W Muzeum Miasta Gdyni odbył się wernisaż wystawy "Poczuj modernizm". Na wystawie prezentowanych jest 20 zdjęć wykonanych przez osoby niewidome i słabowidzące, podopiecznych Pomorskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym.
Wystawa "Poczuj modernizm" to podsumowanie warsztatów fotograficznych realizowanych w ramach projektu "Włącz muzeum!".
- Projekt "WŁĄCZ MUZEUM!" realizowany od sierpnia to cykl wydarzeń skierowanych do osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu - powiedziała Ewa Kielar, asystent w Ośrodku Edukacji Muzeum Miasta Gdyni. - To dla bardzo ważny i radosny moment podsumowujący kilkumiesięczną pracę. Wystawa "Poczuj modernizm" jest efektem czterech spotkań - warsztatów i spacerów architektonicznych. Do tego wydarzenia zaprosiliśmy 10 osób - niewidomych i słabowidzących, które przy wsparciu asystentów fotografowały ikony gdyńskiego modernizmu. Było to dla nas wyzwanie, przekraczanie barier nie tylko ze strony uczestników, ale też i wolontariuszy. Było to bardzo cenne doświadczenie dla wszystkich.
W warsztatach wzięły udział osoby niewidome i słabowidzące, podopieczni Pomorskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. Po dwóch zajęciach teoretycznych uczestnicy warsztatów, każdy w asyście opiekuna, przez dwa dni spacerowali po Gdyni. Efektem spacerów było ponad 1000 zdjęć modernistycznej architektury miasta. Na wystawie prezentowane są po dwa zdjęcia każdego uczestnika zajęć.
Podczas wykonywania zdjęć w trakcie spaceru po Gdyni
- To była fantastyczna przygoda - wyznała Elwira Zalewska. - Dzięki tym warsztatom miała okazję poznać Gdynię, bo urodziłam się we Wrzeszczu. Poznałam historię Gdyni i była to naprawdę piękna historia. To była moja druga sesja fotograficzna. Pierwsza była w TPG. Bardzo lubię fotografować, ale historię. Nie nowoczesne budynki, ale stare, mające jakąś historię.
- Wrażenia z udziału w tym projekcie są wspaniałe - przyznał Alfred Walenciej. - Przede wszystkim rzecz z którą spotkałem się po raz pierwszy - że człowiek niewidomy może wykonywać fotografie. Coś niebywałego. Aparaty, które mieliśmy w rękach były najwyższej klasy. Tam gdzie otrzymaliśmy informacje co można fotografować my mogliśmy nimi robić zdjęcia. Te zajęcia zachęciły mnie do robienia zdjęć nie tylko przy okazji takich projektów, ale również na co dzień. Warunek jest taki, że my, niewidomi, żeby zrobić zdjęcie potrzebujemy osoby drugiej, przewodnika, który nie tyle powiedziałby co fotografujemy, ale pomógł ustawić kadr, bo aparty obecnie same się ustawiają. Przy pomocy przewodnika pozostaje nam tylko przycisnąć przycisk i zdjęcie gotowe. Doznanie bardzo fajne. Dwa lata temu gdy powiedziałem, że idę oglądać film było zdziwienie i kupa śmiechu że ja idę oglądać film. A ja obejrzałem pierwszy film. przeczytałem pierwszą gazetę, a teraz zrobiłem pierwsze zdjęcie. Czyli można? Można. Co będzie następnym etapem, co zrobię po raz pierwsze? Nie wiem, ale na pewno coś będzie.
Uczestnicy warsztatów - autorzy zdjęć: Elwira Zalewska, Marianna Poznańska, Janusz Jach, Alfred Walenciej, Jarosław Jaszak, Danuta Wróbel, Roman Piątek, Ireneusz Pełka, Marek Michalak, Janusz Poznański.
Fotografie można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni do 12 listopada. Do każdego zdjęcia dostępna jest audiodeskrypcja.
Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz
Inne artykuły związane z:
- 31/10/2017 11:28 - KUFEREK – słuchowisko z historią w tle w Radiu Gdańsku
- 30/10/2017 21:54 - Promocja książki „Anna Walentynowicz 1929–2010”
- 30/10/2017 11:17 - Zmiany w ruchu drogowym w Dniu Wszystkich Świętych
- 29/10/2017 18:19 - Zamknięte cmentarze, zoo, molo, domy bez prądu - Orkan "Grzegorz" zaatakował Pomorze
- 28/10/2017 16:28 - Chryzantemy i znicze w dużym wyborze
- 27/10/2017 11:33 - XLIV sesja Rady Miasta bez większych kontrowersji
- 26/10/2017 20:14 - Marcin Horała: Nas nie pętają układy, pętle interesów
- 26/10/2017 18:10 - Kolejny przekręt w mieście – co się stało z głosami?
- 25/10/2017 18:19 - Małe formy teatralne Wielkich Artystów
- 25/10/2017 16:59 - Wojewoda sprawdza prezydenta. Kto kontrolował Forum Gdańsk?