Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 19 stycznia 2022 14:53

alt1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów. W Gdańsku i Sopocie od początku roku zanotowano w sumie prawie 1300 wykroczeń jak wynika z informacji przekazanych "Gazecie Gdańskiej" przez Komendy Miejskie Policji w Gdańsku i Sopocie. Nałożono ponad 950 mandatów.


Od początku roku 2022 zostały podniesione kwoty mandatów za najpoważniejsze wykroczenia w ruchu drogowym. Wcześniej najwyższy mandat za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h wynosił 500 zł. Według nowego taryfikatora jest to kara w wysokości 1500 zł za przekroczenie prędkości o 71 km/h lub więcej. Tak samo wzrosły kwoty mandatów za wykroczenia popełniane przeciwko bezpieczeństwu pieszych w ruchu drogowym. W tym przypadku mandat może mieć wysokość nawet 1500 zł. Za rozmawianie przez telefon, trzymając słuchawkę przy uchu, można otrzymać już nie 200 zł, a 500 zł mandatu.


W Gdańsku od 1 do 17 stycznia 2022 r. około 850 kierujących zostało ukaranych mandatami karnymi zgodnie z nowo obowiązującym taryfikatorem.

Najczęściej popełnianym wykroczeniem przez kierujących jest przekroczenie dozwolonej prędkości. Od początku roku około 630 kierujących poniosło konsekwencje w postaci mandatów karnych w związku z tym właśnie wykroczeniem.

Kolejnym najczęściej karanym przewinieniem jest spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym w postaci kolizji. Za to wykroczenie nałożono blisko 140 mandatów karnych.

Najwyższy wystawiony do tej pory mandat według nowego taryfikatora wynosił 3000 zł i został nałożony na kierującego, który nie zastosował się do sygnalizacji świetlnej oraz przekroczył dozwoloną prędkość o 71 km/h w terenie zabudowanym.


Od momentu wejścia w życie nowego taryfikatora sopoccy policjanci ruchu drogowego ujawnili 444 wykroczenia, z czego większość, bo aż 272, dotyczyła przekroczenia dozwolonej prędkości. Funkcjonariusze nałożyli 323 mandaty, w 92 przypadkach zastosowali pouczenie, a wobec 29 sprawców wykroczeń skierują wniosek o ukaranie do sądu.

W trakcie prowadzonych działań policjanci drogówki ujawnili jednego kierującego, który na ulicach Sopotu przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 51 km/h. Do zdarzenia doszło w miniony weekend, a kierujący przekroczył prędkość o 51 km/h. Za to wykroczenie sprawca został ukarany mandatem w kwocie 1500 zł i 10 punktów karnych. Ponadto zgodnie z przepisami straci uprawnienia do kierowania na 3 miesiące.

Od początku roku funkcjonariusze ruchu drogowego zatrzymali też do kontroli jednego kierującego pojazdem, który przekroczył dozwoloną prędkość o 41-50 km/h. Za popełnione wykroczenie policjanci nałożyli na sprawcę mandat karny w kwocie 1000 zł i 8 punktów karnych, ale w związku z odmową jego przyjęcia zostanie skierowany do sądu wniosek o ukaranie kierującego.

Do dnia 18 stycznia policjanci sopockiej drogówki odnotowali 12 wykroczeń drogowych polegających na przekroczeniu dozwolonej prędkości o 31-40 km/h przez kierujących pojazdami. Wszyscy sprawcy zostali ukarani mandatami w kwocie 800 zł.

Od 1 stycznia sopoccy policjanci odnotowali na ulicach miasta również 12 kolizji drogowych. Zgodnie z nowym taryfikatorem, w tym przypadku grzywna to kwota mandatu za wykroczenie powiększona o 1000 zł. Na ośmiu sprawców wykroczeń funkcjonariusze nałożyli mandaty w kwocie od 1050 do 1300 zł, a w czterech pozostałych sprawach, m.in. z powodu odmowy przyjęcia mandatu, zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu.

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież