Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
sobota, 28 stycznia 2023 20:23
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
Siatkarze Trefla walczyli, zwłaszcza w pierwszym secie, ale w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Obecne stawki medyczne niższe niż w 2006 roku

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
sobota, 11 stycznia 2014 19:59

Rok miniony nie był rokiem stagnacji, ale dużych osiągnięć w bardzo trudnych warunkach. Tak w skrócie podczas spotkania noworocznego 10 stycznia podsumował działalność Nadmorskiego Centrum Medycznego w Gdańsku prezes jego zarządu, dyrektor naczelny Mieczysław Szulc-Cieplicki. W chwili szczerości powiedział też, że obecne stawki za poradę w niektórych poradniach są niższe o 20 groszy od tych, które były w... 2006 roku. A to po prostu oznacza, że w polskiej służbie medycznej zaczynamy działać poniżej stawek finansowych.


Prezes powiedział również: - Działania racjonalne, które próbowaliśmy robić jako zarząd, przy zakupie świadczeń w konkursach NFZ-owskich, to nie do końca okazały się być uzasadnione. I przez to straciliśmy produkty, którymi nasza firma się charakteryzowała, czyli nocną opieką dla pacjentów, mieszkańców Gdańska. Z drugiej strony, to pociągnęło za sobą również stratę m.in. w stomatologii ponad 5 mln zł. Trzecia rzecz, która dala nam w kość, to konkurs na opiekę specjalistyczną. Na szczęście jakoś się obroniliśmy. Czyli oceniam 2012 rok jako bardzo trudny, w sensie działalności niezły, a w sensie finansowym powiedział bym też nieźle. Powinniśmy mieć zysku w granicach 1,5 mln zł. Życzył bym wszystkim innym placówkom medycznym, aby miały taki zysk. Niestety nie mamy w swojej nazwie tego, co jest hołubione przez władze, nie myślę tu tylko o NFZ-ecie, a więc nazwy szpital. Może jak bym naszą placówkę nazywał Dom Szpitalny, a nie jak jest Dom Medyczny, to bym dostawał więcej pieniędzy. Bo szpital to jest słowo magia, które działa na decydentów. Bo w szpitalu musi być rewelacyjnie, a to nie prawda. Uważam, że wszędzie może być dobrze.


Prezes Mieczysław Szulc-Cieplicki powiedział również, że NCM zatrudnia  łącznie 700 osób, w tym większość na umowy o pracę, co uważa za swoisty ewenement. Wszystkich chętnie zatrudnił by na umowę o pracę, ale nie wszyscy sobie tego życzą. W ocenie prezesa lekarz, pielęgniarka, technik zasługują na jakąś ludzką godność i powinni pracować na etatach.


NCM jest niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej świadczącym kompleksową, wielospecjalistyczną opiekę medyczną w dziewięciu przychodniach o nazwach: Abrahama, Biwakowa, Gdyńska, Gospody, Jagiellońska, Kilińskiego, Kołobrzeska, Polanki i Świętokrzyska.


W 2013 roku NCM zakupiło działkę za ponad milion złotych. Przy ulicy Otomińskiej w dzielnicy Kokoszki, w której nie ma jeszcze żadnej placówki medycznej, zostanie wybudowany Dom Medyczny o 3,5 tys. m kwadr powierzchni. Zostanie tez wybudujemy nowy ośrodek zajmujący się głównie leczeniem bioder. Dokonano zakupu różnorakiego sprzętu za 800 tys. zł., w tym  dwa aparaty cyfrowe, jedyne które funkcjonują w ambulatoryjnej opiece medycznej w Gdańsku. Pozostałe są też cyfrowe, ale funkcjonują tylko w szpitalach. NCM w minionym roku wykonało remonty za około milion złotych. Uruchomiono Dom Medyczny przy ul. Abrahama we Wrzeszczu.


Dla prezesa NCM taki Dom Medyczny, to coś ciepłego, starającego się być przyjaznym człowiekowi. - Nasza działalność, naszych pracowników aby charakteryzowała się coraz bardziej takim ciepłem dla pacjentów. Jest to o tyle istotne, gdyż takie blokowiska jak Przymorze, czy Zaspa zamieszkują coraz bardziej wiekowi ludzie. Starci i nawet bardzo starzy, którzy wymagają troskliwej opieki medycznej.


Ten rok 2014 czeka NCM sporo trudów. Czekają też zmiany w spółce z o.o. Już się jedna dokonała, bo od 1 lipca dr med. Mikołaj Ruciński został wybrany wicedyrektorem ds. medycznych.


altPrezydent Gdańska Paweł Adamowicz: - Z przyjemnością słyszeliśmy o tych sukcesach prezesa Cieplickiego, jego planach inwestycyjnych i perspektywicznych, sięgających nawet 2016 roku. Prezes Cieplicki okazuje się być doskonałym menadżerem, aż tryska energią i nowymi pomysłami. Jest pan szczególnym przywódcą. I za każdym razem, jak się spotykamy chociaż raz w roku, to jestem pod pańskim wrażeniem. Jakbym był dziekanem uczelni, to uważam, że mógłby pan prowadzić zajęcia o ekonomi, i nie koniecznie tylko z medycyny. Całej załodze jak i panu gratuluję tych ogromnych sukcesów.  Przyłączają się do tych gratulacji towarzyszący mi radni Jacek Teodorczyk i przewodniczący rady Bogdan Oleszek.

Prezes Mieczysław Szulc-Cieplicki: - Mi się nie podoba to, że są honorowani pracownicy z tej samej firmy, jako dobry pracownik służby zdrowia. A powoli co roku każdemu z nas przybywa lat i istnieje w Gdańsku potrzeba wspierać medycznie osoby starsze, seniorów. Są już takie programy i lepiej na nie wydawać pieniądze, niż fundować nagrody dla pracowników Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.


altWicemarszałek pomorska Hanna Zych-Cisoń: - Ja życzę wszystkim pracownikom NCM szczęścia i rozwoju. Rzeczywiście leczenie szpitalne jest bardzo drogie, doba kosztuje tyle co w hotelu Hilton. I my chcemy, abyście się państwo super rozwijali. Myślę, że z prezesem i załogą jesteśmy zgodni. Jeśli chodzi o przytyk, co do formy zatrudnienia, to ja również kocham umowę o pracę. Szpital zakaźny ma takie umowy zachowane, ale nie ma wszystkich kontraktów. Firma robi program naprawczy pod nadzorem marszałka, co było zasygnalizowane. W związku z czym zobaczymy jak to pójdzie. Ja panu życzę rozwoju, ponieważ my idziemy do przodu, co nie znaczy że panu może być gorzej. Ja uważam, że nie będzie gorzej, a będzie lepiej. W moim interesie jest to, aby państwo jako podstawowa opieka zdrowotna, jak najlepiej pacjenta prowadzili na bieżąco. Aby profilaktyka odbywała się też na bieżąco. Abyście załatwiali wszystko kompleksowo, wtedy ja mam mniej pacjentów na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i w szpitalach. A w nich jest równie ciężko. Życzę pacjentom, aby jak najmniej trafiali do szpitali. A jeżeli już trafią, aby byli skutecznie i szybko wyleczeni. Pan co robi, to ukazuje że można w zdrowiu zrobić dobre rzeczy, osiągnąć efekt i się rozwijać. Tego gratuluję i tylko należy pana naśladować.


Tą wypowiedź zripostował prezes Mieczysław Szulc-Cieplicki, mówiąc: - W tym systemie jaki powstał w Polsce, nie da się dobrze rozwijać, bo jeśli urząd marszałkowski upodobał sobie szpitale, to dla nas niedługo już nic nie pozostanie. Bo jeżeli stawki za poradę w 2012 roku konkursowym w niektórych poradniach są niższe o 20 groszy od tych, które były w roku 2006 roku, to po prostu zaczynamy działać poniżej stawek finansowych. A mówi się, że skoro dają sobie radę, to jeszcze te stawki obniżmy. Ale zostawmy te dywagacje.


Prezes Cieplicki dodał na koniec spotkania, że te dotychczasowe osiągnięcia są dzięki pracownikom. Wiele obiektów zostało zmodernizowanych i wyremontowanych. Teraz w porównaniu do tego co było, to są dwa rożne światy. Znacznie podniesiono medyczne standardy.


altMiłym akcentem noworocznego spotkania było wręczenie czterem osobom medali Prezydenta Miasta Gdańska z okazji 10-lecia NCM, a także wręczenie okazjonalnych kalendarzy i albumów.


Przeprowadzono też losowanie wśród pracowników NCM zagranicznych dwuosobowych wyjazdów urlopowych, w tym także dla tych pracowników, którzy podnieśli w 2012 roku swoje kwalifikacje zawodowe. Dotychczas odbyło się już pięć takich losowań i wylosowano 46 wycieczek dwuosobowych, które łącznie objęły 92 osoby.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież