Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wstyd idzie z Gdańska... aż do Watykanu

Ocena użytkowników: / 40
SłabyŚwietny 
czwartek, 17 czerwca 2021 19:30

Minęło półtora roku od dnia, w którym prezydent Gdańska przekazała na placu św. Piotra, przy płotku u wejścia do Bazyliki św. Piotra w Watykanie, papieżowi Franciszkowi zaproszenie na 40. rocznicę Porozumień Gdańskich. Wśród 172 państw z którymi Stato della Citta del Vaticano utrzymuje relacje dyplomatyczne nie ma... gminy Gdańsk. Protokół Prefektury Domu Papieskiego wymaga zaproszenia ze strony głowy państwa i wspólnoty religijnej. Ani Dulkiewicz, ani Grzelak nie pełnią posługi państwowej czy też kościelnej... - To nie pierwszy przypadek gdy A. Dulkiewicz zachowuje się jak uliczny sprzedawca - komentuje Piotr Gierszewski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska.


4 grudnia 2019 r. Aleksandra Dulkiewicz wzięła również udział w papieskiej audiencji generalnej, Media obiegła wiadomość:
– Prezydent Gdańska spotkała się w Watykanie z papieżem Franciszkiem. Aleksandra Dulkiewicz przekazała papieżowi zaproszenie na 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych – brzmiała naprawdę nieźle, wręcz sensacyjnie.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, jak wynika z oficjalnej strony Miasta (portal gdansk.pl), na zaproszenie organizatorów targów książki małych i średnich wydawnictw, wzięła w środę 4 grudnia 2019 r. udział w panelu "Gdańsk bez hejtu". Mówiła o „hejcie” i nienawiści w polityce i życiu publicznym. Pytania dotyczyły m.in. sytuacji w Gdańsku i w Polsce po zabójstwie prezydenta Pawła Adamowicza i tego, co możemy zrobić, by obniżyć temperaturę sporu politycznego.


Tego samego dnia, ale o godz. 9 Aleksandra Dulkiewicz, wraz ze swym pierwszym zastępcą Piotrem Grzelakiem wzięła udział w audiencji generalnej Ojca św. Franciszka na placu św. Piotra. Podczas krótkiej rozmowy na świeżym powietrzu prezydent grodu nad Motławą zaprosiła papieża Franciszka do Gdańska z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Gdańskich. Co miało wspólnego zapraszanie poprzez płot Ojca świętego do Gdańska z etykietą dyplomatyczną? Niewiele. Jorge Mario Bergoglio, dobrze wykształcony jezuita i suweren Państwa watykańskiego, dobrotliwie przeszedł do porządku dziennego nad egzaltacją szefowej gdańskiej delegacji.
– Bardzo chcielibyśmy gościć Waszą Świątobliwość w naszym mieście! Gdańsk odegrał wielką rolę w wydarzeniach XX wieku. Tutaj, na Westerplatte, strzały z pancernika „Schleswig-Holstein” zapoczątkowały jedną z najstraszliwszych wojen – II wojnę światową. Tutaj też narodziła się Solidarność, największy ruch pokojowej, zwycięskiej rewolucji w Europie, który do dziś pozostaje wzorem dla wielu ruchów społecznego sprzeciwu. Nieodżałowany Jan Paweł II mówił: Światło idzie z Gdańska! – napisała we wręczonym zaproszeniu (cyt. za portalem gdansk.pl – dop. red.).

alt


Od zaproszenia odciął się NSZZ „Solidarność”. Rzecznik Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Marek Lewandowski poinformował:
– W związku z rozpowszechnianiem przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz informacji o spotkaniu z papieżem Franciszkiem i zaproszeniem Jego Świętobliwości na rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych informujemy, że nie ma to żadnego związku z odbywającą się tego dnia audiencją prywatną papieża z Prezydium KK NSZZ „Solidarność” oraz z przedstawicielami Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem „Solidarności”.


Milczy na temat pielgrzymki nasz resort z gmachu przy ul. Szucha. Postanowiliśmy mimo to sprawdzić, idąc tropem niekonwencjonalnie wręczonego zaproszenia, czy Ojciec Święty Jego Świątobliwość Franciszek planuje wizytę w Gdańsku?


Zapukaliśmy do watykańskiej Nuncjatury. Ks. dr abp Salvatore Pennacchio nie jest nowicjuszem, w dyplomacji watykańskiej pracuje od 40 lat, także na trudnych odcinkach (w Afryce, w Indochinach, w b. Jugosławii), a od 2016 r. jest Nuncjuszem Apostolskim w Rzeczypospolitej Polskiej. Jego zadaniem jest reprezentowanie papieża (głowy Stolicy Apostolskiej) wobec władz państwa lub organizacji międzynarodowej, podtrzymywanie poprawnych stosunków między Stolicą Apostolską a rządem danego kraju, prowadzenie rokowań dotyczących relacji Państwo – Kościół (konkordat, umowy, porozumienia, konwencje) i dialog i współdziałanie z władzami świeckimi. Na pewno odpowie.


Radca Nuncjatury monsignore Andrea Francia zajął się naszym zapytaniem. Jednak wątpliwe, aby w sprawie niekonwencjonalnego zaproszenia do Gdańska stanowisko zajmował Sekretarz Stanu ks. kardynał dr Pietro Parolin.


Wiemy też, że nie tyle przyjedzie do nas Ojciec Święty, co pojadą do niego polscy biskupi. Episkopat Polski podał oficjalny komunikat o planowanej wizycie w Watykanie 14 maja br. "Na przełomie września i października br. biskupi polscy udadzą się do Watykanu z wizytą „ad limina Apostolorum” (dosł.: do progów Apostołów). W związku z trudną do przewidzenia sytuacją sanitarną nie jest jeszcze znana konkretna data wizyty. Zostanie ona ustalona i podana do wiadomości w terminie późniejszym" – czytamy w komunikacie.


Ale to nie jest efekt dyplomatycznej szarży Aleksandry Dulkiewicz.


Co warszawskiemu MSZ wiadomo o ewentualnej planowanej wizycie Ojca Świętego? Czy były prowadzone rozmowy z Nuncjaturą Stolicy Apostolskiej? Jakie są plany Ojca Świętego co do wizyty w Gdańsku i czy forma zaproszenia podczas audiencji generalnej głowy Kościoła i Państwa Watykańskiego była tą właściwą? Nadal czekamy na odpowiedzi resortu ministra Zbigniewa Raua.


Nie mamy, póki co, odpowiedzi ze strony prezydent Gdańska, czy był odzew, czy były podejmowane dalsze stosowne starania?


Cierpliwie czekamy na odpowiedź, jak i przede wszystkim – na wizytę papieża Franciszka.


- To nie pierwszy przypadek, gdy A. Dulkiewicz zachowuje się jak uliczny sprzedawca. Protokół watykański w tej sprawie jest jednoznaczny - komentuje dla "Gazety Gdańskiej" Piotr Gierszewski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska.


Czy to jeszcze dyplomacja czy już kandydaci na dyplomatołków?


Za wyprawę do Rzymu 3.osobowej delegacji zapłacono z budżetu 16 tys. złotych.

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież