"Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw...
poniedziałek, 24 czerwca 2024 09:28
Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wielkie biznesy menedżerów z gdańskiego magistratu

Ocena użytkowników: / 25
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 listopada 2021 20:48

Miasto Gdańsk kupiło za 23,3 mln złotych udział w nieruchomości wspólnej, nazywanej Kunsztem Wodnym (lub Kaskadą wodną). Była ona przedmiotem transakcji miedzy Spółką Forum Gdańsk a Gminą Miasta Gdańsk (Wydział Polityki Gospodarczej) opiewającej na 23 253 701,04 zł. Nieruchomość jest wspólna bo udziałowcem w spółce (mniejszościowym) jest... Gmina Gdańsk.


Większość akcji Forum Gdańsk należy do niderlandzkiej spółki Multi Veste 339 B.V. Jej głównym beneficjentem (udziałowcem) jest Stephan Allan Schwarzman, jeden z najbardziej wpływowych finansistów USA, a tym samym i świata finansjery międzynarodowej, nota bene bliski współpracownik byłego prezydenta Donalda Trumpa. Wie on, że dobrze jest, gdy pieniądze pozostają w systemie. Szczególnie w najdroższej lokalizacji w mieście.


Beneficjent rzeczywisty Stephan Allan Schwarzman, amerykański biznesmen, kontroluje Blackstone Group Inc, poprzez Blackstone Group Managment LLL z siedzibą w Delaware, której jest prezesem i dyrektorem generalnym. Firmę „private equity” założył w latach 80 wraz z byłym prezesem Lehman Brothers i amerykańskim sekretarzem ds. handlu Peterem G. Petersonem. Schwarzman był też przewodniczącym polityczno-strategicznego forum Donalda Trumpa, jest jego długoletnim przyjacielem. Według Bloomberg Billionaires Index jego majątek wynosi ok. 34,3 miliarda dolarów. W 2016 r. Schwarzman został uznany za jednego z 50 najbardziej wpływowych ludzi roku według Bloomberga.


A jak się przedstawia kondycja finansowa Forum Gdańsk? W ub.r., zdominowanym od marca przez pandemię koronawirusa, spółka osiągnęła przychody 78,9 mln zł. Koszty działalności operacyjnej to 71 mln zł. Spadek zysku ze sprzedaży w porównaniu z rokiem poprzednim to 21,7 mln zł. Pożyczki, kredyty, rozprzestrzenianie się pandemi COVID-19 oraz różnice kursowe spowodowały stratę bilansową netto 61,1 mln zł. Spółka planuje pokryć ją z zysków wypracowanych w kolejnych latach. Na koniec ub.r. kapitał własny Spółki wynosił 181,6 mln zł. Pomimo straty, jaką odnotowała Spółka w 2020 r., skumulowała ona na koncie bankowym 64,6 mln zł.


W tym roku wynik finansowy będzie najpewniej lepszy. Dzięki temu, że część gruntu przynależna do Kunsztu Wodnego została wydzielona przez spółkę z udziałem miasta, a następnie sprzedaży Kunsztu Wodnego temuż udziałowcowi – Gminie Gdańsk. Co powiększy wartość Centrum Handlowego Forum Gdańsk – co przyznaje zarząd spółki w sprawozdaniu finansowym za rok 2020.


Zarząd tworzą prezes Frederic Claude Rouleau, po rezygnacji 31 stycznia br. Antoine Jean-Paul Mocachena i dwaj członkowie zarządu Romuald Nietupski, w zarządzie od 2015 r., związany z wieloma gdańskimi inwestycjami i Frank Leonard Gerards, po rezygnacji 14 czerwca br. Patricka Francisa van Dooyeweerta.


Udziałowcami w spółce prawa handlowego Forum Gdańsk są zarejestrowana w Amsterdamie Multi Veste 339 B.V. (55,03 proc.) i Gmina Miasta Gdańska (44,97 proc.). Nad jej działaniami czuwa Rada Nadzorcza w której do lipca 2020 r. zasiadali m.in. Włodzimierz Bartosiewicz (kadencja wygasła 9 grudnia ub.r.) i Izabela Kuś (zrezygnowała 3 czerwca ub.r.). Zastąpili ich Jacek Szczutowski i Ryszard Trykosko. Skład RN w 2020 r. uzupełniali Steven Poelman i Frank Alexander Trees.


Przypomnijmy, że w sierpniu 2012 spółkę Forum Radunia założyli Multi Corporation B.V - 51 udziałów wartych 25 500 zł i gmina Gdańsk z 49 udziałami za 24 500 zł. Prezesem spółki, której następnie Gdańsk pożyczył na bieżącą działalność 11,2 mln złotych (sic!) został Ronald Dasbach, dyrektor zarządzający MC na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. Interesów Gdańska na 55 tys. m.kw. Targu Siennego i Rakowego mieli pilnować w radzie nadzorczej Jarosław Pieńkowski i Włodzimierz Bartosiewicz z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.


Centrum handlowe zostało otwarte 26 maja 2018 r. i od tego momentu Spółka zaczęła świadczyć usługi w ramach swojej podstawowej działalności, czyli usługi najmu powierzchni handlowych.
W jego teren wchodzi Kunszt Wodny (Wasserkunst) nad kanałem Raduni, funkcjonujący do 1852 r. Obecnie w miejscu historycznego Kunsztu Wodnego, przy Targu Rakowym, znajduje się budynek o tej samej nazwie. Powstał on w formule partnerstwa inwestora prywatnego (koncernu Multi Development BV) z Miastem Gdańsk. Otwarcie obiektu zapowiadano na wiosnę 2018 r., a obecnie na początek 2022 r. Prace w ramach Partnerstwa Publiczno – Prywatnego przy realizacji Kunsztu Wodnego, zakończyły się w III kwartale 2019 roku i pod względem technicznym budynek był gotowy do przejęcia. Obiekt będzie siedzibą samorządowej instytucji miasta Instytutu Kultury Miejskiej z kinem, salą warsztatową i salą koncertowo-teatralną. Miasto kupiło ten budynek (teren) w samym centrum Gdańska od spółki, której jest udziałowcem.


Dziś posadowiony w strefie ochronny dziedzictwa monstrualny dom towarowy wywołuje mieszane uczucia, dalekie od spełnianiu oczekiwań mieszkańców, z wyłączeniem tych, którzy uwielbiają handlowe galerie.

ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież