ZOO Gdańsk - ogród i fundacja » Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacj... Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
sobota, 13 sierpnia 2022 07:12
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
W dniach 15-21 sierpnia w Monachium rozgrywane będą 25. Mistrzostwa
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wielkie biznesy menedżerów z gdańskiego magistratu

Ocena użytkowników: / 25
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 listopada 2021 20:48

Miasto Gdańsk kupiło za 23,3 mln złotych udział w nieruchomości wspólnej, nazywanej Kunsztem Wodnym (lub Kaskadą wodną). Była ona przedmiotem transakcji miedzy Spółką Forum Gdańsk a Gminą Miasta Gdańsk (Wydział Polityki Gospodarczej) opiewającej na 23 253 701,04 zł. Nieruchomość jest wspólna bo udziałowcem w spółce (mniejszościowym) jest... Gmina Gdańsk.


Większość akcji Forum Gdańsk należy do niderlandzkiej spółki Multi Veste 339 B.V. Jej głównym beneficjentem (udziałowcem) jest Stephan Allan Schwarzman, jeden z najbardziej wpływowych finansistów USA, a tym samym i świata finansjery międzynarodowej, nota bene bliski współpracownik byłego prezydenta Donalda Trumpa. Wie on, że dobrze jest, gdy pieniądze pozostają w systemie. Szczególnie w najdroższej lokalizacji w mieście.


Beneficjent rzeczywisty Stephan Allan Schwarzman, amerykański biznesmen, kontroluje Blackstone Group Inc, poprzez Blackstone Group Managment LLL z siedzibą w Delaware, której jest prezesem i dyrektorem generalnym. Firmę „private equity” założył w latach 80 wraz z byłym prezesem Lehman Brothers i amerykańskim sekretarzem ds. handlu Peterem G. Petersonem. Schwarzman był też przewodniczącym polityczno-strategicznego forum Donalda Trumpa, jest jego długoletnim przyjacielem. Według Bloomberg Billionaires Index jego majątek wynosi ok. 34,3 miliarda dolarów. W 2016 r. Schwarzman został uznany za jednego z 50 najbardziej wpływowych ludzi roku według Bloomberga.


A jak się przedstawia kondycja finansowa Forum Gdańsk? W ub.r., zdominowanym od marca przez pandemię koronawirusa, spółka osiągnęła przychody 78,9 mln zł. Koszty działalności operacyjnej to 71 mln zł. Spadek zysku ze sprzedaży w porównaniu z rokiem poprzednim to 21,7 mln zł. Pożyczki, kredyty, rozprzestrzenianie się pandemi COVID-19 oraz różnice kursowe spowodowały stratę bilansową netto 61,1 mln zł. Spółka planuje pokryć ją z zysków wypracowanych w kolejnych latach. Na koniec ub.r. kapitał własny Spółki wynosił 181,6 mln zł. Pomimo straty, jaką odnotowała Spółka w 2020 r., skumulowała ona na koncie bankowym 64,6 mln zł.


W tym roku wynik finansowy będzie najpewniej lepszy. Dzięki temu, że część gruntu przynależna do Kunsztu Wodnego została wydzielona przez spółkę z udziałem miasta, a następnie sprzedaży Kunsztu Wodnego temuż udziałowcowi – Gminie Gdańsk. Co powiększy wartość Centrum Handlowego Forum Gdańsk – co przyznaje zarząd spółki w sprawozdaniu finansowym za rok 2020.


Zarząd tworzą prezes Frederic Claude Rouleau, po rezygnacji 31 stycznia br. Antoine Jean-Paul Mocachena i dwaj członkowie zarządu Romuald Nietupski, w zarządzie od 2015 r., związany z wieloma gdańskimi inwestycjami i Frank Leonard Gerards, po rezygnacji 14 czerwca br. Patricka Francisa van Dooyeweerta.


Udziałowcami w spółce prawa handlowego Forum Gdańsk są zarejestrowana w Amsterdamie Multi Veste 339 B.V. (55,03 proc.) i Gmina Miasta Gdańska (44,97 proc.). Nad jej działaniami czuwa Rada Nadzorcza w której do lipca 2020 r. zasiadali m.in. Włodzimierz Bartosiewicz (kadencja wygasła 9 grudnia ub.r.) i Izabela Kuś (zrezygnowała 3 czerwca ub.r.). Zastąpili ich Jacek Szczutowski i Ryszard Trykosko. Skład RN w 2020 r. uzupełniali Steven Poelman i Frank Alexander Trees.


Przypomnijmy, że w sierpniu 2012 spółkę Forum Radunia założyli Multi Corporation B.V - 51 udziałów wartych 25 500 zł i gmina Gdańsk z 49 udziałami za 24 500 zł. Prezesem spółki, której następnie Gdańsk pożyczył na bieżącą działalność 11,2 mln złotych (sic!) został Ronald Dasbach, dyrektor zarządzający MC na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. Interesów Gdańska na 55 tys. m.kw. Targu Siennego i Rakowego mieli pilnować w radzie nadzorczej Jarosław Pieńkowski i Włodzimierz Bartosiewicz z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.


Centrum handlowe zostało otwarte 26 maja 2018 r. i od tego momentu Spółka zaczęła świadczyć usługi w ramach swojej podstawowej działalności, czyli usługi najmu powierzchni handlowych.
W jego teren wchodzi Kunszt Wodny (Wasserkunst) nad kanałem Raduni, funkcjonujący do 1852 r. Obecnie w miejscu historycznego Kunsztu Wodnego, przy Targu Rakowym, znajduje się budynek o tej samej nazwie. Powstał on w formule partnerstwa inwestora prywatnego (koncernu Multi Development BV) z Miastem Gdańsk. Otwarcie obiektu zapowiadano na wiosnę 2018 r., a obecnie na początek 2022 r. Prace w ramach Partnerstwa Publiczno – Prywatnego przy realizacji Kunsztu Wodnego, zakończyły się w III kwartale 2019 roku i pod względem technicznym budynek był gotowy do przejęcia. Obiekt będzie siedzibą samorządowej instytucji miasta Instytutu Kultury Miejskiej z kinem, salą warsztatową i salą koncertowo-teatralną. Miasto kupiło ten budynek (teren) w samym centrum Gdańska od spółki, której jest udziałowcem.


Dziś posadowiony w strefie ochronny dziedzictwa monstrualny dom towarowy wywołuje mieszane uczucia, dalekie od spełnianiu oczekiwań mieszkańców, z wyłączeniem tych, którzy uwielbiają handlowe galerie.

ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież