Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op... Mazowsze w Gdańsku! » Proboszcz Bazyliki Św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski zaprasza dzisiaj (20.01) o godz 19.00 na koncert ... Pomorska Biblioteka Pedagogiczna dla społeczności z Ukrainy » Pomorska Biblioteka Pedagogiczna zaprasza rodziny, które przyjechały do Gdańska z Ukrainy do swojej ... (Nie)wybuchowe odkrycie na Bielańskiej » W czwartek 19 stycznia przy ul. Bielańskiej 5 znaleziono niewybuch. Został on odkryty w trakcie prac...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Kojotki postawiły się hokeistkom Stoczniowca
niedziela, 22 stycznia 2023 21:18
Kojotki postawiły się hokeistkom Stoczniowca
Zwycięstwem zakończyły sezon zasadniczy PLHK hokeistki
Czajka sprawdzi Kaczmarka, Michniewicz vs
sobota, 10 grudnia 2022 10:54
Czajka sprawdzi Kaczmarka, Michniewicz vs
Ligowi piłkarze już na urlopach. Szatnie puste i jedynie w biurach
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
środa, 25 stycznia 2023 14:11
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
Ilkay Durmus i Jarosław Kubicki przedłużyli kontrakty z Lechią.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
niedziela, 15 stycznia 2023 15:55
Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
Nadmorska scena w obrazie Emila Paula Gabela wywołuje silne
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
sobota, 31 grudnia 2022 12:13
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Rozgrywki Gdańskiej Olimpiady Młodzieży powoli zbliżają się do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Tramwaj = śmierć ulicy” – protest mieszkańców ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
środa, 08 czerwca 2016 17:28

Mieszkańcy ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego wywiesili w oknach kamienic i na ogrodzeniach transparenty oraz czarne, żałobne flagi. Jest to reakcja na forsowanie przez władze pomysłu, by wąską ulicą Bohaterów Getta Warszawskiego przebiegała część trasy tramwajowej tzw. Nowej Politechnicznej. Argumentem mieszkańców jest nie tylko naprawdę niewielka szerokość tej ulicy, ale także duża niestabilność gruntu, na którym stoją zabytkowe kamienice. Ponadto teren ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego podczas ulewnych deszczy jest zalewany, a mieszkańcy mają w piwnicach powódź.


Na transparentach wywieszonych przez mieszkańców widniały napisy „Tramwaj = śmierć ulicy”, „Tramwaj na Bohaterów Getta to zagłada kamienic”, „Nie dla wariantu z ulicą Bohaterów Getta Warszawskiego. Chcemy wariantu czerwonego”, „Stop szalonym projektom”, „Nie dla tramwaju na BGW”, „Nie dla slalomu tramwajowego”, „Tramwaj to śmierć ulicy”.alt– Jak ja się tutaj urodziłem, bo ja tutaj cały czas mieszkam, to od zawsze tu była tak zwana kurzawka, czyli niestabilne podłoże. Kiedyś jak jeździły tędy zaprzęgi konne to kurzawka nie przeszkadzała. Później położono asfalt i niby jest dobrze, ale do momentu jak nie wjeżdżają pojazdy powyżej 3,5 tony. Zrobiono tu ograniczenie do 3,5 tony, postawiono znaki. Gdy na tę ulicę wjeżdżały samochody powyżej 3,5 tony, to mnie w moim mieszkaniu ze szklanki wylewała się woda. Teraz chce się tu puścić dwie pary szyn, w jedną i w drugą stronę. Tramwaj waży nie wiem, strzelam, 30-60 ton. Proszę sobie wyobrazić co będzie jak tu ten tramwaj pojedzie, co będzie z tym pięknymi, zabytkowymi domami – powiedział pan Janusz Kwiatkowski, mieszkaniec ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego.


Jeden z mieszkańców podkreślił, że na ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego żaden budynek nie został zniszczony na skutek działań wojennych, a na skutek niestabilności terenu i zaniedbań.

– Tu płynie rzeczka i trzy budynki na początku lat 50 zostały rozebrane, a zaraz po wojnie jeszcze mieszkali w nich ludzie – powiedział inny mieszkaniec ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego. – Dobra ulewa na Morenie, taka jak 3 lata temu, to wszystko jest zalane. A jeśli chodzi o życie na tej ulicy: pójdzie tędy tramwaj i nie będzie mógł podjechać samochód z zaopatrzeniem, ani samochód do przeprowadzek. To jest dramat.

Pan Janusz Kwiatkowski powiedział, że podczas ostatniej powodzi w Gdańsku miał prawie 1,5 metra wody w piwnicy.altMieszkańcy podkreślili także, że remont ich kamienic przebiegał pod bacznym nadzorem konserwatora zabytków i był kosztowny. Wymienili także przykłady budynków, które po prostu popękały i musiały zostać rozebrane na skutek różnych czynników np. wbijania pali podczas budowy bloku, który znajduje się obok ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego. Według mieszkańców wprowadzenie trakcji tramwajowej na ich ulicy spowoduje spadek cen mieszkań i utrudni, a nawet uniemożliwi, parkowanie pod kamienicami właścicielom lokali.

– Miasto mówi, że my te mieszkania wykupiliśmy po 35 tysięcy. Tak, ale to były rudery wymagające gruntownego remontu. My tu remont zrobiliśmy. 4 lata zajęło nam (jednej ze wspólnot mieszkaniowych K.R.) uzbieranie pieniędzy na fundusz remontowy, żeby w ogóle dostać kredyt. Teraz widzi pani, że wiszą na balkonach ogłoszenia „na sprzedaż”. Ja rozmawiałem z sąsiadem i pytałem czy ktoś się odzywał w sprawie kupna od niego mieszkania. Jest zero zainteresowania, bo kto będzie chciał mieszkać na ulicy, gdzie nawet nie będzie miał jak zaparkować samochodu – powiedział mieszkaniec ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego. – Można mówić, ale władze i tak swoje zrobią. Nam tłumaczą, że są ciche tramwaje, cuda niewidy. Ale nikt nie potrafi zrozumieć jaka tu będzie częstotliwość ruchu tych tramwajów i jak będą ich drgania wpływały na te budynki.altMieszkańcy są zdecydowanie przeciwni temu, by tramwaj przejeżdżał przez ich ulicę i postulują, by władze wybrały alternatywną trasę.

– Gdyby ten tramwaj poszedł Smoluchowskiego jak by zyskały szpitale, które tam są, Akademia Medyczna. Korzysta z nich dużo starszych osób, przecież taki tramwaj pod szpitalem byłby bardzo dużym udogodnieniem – powiedział pan Janusz Kwiatkowski.

Niektórzy mieszkańcy są również zwolennikami tzw. wariantu czerwonego Nowej Politechnicznej, czyli projektu, który stworzono już 20 lat temu. Obecnie miasto uznało, że jest to projekt przestarzały i niedostosowany do dzisiejszych realiów, gdyż m.in. omija duże osiedla w okolicach ulicy Rakoczego.


Szerokość kameralnej ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego jest naprawdę niewielka i póki co trudno wyobrazić sobie w tym miejscu przebieg trasy tramwaju.alt– Ja mam 65 lat i nie dożyję tego tramwaju tutaj, ale moje dzieci tak. Ja nie po to kupowałem na własność to mieszkanie, by teraz ktoś z Katowic (autorami koncepcji linii tramwajowej są projektanci z firmy "Mosty Katowice sp. z o.o." K.R.) sobie wymyślił taką bzdurę – powiedział pan Janusz Kwiatkowski. – A tak w ogóle to co, chodniki nam polikwidują, ogródki przy domach też? Chyba będą musieli, bo dwa pasy tramwajowe się tu nie zmieszczą.


Pan Janusz Kwiatkowski pokazał nam klatkę schodową oraz piwnicę zabytkowej kamienicy, w której mieszka. Po środku budynku jest przestrzeń, która przypomina dziedziniec lub patio. Na ścianach widoczne są naprawdę duże pęknięcia oraz ubytki. Władze miasta i specjaliści zajmujący się projektem Nowej Politechnicznej twierdzą, że specjalne technologie pozwoliłyby wytłumić drgania i hałas, co miałoby uchronić zabytkowe kamienice. Mieszkańcy nie dają temu wiary. Patrząc na pękające ściany ich zabytkowych domów trudno dziwić się ich obawom.altKarolina Rabiej


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież