Uczniowie zgłębiali tajemnice Słońca i Księżyca » W Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej odbyła się VI Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa "Zdoln... Twierdza zamknięta o pół roku dłużej » Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę Obywatelską i jej satelitów, system stwor... Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszeg... » Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygań... Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice » PaniAgnieszka OwczarczakPrzewodnicząca Rady Miasta GdańskaSzanowna Pani,Po moim piśmie skierowanym d... W tygodniku „Sieci”: Cenzura w natarciu » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza ujawnia kulisy procesu z pozwu TVN, wytoczonego dziennikarzom Fra... Marek Balicki: Budziła się nadzieja » Z dr. Markiem Balickim, lekarzem psychiatrą i anestezjologiem, w 1980 r. członkiem Komitetu Strajkow... Aktywa Lotosu są zbywane w kontrolowany sposób. Daniel Obajtek: nie ul... » Daniel Obajtek, prezes Polskiego Koncernu Naftowego, odniósł się do informacji o rzekomym niekontrol... Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczal... » W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informuj... Piotr Czauderna: Straciliśmy wielu utalentowanych ludzi » Z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Czauderną, uczestnikiem strajku studenckiego na AMG w listopadzie 1... Paliw dostatek, na stacjach spokój » Spokojnie na gdańskich stacjach paliw. Z krótkiego rekonesansu reportera "Gazety Gdańskiej" na Przym...
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
czwartek, 24 listopada 2022 18:46
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę
Trefl nie dał szans beniaminkowi
wtorek, 22 listopada 2022 17:48
Trefl nie dał szans beniaminkowi
Kolejne zwycięstwo bez straty seta w ERGO Arena odnieśli siatkarze
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
sobota, 26 listopada 2022 13:21
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
Ekstraklasa PKO BPW Gdańsku rozegrano zaległość z sierpnia. Wiary
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
poniedziałek, 21 listopada 2022 18:12
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
Z dniem 21 listopada Sławomir Czarniecki został powołany na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
poniedziałek, 14 listopada 2022 11:29
Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
XIX wieczne gdańskie malarstwo zdominowane przez pruską
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
niedziela, 30 października 2022 19:40
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach unihokeja wyłoniły medalistki

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 19 stycznia 2022 14:53

alt1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów. W Gdańsku i Sopocie od początku roku zanotowano w sumie prawie 1300 wykroczeń jak wynika z informacji przekazanych "Gazecie Gdańskiej" przez Komendy Miejskie Policji w Gdańsku i Sopocie. Nałożono ponad 950 mandatów.


Od początku roku 2022 zostały podniesione kwoty mandatów za najpoważniejsze wykroczenia w ruchu drogowym. Wcześniej najwyższy mandat za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h wynosił 500 zł. Według nowego taryfikatora jest to kara w wysokości 1500 zł za przekroczenie prędkości o 71 km/h lub więcej. Tak samo wzrosły kwoty mandatów za wykroczenia popełniane przeciwko bezpieczeństwu pieszych w ruchu drogowym. W tym przypadku mandat może mieć wysokość nawet 1500 zł. Za rozmawianie przez telefon, trzymając słuchawkę przy uchu, można otrzymać już nie 200 zł, a 500 zł mandatu.


W Gdańsku od 1 do 17 stycznia 2022 r. około 850 kierujących zostało ukaranych mandatami karnymi zgodnie z nowo obowiązującym taryfikatorem.

Najczęściej popełnianym wykroczeniem przez kierujących jest przekroczenie dozwolonej prędkości. Od początku roku około 630 kierujących poniosło konsekwencje w postaci mandatów karnych w związku z tym właśnie wykroczeniem.

Kolejnym najczęściej karanym przewinieniem jest spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym w postaci kolizji. Za to wykroczenie nałożono blisko 140 mandatów karnych.

Najwyższy wystawiony do tej pory mandat według nowego taryfikatora wynosił 3000 zł i został nałożony na kierującego, który nie zastosował się do sygnalizacji świetlnej oraz przekroczył dozwoloną prędkość o 71 km/h w terenie zabudowanym.


Od momentu wejścia w życie nowego taryfikatora sopoccy policjanci ruchu drogowego ujawnili 444 wykroczenia, z czego większość, bo aż 272, dotyczyła przekroczenia dozwolonej prędkości. Funkcjonariusze nałożyli 323 mandaty, w 92 przypadkach zastosowali pouczenie, a wobec 29 sprawców wykroczeń skierują wniosek o ukaranie do sądu.

W trakcie prowadzonych działań policjanci drogówki ujawnili jednego kierującego, który na ulicach Sopotu przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 51 km/h. Do zdarzenia doszło w miniony weekend, a kierujący przekroczył prędkość o 51 km/h. Za to wykroczenie sprawca został ukarany mandatem w kwocie 1500 zł i 10 punktów karnych. Ponadto zgodnie z przepisami straci uprawnienia do kierowania na 3 miesiące.

Od początku roku funkcjonariusze ruchu drogowego zatrzymali też do kontroli jednego kierującego pojazdem, który przekroczył dozwoloną prędkość o 41-50 km/h. Za popełnione wykroczenie policjanci nałożyli na sprawcę mandat karny w kwocie 1000 zł i 8 punktów karnych, ale w związku z odmową jego przyjęcia zostanie skierowany do sądu wniosek o ukaranie kierującego.

Do dnia 18 stycznia policjanci sopockiej drogówki odnotowali 12 wykroczeń drogowych polegających na przekroczeniu dozwolonej prędkości o 31-40 km/h przez kierujących pojazdami. Wszyscy sprawcy zostali ukarani mandatami w kwocie 800 zł.

Od 1 stycznia sopoccy policjanci odnotowali na ulicach miasta również 12 kolizji drogowych. Zgodnie z nowym taryfikatorem, w tym przypadku grzywna to kwota mandatu za wykroczenie powiększona o 1000 zł. Na ośmiu sprawców wykroczeń funkcjonariusze nałożyli mandaty w kwocie od 1050 do 1300 zł, a w czterech pozostałych sprawach, m.in. z powodu odmowy przyjęcia mandatu, zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu.

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież