"Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone...
Reklama
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
piątek, 17 maja 2024 17:15
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
Komisja ds. licencji klubowych PZPN pozytywnie rozpatrzyła

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Radny Rafał Traks pyta prezydenta Elbląga: co pan robi...

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
czwartek, 02 grudnia 2021 10:29

Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną osiągnęła półmetek. Ta inwestycja to ogromna szansa dla Elbląga. Ale czy rzeczywiście wpłynie na rozwój miasta? Czy może potencjalni inwestorzy zderzą się z górą zaniedbań ze strony samorządu i utkną na mieliźnie?


Obawy co do przyszłości tej inwestycji ma m.in. Rafał Traks, radny Rady Miejskiej (PiS). Mówił o nich w środę podczas konferencji prasowej.
- To trochę dziwna sytuacja, ale nie wiemy, czy został opracowany jakiś dokument przedstawiający plan rozwoju portu i dostosowania go do nowych możliwości gospodarczych – stwierdził. - Liczę na to, że prezydent Elbląga taką informację przedstawi. Mam nadzieję, że to będzie szybko, bo czas nas goni.


Wnioski wynikające z analizy wpływu inwestycji na rozwój społeczno-gospodarczy, wykonanej na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni, wyraźnie wskazują, że na przekopie zyska głównie Port Morski w Elblągu i samo miasto.
- Pozwoli zwiększyć przeładunki w elbląskim porcie z niecałych 90 tys. do nawet 3,5 miliona ton rocznie – zauważa Rafał Traks. - Elbląg nie stanie się konkurencją dla portów w Gdyni i w Gdańsku, ale umocni swoją pozycję jako portu wspierającego Trójmiasto, zwłaszcza w zakresie produktów rolnych i drzewnych. Poprawi też możliwości logistyczne miejscowych zakładów z branży metalowej.


Tyle w teorii. Żeby wykorzystać tę szansę w praktyce, należy poczynić odpowiednie przygotowania, czyli dostosować elbląski port do przyjmowania większych jednostek pływających. Jednak w tym temacie ze strony władz miasta cisza.
- Być może prace są zaawansowane, ale nawet radni nie wiedzą, jak i czy będzie się rozbudowywał nasz port. Dlatego składam interpelację do prezydenta z prośbą o informację, czy prezydent Elbląga, bądź podległe mu służby, prowadzą jakieś działania w skali kraju bądź na arenie międzynarodowej zmierzające do pozyskania inwestorów, przewoźników zalewowych oraz wykonania prac związanych z przystosowaniem portu do przyjmowania większych jednostek – zapowiedział Rafał Traks.


Zdaniem radnego główne inwestycje powinny polegać na rozbudowie terminali wraz z dostępem do bocznicy kolejowej, budowie nowych nadbrzeży, przystosowanych do obsługi większej ilości statków, a co za tym zwiększonych przeładunków oraz obrotnicy dla statków. Jednak kluczową sprawą jest zapewnienie odpowiednio głębokich torów wodnych prowadzących do portu.
- Zgodnie z informacją uzyskaną z ministerstwa, pogłębienie torów jest częścią budowy kanału żeglugowego, więc o to samorząd nie musi się martwić. Ale pogłębienie portu to zadania własne gminy - podkreśla.
Wiele marin i portów na Zalewie Wiślanym zostało już zmodernizowanych. W projekcie budżetu Elbląga na 2022 rok zabezpieczono 1 mln zł na rozbudowę i modernizację portu.
- Wydaje mi się, że to kwota za mała nawet na wkład własny – zauważa radny.


Do 2024 roku miasto planuje przeznaczyć na ten cel 26 mln zł.- Padają zapewnienia, że prezydent planuje przeprowadzić jakieś inwestycje, ale potrzebne są konkrety. To jest ostatni moment, aby rozpocząć modernizację portu – martwi się Rafał Traks. – Tym bardziej, że są możliwości finansowe, z których można skorzystać, m.in. program Polski Ład.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież