Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar... Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska » 15 maja 2023 r. zmarła prof. dr hab. n. med. Barbara Krupa-Wojciechowska, rektor Gdańskiego Uniwersy...
Reklama
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE: 49:41
sobota, 27 maja 2023 21:23
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE: 49:41
W niedzielę o godz. 14.00 w Poznaniu rozpocznie się mecz ebebe PSŻ
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
poniedziałek, 01 maja 2023 14:11
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego i Centrum Sportu i

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

W tygodniku „Sieci”: Rosja celuje w wybory w Polsce

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 15 maja 2023 07:57

W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, jak duże jest zagrożenie ze strony Moskwy w czasie zbliżających się wyborów w Polsce. Zauważa, że… w nadchodzących latach większy nacisk położą Rosjanie na działania w szarej strefie, próby destabilizowania sąsiadów i państw postrzeganych jako wrogie, uaktywnią się w cyberprzestrzeni i chętniej będą odwoływać się do swojego potencjału nuklearnego. Czy polem rosyjskich działań stanie się też Polska?


Marek Budzisz w artykule „Spodziewajmy się gorącej jesieni w Polsce” podkreśla, że obliczu wydarzeń ostatnich kilkunastu miesięcy rośnie znaczenie Polski na arenie międzynarodowej. Polska jest krajem zaangażowanym zarówno w obronę wschodniej flanki NATO, jak i wspieranie wysiłku wojskowego Ukrainy, czego z pewnością świadoma jest także Rosja.

W czasie niedawnej defilady na pl. Czerwonym obok Putina siedziało dwóch weteranów. Jeden zasłużył się pacyfikacją wschodniej Polski i wprowadzaniem wraz z NKWD rosyjskich porządków po wojnie, a drugi zdobywał w 1968 r. siedzibę czechosłowackiej telewizji w Pradze. Trudno o bardziej czytelny sygnał wobec państw europejskich będących filarami twardej postawy wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie. Rosjanie starają się przy użyciu różnych środków zastraszyć społeczeństwa państw wspierających Kijów. Będą mnożyły się incydenty, takie jak w przypadku Przewodowa czy rakiety manewrującej Ch-55, której szczątki znaleziono w lesie pod Bydgoszczą. Chodzi zarówno o to, by sprawdzić szczelność i tempo reagowania systemu obrony powietrznej kraju, a także przekonać Polaków, że nie powinni czuć się bezpieczni – wskazuje Marek Budzisz.


W wywiadzie zatytułowanym „Ktoś musi nakreślić czerwone linie” Jacek i Michał Karnowscy z Maciejem Świrskim, przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji poruszają kwestię ukarania jednej ze stacji radiowych, na antenie której w mocnych słowach skrytykowano publikację prof. Wojciecha Roszkowskiego. Maciej Świrski tłumaczy, dlaczego zdecydował się zareagować na treści promowane przez rozgłośnię.
– Krytykować każdy w Polsce może, co chce, a już na pewno podręczniki. Uznałem za naruszenie prawa porównanie podręcznika zaakceptowanego przez państwo polskie do podręcznika dla Hitlerjugend, poniżanie ofiar II wojny światowej przez użycie uwłaczających określeń oraz użycie inwektyw i poniżanie w stosunku do szanowanego historyka, prof. Wojciecha Roszkowskiego – mówi przewodniczący KRRiT. Przyznaje również, że kroki podjęte wobec nadawcy nie wywołają efektu rujnującego i mrożącego. – Znam przychody i zyski tego nadawcy i zapewniam, że kara w wysokości 80 tys. zł. nie jest dla niego zbyt dotkliwa – czytamy.

Maciej Świrski podkreśla w rozmowie, że bardzo ważna w branży dziennikarskiej jest rzetelność. Jego zdaniem odbiorcy mając fałszywe informacje mogą podejmować błędne decyzje.
– Weźmy sprawę rzekomego zatrucia Odry rtęcią, podobno na 100 lat. Okazało się to wyprodukowanym w Niemczech, powielonym w Polsce fake newsem. A przecież taka informacja mogła wpłynąć na setki decyzji życiowych, gospodarczych, już nie mówię o możliwości wywołania paniki. Jako regulator rynku mówię nadawcom otwarcie: wasze opinie mogą być dowolne, wasz stosunek do rządu jest mi obojętny, ale wasi reporterzy i prezenterzy muszą mówić prawdę, nie mogą kłamać co do faktów. O tym mówi też Prawo prasowe: informacje mają być rzetelne – analizuje Świrski.


W artykule „Jak inne narody (nie) przepraszają za Holokaust” Małgorzata Wołczyk sprawdza, w jaki sposób inne państwa radzą sobie ze swoją historią dotyczącą Holokaustu. Zauważa, że… do repertuaru obiegowych kłamstw należy teoria, jakoby Polacy wypierali swoje winy z wyjątkową wprawą. Podkreśla, że o Polakach jako o antysemitach mówi się na łamach mediów, np. „Gazety Wyborczej”. Autorka informuje, że według tych materiałów, nie rozliczyliśmy się ze swoją przeszłością, ale inne narody to zrobiły.
Jako przykład Wołczyk podaje Francję. Zaznacza: Spadkobiercy mocarstwowej Francji nie przywykli bić się w piersi za kolaborację z nazistami. […] Jacques Chirac jako pierwszy prezydent uznał odpowiedzialność Francuzów po 50 latach. […] z terenu Francji wywieziono aż 75 tys. Żydów do obozów zagłady.

Autorka opisuje materiał, jaki pojawił się w tamtejszej prasie: artykuł mierzy się z tematem spóźnionych wyrzutów sumienia, kończy się typowym francuskim samozachwytem: mieli przecież ruch oporu i mnóstwo sprawiedliwych, którzy ocalili Żydów z Zagłady. „Uznanie tej mrocznej części francuskiej historii pozostaje więc zrównoważone przez bardziej chwalebną przeszłość kraju” – czytamy w końcówce artykułu. Wołczyk dodaje, że… nie zapominamy o uwikłaniu Francji w Holokaust, a najbardziej rzetelną książkę w tej materii opublikował amerykański historyk Robert Paxton, w dodatku głownie na bazie niemieckich archiwaliów. […] hasła o polskim antysemityzmie w czasie wojny odzywają się cyklicznie z łamów francuskich gazet. Jednocześnie autorka dowodzi, że sytuacja we Francji nadal jest trudna: naczelny rabin Francji apelował do prezydenta Macrona, by rząd podjął kroki w walce z antysemityzmem. Informował, że aż jeden na trzech francuskich Żydów twierdzi, że codziennie we Francji czuje się zagrożony.


Polecamy także artykuły: Stanisława Janeckiego „Ostatni schabowy”, Konrada Kołodziejskiego „Zdrada Kazika”, Jakuba Augustyna Maciejewskiego „Nie będziemy bogami. Rzecz o sztucznej inteligencji”, Dariusza Matuszaka „Ciepło-zimno, piekło-niebo, czyli spór o pogodę i klimat”, Piotra Gontarczyka „Nożyczki Barbary Engelking”, Aleksandry Rybińskiej „Erdoğan nad przepaścią”.


Warta uwagi jest również rozmowa Doroty Łosiewicz z Olgą Semeniuk-Patkowską, wiceminister rozwoju i technologii oraz z Piotrem Patkowskim, wiceministrem finansów („Droga usłana kłodami”) oraz Andrzeja Rafała Potockiego z płk. Nikołajem, głównym szkoleniowcem białoruskiego Pułku im. Konstantego Kalinowskiego walczącego na froncie po stronie Ukrainy („Dziś bronimy Ukrainy, jutro będziemy wyzwalać Białoruś”) czy Gorana Andrijanicia z kard. Gerhardem Ludwigiem Müllerem, niemieckim duchownym, byłym prefektem Kongregacji Nauki Wiary („Polacy potrafią rozpoznać totalitarną propagandę”).


Ponadto w tygodniku komentarze bieżących wydarzeń pióra Krzysztofa Feusette’a Doroty Łosiewicz, Bronisława Wildsteina, Andrzeja Rafała Potockiego, Marty Kaczyńskiej-Zielińskiej, Samuela Pereiry, Wojciecha Reszczyńskiego, Aleksandra Nalaskowskiego, Jana Pospieszalskiego, Jerzego Jachowicza, Katarzyny Zybertowicz.


Więcej w nowym wydaniu tygodnika „Sieci”.


Artykuły z bieżącego wydania dostępne online od 15 maja br. w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież