Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent... Antoni Kamiński: Suweren zlekceważony » Z prof. dr. hab. Antonim Kamińskim, prezesem polskiego oddziału Transparency International (1999-200... Wiosna w Ogrodzie 2022 » Tysiące odwiedzających, kolejki samochodów aż do obwodnicy to najkrótsza i najlepsza ocena 19. edycj... Notes Michała Pruskiego » Nie był dziennikarzem.Uprawiał literaturę dziennikarską.Osobny gatunek dostępny nielicznym.Ozdabiał ... Wiosna w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Wstyd gdańskich włodarzy - tajne płace » Aktualne zarobki gdańskich urzędników są pilnie strzeżoną tajemnicą. Od dwóch miesięcy rzecznik urzę...
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
czwartek, 19 maja 2022 19:48
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
niedziela, 22 maja 2022 17:49
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
Uff! Nareszcie! Takie reakcje najczęściej można było usłyszeć
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
20 szkół z Pomorza walczy o puchar Drużyny Energii
niedziela, 15 maja 2022 16:04
20 szkół z Pomorza walczy o puchar Drużyny Energii
Rekrutacja do Drużyny Energii zakończyła się imponującym
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 19 stycznia 2022 14:53

alt1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów. W Gdańsku i Sopocie od początku roku zanotowano w sumie prawie 1300 wykroczeń jak wynika z informacji przekazanych "Gazecie Gdańskiej" przez Komendy Miejskie Policji w Gdańsku i Sopocie. Nałożono ponad 950 mandatów.


Od początku roku 2022 zostały podniesione kwoty mandatów za najpoważniejsze wykroczenia w ruchu drogowym. Wcześniej najwyższy mandat za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h wynosił 500 zł. Według nowego taryfikatora jest to kara w wysokości 1500 zł za przekroczenie prędkości o 71 km/h lub więcej. Tak samo wzrosły kwoty mandatów za wykroczenia popełniane przeciwko bezpieczeństwu pieszych w ruchu drogowym. W tym przypadku mandat może mieć wysokość nawet 1500 zł. Za rozmawianie przez telefon, trzymając słuchawkę przy uchu, można otrzymać już nie 200 zł, a 500 zł mandatu.


W Gdańsku od 1 do 17 stycznia 2022 r. około 850 kierujących zostało ukaranych mandatami karnymi zgodnie z nowo obowiązującym taryfikatorem.

Najczęściej popełnianym wykroczeniem przez kierujących jest przekroczenie dozwolonej prędkości. Od początku roku około 630 kierujących poniosło konsekwencje w postaci mandatów karnych w związku z tym właśnie wykroczeniem.

Kolejnym najczęściej karanym przewinieniem jest spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym w postaci kolizji. Za to wykroczenie nałożono blisko 140 mandatów karnych.

Najwyższy wystawiony do tej pory mandat według nowego taryfikatora wynosił 3000 zł i został nałożony na kierującego, który nie zastosował się do sygnalizacji świetlnej oraz przekroczył dozwoloną prędkość o 71 km/h w terenie zabudowanym.


Od momentu wejścia w życie nowego taryfikatora sopoccy policjanci ruchu drogowego ujawnili 444 wykroczenia, z czego większość, bo aż 272, dotyczyła przekroczenia dozwolonej prędkości. Funkcjonariusze nałożyli 323 mandaty, w 92 przypadkach zastosowali pouczenie, a wobec 29 sprawców wykroczeń skierują wniosek o ukaranie do sądu.

W trakcie prowadzonych działań policjanci drogówki ujawnili jednego kierującego, który na ulicach Sopotu przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 51 km/h. Do zdarzenia doszło w miniony weekend, a kierujący przekroczył prędkość o 51 km/h. Za to wykroczenie sprawca został ukarany mandatem w kwocie 1500 zł i 10 punktów karnych. Ponadto zgodnie z przepisami straci uprawnienia do kierowania na 3 miesiące.

Od początku roku funkcjonariusze ruchu drogowego zatrzymali też do kontroli jednego kierującego pojazdem, który przekroczył dozwoloną prędkość o 41-50 km/h. Za popełnione wykroczenie policjanci nałożyli na sprawcę mandat karny w kwocie 1000 zł i 8 punktów karnych, ale w związku z odmową jego przyjęcia zostanie skierowany do sądu wniosek o ukaranie kierującego.

Do dnia 18 stycznia policjanci sopockiej drogówki odnotowali 12 wykroczeń drogowych polegających na przekroczeniu dozwolonej prędkości o 31-40 km/h przez kierujących pojazdami. Wszyscy sprawcy zostali ukarani mandatami w kwocie 800 zł.

Od 1 stycznia sopoccy policjanci odnotowali na ulicach miasta również 12 kolizji drogowych. Zgodnie z nowym taryfikatorem, w tym przypadku grzywna to kwota mandatu za wykroczenie powiększona o 1000 zł. Na ośmiu sprawców wykroczeń funkcjonariusze nałożyli mandaty w kwocie od 1050 do 1300 zł, a w czterech pozostałych sprawach, m.in. z powodu odmowy przyjęcia mandatu, zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu.

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież