Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
czwartek, 28 września 2023 12:00
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
Krzysztof Kasprzak dołącza do Zdunek Wybrzeża Gdańsk.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Daniel Obajtek: Fuzja Lotosu z Orlenem to biznes i sprawa bezpieczeństwa państwa

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
środa, 26 czerwca 2019 15:35

Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen rozmawia Artur S. Górski


- Orlen prowadzi aktywną akwizycję. Ewentualne połączenie Grupy Lotos i PKN to nie będzie pierwsze przejęcie kapitałowe w waszym wykonaniu. Przypomnijmy rok 2006 i litewską, ale kontrolowaną przez upadający Jukos, rafinerię Możejki na Litwie i nabycie stu procent akcji Mažeikių Nafta. Na ile na decyzję o próbie podejścia do połączenia dwóch naszych koncernów miała wpływ kwestia bezpieczeństwa energetycznego państwa?
Daniel Obajtek: Ta decyzja, oprócz tego, że przede wszystkim jest decyzją biznesową, ma aspekt biznesowy, gdyż jesteśmy spółkami akcyjnymi, tak naprawdę jednego właściciela w obszarze spółek Skarbu Państwa, to też jest związana z bezpieczeństwem państwa. W momencie kiedy będziemy mocno zintegrowaną spółkę, będziemy mogli działać zdecydowanie szybciej i sprawniej. Choćby ostatnia sytuacja z zainfekowaniem rurociągów pokazuje, że ta fuzja jest konieczna. Chcę zaznaczyć, że rafineria na Wybrzeżu jest położona bezpośrednio nad morzem. Inaczej będzie wyglądał proces dywersyfikacji i zaopatrzenia naszego państwa w paliwa. Zatem fuzja obok charakteru biznesowego ma też wpływ na bezpieczeństwo paliowe naszego kraju.


- A biznes i rozwój?
Daniel Obajtek: Świat już dawno takie fuzje ma za sobą, koncentruje się i wzmacnia pod względem inwestycyjnym. Fuzja ma spowodować to, abyśmy mieli większe środki na inwestycje, choćby w inwestycje w niskoemisyjne źródła wytwarzania. Planujemy po 2024 r. budować offshore. Prowadzimy już badania wietrzności i badania środowiskowe. Pewne inwestycje wymagają bardzo dużych nakładów finansowych, więc potrzebna jest bardzo mocna, silna, stabilna spółka, by mogła te strategiczne inwestycje wykonywać. Weźmy choćby pod uwagę rozbudowę przemysłu petrochemicznego. Przecież są to inwestycje sięgające parunastu miliardów złotych. To wymaga nie tylko odpowiedzi na kwestie finansowe, ale i na kwestię wkładu. Wykupienie Lotosu wpina się w naszą strategię w Polsce i poza granicami kraju. Jest to zatem przedsięwzięcie wielowątkowe. A w tym pojawia się kwestia odporności na wahania makroekonomiczne. Inaczej wygląda zakup ropy naftowej powyżej 50 milionów ton, a inaczej, gdy jest się klientem małym. Jak ma więc wyglądać konkurencja z gigantami. Mamy produkować jak najwięcej, jak najszybciej, z możliwie najmniejszymi nakładami.

alt


- Przywołał pan dzisiaj w Gdańsku przykład węgierskiego koncernu paliwowego MOL, który już nie ma konkurencji wewnątrzwęgierskiej i inwestuje w całość rodzimej gospodarki. Myśleliście o bliższej współpracy z Węgrami?
Daniel Obajtek: Na dzień dzisiejszy myślimy o wykupie aktywów Lotosu, rozbudowie przemysłu petrochemicznego. Wykupiliśmy sto procent aktywów Unipetrolu (czeski Unipetrol jest w rękach PKN ORLEN od października ub.r. – dop. red.), czyli w pewnych obszarach współdziałamy z MOL, działającym na podobnych rynkach. Najważniejsze by koncentracja nastąpiła w kraju, tak jak miało to miejsce na Węgrzech. MOL ma ten proces już za sobą. Europa to już ma za sobą. My też musimy pójść tą drogą by mieć możliwość konkurowania.


– Kiedy zatem zostanie skierowany wniosek do Komisji Europejskiej o zgodę na przejęcie aktywów Grupy LOTOS?
Daniel Obajtek: W pierwszych dniach lipca będzie on skierowany do Komisji Europejskiej. Kalendarz był taki, że w pierwszej kolejności był list intencyjny, potem faza prenotyfikacji. Teraz składamy, w pierwszych dniach lipca, wniosek do Komisji Europejskiej. Zobaczymy, jaka będzie decyzja Komisji. To jest trudny proces. Ja nigdy nie powiedziałem, że ten proces na sto procent wyjdzie. Mam też ograniczoną możliwość przekazania pewnej wiedzy z racji tego, że są to spółki akcyjne. W momencie, gdy uzyskamy zgodę, to tak będziemy prowadzić proces konsolidacji jak, generalnie, w liście intencyjnym.


– Jeszcze w tym roku?
Daniel Obajtek: Jak uzyskamy zgodę, to będziemy ten proces prowadzić jeszcze w tym roku. Jesteśmy w stałym dialogu z Komisją Europejską. Odbywamy spotkania, prowadzimy konsultacje, przesyłamy analizy. Zobaczymy jaka będzie decyzja komisji.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież