Rusza projekt Domy Dobrej Energii, w ramach którego na dachach placówek opiekuńczo-wychowawczych zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne Energi Obrotu. Projekt wspiera również Fundacja ORLEN. W pierwszym etapie projektu energia ze słońca zasili dwa rodzinne domy dziecka: w Gostyninie i Szczawinie Kościelnym oraz dwa domy dziecka: w Rypinie i Kaczkach Średnich w gminie Turek.
– Projekt Domy Dobrej Energii to połączenie realnego wsparcia domów dziecka i zwiększenie wpływu na poprawę stanu środowiska. Czyste i dostępne źródła energii elektrycznej pozwalają tworzyć bardziej zrównoważone i inkluzywne społeczności, a jednocześnie umożliwiają ograniczanie skutków zmian klimatycznych – podkreśla Adrianna Sikorska, wiceprezes Energi SA ds. komunikacji.
Domy dziecka i rodzinne domy dziecka, które przystąpiły do projektu Domy Dobrej Energii, dzięki wsparciu Energi z Grupy ORLEN i Fundacji ORLEN, będą produkowały zieloną energię na własne potrzeby. W ten sposób zmniejszą się koszty użytkowania obiektów, a placówki ograniczą swój bezpośredni wpływ na środowisko.
– Podpisaliśmy umowę na założenie paneli na dachu naszego budynku, w którym mieszka 14 wychowanków, i niezmiernie się z tego powodu cieszymy. Na pewno będzie to duże odciążenie naszego budżetu, bo koszty życia przy tak licznej rodzinie są naprawdę wysokie. Zaoszczędzone pieniądze będziemy mogli przeznaczyć m.in. na lepsze wsparcie edukacji naszych podopiecznych i codzienne potrzeby, ale także na zakup odzieży oraz możliwość pielęgnowania ich zainteresowań i zamiłowania do aktywnego trybu życia – mówi Joanna Śmigielska, dyrektor Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Rypinie.
Jak działa fotowoltaika?
Zamontowane na dachach domów dziecka ogniwa fotowoltaiczne tworzą moduły, które stanowią jeden z głównych elementów tej instalacji. Dzięki zjawisku fotowoltaicznemu energia ze słońca jest przekształcana w prąd stały, a następnie przekazywana do inwertera (pot. falownika), którego zadaniem jest przekształcenie go na prąd zmienny. To właśnie ten prąd zasili domowe urządzenia elektryczne używane każdego dnia przez mieszkańców domu.
– Instalacje fotowoltaiczne od Energi Obrotu są wykonane z wysokiej jakości komponentów od renomowanych producentów. Posiadają długi okres gwarancyjny. Przyjrzyjmy się przykładowej instalacji zamontowanej na jednym z domów dziecka biorących udział w projekcie Domy Dobrej Energii – w Szczawinie Kościelnym. Moc instalacji dobrano tak, aby jej produkcja w horyzoncie rocznym w pełni pokrywała bieżące zapotrzebowanie na energię elektryczną. Taka konfiguracja pozwoli zredukować rachunki za prąd nawet o 90% – podkreśla Mateusz Mehring, specjalista z Wydziału Sprzedaży Paneli Fotowoltaicznych Energi Obrotu.
Fundacja ORLEN
Projekt Energi z Grupy ORLEN wspiera również Fundacja ORLEN, która pomaga m.in. rodzinnym domom dziecka w całej Polsce. Fundacja wspiera placówki poprzez darowizny, szkolenia i konferencje dla prowadzących RDD, stypendia dla podopiecznych, a także wypoczynek letni i zimowy.
W ramach Domów Dobrej Energii dzięki Fundacji ORLEN panele fotowoltaiczne od Energi Obrotu zostały założone na dachach dwóch rodzinnych domów dziecka w regionie płockim – w Szczawinie Kościelnym i Gostyninie.
– Fundacja od samego początku traktuje pomoc rodzinnym domom dziecka priorytetowo. Włączenie się do akcji Domy Dobrej Energii to kolejny dobry przykład wykorzystania synergii w ramach Grupy ORLEN, tym razem w celach społecznych. Wspólne działanie umożliwi realne wsparcie w codziennym funkcjonowaniu rodziny zastępczej i przełoży się na realne oszczędności – zaznacza Kinga Szewczyk, kierownik biura Fundacji ORLEN.
Nie tylko panele
W ramach projektu Domy Dobrej Energii podopieczni placówek będą mogli poznać świat energetyki i innowacyjnych rozwiązań przyjaznych środowisku. Liczne projekty edukacyjne realizowane przez Grupę ORLEN, takie jak np. Planeta Energii, pozwoliły wykształcić najlepszą i najbardziej przyjazną formę przekazywania wiedzy najmłodszym. Skomplikowane zjawiska związane z energią elektryczną, zrównoważonym rozwojem i ochroną środowiska można wyjaśnić w sposób ciekawy i przystępny – przez zabawę i eksperymenty. Dzieci z domów dziecka w ramach programu odwiedzą między innymi Muzeum Energetyki w Toruniu czy farmę wiatrową w Przykonie.
– Projekt Domy Dobrej Energii to nie tylko panele fotowoltaiczne. Chcemy dzielić się dobrą energią z tymi, którzy naprawdę jej potrzebują. To nawiązanie długoterminowej współpracy i zapewnienie wsparcia placówkom, które podejmują się ważnego wyzwania, jakim jest wychowywanie i kształtowanie młodych ludzi. My natomiast chcemy, aby młode pokolenia mogły dorastać w otoczeniu czystej energii, mając świadomość tego, czym są odnawialne źródła energii i dlaczego są tak ważne dla ochrony klimatu – mówi dr Alina Skorb-Gała, kierownik wydziału ESG Energi SA.
źródło energa.pl
- 05/12/2021 20:03 - Tysiące gdańszczan przywitało Mikołaja i zapaliło lamki na choince
- 03/12/2021 18:26 - Witold Modzelewski: Tarcza na inflację, czy liberalne zbałwanienie?
- 02/12/2021 18:51 - Bezpłatne spacery muzealne w 80. rocznicę japońskiego ataku na Pearl Harbor
- 02/12/2021 18:45 - Więcej prasy w Gdańsku - od piątku tygodnik "Zawsze Pomorze"
- 02/12/2021 17:53 - Uczennica mistrza - Teresa Miszkin
- 02/12/2021 10:29 - Radny Rafał Traks pyta prezydenta Elbląga: co pan robi...
- 02/12/2021 10:22 - I Pomorskie Forum Wolontariatu w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
- 29/11/2021 13:11 - W tygodniku „Sieci”: Granica – jak na froncie, jak na wojnie
- 25/11/2021 20:48 - Wielkie biznesy menedżerów z gdańskiego magistratu
- 25/11/2021 17:12 - 20 tys. zł pensji dla Dulkiewicz