Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Upowszechnianie wiedzy przydatnej osobom niepełnosprawnym

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 10 grudnia 2015 11:25

Upowszechnienie zasad jakie powinny przyświecać podmiotom organizującym i realizującym konkursy o dotacje w ramach Funduszy Unijnych w latach 2014-2020, aby te fundusze przyniosły korzyść osobom z niepełnosprawnością to główne założenie projektu "On Inclusion - zintegrowani - świadomi - aktywni" realizowanego przez Fundację Aktywizacja oraz Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym.W siedzibie Pomorskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym odbyło się spotkanie edukacyjno-informacyjne projektu "On Inclusion - zintegrowani - świadomi - aktywni".


- Mówiąc najbardziej ogólnie projekt ma na celu upowszechnienie zasad jakie powinny przyświecać podmiotom organizującym i realizującym konkursy o dotacje w ramach Funduszy Unijnych w latach 2014-2020, aby te fundusze przyniosły korzyść osobom z niepełnosprawnością - Grzegorz Kozłowski, przewodniczący Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. - Grupa On Inclusion uczestniczyła czynnie w formułowaniu założeń, które zostały przyjęte w oficjalnym dokumencie przez ministerstwo, które zajmuje się wdrażaniem funduszy unijnych. Chcemy ta wiedzę upowszechnić. Przekazać ją osobom z niepełnosprawnościami, aby one mogły świadomie zabiegać o swoje prawa, mogły wskazywać na czym polega przełamanie barier, które napotykają. Chcemy również upowszechnić dorobek grupy wśród urzędników i osób, które będą decydowały o kształcie projektów, ich realizacji, rozliczaniu. Ta wiedza jest niezbędna, bo mamy już doświadczenia z pierwszych miesięcy, że ta wiedza jest niestety znikoma i to się przekłada na, że realizacja wielu konkursów, projektów jest podejmowana bez akceptowania, podejmowania podstawowych nieraz wskazówek, które później pozwoliłyby z owoców tych projektów korzystać osobom z niepełnosprawnościami. Chcemy poprzez dyskusję, poprzez przekazanie pewnej wiedzy, materiałów drukowanych przygotować osoby z niepełnosprawnością, aby stały się rzecznikami praktycznego wdrażanie konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.


altProjekt składa się z kilku modułów. W jego ramach została wydana ekspertyza, która wskazuje konkretne obszary, formy wykluczenia i daje narzędzia dzięki którym można przezwyciężyć wykluczenie osób z niepełnosprawnością. Kolejnym elementem są tak zwane spotkania fokusowe. Przewidziane są dwa spotkania w każdym województwie. Pierwsze spotkania odbywają się w czwartym kwartale 2015 roku. Druga runda planowana jest w drugim kwartale 2016 roku. Podczas spotkań uczestnicy dzielą się doświadczeniami m.in. jakie były ich problemy związane z niepełnosprawnością, gdzie widzą brak dostępności.


Na co liczą uczestnicy projektu?
- Dzięki temu projektowi chciałbym uzyskać informację, bo to jest bardzo ważne, co mi przysługuje - powiedział Roman Piątek. - Chcę się dowiedzieć z czym udać się do konkretnej osoby w urzędzie i powiedzieć czego chcę bo jest na to Konwencja, która mówi, że trzeba nam pomóc. Nie potrzeba dużo. Problem jest taki, że urzędnicy nie znają konwencji. Nie wiedzą co to jest, jak wygląda i co mówią poszczególne punkty.
Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież