PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
poniedziałek, 17 czerwca 2024 08:16
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
Jeszcze tydzień temu trudno było w to uwierzyć. Koszykarze Trefla
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Zmarła Krystyna Chojnowska-Liskiewicz

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 14 czerwca 2021 11:29

W nocy z 12 na 13 czerwca w wieku 84 lat zmarła Krystyna Chojnowska-Liskiewicz – najwybitniejsza polska żeglarka w historii i pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat.


„W nocy z 12 na 13 czerwca wyruszyła w rejs bez końca Kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. Nasza Pierwsza Dama Oceanów odeszła w spokoju, wprost z domu, tak jak tego oboje z mężem pragnęli, zaopatrzona sakramentami. Zasnęła bez bólu – nie tylko tego fizycznego – bo na szlak życia, który wspólnie z Wacławem zapisali, spoglądając z satysfakcją, poczuciem spełnienia.” – poinformowała w niedzielę strona Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku, do którego przez ponad 60 lat należała Krystyna Chojnowska-Liskiewicz.


Krystyna Chojnowska-Liskiewicz urodziła się w Warszawie 15 lipca 1936 roku. Po Powstaniu Warszawskim jej rodzina opuściła stolicę i po wojnie osiadła w Ostródzie. Tam też Krystyna Chojnowska zaczynała karierę żeglarską. W połowie lat 50. żeglarka przeniosła się do Gdańska, gdzie rozpoczęła studia na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej i poznała Wacława Liskiewicza, swojego przyszłego męża. Wstąpiła również do Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku.


Pasję żeglarską łączyła z pracą w Biurze Projektowym Stoczni Gdańskiej. W 1966 roku uzyskała patent kapitana jachtowego, a rok później wzięła udział w pierwszym etapie pionierskiego rejsu „Swarożyca” na Spitsbergen. W 1971 i 1972 roku płynęła na jachcie „Szmaragd”, w rejsach, w których brały udział wyłącznie kobiety, do NRD i Szkocji. Podczas Operacji Żagiel ’74 kierowała „Mestwinem”.


W 1975 roku Polski Związek Żeglarski spośród kilku żeglarek wybrał Krystynę Chojnowską-Liskiewicz do odbycia pionierskiego, samotnego rejsu dookoła świata. 28 marca 1976 roku żeglarka wypłynęła z Las Palmas jachtem „Mazurek” – skonstruowanym i przystosowanym do wyprawy przez Wacława Liskiewicza – i skierowała się w stronę Wysp Zielonego Przylądka i potem na Barbados. 17 lipca Krystyna Chojnowska-Liskiewicz wpłynęła na Pacyfik, a 21 maja 1977 roku – po kilkumiesięcznym postoju w Sydney – w dalszy rejs. Pętlę wokółziemską „Mazurek” zamknął 20 marca 1978 roku, a Polka została pierwszą kobietą w historii, która dokonała tego wyczynu. Swoją konkurentkę, Naomi James, która również płynęła w rejsie wokółziemskim, wyprzedziła o ponad miesiąc. Zorganizowane w maju powitanie żeglarki w Polsce było wielką fetą, „Mazurek” już od Helu płynął w asyście innych jednostek. Ona sama otrzymała wiele wyróżnień, na czele z Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz mianem Damy Trzech Oceanów.


Wokółziemska wyprawa nie była ostatnim dużym rejsem Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, w 1979 roku pokonała Atlantyk na „Spanielu”. W późniejszych latach skupiła się na pływaniu turystycznym. Wspierała również inicjatywy promujące żeglarstwo wśród kobiet, a w 2001 roku zorganizowała Otwarte Żeglarskie Mistrzostwa Kobiet.


Krystyna Chojnowska-Liskiewicz wciąż każdego roku wypływała z mężem na długie, bałtyckie rejsy. Nieustannie popularyzowała żeglarstwo – nie tylko opowiadając o swoim słynnym rejsie, ale również zasiadając w jury nagród Rejs Roku oraz Kolosy. Była członkiem Koła Seniora Żeglarstwa przy Pomorskim Związku Żeglarskim.


Krystyna Chojnowska-Liskiewicz w 2015 roku otrzymała tytuł Żeglarki 50-lecia PoZŻ, a w 2017 roku Medal za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego. 28 marca 2021 roku Sejmik PoZŻ, jako drugą osobę w historii, przez aklamację przyjął ją w poczet członków honorowych.


Krystyna Chojnowska-Liskiewicz zmarła w nocy z 12 na 13 czerwca 2021 roku.

źródło zeglarski.info


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież