Nadzwyczajne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego zwołane 25 czerwca br. do Sali Akwen w siedzibie NSZZ „S” było poświęcone perspektywom Grupy LOTOS i PKN Orlen po przejęciu kapitałowym Grupy przez Orlen, gwarancje, że oba podmioty będą kontynuować działania w zakresie CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) oraz skutkom dla rynku paliw, załóg i odbiorców.
W spotkaniu, które poprowadził Krzysztof Dośla, przewodniczący gdańskiej „Solidarności” uczestniczyli oprócz członków WRDS, członkowie zarządów obu paliwowych koncernów, w tym ich prezesi Daniel Obajtek (PKN Orlen) i Mateusz Bonca (Lotos).
Orlen stara się o pozwolenie Komisji Europejskiej na przejęcie. Jest w końcowej fazie negocjacji wniosku. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział, że najpewniej w pierwszym tygodniu lipca br. ostanie on złożony formalnie. Na razie mamy dwie firmy Skarbu Państwa konkurujące ze sobą. Jak powiedział Gazecie Gdańskiej prezes Orlenu: fuzja ma charakter biznesowy, ale też ma na względzie bezpieczeństwo paliwowe kraju.
– Nie mamy dziś w Polsce spółek zdolnych do wielkich inwestycji, w skali Europy jesteśmy zaliczani wręcz do małych firm, a takim trudno konkurować z dużymi graczami – przekonywał.
Obajtek uczestniczył w nadzwyczajnym posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku, którego tematem była perspektywa dla Grupy Lotos i PKN Orlen po przejęciu kapitałowym Grupy. Posiedzenie odbyło się bez udziału mediów.
– Ta decyzja oprócz aspektu biznesowego, przede wszystkim jesteśmy spółkami akcyjnymi w obszarze spółek Skarbu Państwa, to jest związana z bezpieczeństwem państwa. W momencie kiedy będziemy mieć mocno zintegrowaną spółkę, będziemy mogli działać zdecydowanie szybciej i sprawniej. Choćby ostatnia sytuacja z zainfekowaniem rurociągów pokazuje, że ta fuzja jest konieczna. Chcę zaznaczyć, że rafineria w Gdańsku jest położona bezpośrednio nad morzem. Inaczej będzie wyglądał proces dywersyfikacji i zaopatrzenia naszego państwa w paliwa – powiedział Obajtek nam po obradach WRDS.
Przypomnijmy, że 28 lutego ub.r. został podpisany list intencyjny w sprawie przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen. 30 listopada 2018 r. projekt wniosku o koncentrację przesłany został do Komisji Europejskiej. Orlen dąży do tego, aby fuzję zrealizować jeszcze w tym roku.
– Kalendarz był taki, że w pierwszej kolejności był list intencyjny, faza prenotyfikacji. Teraz składamy, w pierwszych dniach lipca, wniosek do Komisji Europejskiej. Zobaczymy, jaka będzie decyzja Komisji. To jest trudny proces. Ja nigdy nie powiedziałem, że ten proces na 100 procent wyjdzie. Mam też ograniczoną możliwość przekazania pewnej wiedzy z racji tego, że są to spółki akcyjne. Jak uzyskamy zgodę, to tak będziemy prowadzić proces konsolidacji i będziemy ten proces prowadzić jeszcze w tym roku – dodał Obajtek, pytany przez nas o kalendarium zmian.
Jak się dowiadujemy, podczas wtorkowego spotkania padły zapewnienia, iż nowopowstały koncern nie tylko utrzyma zatrudnienia, ale je zwiększy. Prezes Obajtek kilkakrotnie powtarzał argumenty o zaangażowaniu m.in. w CSR i w sport oraz o tym, że jest absolutnym przeciwnikiem jakichkolwiek programów tzw. dobrowolnych odejść. Fuzja ma też wzmocnić możliwości inwestycyjne spółek.
Prezes zarządu Grupy Lotos, Mateusz Bonca powiedział nam z kolei:
– W pewnych biznesach skala ma znaczenie. Tutaj jest i możliwość działania Lotosu niezależnie i wspólnie. Natomiast w długim okresie rzeczywiście połączone podmioty mają dużo większą siłę inwestycyjną, którą należy wykorzystać.
Z kolei dla związkowego lidera Krzysztofa Dośli ważne były kwestie pracownicze.
– Z naszej strony ważne było potwierdzenie, że prezes Orlenu zadeklarował respektowanie pakietu socjalnego. Nie będzie zwolnień, nawet gdy spółki będą łączone. Nie będzie żadnych programów dobrowolnych odejść, którym prezes Obajtek, jak mówi, jest zdecydowanie przeciwny, gdyż koncernu nie stać na tracenie doświadczonych pracowników. To na razie werbalne deklaracje, ale skoro padły publicznie, będziemy je egzekwować – mówi Dośla.
ASG
Inne artykuły związane z:
- 27/06/2019 21:06 - Stacja Orunia: Kobiecość w nowiu
- 27/06/2019 21:01 - Stacja Orunia: Koncert finałowy flamenco
- 27/06/2019 18:36 - Aleksandra Jakubowska: SLD w koalicji bez własnego programu?
- 27/06/2019 09:53 - Dulkiewicz dzieli gdański tort - konserwatysta i ormowiec w służbie miejskiej
- 26/06/2019 15:35 - Daniel Obajtek: Fuzja Lotosu z Orlenem to biznes i sprawa bezpieczeństwa państwa
- 25/06/2019 09:03 - WRDS o tworzeniu jednego krajowego koncernu paliwowego
- 24/06/2019 15:21 - Spotkanie prezydent Gdańska z wiceministrem kultury. Temat: Westerplatte
- 20/06/2019 15:18 - Andrzej Kobylarz: Na własny akwen nie wypływamy bez zgody Rosjan
- 20/06/2019 15:07 - Kolejny bój o Westerplatte: Specustawa dla muzeum
- 20/06/2019 15:03 - Westerplatte to nie jest własność tylko Gdańska