W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f... Stowarzyszenie Godność o emeryturach esbeków » Oświadczenie Stowarzyszenia Godność w sprawie przywrócenia uprawnień funkcjonariuszom aparatu PRL.No...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
piątek, 24 listopada 2023 21:53
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
Po 16 latach Arka wygrała w lidze z Lechią. W Gdyni gospodarze
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Westerplatte to nie jest własność tylko Gdańska

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
czwartek, 20 czerwca 2019 15:03

Stowarzyszenie Idee Solidarności wystosowało list otwarty do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.


Szanowna Pani Prezydent,

jako działacze NSZZ „Solidarność” z lat 80–tych jesteśmy nie tylko zaniepokojeni, ale wprost oburzeni szeregiem zdarzeń, jakie w ostatnim czasie miały miejsce w Gdańsku. Pragniemy przypomnieć, że Gdańsk to symbol i „stolica” „Solidarności”, której członkami byli nie tylko gdańszczanie, ale również osoby pochodzące z każdego zakątka naszej Ojczyzny – Polski. Taki stan rzeczy daje nam prawo, także moralne, by nie tylko śledzić ostatnie wydarzenia, ale w formie listu otwartego wyrazić swoją daleko idącą dezaprobatę wobec podejmowanych przez Panią i Radę Miasta Gdańska decyzji.


Nie rozumiemy jak pod Pani patronatem i z Pani udziałem mogła się odbyć „parada równości”, podczas której bezczelnie atakowano świętości katolików i parodiowano w tak ohydny sposób tak ważne dla wiary katolickiej święto. Jeżeli te środowiska domagają się tolerancji i szacunku dla siebie, to niech sami najpierw zaczną od szanowania innych. To bowiem oni nie tolerują większości katolickiej w naszym kraju.


Wobec powyższego domagamy się, aby obrażanie uczuć religijnych milionów Polaków zostało zgodnie z prawem ukarane.


Nie rozumiemy również, dlaczego władze samorządowe nie zgadzają się na wpisanie Stoczni Gdańskiej na listę obiektów UNESCO. Jest to dla stoczni jedyny ratunek na zachowanie pamięci o niej dla przyszłych pokoleń.


Mamy także zastrzeżenia do Europejskiego Centrum Solidarności, które nie spełnia naszym zdaniem roli jakiej oczekiwaliśmy. Częściej goszczą w nim środowiska LGBT niż „Solidarność”.


Trudno jest nam też zrozumieć spór o Westerplatte – skrawek Polski uświęcony krwią bohaterskich obrońców pochodzących z różnych rejonów kraju? Miejsce tak ważne dla Polaków a tak zaniedbane przez władze Gdańska. Dlaczego nie można poprawić jego stanu przez przejęcie przez muzeum, pod zarządem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego? To nie jest własność tylko Gdańska, to jest własność całego Narodu. Gdańsk to nie jest „wolne miasto”, to jest miasto polskie!!


Pragniemy poruszyć jeszcze jedną kwestię. Z Pani inicjatywy bowiem, zgromadzeni w Gdańsku samorządowcy podpisali 21 postulatów, ilość ich nieprzypadkowa – przywołująca bowiem pamięć bliskich nam postulatów Solidarności z 1980 roku. Tylko, że tamte postulowały poprawę życia Polaków a te dążą do zniszczenia państwa, według nas to nie decentralizacja, ale dążenie do rozbicia Polski na landy o nieograniczonej władzy. To byłby koniec Polski jako Państwa. Czy na tym właśnie zależy niektórym samorządowcom na czele z Panią?


Żywimy głęboką nadzieję, że pochyli się Pani nad przedstawionymi przez nas kwestiami oraz liczymy na Pani refleksje i zmianę podejścia do przedstawionych spraw.

Z poważaniem
Barbara Wojciechowska
Prezes Stowarzyszenia Idee Solidarności

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież