Małgorzata Tarasiewicz odznaczona krzyżem komandorskim Orderu Odrodzen... » W sobotę 15 stycznia we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia z rąk ministra Wojciecha Kolarskiego,... Zbigniew Kuźmiuk: Energetyczny pistolet przystawiony do głowy na konce... » Z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem, europosłem z frakcji Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, b. polity... Partnerska Cedrowa » Przebudowa znaczącego dla dzielnic Ujeścisko i Łostowice, ale peryferyjnego dla aglomeracji traktu k... Gem, set, SKT! Klęska Karnowskiego » Prezydent Sopotu Jacek Karnowski przegrał z kretesem wojnę, którą wytoczył Sopockiemu Klubowi Teniso... Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych » 1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów. W ... W tygodniku „Sieci”: Kurski kontra kłamstwa » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wyjątkowy wywiad z Jackiem Kurskim, który wyjaśnia, dlaczego ... Daniel Obajtek: Skala Orlenu szansą Lotosu » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem Zarządu PKN ORLEN- Nowe informacje, dotyczące Lotosu i jego f... „Wejście w historię”: kamień graniczny z granicy polsko-niemieckiej sp... » 13 stycznia 2022 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowało kolejną odsłonę cyklu „Wejści... Pomorskie na trzecim miejscu w kraju pod względem wystawionych e-skier... » Blisko 4 miliony elektronicznych skierowań zostało wystawionych w województwie pomorskim w trakcie p... Sto lat Gedanii - a stadion... » Każde świadectwo dotyczące przeszłości polskich gdańszczan, ich działalności i życia powinno być chr...
Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych
środa, 19 stycznia 2022 14:53
Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych
1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął
Trefl awansował do 1/4 Pucharu Polski
środa, 19 stycznia 2022 20:33
Trefl awansował do 1/4 Pucharu Polski
Siatkarze Trefla wygrali pierwszy mecz w 2022 roku. Podopieczni
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
poniedziałek, 27 grudnia 2021 09:15
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
Lech Kulwicki to legendarny kapitan biało-zielonych. Prowadził

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta włoskich mórz
wtorek, 11 stycznia 2022 12:02
Artysta włoskich mórz
Feliks Michał Wygrzywalski urodził się w Przemyślu, ale uważany

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Radny Rafał Traks pyta prezydenta Elbląga: co pan robi...

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
czwartek, 02 grudnia 2021 10:29

Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną osiągnęła półmetek. Ta inwestycja to ogromna szansa dla Elbląga. Ale czy rzeczywiście wpłynie na rozwój miasta? Czy może potencjalni inwestorzy zderzą się z górą zaniedbań ze strony samorządu i utkną na mieliźnie?


Obawy co do przyszłości tej inwestycji ma m.in. Rafał Traks, radny Rady Miejskiej (PiS). Mówił o nich w środę podczas konferencji prasowej.
- To trochę dziwna sytuacja, ale nie wiemy, czy został opracowany jakiś dokument przedstawiający plan rozwoju portu i dostosowania go do nowych możliwości gospodarczych – stwierdził. - Liczę na to, że prezydent Elbląga taką informację przedstawi. Mam nadzieję, że to będzie szybko, bo czas nas goni.


Wnioski wynikające z analizy wpływu inwestycji na rozwój społeczno-gospodarczy, wykonanej na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni, wyraźnie wskazują, że na przekopie zyska głównie Port Morski w Elblągu i samo miasto.
- Pozwoli zwiększyć przeładunki w elbląskim porcie z niecałych 90 tys. do nawet 3,5 miliona ton rocznie – zauważa Rafał Traks. - Elbląg nie stanie się konkurencją dla portów w Gdyni i w Gdańsku, ale umocni swoją pozycję jako portu wspierającego Trójmiasto, zwłaszcza w zakresie produktów rolnych i drzewnych. Poprawi też możliwości logistyczne miejscowych zakładów z branży metalowej.


Tyle w teorii. Żeby wykorzystać tę szansę w praktyce, należy poczynić odpowiednie przygotowania, czyli dostosować elbląski port do przyjmowania większych jednostek pływających. Jednak w tym temacie ze strony władz miasta cisza.
- Być może prace są zaawansowane, ale nawet radni nie wiedzą, jak i czy będzie się rozbudowywał nasz port. Dlatego składam interpelację do prezydenta z prośbą o informację, czy prezydent Elbląga, bądź podległe mu służby, prowadzą jakieś działania w skali kraju bądź na arenie międzynarodowej zmierzające do pozyskania inwestorów, przewoźników zalewowych oraz wykonania prac związanych z przystosowaniem portu do przyjmowania większych jednostek – zapowiedział Rafał Traks.


Zdaniem radnego główne inwestycje powinny polegać na rozbudowie terminali wraz z dostępem do bocznicy kolejowej, budowie nowych nadbrzeży, przystosowanych do obsługi większej ilości statków, a co za tym zwiększonych przeładunków oraz obrotnicy dla statków. Jednak kluczową sprawą jest zapewnienie odpowiednio głębokich torów wodnych prowadzących do portu.
- Zgodnie z informacją uzyskaną z ministerstwa, pogłębienie torów jest częścią budowy kanału żeglugowego, więc o to samorząd nie musi się martwić. Ale pogłębienie portu to zadania własne gminy - podkreśla.
Wiele marin i portów na Zalewie Wiślanym zostało już zmodernizowanych. W projekcie budżetu Elbląga na 2022 rok zabezpieczono 1 mln zł na rozbudowę i modernizację portu.
- Wydaje mi się, że to kwota za mała nawet na wkład własny – zauważa radny.


Do 2024 roku miasto planuje przeznaczyć na ten cel 26 mln zł.- Padają zapewnienia, że prezydent planuje przeprowadzić jakieś inwestycje, ale potrzebne są konkrety. To jest ostatni moment, aby rozpocząć modernizację portu – martwi się Rafał Traks. – Tym bardziej, że są możliwości finansowe, z których można skorzystać, m.in. program Polski Ład.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież