300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Daniel Weber dla
czwartek, 02 lutego 2023 20:21
Daniel Weber dla
Z menadżerem Danielem Weberem, eks zawodnikiem Lechii, wychowankiem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zmarła Krystyna Chojnowska-Liskiewicz

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 14 czerwca 2021 11:29

W nocy z 12 na 13 czerwca w wieku 84 lat zmarła Krystyna Chojnowska-Liskiewicz – najwybitniejsza polska żeglarka w historii i pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat.


„W nocy z 12 na 13 czerwca wyruszyła w rejs bez końca Kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. Nasza Pierwsza Dama Oceanów odeszła w spokoju, wprost z domu, tak jak tego oboje z mężem pragnęli, zaopatrzona sakramentami. Zasnęła bez bólu – nie tylko tego fizycznego – bo na szlak życia, który wspólnie z Wacławem zapisali, spoglądając z satysfakcją, poczuciem spełnienia.” – poinformowała w niedzielę strona Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku, do którego przez ponad 60 lat należała Krystyna Chojnowska-Liskiewicz.


Krystyna Chojnowska-Liskiewicz urodziła się w Warszawie 15 lipca 1936 roku. Po Powstaniu Warszawskim jej rodzina opuściła stolicę i po wojnie osiadła w Ostródzie. Tam też Krystyna Chojnowska zaczynała karierę żeglarską. W połowie lat 50. żeglarka przeniosła się do Gdańska, gdzie rozpoczęła studia na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej i poznała Wacława Liskiewicza, swojego przyszłego męża. Wstąpiła również do Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku.


Pasję żeglarską łączyła z pracą w Biurze Projektowym Stoczni Gdańskiej. W 1966 roku uzyskała patent kapitana jachtowego, a rok później wzięła udział w pierwszym etapie pionierskiego rejsu „Swarożyca” na Spitsbergen. W 1971 i 1972 roku płynęła na jachcie „Szmaragd”, w rejsach, w których brały udział wyłącznie kobiety, do NRD i Szkocji. Podczas Operacji Żagiel ’74 kierowała „Mestwinem”.


W 1975 roku Polski Związek Żeglarski spośród kilku żeglarek wybrał Krystynę Chojnowską-Liskiewicz do odbycia pionierskiego, samotnego rejsu dookoła świata. 28 marca 1976 roku żeglarka wypłynęła z Las Palmas jachtem „Mazurek” – skonstruowanym i przystosowanym do wyprawy przez Wacława Liskiewicza – i skierowała się w stronę Wysp Zielonego Przylądka i potem na Barbados. 17 lipca Krystyna Chojnowska-Liskiewicz wpłynęła na Pacyfik, a 21 maja 1977 roku – po kilkumiesięcznym postoju w Sydney – w dalszy rejs. Pętlę wokółziemską „Mazurek” zamknął 20 marca 1978 roku, a Polka została pierwszą kobietą w historii, która dokonała tego wyczynu. Swoją konkurentkę, Naomi James, która również płynęła w rejsie wokółziemskim, wyprzedziła o ponad miesiąc. Zorganizowane w maju powitanie żeglarki w Polsce było wielką fetą, „Mazurek” już od Helu płynął w asyście innych jednostek. Ona sama otrzymała wiele wyróżnień, na czele z Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz mianem Damy Trzech Oceanów.


Wokółziemska wyprawa nie była ostatnim dużym rejsem Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, w 1979 roku pokonała Atlantyk na „Spanielu”. W późniejszych latach skupiła się na pływaniu turystycznym. Wspierała również inicjatywy promujące żeglarstwo wśród kobiet, a w 2001 roku zorganizowała Otwarte Żeglarskie Mistrzostwa Kobiet.


Krystyna Chojnowska-Liskiewicz wciąż każdego roku wypływała z mężem na długie, bałtyckie rejsy. Nieustannie popularyzowała żeglarstwo – nie tylko opowiadając o swoim słynnym rejsie, ale również zasiadając w jury nagród Rejs Roku oraz Kolosy. Była członkiem Koła Seniora Żeglarstwa przy Pomorskim Związku Żeglarskim.


Krystyna Chojnowska-Liskiewicz w 2015 roku otrzymała tytuł Żeglarki 50-lecia PoZŻ, a w 2017 roku Medal za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego. 28 marca 2021 roku Sejmik PoZŻ, jako drugą osobę w historii, przez aklamację przyjął ją w poczet członków honorowych.


Krystyna Chojnowska-Liskiewicz zmarła w nocy z 12 na 13 czerwca 2021 roku.

źródło zeglarski.info


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież