3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski... Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska » Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska. - - Gdańsk potrzebu... Dziurowisko Dulkiewicz » Kierowcy toną w dziurach na gdańskich ulicach. Na odszkodowania za ich straty gmina wydaje rocznie o... Spotkania z historią: historie żołnierzy 2. Korpusu Polskiego » W pierwszym w 2024 roku spotkaniu w ramach cyklu "Spotkania z historią" w Muzeum II Wojny Światowej ... Przemysław Majewski: Aktywni, zaangażowani kandydaci to klucz do sukce... » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska- PO i "Wszy...
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
niedziela, 18 lutego 2024 12:41
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Marek Jakubiak: Obudzić aktywność społeczną

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
niedziela, 04 lutego 2024 14:03

Czy prawica ma pomysł na powrót do władzy, czy zmiany w „górach” partyjnych są konieczne i czy jest szansa do zbudowania ponadpartyjnego ruchu społecznego - o tym i nie tylko o tym w rozmowie z Markiem Jakubiakiem, posłem ruchu obywatelskiego Kukiz’15


Piotr Grzybowski: Kolejne tygodnie minęły, czy jest jakaś - Pana zdaniem - powyborcza refleksja na prawicy, pomysł w którą stronę pójść?
Marek Jakubiak: Tak zwane „doły” Prawa i Sprawiedliwości uważają, że ta refleksja jest i popierają postulaty Kukiz15. Natomiast na „górze” refleksji nie ma żadnej. Dalej trwają w tej swojej bańce, dalej jedna pięść. To może dobre, ale w zabawie, na podwórku. A tu jest polityka w Sejmie i trzeba racjonalnie podchodzić do tematu. Ostatnio niektórzy aż podskoczyli, jak im powiedziałem, że jeśli chcą wotum nieufności dla Ministra Bodnara, to poniosą ponownie porażkę, jak niedawno przy podobnym głosowaniu o odwołanie Ministra Sienkiewicza. Dlatego, że mają „całe” 5 minut na powiedzenie, co mają do powiedzenia, a 25 minut cała reszta, a na końcu Premier Tusk bez ograniczeń.


- A to „przepraszam” Prezesa Kaczyńskiego wypowiedziane na jednym ze spotkań za ZUS dla przedsiębiorców w Polskim Ładzie nie jest sygnałem, że coś się zmienia?
Marek Jakubiak: Bardzo się cieszę z takiego oświadczenia. Tylko w 2020 roku zbankrutowało 260 tysięcy firm, większość z nich z powodu właśnie zatorów płatniczych. Warto by było, żeby Prezesowi nie wyborcy przypominali o takich rzeczach, tylko żeby miał stały monitoring, w przypadku przejęcia władzy nad losem przedsiębiorców Polsce.


- Jak zwiększyć zatem siłę przekazu w Sejmie?
Marek Jakubiak: Powinni podzielić się na trzy kluby, wystąpić o wicemarszałków swoich, prowadzić wspólną politykę i tak dalej. Od samego początku tej kadencji to mówię, nie rozumieją tego.


- Duża frekwencja na marszu 11 stycznia w Warszawie - bezspornie. Ale słychać też było wśród uczestników gorzkie słowa o straconych szansach wyborczych, czy wręcz żalu do kierownictwa PiS?
Marek Jakubiak: Zgadzam się z nimi. W mojej ocenie Jarosław Kaczyński tak się zachowuje, jakby ten PiS był jego mieszkaniem i za każdym razem, jak ktoś chce coś w tym mieszkaniu zmienić, to denerwuje i to prywatyzuje. Po wyborach, jak stworzyliśmy własne koło w Sejmie, on się poczuł tak, jakby mu ktoś meble ze ścian pościągał, jakbyśmy byli jego, dlatego tylko, że z jego list startowaliśmy. A od początku układ był taki, że wystartujemy jako Kukiz 15, mało tego - Jarosław Kaczyński prosił mnie, abym Pawłowi (Kukizowi) pomógł. Nie po to jednak, abyśmy zostali „pisowcami”, nigdy nimi nie byliśmy i nie chcemy być. Natomiast nasze wyniki na listach PiSu są przykładem, że to właśnie PiS powinien zabiegać o mniejszych koalicjantów takich jak PJJ (Polska Jest Jedna), o ich udział na liście koalicyjnej. Przypomnę, że w wyborach zebrali ponad 350 tys. głosów. A nawet tutaj Prezes Kaczyński się nie zgodził, bo on nie będzie małym partiom pieniędzy dawał. No więc Kukiz 15 przyniósł Prawu i Sprawiedliwości około 3 milionów złotych subwencji.

alt


- Ostatnio doszło, jak niektórzy mówią, do buntu w klubie PiS. Chodziło o decyzję o odwołaniu wicemarszałka Bosaka?
Marek Jakubiak: To był oddolny sprzeciw wśród posłów. W skrócie postawił się Pan Czarnek Błaszczakowi i powiedział, że to jest czysta głupota głosować za odwołaniem Krzysztofa Bosaka. Powiedział, że trzeba patrzeć w przyszłość, a nie do tyłu, bo w życiu niczego nie zbudujemy jak się będziemy ciągle odwracać i patrzeć, co było. Nie ma co tego wspominać, trzeba iść do przodu. Doszło do pewnego rodzaju buntu, bo koledzy z PiSu nie byli zadowoleni tym wszystkim.


- Wyraża się Pan o Krzysztofie Bosaku dość ciepło, szanując go za merytoryczne przygotowanie do pracy, ostatnio za pomysł na tzw. „reset konstytucyjny”. Czy jest to polityk gotów podjąć się „pocerowania” tego politycznego i konstytucyjnego sporu jaki mamy?
Marek Jakubiak: Myślę, że nie, bo Krzysztof jest dość ostrożny, w Konfederacji grał drugie role, nie chce podejmować decyzji trudnych, politycznych. Może mieć własne zdanie, ale nie ma predyspozycji przywódczych. Jest raczej kolegą, partnerem, który dotrzymuje słowa, w odróżnieniu od wielu innych kolegów z Konfederacji. Zresztą Konfederacja jest takim tworem bardziej biznesowym w polityce, który pozbędzie się jeszcze Grzegorza Brauna i już się niczym nie będą różnili od partii Donalda Tuska. Choć - jak słyszę - Marszałek Bosak jest wrogiem takiego myślenia, to jednak w tym kierunku to zmierza.


- Są głosy, że PiS jako monolit partyjny nie ma szans na powrót do władzy. Czy Pana zdaniem jest miejsce na zbudowanie ruchu społecznego ponadpartyjnego, który by może właśnie zmusił polityków do myślenia w formacie koalicyjnym?

Marek Jakubiak: Jest, właśnie pracujemy nad tym i nikt się nie będzie pytał Prawa i Sprawiedliwości, czy można. Jak wspomniałem szefostwo PiS jest zabetonowane. W roku 2015 zatrzymali się w rozwoju, po zwycięskich wyborach. W kolejnych zwycięstwo dał im Premier Morawiecki, ale oni uważają, że doświadczenia których nabyli za PC (Porozumienie Centrum) i AWS (Akcja Wyborcza Solidarność) powodują, że oni nie chcą nawet myśleć o tym, tylko muszą być tą jedną pięścią. Nie wygrają niczego jedną pięścią, bo 65% ludzi, którzy głosowali na Hołownię, Kosiniaka-Kamysza czy na Platformę Obywatelską nie głosowało na PiS tylko dlatego, że ich nie lubi.


- A co to za pomysł tego społecznego ruchu, o którym Pan wspomniał?
Marek Jakubiak: Kukiz 15. Pojawiły się nasze nazwiska, budzą się ludzie, zaczynają widzieć, że zmiana na ordynację mieszaną jest niezbędna, że referenda, inicjatywa ustawodawcza obligatoryjna, to wszystko musi mieć miejsce, zacząć działać. I przestać wisieć na łasce Sejmu, który coś zgłosi albo nie, zrobi lub odłoży do zamrażarki. Obudzić aktywność społeczną - to zadanie najważniejsze i na już.

Rozmawiał Piotr Grzybowski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież