gdańsku.Wszystko rozpoczęło się o godz. 18.30. Wokół ronda przed Domem Prasy rundę zrobiły dwa Cadillaci z '59 roku, a za nimi ruszyły milicyjne Nysy, z których wybiegli funkcjonariusze, aby powstrzymać słuchających rock&rolla podróżujących. Byli wśród nich Franciszek Walicki, Wojciech Korda i Marek Piekarczyk. Chwilę później uczestnicy wydarzenia przeszli pod budynek dawnego Rudego Kota, gdzie dołączyli także m.in. Krzysztof Skiba i Grzegorz Skawiński.


alt


alt


- Właśnie w tym klubie byłem nie tylko świadkiem, ale także uczestnikiem wydarzenia jakim były narodziny rock&rolla w Polsce – wspominał podczas uroczystości, będący w świetnej formie, 93-letni Franciszek Walicki. Te wydarzenia miały miejsce 55 lat temu. Dokładnie 24 marca 1959 w klubie przy ulicy Garncarskiej 18 w Gdańsku odbył się pierwszy koncert rock&rollowy. Wystąpił wtedy zespół Rythm'n'Blues z Walickim w składzie. Wtedy też szybko zareagowały ówczesne władze, które kazały rozwiązać zespół i zakazały używania nazwy gatunku. Franciszek Walicki, ojciec chrzestny polskiego rock&rolla, umiał jednak sobie z tym poradzić. Wymyślił big-bit oraz „kolorowe zespoły”. Nastał czas Niebiesko-Czarnych,  Czerwono-Czarnych, a później także Czerwonych Gitar. Odnośnie tych ostatnich, a o czym nikt nie wspomniał, dziś (7 kwietnia) przypada 33. rocznica śmierci Krzysztofa Klenczona. Zatem symbolika uroczystości była jeszcze dobitniejsza.


alt


alt


Wydarzenia minionych lat chciał upamiętnić pomysłodawca imprezy, Wojciech Korzeniewski z Fundacji Sopockie Korzenie. - Chcieliśmy, aby w Rudym Kocie powstało Muzeum Polskiego Rocka, jednak do dziś jest to niemożliwe – mówił. Niestety, budynek w którym pierwsze kroki stawiał chociażby Czesław Niemen jest w rękach prywatnych i od wielu lat nie pełni już miejsca kulturalnych spotkań. Jest to kolejna porażka miasta, które nie potrafiło utrzymać przy życiu miejsca tak istotnego dla współczesnej polskiej muzyki rozrywkowej i kultury w ogóle.


alt


Podczas happeningu została odsłonięta pamiątkowa tablica – w kształcie gitary – upamiętniająca tamte koncerty a także i samego Rudego Kota. Około setka zgromadzonych ludzi, w większości pamiętająca czasy świetności tego miejsca, ze smutkiem w oczach patrzyła na niszczejący budynek, ale jednocześnie z radością wspominała i patrzyła na ludzi, którzy tworzyli muzykę ich młodości.


alt


Należy mieć nadzieję, że ci młodzi ludzie, którzy dziś pytali kim jest ten starszy pan w czapce i o co to całe zamieszanie, będą mieli jeszcze okazję przyjść do Rudego Kota, który poza funkcją Muzeum Polskiego Rocka, będzie też ponownie miejscem spotkań towarzyskich i początkiem drogi dla wielu innych świetnych polskich wykonawców.


- Dziś młodzi ludzie mają nowe gatunki, hip-hop, punk czy rap – stwierdził Franciszek Walicki. - Ale są też i ci, dzięki którym rock&roll wciąż żyje i ewoluuje.

goch

fot. Patrycja Sobucka

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież