Radna Rady Miasta Gdańska Jolanta Banach podaje w wątpliwość legalność konkursu na operatora szkoły budowanej przy ul. Azaliowej 18 w Kokoszkach ogłoszonego przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicz. Jest już przygotowywany wniosek, który niebawem zostanie złożony do wojewody pomorskiego, aby w trybie nadzoru sprawdził legalność zarządzenia prezydenta Gdańska odnośnie ogłoszenia powyższego konkursu.
Nie ma w nim żadnego powołania się na przepisy oświatowe, a jedynie jest uwzględniony aspekt gospodarczy. A przecież prowadzenie szkoły, to nie biznes i nie handlowanie. Szkoły podlegają jednostce samorządu terytorialnego i to ona odpowiada za ich funkcjonowanie. Można od tego odstąpić wyjątkowo i przekazać szkołę w zarządzanie komuś innemu tylko w przypadku, gdy uczęszcza do niej mniej niż 70 uczniów.
Ponadto Jolanta Banach (na powyższym zdjęciu), nauczycielka, posłanka na Sejm II, III i IV kadencji, była wiceminister gospodarki, twierdzi, że prezydent Gdańska w tytule ogłoszenia podaje o konkursie ofert na najem budynku szkoły, a w jego treści jest napisane o podmiocie, który w drodze konkursu ma tą placówką oświatową zarządzać.
Stanowisko radnej Jolanty Banach popiera Franciszek Potulski (SLD), również nauczyciel, poseł na Sejm II, III i IV kadencji, były wiceminister edukacji.
Oferty na konkurs ogłoszony przez prezydent Miasta Gdańska na wybór operatora budowanej szkoły w Kokoszkach można składać do dnia 31 stycznia 2014 roku do godziny 14.00. Zwycięzcę konkursu mamy poznać do 19 lutego.
Dlaczego gmina zdecydowała się na formę konkursu? - na swoim blogu wyjaśnia to Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz:
„Ja i moi współpracownicy odbyliśmy szereg spotkań konsultacyjnych, zarówno z osobami zajmującymi się zawodowo oświatą, jak i wszystkimi, którzy byli i są żywo zainteresowani tą szkołą. Każda kolejna rozmowa pokazywała jak bardzo potrzebujemy nowego podejścia do zarządzania zasobami edukacyjnymi oraz otwarcia na partnerów szkoły, rodziców i środowisko lokalne. Czy jest to możliwe w szkołach prowadzonych przez gminę? Odwiedzając niektóre placówki wiem, że tam gdzie są otwarci na zmiany liderzy edukacyjni działania są zbliżone do opisywanego projektu. Często jednak zapisy prawne nie pozwalają wykorzystać maksymalnie potencjału kadry dla dobra i na rzecz uczących się w danej placówce uczniów. Rozważaniom i pomysłom z uwagą przypatrywała się Gdańska Rada Oświatowa i Komisja Edukacji w Radzie Miasta. Oba gremia pozytywnie zaopiniowały założenia projektu.
Wszystkie konsultacje utwierdziły mnie, że najlepszym rozwiązaniem jest konkurs ofert na najem budynku, połączony ze zbieraniem ofert na bezpłatną realizację zadań edukacyjno-opiekuńczo-wychowawczych. Wydaje się zasadnym by podjąć wyzwanie stworzenia nowocześnie zarządzanej placówki, prowadzonej przez inny podmiot niż gmina, mający w tym względzie doświadczenie."
Szkoła ma być:
- publiczna z oznaczonym przez Radę Miasta rejonem,
- bezpłatna w realizacji podstawowych funkcji,
- dobrze i nowocześnie zarządzana,
- jednozmianowa dla 625 uczniów,
- z kadrą otwartą na zmiany i nowe metody pracy,
- nastawiona na indywidualizację procesu uczenia się i osiąganie wysokich wyników uczniów,
- otwarta na środowisko lokalne z możliwością uatrakcyjnienia oferty kulturalnej i sportowej,
- centrum szkoleniowym dla innych, nie tylko gdańskich placówek edukacyjnych.
Inna forma zarządzania pozwoli także, co nie jest dla nas bez znaczenia:
- odzyskać VAT budowlany ok 6 mln (pozyskane środki stanowić będą wkład w budowę razem z gm. Kolbudy i Pruszcz Gdański szkoły w Kowalach),
- model tańszy od modelu prowadzonego przez JST do 400 tys. zł (rocznie).
Przyjrzyjmy się jakie są najważniejsze założenia ogłoszonego konkursu?
1. Wyboru oferenta dokonuje komisja konkursowa w składzie:
• Przewodnicząca Komisji - Ewa Kamińska, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. Polityki Społecznej
• Przedstawiciel Prezydenta Miasta Gdańska: Prof. dr hab. Dorota Klus-Stańska, kierownik Zakładu Badań nad Dzieciństwem i Szkołą, Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego
• Przedstawiciel Rady Miasta Gdańska oraz pozostali reprezentujący Urząd Miejski w Gdańsku, tj.
• Jerzy Jasiński, Zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji,
• Maria Kulbicka, Kierownik Referatu Organizacji Oświaty,
• Sekretarz komisji - Agnieszka Kozoń, Inspektor w Wydziale Edukacji,
• Barbara Majewska, Zastępca Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej,
• Tomasz Lechowicz, Dyrektor Wydziału Skarbu.
2. Komisja konkursowa dokona oceny formalnej złożonych ofert w okresie do dnia 6 lutego 2014 r.
3. Przewodniczący komisji konkursowej powiadomi oferentów drogą elektroniczną o wynikach oceny formalnej złożonych ofert i zaprosi oferentów, których oferty nie zostały odrzucone z powodu braków formalnych do publicznej prezentacji przygotowanej oferty, która odbędzie się 12 lutego 2014 r., powiadamiając o miejscu tej prezentacji.
4. Komisja konkursowa dokonuje oceny merytorycznej ofert bez udziału oferentów i publiczności.
5. Każdy z członków komisji konkursowej dokonuje oceny merytorycznej każdej oferty, zgodnie z kryteriami określonymi w Karcie indywidualnej oceny merytorycznej ofert , będącej Załącznikiem nr 2 do niniejszego Regulaminu.
6. Komisja konkursowa wybiera ofertę, która w wyniku dokonania oceny merytorycznej wszystkich ofert uzyskała największą sumę punktów przyznanych przez wszystkich członków komisji.
7. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi, po jego zatwierdzeniu przez Prezydenta Miasta Gdańska, w dniu 19 lutego 2014 r.
Wła-49
- 16/01/2014 18:39 - Radna donosi na prezydenta. Szkoła w Kokoszkach u prokuratora
- 16/01/2014 18:35 - Prokuratura do 21 kwietnia zbada majątkowe oświadczenia prezydenta Gdańska
- 16/01/2014 18:26 - Gdańsk – Lipsk: podwójne standardy w biznesie i polityce
- 16/01/2014 18:24 - Spolegliwy sędzia na telefon - skazany
- 14/01/2014 17:16 - Stop absurdom śmieciowym
- 13/01/2014 16:38 - W oczekiwaniu na przyjemności "białego szaleństwa"
- 13/01/2014 16:24 - Płonął zabytkowy Dwór Fischera w Nowym Porcie
- 13/01/2014 16:19 - Gdańsk wśród 40 najatrakcyjniejszych miejsc urlopowych na świecie!
- 12/01/2014 13:16 - Gdańska Orkiestra gra - aktualizacja (godz. 20.30)
- 12/01/2014 11:10 - Red. Henryk Lechowski nie żyje