300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Daniel Weber dla
czwartek, 02 lutego 2023 20:21
Daniel Weber dla
Z menadżerem Danielem Weberem, eks zawodnikiem Lechii, wychowankiem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Daniel Obajtek: Skala Orlenu szansą Lotosu

Ocena użytkowników: / 21
SłabyŚwietny 
niedziela, 16 stycznia 2022 19:41

Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem Zarządu PKN ORLEN


- Nowe informacje, dotyczące Lotosu i jego fuzji z Orlenem to efekt wielomiesięcznych negocjacji. Jest Pan zadowolony z ich wyniku?
Daniel Obajtek: Tak, jestem bardzo zadowolony, bo to gwarantuje nam przyszłość, rozwój, nowe technologie i dużą szansę dla Lotosu. Przede wszystkim inwestycje w tamtym terenie i przedłużenie żywotności tej firmy.


- Saudi Aramco to partner z najwyższej półki. Trudno było taką firmę pozyskać do współpracy?
Daniel Obajtek: Bardzo trudno. Budowaliśmy to zaufanie cztery lata. Jeśli chodzi o dostawy ropy, to jest największy gracz globalny, największa firma na świecie w zakresie „all in gas”, to jest największy producent ropy na świecie, lider w petrochemii na świecie. I co jest w tym wszystkim najważniejsze: to jest firma, która inwestuje w firmy, w które wchodzi, rozwija te firmy, wprowadza nowe technologie. Bez takich firm nie ma szans rozwoju. Posiada ona tysiące patentów, rozwiązań innowacyjnych, więc to jest tak naprawdę przyszłość.


- Mówił Pan, że Saudi Aramco to firma XXII wieku. Co to dla Pana oznacza?
Daniel Obajtek: Po pierwsze, to firma, która się zajmuje neutralnością emisyjną. Po drugie, ma najlepsze technologie na świecie związane w optymalizacjami rafinerii. Dam Panu przykład: my przerabiamy ropę na konwersję petrochemiczną tylko w 13 proc [chodzi o przerób pozapaliwowy – dop.red]. Saudi Aramco ma już metody, gdzie 25 proc przerabia na petrochemię, a tylko 75 proc. przerabia na paliwa. I już ma takie patenty, że może przerabiać ropę w 80 procentach na petrochemię, a resztę na paliwa. Dlaczego o tym mówię? Bo to jest ważne. Bo dziś w Europie jest potężna nadpodaż paliw. Dziś w Europie sprzedaje się kolejne rafinerie. Dziś sprzedano już 30 rafinerii w ciągu 13 lat. Największe koncerny zgłaszają zmniejszenie produkcji. Dziś trzeba przebudowywać rafinerie na petrochemię. Sami nie mamy takich możliwości. Dla mnie mniej ważne są warunki Komisji Europejskiej i sprzedaż 30 procent nie Lotosu, ale rafinerii Lotosu…


- O tym trzeba mówić.
Daniel Obajtek: Właśnie. My nie sprzedajemy 30 procent Lotosu, my sprzedajemy 30 procent rafinerii Lotosu. Przecież dziś państwo też nie jest stuprocentowym udziałowcem Lotosu. My teraz dajemy tej rafinerii nowe życie. Gwarantujemy, że miejsca pracy się utrzymają. Dajemy możliwość całemu regionowi, bo przecież podpisaliśmy trzy umowy. Na rozwój petrochemii, który jest szalenie ważny. Na badania i rozwój. Saudi Aramco, poprzez Sabica, ma na całym świecie bazy badawczo rozwojowe. Najlepsze patenty, najlepsze rozwiązania.

alt


- I będziemy mogli z tego korzystać?
Daniel Obajtek: Oczywiście. Jesteśmy partnerem. Wchodzimy w krwioobieg firm związanych z Saudi Aramco. Następna rzecz: podpisaliśmy umowę na dostawę ropy. To jest ważne. Ta ropa nie będzie płynąć tylko do Polski. Ta ropa będzie płynąć nie tylko do Lotosu czy Orlenu, ale na Litwę, do dwóch rafinerii czeskich, Będziemy przerabiać około 40 mln ton ropy. Z kierunku saudyjskiego przypłynie 20 mln ton ropy. Czy to nie jest kwestia bezpieczeństwa dostaw, jakości ropy, wielkiej palety różnych gatunków ropy.


- To ważne, by Orlen coraz bardziej zbliżał się do pozycji lidera w regionie”.
Daniel Obajtek: Oczywiście. Umiejscowienie tu Saudi Aramco powoduje, że jesteśmy graczem globalnym. I to jest historyczne wydarzenie, które dotyczy tak naprawdę regionu.


- A opozycja i dziennikarze związani z opozycją twierdzą, że jest to rozbiór Lotosu..
Daniel Obajtek: Ciężko bez emocji mówić o tym, co twierdzi opozycja. Pragnę Państwu przypomnieć: za czasów rządów opozycji sprzedano większość naszego przemysłu. I to była prywatyzacja, Sprzedawano wszystko to, co leci. Nie gwarantowano żadnego rozwoju. Teraz nic nie zostało sprzedane. Mamy pakiet kontrolny. A co do stacji: sprzedajemy część stacji Lotosu, ale kupujemy stacje na Węgrzech i na Słowacji. I jeśli opozycja chce mówić słowami Janusza Lewandowskiego powiem krótko: pomyliła im się religia z przyrodą.


- A Janusz Lewandowski to jeden z ojców dzikiej reprywatyzacji…
Daniel Obajtek: No właśnie. Jeśli więc pan Lewandowski się wypowiada na ten temat, to opadają mi ręce. Szkoda, że tak szybko ustalają konferencje, bo nie mogę znów przyjechać, bo z godziny na godzinę tego się nie da. Pewnie sprawdzają gdzie jestem, bo gdy byłem na jednej z konferencji nie zostawiłem suchej nitki na ich argumentacji. I generalnie stali za mną jak ścianka z logiem i niektórzy nawet głową przytakiwali, więc się niech określą. Z drugiej strony to właśnie ta sama opozycja mówi o neutralności emisyjnej, o byciu Europejczykami, o nowoczesnych technologiach, o Zielonym Ładzie. To dlaczego walczą z technologiami? Jak dziś buduje się partnerstwa? Niech przestaną swoje brudne politykierstwo wkładać w gospodarkę. Widzę, że opozycja jest „mądrzejsza” od analityków, którzy ten proces dobrze oceniają. A niech opozycja ustosunkuje się do tego, co dzieje się na giełdzie. Giełda jest niemądra? To opozycja zna się na gospodarce? Jeśli opozycja się zna, to uchowaj Boże!


- Donald Tusk twierdził, że nie ma takiego magicznego guzika, by ceny spadły, a premier Mateusz Morawiecki ogłosił plan obniżki akcyzy i AT, co spowoduje nie tylko spadek cen na stacjach. Ale zatrzymajmy się przy paliwie…
Daniel Obajtek: Dam Panu przykład. 2012 rok. Pan Donald Tusk tak poobniżał akcyzy, że paliwo było po sześć złotych. Mamy rok 2022. Polacy zarabiają zdecydowanie więcej. A my potrafiliśmy podjąć pewne decyzje. Pierwsza obniżka, ze strony rządu, jeśli chodzi o zmniejszenie akcyzy. Ale również istotne było działanie Orlenu. Zakupiliśmy certyfikaty, 19 milionów praw do emisji po 23 euro. Dziś te prawa kosztują ponad 80 euro za sztukę. Część ceny paliwa obniżył więc rząd, część Orlen. I teraz w Polsce mamy najtańsze paliwa w całej Europie. Proszę zobaczyć, ile ze strony niemieckiej przyjeżdża do nas klientów. A pomysłem Donalda Tuska było to, że nic dziwnego nie widział, gdyby rafineria była sprzedana nawet Rosjanom. Jakie byśmy dziś mieli ceny paliwa, jakby jedna czy druga rafineria została sprzedana? I to jest pomysł opozycji? Mówiąc szczerze: obojętnie w jaką frakcję polityczną wierzymy, ale ja mówię o faktach. Ile trzeba mieć hipokryzji i bezczelności ze strony opozycji, by się na ten temat wypowiadać.

Rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież