Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Tarcza antykryzysowa ochrania samozatrudnionych, nie jest dla pracowników etatowców

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
sobota, 02 maja 2020 15:00

Największymi wygranymi tzw. tarczy antykryzysowej są samozatrudnieni, dla których tarcza jest wyjątkowo korzystna. W porównaniu do pracowników etatowych mogą oni liczyć na 15 tysięcy złotych wsparcia na „jednoosobową firmę”. Mowa tu choćby o bezzwrotnej pożyczce. Etatowiec jej nie dostanie, ani rekompensaty za zmniejszone na czas pandemii zarobki. Czy jest to rzeczywiście tarcza, czy raczej „durszlak”.


Ten wątek nierównego traktowania pojawił się już kilka dni temu w naszej rozmowie z Katarzyną Zimmer-Drabczyk, ekspertem i kierownikiem Biura Eksperckiego, Dialogu i Polityki Społecznej Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, członkiem zespołu problemowego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego.


Dopytywaliśmy, czy głównymi beneficjentami pomocy będą osoby, które w znikomym stopniu ponosiły obciążenia?
– Trudno tutaj mówić w kontekście całej sytuacji związanej z koronawirusem o beneficjentach. Celem, który NSZZ „Solidarność” podkreśla, jest utrzymanie jak największej liczby miejsc pracy, ochrona stosunku pracy. To jest pytanie o politykę państwa i wieloletnie, niezrealizowane przez różne rządy i w różnym stopniu postulaty Związku o przeciwdziałanie segmentacji rynku pracy, o eliminację umów śmieciowych, o porównywalne traktowanie w zakresie oskładkowania umów cywilnoprawnych, samozatrudnienia, aby ciężar utrzymania systemu ubezpieczeń społecznych nie opierał się głównie na pracownikach – mówi Katarzyna Zimmer-Drabczyk.


Podobnie uważa dr hab. Ryszard Szarfenberg, prof. Instytutu Polityki Społecznej UW.
– Między sytuacją samozatrudnionych a sytuacją osób zatrudnionych w ramach etatu, które tracą pracę, jest przepaść. Nie jestem w stanie tego określić inaczej niż niesprawiedliwość – zauważa naukowiec w wypowiedzi dla portalu ekonomicznego money.pl. i dodaje, że poczucie nierównego traktowania będzie w firmach, które jednocześnie zatrudniają na etat i w ramach B2B na identycznych stanowiskach.


Warto podkreślić, że pomoc wędruje nie tylko do przedsiębiorców, którzy zatrudniają i mają problemy. Wędruje też do samozatrudnionych, którzy problemów nie mają.


Skutki ekonomiczne wywołane pandemią koronawirusa poniosą w głównej mierze pracownicy najemni, którzy od lat dźwigają ciężar utrzymania Funduszu Ubezpieczeń Społecznych?
– Niestety, muszę się zgodzić z tą tezą. Wniosków dotyczących dofinansowania do wynagrodzeń w okresie przestoju ekonomicznego i dofinansowania do wynagrodzeń w okresie obniżonego wymiaru czasu jest mniej niż innych wniosków. Co może oznaczać wzrost zwolnień grupowych, ale dopóki nie będą dostępne informacje o poziomie bezrobocia (minister Marlena Maląg wskazała koniec kwietnia), dopóty nie mamy pewności, jak duża jest to skala – dodaje ekspert Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.


Jaka jest skala? Różnica warta jest kilkanaście tysięcy złotych To 5 tys. zł bezzwrotnej pożyczki, 6 tys. zł w trzy miesiące świadczenia postojowego oraz kolejne 4 tys. zł w ramach zwolnienia ze składek ZUS. Dla osób będących na samozatrudnieniu to 15 tysięcy złotych wszystkich ulg i pieniędzy, na które może liczyć. I to także dla tych, którym widmo utraty zleceń i pracy nie zajrzało im w oczy. Wystarczą trzy wnioski, złożone w dwóch miejscach.


Rząd przelewa pieniądze m.in. do tych przedsiębiorców, którzy wybrali samozatrudnienie, bo wypada korzystniej finansowo niż etat. Dla etatowców jest… zero złotych na które może „liczyć” etatowiec, gdy pracę straci. A gdy ją ma, może mieć obniżony wymiar pracy i wynagrodzenie. Zwrotu za to nie otrzyma! Pieniędzy na konto ani do ręki nie dostaną. Ani pracując, ani po zwolnieniu. Dostanie zasiłek dla bezrobotnych, ale większość: nic.


Duże przedsiębiorstwa, mające zaplecze, portfele zamówień i profesjonalne kadry zdolne do konkurowania na rynkach jak np. stoczniowa Grupa Remontowa nie otrzymały w zakresie wsparcia państwa w zasadzie nic. Ich kondycja paradoksalnie okazuje się „za dobra”.


W tej chwili dla etatowców nie ma żadnych bezpośrednich propozycji. „Zyskiem” jest to, jak ich pracodawca skorzysta z tarczy. Dla pracodawcy przewidziane są dopłaty do pensji, zwolnienia ze składek ZUS (nie mają wpływu na wypłacaną pensję), dodatkowe ulgi. Gdy etatowiec pracę straci tarcza się kończy. Świadczenie kryzysowe, które trafi do tych, którzy nie łapią się na zasiłek dla bezrobotnych, a zostali bez pieniędzy na życie na razie jest „w polu”.


Kolejny paradoks pojawił się na etapie projektowania tarczy 3.0 w której pierwotnie znalazły się zapisy luzujące prawo pracy i ułatwiające zwolnienia. Z jednej strony rząd uruchamia ogromne środki z podatków, które trafiają do osób, które nie mają najmniejszych problemów finansowych. Z drugiej strony w pojawiają się pomysły osłabiania ochrony osób zatrudnionych na etatach. Jak chronić miejsca pracy – zwalniając, wiedzą chyba tylko autorzy takich pseudorecept rodem z zespołu doradców ekonomicznych Donalda Tuska. Ostatecznie zostały wycofane kilka godzin po medialnych publikacjach i pod związkową presją.


Weźmy zwolnienie z konieczności opłacania składek ZUS na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Z tej opcji mogą skorzystać przedsiębiorcy, których miesięczny przychód (w pierwszym miesiącu zwolnienia) nie przekroczył progu 15 tys. 681 zł. Mogą skorzystać ze zwolnienia na trzy miesiące: zysk 4,2 tys. zł. Zgodnie z założeniami zmian w tarczy antykryzysowej 3.0, zwolnienie z ZUS obejmie również przedsiębiorców, którzy też mieszczą się w limicie 7 tys. zł ale „dochodu”. Samozatrudnieni mogą też skorzystać z innej formy pomocy i żadna się wzajemnie nie wyklucza: mogą otrzymywać przez 3 miesiące świadczenie postojowe 2 tys. złotych. A do tego jest i bezzwrotna pożyczka 5 tys. zł. Wystarczy utrzymać działalność przez trzy miesiące by ubiegać się o jej umorzenie. Skoro dają, trzeba brać!

Artur S. Górski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież