ZOO Gdańsk - ogród i fundacja » Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacj... Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
sobota, 13 sierpnia 2022 07:12
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
W dniach 15-21 sierpnia w Monachium rozgrywane będą 25. Mistrzostwa
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Radny Rafał Traks pyta prezydenta Elbląga: co pan robi...

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
czwartek, 02 grudnia 2021 10:29

Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną osiągnęła półmetek. Ta inwestycja to ogromna szansa dla Elbląga. Ale czy rzeczywiście wpłynie na rozwój miasta? Czy może potencjalni inwestorzy zderzą się z górą zaniedbań ze strony samorządu i utkną na mieliźnie?


Obawy co do przyszłości tej inwestycji ma m.in. Rafał Traks, radny Rady Miejskiej (PiS). Mówił o nich w środę podczas konferencji prasowej.
- To trochę dziwna sytuacja, ale nie wiemy, czy został opracowany jakiś dokument przedstawiający plan rozwoju portu i dostosowania go do nowych możliwości gospodarczych – stwierdził. - Liczę na to, że prezydent Elbląga taką informację przedstawi. Mam nadzieję, że to będzie szybko, bo czas nas goni.


Wnioski wynikające z analizy wpływu inwestycji na rozwój społeczno-gospodarczy, wykonanej na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni, wyraźnie wskazują, że na przekopie zyska głównie Port Morski w Elblągu i samo miasto.
- Pozwoli zwiększyć przeładunki w elbląskim porcie z niecałych 90 tys. do nawet 3,5 miliona ton rocznie – zauważa Rafał Traks. - Elbląg nie stanie się konkurencją dla portów w Gdyni i w Gdańsku, ale umocni swoją pozycję jako portu wspierającego Trójmiasto, zwłaszcza w zakresie produktów rolnych i drzewnych. Poprawi też możliwości logistyczne miejscowych zakładów z branży metalowej.


Tyle w teorii. Żeby wykorzystać tę szansę w praktyce, należy poczynić odpowiednie przygotowania, czyli dostosować elbląski port do przyjmowania większych jednostek pływających. Jednak w tym temacie ze strony władz miasta cisza.
- Być może prace są zaawansowane, ale nawet radni nie wiedzą, jak i czy będzie się rozbudowywał nasz port. Dlatego składam interpelację do prezydenta z prośbą o informację, czy prezydent Elbląga, bądź podległe mu służby, prowadzą jakieś działania w skali kraju bądź na arenie międzynarodowej zmierzające do pozyskania inwestorów, przewoźników zalewowych oraz wykonania prac związanych z przystosowaniem portu do przyjmowania większych jednostek – zapowiedział Rafał Traks.


Zdaniem radnego główne inwestycje powinny polegać na rozbudowie terminali wraz z dostępem do bocznicy kolejowej, budowie nowych nadbrzeży, przystosowanych do obsługi większej ilości statków, a co za tym zwiększonych przeładunków oraz obrotnicy dla statków. Jednak kluczową sprawą jest zapewnienie odpowiednio głębokich torów wodnych prowadzących do portu.
- Zgodnie z informacją uzyskaną z ministerstwa, pogłębienie torów jest częścią budowy kanału żeglugowego, więc o to samorząd nie musi się martwić. Ale pogłębienie portu to zadania własne gminy - podkreśla.
Wiele marin i portów na Zalewie Wiślanym zostało już zmodernizowanych. W projekcie budżetu Elbląga na 2022 rok zabezpieczono 1 mln zł na rozbudowę i modernizację portu.
- Wydaje mi się, że to kwota za mała nawet na wkład własny – zauważa radny.


Do 2024 roku miasto planuje przeznaczyć na ten cel 26 mln zł.- Padają zapewnienia, że prezydent planuje przeprowadzić jakieś inwestycje, ale potrzebne są konkrety. To jest ostatni moment, aby rozpocząć modernizację portu – martwi się Rafał Traks. – Tym bardziej, że są możliwości finansowe, z których można skorzystać, m.in. program Polski Ład.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież