Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wielkie biznesy menedżerów z gdańskiego magistratu

Ocena użytkowników: / 25
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 listopada 2021 20:48

Miasto Gdańsk kupiło za 23,3 mln złotych udział w nieruchomości wspólnej, nazywanej Kunsztem Wodnym (lub Kaskadą wodną). Była ona przedmiotem transakcji miedzy Spółką Forum Gdańsk a Gminą Miasta Gdańsk (Wydział Polityki Gospodarczej) opiewającej na 23 253 701,04 zł. Nieruchomość jest wspólna bo udziałowcem w spółce (mniejszościowym) jest... Gmina Gdańsk.


Większość akcji Forum Gdańsk należy do niderlandzkiej spółki Multi Veste 339 B.V. Jej głównym beneficjentem (udziałowcem) jest Stephan Allan Schwarzman, jeden z najbardziej wpływowych finansistów USA, a tym samym i świata finansjery międzynarodowej, nota bene bliski współpracownik byłego prezydenta Donalda Trumpa. Wie on, że dobrze jest, gdy pieniądze pozostają w systemie. Szczególnie w najdroższej lokalizacji w mieście.


Beneficjent rzeczywisty Stephan Allan Schwarzman, amerykański biznesmen, kontroluje Blackstone Group Inc, poprzez Blackstone Group Managment LLL z siedzibą w Delaware, której jest prezesem i dyrektorem generalnym. Firmę „private equity” założył w latach 80 wraz z byłym prezesem Lehman Brothers i amerykańskim sekretarzem ds. handlu Peterem G. Petersonem. Schwarzman był też przewodniczącym polityczno-strategicznego forum Donalda Trumpa, jest jego długoletnim przyjacielem. Według Bloomberg Billionaires Index jego majątek wynosi ok. 34,3 miliarda dolarów. W 2016 r. Schwarzman został uznany za jednego z 50 najbardziej wpływowych ludzi roku według Bloomberga.


A jak się przedstawia kondycja finansowa Forum Gdańsk? W ub.r., zdominowanym od marca przez pandemię koronawirusa, spółka osiągnęła przychody 78,9 mln zł. Koszty działalności operacyjnej to 71 mln zł. Spadek zysku ze sprzedaży w porównaniu z rokiem poprzednim to 21,7 mln zł. Pożyczki, kredyty, rozprzestrzenianie się pandemi COVID-19 oraz różnice kursowe spowodowały stratę bilansową netto 61,1 mln zł. Spółka planuje pokryć ją z zysków wypracowanych w kolejnych latach. Na koniec ub.r. kapitał własny Spółki wynosił 181,6 mln zł. Pomimo straty, jaką odnotowała Spółka w 2020 r., skumulowała ona na koncie bankowym 64,6 mln zł.


W tym roku wynik finansowy będzie najpewniej lepszy. Dzięki temu, że część gruntu przynależna do Kunsztu Wodnego została wydzielona przez spółkę z udziałem miasta, a następnie sprzedaży Kunsztu Wodnego temuż udziałowcowi – Gminie Gdańsk. Co powiększy wartość Centrum Handlowego Forum Gdańsk – co przyznaje zarząd spółki w sprawozdaniu finansowym za rok 2020.


Zarząd tworzą prezes Frederic Claude Rouleau, po rezygnacji 31 stycznia br. Antoine Jean-Paul Mocachena i dwaj członkowie zarządu Romuald Nietupski, w zarządzie od 2015 r., związany z wieloma gdańskimi inwestycjami i Frank Leonard Gerards, po rezygnacji 14 czerwca br. Patricka Francisa van Dooyeweerta.


Udziałowcami w spółce prawa handlowego Forum Gdańsk są zarejestrowana w Amsterdamie Multi Veste 339 B.V. (55,03 proc.) i Gmina Miasta Gdańska (44,97 proc.). Nad jej działaniami czuwa Rada Nadzorcza w której do lipca 2020 r. zasiadali m.in. Włodzimierz Bartosiewicz (kadencja wygasła 9 grudnia ub.r.) i Izabela Kuś (zrezygnowała 3 czerwca ub.r.). Zastąpili ich Jacek Szczutowski i Ryszard Trykosko. Skład RN w 2020 r. uzupełniali Steven Poelman i Frank Alexander Trees.


Przypomnijmy, że w sierpniu 2012 spółkę Forum Radunia założyli Multi Corporation B.V - 51 udziałów wartych 25 500 zł i gmina Gdańsk z 49 udziałami za 24 500 zł. Prezesem spółki, której następnie Gdańsk pożyczył na bieżącą działalność 11,2 mln złotych (sic!) został Ronald Dasbach, dyrektor zarządzający MC na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. Interesów Gdańska na 55 tys. m.kw. Targu Siennego i Rakowego mieli pilnować w radzie nadzorczej Jarosław Pieńkowski i Włodzimierz Bartosiewicz z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.


Centrum handlowe zostało otwarte 26 maja 2018 r. i od tego momentu Spółka zaczęła świadczyć usługi w ramach swojej podstawowej działalności, czyli usługi najmu powierzchni handlowych.
W jego teren wchodzi Kunszt Wodny (Wasserkunst) nad kanałem Raduni, funkcjonujący do 1852 r. Obecnie w miejscu historycznego Kunsztu Wodnego, przy Targu Rakowym, znajduje się budynek o tej samej nazwie. Powstał on w formule partnerstwa inwestora prywatnego (koncernu Multi Development BV) z Miastem Gdańsk. Otwarcie obiektu zapowiadano na wiosnę 2018 r., a obecnie na początek 2022 r. Prace w ramach Partnerstwa Publiczno – Prywatnego przy realizacji Kunsztu Wodnego, zakończyły się w III kwartale 2019 roku i pod względem technicznym budynek był gotowy do przejęcia. Obiekt będzie siedzibą samorządowej instytucji miasta Instytutu Kultury Miejskiej z kinem, salą warsztatową i salą koncertowo-teatralną. Miasto kupiło ten budynek (teren) w samym centrum Gdańska od spółki, której jest udziałowcem.


Dziś posadowiony w strefie ochronny dziedzictwa monstrualny dom towarowy wywołuje mieszane uczucia, dalekie od spełnianiu oczekiwań mieszkańców, z wyłączeniem tych, którzy uwielbiają handlowe galerie.

ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież