Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Daniel Obajtek: Fuzja Lotosu z Orlenem to biznes i sprawa bezpieczeństwa państwa

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
środa, 26 czerwca 2019 15:35

Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen rozmawia Artur S. Górski


- Orlen prowadzi aktywną akwizycję. Ewentualne połączenie Grupy Lotos i PKN to nie będzie pierwsze przejęcie kapitałowe w waszym wykonaniu. Przypomnijmy rok 2006 i litewską, ale kontrolowaną przez upadający Jukos, rafinerię Możejki na Litwie i nabycie stu procent akcji Mažeikių Nafta. Na ile na decyzję o próbie podejścia do połączenia dwóch naszych koncernów miała wpływ kwestia bezpieczeństwa energetycznego państwa?
Daniel Obajtek: Ta decyzja, oprócz tego, że przede wszystkim jest decyzją biznesową, ma aspekt biznesowy, gdyż jesteśmy spółkami akcyjnymi, tak naprawdę jednego właściciela w obszarze spółek Skarbu Państwa, to też jest związana z bezpieczeństwem państwa. W momencie kiedy będziemy mocno zintegrowaną spółkę, będziemy mogli działać zdecydowanie szybciej i sprawniej. Choćby ostatnia sytuacja z zainfekowaniem rurociągów pokazuje, że ta fuzja jest konieczna. Chcę zaznaczyć, że rafineria na Wybrzeżu jest położona bezpośrednio nad morzem. Inaczej będzie wyglądał proces dywersyfikacji i zaopatrzenia naszego państwa w paliwa. Zatem fuzja obok charakteru biznesowego ma też wpływ na bezpieczeństwo paliowe naszego kraju.


- A biznes i rozwój?
Daniel Obajtek: Świat już dawno takie fuzje ma za sobą, koncentruje się i wzmacnia pod względem inwestycyjnym. Fuzja ma spowodować to, abyśmy mieli większe środki na inwestycje, choćby w inwestycje w niskoemisyjne źródła wytwarzania. Planujemy po 2024 r. budować offshore. Prowadzimy już badania wietrzności i badania środowiskowe. Pewne inwestycje wymagają bardzo dużych nakładów finansowych, więc potrzebna jest bardzo mocna, silna, stabilna spółka, by mogła te strategiczne inwestycje wykonywać. Weźmy choćby pod uwagę rozbudowę przemysłu petrochemicznego. Przecież są to inwestycje sięgające parunastu miliardów złotych. To wymaga nie tylko odpowiedzi na kwestie finansowe, ale i na kwestię wkładu. Wykupienie Lotosu wpina się w naszą strategię w Polsce i poza granicami kraju. Jest to zatem przedsięwzięcie wielowątkowe. A w tym pojawia się kwestia odporności na wahania makroekonomiczne. Inaczej wygląda zakup ropy naftowej powyżej 50 milionów ton, a inaczej, gdy jest się klientem małym. Jak ma więc wyglądać konkurencja z gigantami. Mamy produkować jak najwięcej, jak najszybciej, z możliwie najmniejszymi nakładami.

alt


- Przywołał pan dzisiaj w Gdańsku przykład węgierskiego koncernu paliwowego MOL, który już nie ma konkurencji wewnątrzwęgierskiej i inwestuje w całość rodzimej gospodarki. Myśleliście o bliższej współpracy z Węgrami?
Daniel Obajtek: Na dzień dzisiejszy myślimy o wykupie aktywów Lotosu, rozbudowie przemysłu petrochemicznego. Wykupiliśmy sto procent aktywów Unipetrolu (czeski Unipetrol jest w rękach PKN ORLEN od października ub.r. – dop. red.), czyli w pewnych obszarach współdziałamy z MOL, działającym na podobnych rynkach. Najważniejsze by koncentracja nastąpiła w kraju, tak jak miało to miejsce na Węgrzech. MOL ma ten proces już za sobą. Europa to już ma za sobą. My też musimy pójść tą drogą by mieć możliwość konkurowania.


– Kiedy zatem zostanie skierowany wniosek do Komisji Europejskiej o zgodę na przejęcie aktywów Grupy LOTOS?
Daniel Obajtek: W pierwszych dniach lipca będzie on skierowany do Komisji Europejskiej. Kalendarz był taki, że w pierwszej kolejności był list intencyjny, potem faza prenotyfikacji. Teraz składamy, w pierwszych dniach lipca, wniosek do Komisji Europejskiej. Zobaczymy, jaka będzie decyzja Komisji. To jest trudny proces. Ja nigdy nie powiedziałem, że ten proces na sto procent wyjdzie. Mam też ograniczoną możliwość przekazania pewnej wiedzy z racji tego, że są to spółki akcyjne. W momencie, gdy uzyskamy zgodę, to tak będziemy prowadzić proces konsolidacji jak, generalnie, w liście intencyjnym.


– Jeszcze w tym roku?
Daniel Obajtek: Jak uzyskamy zgodę, to będziemy ten proces prowadzić jeszcze w tym roku. Jesteśmy w stałym dialogu z Komisją Europejską. Odbywamy spotkania, prowadzimy konsultacje, przesyłamy analizy. Zobaczymy jaka będzie decyzja komisji.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież