Małgorzata Tarasiewicz odznaczona krzyżem komandorskim Orderu Odrodzen... » W sobotę 15 stycznia we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia z rąk ministra Wojciecha Kolarskiego,... Zbigniew Kuźmiuk: Energetyczny pistolet przystawiony do głowy na konce... » Z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem, europosłem z frakcji Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, b. polity... Partnerska Cedrowa » Przebudowa znaczącego dla dzielnic Ujeścisko i Łostowice, ale peryferyjnego dla aglomeracji traktu k... Gem, set, SKT! Klęska Karnowskiego » Prezydent Sopotu Jacek Karnowski przegrał z kretesem wojnę, którą wytoczył Sopockiemu Klubowi Teniso... Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych » 1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów. W ... W tygodniku „Sieci”: Kurski kontra kłamstwa » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wyjątkowy wywiad z Jackiem Kurskim, który wyjaśnia, dlaczego ... Daniel Obajtek: Skala Orlenu szansą Lotosu » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem Zarządu PKN ORLEN- Nowe informacje, dotyczące Lotosu i jego f... „Wejście w historię”: kamień graniczny z granicy polsko-niemieckiej sp... » 13 stycznia 2022 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowało kolejną odsłonę cyklu „Wejści... Pomorskie na trzecim miejscu w kraju pod względem wystawionych e-skier... » Blisko 4 miliony elektronicznych skierowań zostało wystawionych w województwie pomorskim w trakcie p... Sto lat Gedanii - a stadion... » Każde świadectwo dotyczące przeszłości polskich gdańszczan, ich działalności i życia powinno być chr...
Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych
środa, 19 stycznia 2022 14:53
Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych
1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął
Trefl awansował do 1/4 Pucharu Polski
środa, 19 stycznia 2022 20:33
Trefl awansował do 1/4 Pucharu Polski
Siatkarze Trefla wygrali pierwszy mecz w 2022 roku. Podopieczni
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
poniedziałek, 27 grudnia 2021 09:15
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
Lech Kulwicki to legendarny kapitan biało-zielonych. Prowadził

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta włoskich mórz
wtorek, 11 stycznia 2022 12:02
Artysta włoskich mórz
Feliks Michał Wygrzywalski urodził się w Przemyślu, ale uważany

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wielkie biznesy menedżerów z gdańskiego magistratu

Ocena użytkowników: / 24
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 listopada 2021 20:48

Miasto Gdańsk kupiło za 23,3 mln złotych udział w nieruchomości wspólnej, nazywanej Kunsztem Wodnym (lub Kaskadą wodną). Była ona przedmiotem transakcji miedzy Spółką Forum Gdańsk a Gminą Miasta Gdańsk (Wydział Polityki Gospodarczej) opiewającej na 23 253 701,04 zł. Nieruchomość jest wspólna bo udziałowcem w spółce (mniejszościowym) jest... Gmina Gdańsk.


Większość akcji Forum Gdańsk należy do niderlandzkiej spółki Multi Veste 339 B.V. Jej głównym beneficjentem (udziałowcem) jest Stephan Allan Schwarzman, jeden z najbardziej wpływowych finansistów USA, a tym samym i świata finansjery międzynarodowej, nota bene bliski współpracownik byłego prezydenta Donalda Trumpa. Wie on, że dobrze jest, gdy pieniądze pozostają w systemie. Szczególnie w najdroższej lokalizacji w mieście.


Beneficjent rzeczywisty Stephan Allan Schwarzman, amerykański biznesmen, kontroluje Blackstone Group Inc, poprzez Blackstone Group Managment LLL z siedzibą w Delaware, której jest prezesem i dyrektorem generalnym. Firmę „private equity” założył w latach 80 wraz z byłym prezesem Lehman Brothers i amerykańskim sekretarzem ds. handlu Peterem G. Petersonem. Schwarzman był też przewodniczącym polityczno-strategicznego forum Donalda Trumpa, jest jego długoletnim przyjacielem. Według Bloomberg Billionaires Index jego majątek wynosi ok. 34,3 miliarda dolarów. W 2016 r. Schwarzman został uznany za jednego z 50 najbardziej wpływowych ludzi roku według Bloomberga.


A jak się przedstawia kondycja finansowa Forum Gdańsk? W ub.r., zdominowanym od marca przez pandemię koronawirusa, spółka osiągnęła przychody 78,9 mln zł. Koszty działalności operacyjnej to 71 mln zł. Spadek zysku ze sprzedaży w porównaniu z rokiem poprzednim to 21,7 mln zł. Pożyczki, kredyty, rozprzestrzenianie się pandemi COVID-19 oraz różnice kursowe spowodowały stratę bilansową netto 61,1 mln zł. Spółka planuje pokryć ją z zysków wypracowanych w kolejnych latach. Na koniec ub.r. kapitał własny Spółki wynosił 181,6 mln zł. Pomimo straty, jaką odnotowała Spółka w 2020 r., skumulowała ona na koncie bankowym 64,6 mln zł.


W tym roku wynik finansowy będzie najpewniej lepszy. Dzięki temu, że część gruntu przynależna do Kunsztu Wodnego została wydzielona przez spółkę z udziałem miasta, a następnie sprzedaży Kunsztu Wodnego temuż udziałowcowi – Gminie Gdańsk. Co powiększy wartość Centrum Handlowego Forum Gdańsk – co przyznaje zarząd spółki w sprawozdaniu finansowym za rok 2020.


Zarząd tworzą prezes Frederic Claude Rouleau, po rezygnacji 31 stycznia br. Antoine Jean-Paul Mocachena i dwaj członkowie zarządu Romuald Nietupski, w zarządzie od 2015 r., związany z wieloma gdańskimi inwestycjami i Frank Leonard Gerards, po rezygnacji 14 czerwca br. Patricka Francisa van Dooyeweerta.


Udziałowcami w spółce prawa handlowego Forum Gdańsk są zarejestrowana w Amsterdamie Multi Veste 339 B.V. (55,03 proc.) i Gmina Miasta Gdańska (44,97 proc.). Nad jej działaniami czuwa Rada Nadzorcza w której do lipca 2020 r. zasiadali m.in. Włodzimierz Bartosiewicz (kadencja wygasła 9 grudnia ub.r.) i Izabela Kuś (zrezygnowała 3 czerwca ub.r.). Zastąpili ich Jacek Szczutowski i Ryszard Trykosko. Skład RN w 2020 r. uzupełniali Steven Poelman i Frank Alexander Trees.


Przypomnijmy, że w sierpniu 2012 spółkę Forum Radunia założyli Multi Corporation B.V - 51 udziałów wartych 25 500 zł i gmina Gdańsk z 49 udziałami za 24 500 zł. Prezesem spółki, której następnie Gdańsk pożyczył na bieżącą działalność 11,2 mln złotych (sic!) został Ronald Dasbach, dyrektor zarządzający MC na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. Interesów Gdańska na 55 tys. m.kw. Targu Siennego i Rakowego mieli pilnować w radzie nadzorczej Jarosław Pieńkowski i Włodzimierz Bartosiewicz z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.


Centrum handlowe zostało otwarte 26 maja 2018 r. i od tego momentu Spółka zaczęła świadczyć usługi w ramach swojej podstawowej działalności, czyli usługi najmu powierzchni handlowych.
W jego teren wchodzi Kunszt Wodny (Wasserkunst) nad kanałem Raduni, funkcjonujący do 1852 r. Obecnie w miejscu historycznego Kunsztu Wodnego, przy Targu Rakowym, znajduje się budynek o tej samej nazwie. Powstał on w formule partnerstwa inwestora prywatnego (koncernu Multi Development BV) z Miastem Gdańsk. Otwarcie obiektu zapowiadano na wiosnę 2018 r., a obecnie na początek 2022 r. Prace w ramach Partnerstwa Publiczno – Prywatnego przy realizacji Kunsztu Wodnego, zakończyły się w III kwartale 2019 roku i pod względem technicznym budynek był gotowy do przejęcia. Obiekt będzie siedzibą samorządowej instytucji miasta Instytutu Kultury Miejskiej z kinem, salą warsztatową i salą koncertowo-teatralną. Miasto kupiło ten budynek (teren) w samym centrum Gdańska od spółki, której jest udziałowcem.


Dziś posadowiony w strefie ochronny dziedzictwa monstrualny dom towarowy wywołuje mieszane uczucia, dalekie od spełnianiu oczekiwań mieszkańców, z wyłączeniem tych, którzy uwielbiają handlowe galerie.

ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież