Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa » Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje prawdą. Były premier sprzedaż aktywów s... Czesław Nowak: W samorządach przeważają plusy ujemne » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–93 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowarz... Zmarł autor koncepcji pomnika Poległych Stoczniowców 1970 » 21 maja 2022 r. zmarł Bogdan Pietruszka, autor koncepcji gdańskiego pomnika Poległych Stoczniowców 1... Konkurs dla młodzieży „Zainwestuj w naszą planetę” rozstrzygnięty » Wyłoniono zwycięzców konkursu „Zainwestuj w naszą planetę” na plakat cyfrowy o tematyce ekologicznej... W tygodniku „Sieci”: Tak Tusk chciał sprzedać LOTOS Rosjanom » Upublicznienie dokumentów zdradzających plany sprzedania Rosjanom Grupy LOTOS przez rząd PO-PSL jasn... Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent...
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
czwartek, 26 maja 2022 19:49
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
H.Skrzydlewska Orzeł - Zdunek Wybrzeże LIVE
piątek, 27 maja 2022 22:08
H.Skrzydlewska Orzeł - Zdunek Wybrzeże LIVE
W sobotę o godz. 16.30 w Łodzi ma się rozpocząć mecz
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Ćwicz z Drużyną Energii
poniedziałek, 23 maja 2022 13:50
Ćwicz z Drużyną Energii
Trwa sportowy etap Drużyny Energii, w którym rywalizuje 191 szkół
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wstyd idzie z Gdańska... aż do Watykanu

Ocena użytkowników: / 40
SłabyŚwietny 
czwartek, 17 czerwca 2021 19:30

Minęło półtora roku od dnia, w którym prezydent Gdańska przekazała na placu św. Piotra, przy płotku u wejścia do Bazyliki św. Piotra w Watykanie, papieżowi Franciszkowi zaproszenie na 40. rocznicę Porozumień Gdańskich. Wśród 172 państw z którymi Stato della Citta del Vaticano utrzymuje relacje dyplomatyczne nie ma... gminy Gdańsk. Protokół Prefektury Domu Papieskiego wymaga zaproszenia ze strony głowy państwa i wspólnoty religijnej. Ani Dulkiewicz, ani Grzelak nie pełnią posługi państwowej czy też kościelnej... - To nie pierwszy przypadek gdy A. Dulkiewicz zachowuje się jak uliczny sprzedawca - komentuje Piotr Gierszewski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska.


4 grudnia 2019 r. Aleksandra Dulkiewicz wzięła również udział w papieskiej audiencji generalnej, Media obiegła wiadomość:
– Prezydent Gdańska spotkała się w Watykanie z papieżem Franciszkiem. Aleksandra Dulkiewicz przekazała papieżowi zaproszenie na 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych – brzmiała naprawdę nieźle, wręcz sensacyjnie.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, jak wynika z oficjalnej strony Miasta (portal gdansk.pl), na zaproszenie organizatorów targów książki małych i średnich wydawnictw, wzięła w środę 4 grudnia 2019 r. udział w panelu "Gdańsk bez hejtu". Mówiła o „hejcie” i nienawiści w polityce i życiu publicznym. Pytania dotyczyły m.in. sytuacji w Gdańsku i w Polsce po zabójstwie prezydenta Pawła Adamowicza i tego, co możemy zrobić, by obniżyć temperaturę sporu politycznego.


Tego samego dnia, ale o godz. 9 Aleksandra Dulkiewicz, wraz ze swym pierwszym zastępcą Piotrem Grzelakiem wzięła udział w audiencji generalnej Ojca św. Franciszka na placu św. Piotra. Podczas krótkiej rozmowy na świeżym powietrzu prezydent grodu nad Motławą zaprosiła papieża Franciszka do Gdańska z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Gdańskich. Co miało wspólnego zapraszanie poprzez płot Ojca świętego do Gdańska z etykietą dyplomatyczną? Niewiele. Jorge Mario Bergoglio, dobrze wykształcony jezuita i suweren Państwa watykańskiego, dobrotliwie przeszedł do porządku dziennego nad egzaltacją szefowej gdańskiej delegacji.
– Bardzo chcielibyśmy gościć Waszą Świątobliwość w naszym mieście! Gdańsk odegrał wielką rolę w wydarzeniach XX wieku. Tutaj, na Westerplatte, strzały z pancernika „Schleswig-Holstein” zapoczątkowały jedną z najstraszliwszych wojen – II wojnę światową. Tutaj też narodziła się Solidarność, największy ruch pokojowej, zwycięskiej rewolucji w Europie, który do dziś pozostaje wzorem dla wielu ruchów społecznego sprzeciwu. Nieodżałowany Jan Paweł II mówił: Światło idzie z Gdańska! – napisała we wręczonym zaproszeniu (cyt. za portalem gdansk.pl – dop. red.).

alt


Od zaproszenia odciął się NSZZ „Solidarność”. Rzecznik Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Marek Lewandowski poinformował:
– W związku z rozpowszechnianiem przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz informacji o spotkaniu z papieżem Franciszkiem i zaproszeniem Jego Świętobliwości na rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych informujemy, że nie ma to żadnego związku z odbywającą się tego dnia audiencją prywatną papieża z Prezydium KK NSZZ „Solidarność” oraz z przedstawicielami Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem „Solidarności”.


Milczy na temat pielgrzymki nasz resort z gmachu przy ul. Szucha. Postanowiliśmy mimo to sprawdzić, idąc tropem niekonwencjonalnie wręczonego zaproszenia, czy Ojciec Święty Jego Świątobliwość Franciszek planuje wizytę w Gdańsku?


Zapukaliśmy do watykańskiej Nuncjatury. Ks. dr abp Salvatore Pennacchio nie jest nowicjuszem, w dyplomacji watykańskiej pracuje od 40 lat, także na trudnych odcinkach (w Afryce, w Indochinach, w b. Jugosławii), a od 2016 r. jest Nuncjuszem Apostolskim w Rzeczypospolitej Polskiej. Jego zadaniem jest reprezentowanie papieża (głowy Stolicy Apostolskiej) wobec władz państwa lub organizacji międzynarodowej, podtrzymywanie poprawnych stosunków między Stolicą Apostolską a rządem danego kraju, prowadzenie rokowań dotyczących relacji Państwo – Kościół (konkordat, umowy, porozumienia, konwencje) i dialog i współdziałanie z władzami świeckimi. Na pewno odpowie.


Radca Nuncjatury monsignore Andrea Francia zajął się naszym zapytaniem. Jednak wątpliwe, aby w sprawie niekonwencjonalnego zaproszenia do Gdańska stanowisko zajmował Sekretarz Stanu ks. kardynał dr Pietro Parolin.


Wiemy też, że nie tyle przyjedzie do nas Ojciec Święty, co pojadą do niego polscy biskupi. Episkopat Polski podał oficjalny komunikat o planowanej wizycie w Watykanie 14 maja br. "Na przełomie września i października br. biskupi polscy udadzą się do Watykanu z wizytą „ad limina Apostolorum” (dosł.: do progów Apostołów). W związku z trudną do przewidzenia sytuacją sanitarną nie jest jeszcze znana konkretna data wizyty. Zostanie ona ustalona i podana do wiadomości w terminie późniejszym" – czytamy w komunikacie.


Ale to nie jest efekt dyplomatycznej szarży Aleksandry Dulkiewicz.


Co warszawskiemu MSZ wiadomo o ewentualnej planowanej wizycie Ojca Świętego? Czy były prowadzone rozmowy z Nuncjaturą Stolicy Apostolskiej? Jakie są plany Ojca Świętego co do wizyty w Gdańsku i czy forma zaproszenia podczas audiencji generalnej głowy Kościoła i Państwa Watykańskiego była tą właściwą? Nadal czekamy na odpowiedzi resortu ministra Zbigniewa Raua.


Nie mamy, póki co, odpowiedzi ze strony prezydent Gdańska, czy był odzew, czy były podejmowane dalsze stosowne starania?


Cierpliwie czekamy na odpowiedź, jak i przede wszystkim – na wizytę papieża Franciszka.


- To nie pierwszy przypadek, gdy A. Dulkiewicz zachowuje się jak uliczny sprzedawca. Protokół watykański w tej sprawie jest jednoznaczny - komentuje dla "Gazety Gdańskiej" Piotr Gierszewski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska.


Czy to jeszcze dyplomacja czy już kandydaci na dyplomatołków?


Za wyprawę do Rzymu 3.osobowej delegacji zapłacono z budżetu 16 tys. złotych.

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież