Marek Jakubiak: Nie trwać w okopach! » Trzeba żyć chwilą, ale też planować, mieć elastyczność odreagowywania na zmieniającą się sytuację. T... Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji » Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał zmiany w pierwszej turze był większy n... Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-...
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
czwartek, 07 grudnia 2023 17:42
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Jak się tu znaleźliśmy?
wtorek, 28 listopada 2023 14:22
Jak się tu znaleźliśmy?
Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci mówi

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia nieznana.”

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 18 maja 2023 17:45

altW Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia nieznana.”. Było to wydarzenie towarzyszące III posiedzeniu Polsko-Kazachstańskiej Komisji Historycznej, które w dniach 17-19 maja odbywa się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.


Ekspozycja „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia nieznana.” opowiada o Wielkim Głodzie w Sowieckim Kazachstanie. Wielki Głód w Kazachstanie, stał się dla republiki katastrofą demograficzną. W latach 1930–1933 wskutek kolektywizacji, rozkułaczenia, represji i głodu zmarło co najmniej 1 mln 200 tys. osób, co daje ok. ⅓ wszystkich mieszkańców kraju. Tragedia ta jeszcze długo rzutowała na historię i demografię Kazachów, a jej przebieg dopiero teraz jest badany. Pojawiła się wreszcie możliwość opowiedzenia o tym światu. Opustoszały kraj w połowie lat 30. XX wieku Józef Stalin postanowi wypełnić deportowanymi narodami, w tym obywatelami polskimi, potrzebne były bowiem ręce do pracy w licznych zakładach i kopalniach. Spirala terroru nakręcała kolejne tragedie.


Wprowadzenia w tematykę wystawy dokonali jej autorzy: dr Dmitriy Panto pracownik Działu Naukowego MIIWŚ, jeden z dwóch sekretarzy Polsko–Kazachstańskiej Komisji Historycznej oraz dr Jerzy Rohoziński z Instytutu Pileckiego, członek prezydium Polsko–Kazachstańskiej Komisji Historycznej.

alt


- Ostatnie 6 lat, to czas intensywnych spotkań, rozmów, współpracy w różnych wymiarach, też współpracy polegającej na zapoznawaniu się z materiałami, które są w archiwach Kazachstanu - powiedział dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, członek prezydium Polsko–Kazachstańskiej Komisji Historycznej. - Dotyczą one nie tylko losów polskich obywateli (...), których zesłano po 1936 roku do Kazachstanu, ale obejmują też informacje o losach rodzimej ludności tego wielkiego wspaniałego kraju. Informacje o dramatycznych wydarzeniach z lat 30, z okresu II wojny światowej, ale też o tym jak już w okresie carskiego imperium niszczono strukturę społeczną Kazachstanu. Odbierając majątek, zabierając ziemię doprowadzano do tego, że zamężni niegdyś Kazachowie stawiali się, jeszcze przed I wojną światowa, coraz bardziej biedni na swojej własnej ziemi. Natomiast dopełnienie tych destrukcyjnych procesów, które zachodziły od XIX wieku do pierwszej wojny światowej, stanowiły eksperymenty sowietów, którzy postanowili zniszczyć tradycyjną strukturę społeczną w Kazachstanie, system gospodarczy Kazachstanu, dostosowany do warunków klimatycznych, glebowych na tym terenie. (...) Proszę Państwa, głodu w takiej skali, sztucznie wywołanego, w kontekście innych państw, innych narodów nie znam. Naród polski nie doświadczył tego typu tragedii na przestrzeni 1000 lat swoich dziejów. Tym bardziej, uznałem że musimy naszym rodakom, ale też cudzoziemcom, gościom muzeum opowiedzieć o tej tragedii i w pewnym sensie stać się takim mostem, pasem transmisyjnym wiedzy o tragicznym doświadczeniu narodu kazachskiego.


- Spotkaliśmy się dzisiaj w Gdańsku w ramach trzeciego posiedzenia polsko-kazachstańskiej komisji - powiedział prof. dr hab. Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru, przewodniczący (od strony polskiej) Polsko–Kazachstańskiej Komisji Historycznej. - (...) Trzeba pamiętać, że 50% osób deportowanych w latach 1940-1941 trafiło na teren dzisiejszego Kazachstanu. Materiał zgromadzony w otrzymanych (przyp. red.) archiwach jest nie do przecenienia. To pięć tomów dokumentów, które w tej chwili opracowujemy. Ktoś może powiedzieć, tomów przeznaczonych tylko i wyłącznie dla historyków, naukowców. Nie proszę Państwa, z tych dokumentów będą korzystać także zwykli obywatele, potomkowie Sybiraków; bo chodzi nam też o to, aby właśnie oni dowiedzieli się jaki los spotkał ich przodków.

alt


Otwarcie wystawy poprzedziło przekazanie dokumentów Kordianowi Borejce, Prezesowi Zarządu Głównego Związku Sybiraków, materiałów pozyskanych w wyniku prac Polsko-Kazachstańskiej Komisji Historycznej, odnalezionych w archiwach Kazachstanu.
- Bardzo dziękuje polskim historykom, naszym kolegom, że pomogli przenieść pamięć historyczną o tych bardzo ciężkich czasach - powiedział prof. dr hab. Ziyabek Kabuldinov, dyrektor Instytutu Historii i Etnologii przy Komitecie Nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki Republiki Kazachstanu w Ałmaty, Przewodniczący (od strony kazachstańskiej) Polsko–Kazachstańskiej Komisji Historycznej. - (…) W ciągu trzech lat naród kazachski stracił połowę swojej ludności, w ciągu dwóch-trzech lat na terenie Kazachstanu oczyszczono te obszary z ludności kazachstańskiej i zaczęli tam napływać pierwsi przesiedleńcy. Pierwsi byli Polacy - 45 tysięcy rodzin Polaków (…) w ciągu następnych 10 lat do Kazachstanu trafili przedstawiciele 61 narodów, to było ponad milion osób (…) Nasze archiwa świadczą o tym, że Kazachowie dzielili się ostatnim kawałkiem chleba z Polakami, swoim maleńkim ogniskiem domowym i to świadczy o tym, że był to był początek tej wielkiej przyjaźni.

źródło muzeum1939.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież