Czas na rząd ocalenia państwa. "Tusk jak bezpaństwowiec" » Po dojściu do władzy Donalda Tuska i jego ekipy nasza demokracja stawała się coraz bardziej fasadowa... Nie jeden wyrok, a więcej. Nadal figuruje jako karana. Siedziała w wię... » Anna Kanigowska, "opiekunka" Jerzego Ż. i informatorka Onet.pl, ma za sobą kilka, a nie jeden wyrok ... LIst Czesława Nowaka ze Stowarzyszenia 'Godność' do Prezydenta Karola ... » PanKarol NawrockiPrezydent Elekt Rzeczypospolitej PolskiejSzanowny Panie Prezydencie,Drogi Karolu!Pi... Gdańsk zagłosował przeciw swojemu synowi. Co się tu z nami porobiło?Gd... » W Gdańsku mamy morowe powietrze. Na ulicach miasta – od Sobieszewa po Osowę – twarze ludzi są poważn... PKW podała oficjalne wyniki II tury. Nawrocki wygrywa! » Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalnie po godz. 8.30 wybór Karola Nawrockiego na Prezydenta ... Likwidator Radia Gdańsk z wierchuszką KO na marszu w Warszawie » Zamiast “czystej wody” jest gęsty szlam w Radiu Gdańsk. W niedzielę, 25 maja, w Warszawie odbyły się... Kim naprawdę jest Karol Nawrocki? Co mówią o nim ludzie z Gdańska, byl... » „To jest po prostu człowiek, który swoją pracowitością wspiął się na poszczególne stanowiska, ale za... Apel do rodaków przed drugą turą wyborów prezydenckich » My, uczestnicy Konferencji Formacji Niepodległościowej, 24. organizacji działaczy opozycji antykomun... Janusz Szewczak: Nawrocki szansą Konfederacji - albo szparagi u kancle... » Karol Nawrocki ma własny obraz i wizje rozwoju Polski, Polski, która ma ambicje, aspirację, która in... Odezwa Obywatelskiego Komitetu Poparcia dr. Karola Nawrockiego w wybor... » Odezwa Obywatelskiego Komitetu Poparcia dr. Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich – przed II t...
PKW podała oficjalne wyniki II tury. Nawrocki wygrywa!
poniedziałek, 02 czerwca 2025 07:49
PKW podała oficjalne wyniki II tury. Nawrocki wygrywa!
Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalnie po godz. 8.30
Wybrzeże weźmie bonus...
sobota, 05 lipca 2025 09:52
Wybrzeże weźmie bonus...
Gdańskie Wybrzeże wraca na tor przy Elbląskiej. W zaległym meczu
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki: Dziki geniusz – Charles Mingus
środa, 30 kwietnia 2025 22:06
Z jazzowej półki: Dziki geniusz – Charles Mingus
Stosunkowo niedawne zauroczenie muzyką Mingusa, mogę jedynie

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Obchody 94 rocznicy zawieszenia broni w 1918 r.

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 09 listopada 2012 19:23


Na Wojskowym Cmentarzu Francuskim w Gdańsku odbyły się listopadowe uroczystości upamiętniające 94 rocznicę zakończenia I wojny światowej.



W uroczystościach wzięli udział Ambasador Republiki Francuskiej w Polsce Pierr Buhler, Konsul Honorowa Republiki Francji w Gdańsku Monika Tarnowska, przedstawiciele Armii Francuskiej (z podchorążymi z Saint Cyr), Marynarki Wojennej RP, Straży Granicznej, władz Pomorza i Trójmiasta, duchowieństwa, delegacje szkół oraz polscy kombatanci II wojny światowej i Legii Cudzoziemskiej. Uroczysty charakter ceremonii nadała obecność Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej i kompanii honorowej Akademii Marynarki Wojennej.


alt



Uroczystość rozpoczęła się od złożenia wojskowego meldunku, po czym odegrano hymny Francji i Polski. Okolicznościowe przemówienie wygłosił ambasador Francji Pierr Buhler, który powitał wszystkich gości i przybliżył historię 94 rocznicy.


alt


Następnie licznie zgromadzone delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem oraz dokonano wpisów do księgi pamiątkowej, która swój początek datuje od roku 1967. 


alt


Władze województwa pomorskiego reprezentowała wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń.


alt

Władze miasta reprezentowali przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek i wiceprezydent Maciej Lisicki (na zdjęciu z lewej).



alt

Kwiaty złożyli też i zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie oficerowie francuscy stacjonujący w bydgoskim Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO.



alt


Na koniec uroczystości odegrano sygnał „Cisza” i jego francuski odpowiednik „Aux Morte”. Uczestnicząca w uroczystości młodzież mogła zobaczyć z jak dużym szacunkiem odnosimy się do znajdujących się na polskim terytorium obcych nekropolii i jak dobre stosunki nadal panują pomiędzy Polską i Francją.


alt



Cmentarz Francuski mieści się na morenowej skarpie niedaleko od centrum Gdańska. Początkowo miał on być miejscem złożenia szczątków jeńców francuskich z I i II wojny światowej oraz wojny francusko-pruskiej 1870 – 1871. Jednak gdy pod koniec lat 40-tych ubiegłego wieku rozpoczęto prace budowlane, odkryto na tym terenie nieznaną mogiłę żołnierzy francuskich z okresu napoleońskiego.


alt



Nad cmentarzem górują trzy smukłe krzyże, pod którymi umieszczono tablicę pamiątkową z napisem „Swoim Synom zmarłym za Francję w Polsce – wdzięczna Republika Francuska”.


Za moment otwarcia cmentarza uznaje się dopiero rok 1961, kiedy to w dzień zaduszny odsłonięto pomnik ufundowany przez rząd francuski. Wizyta gen. de Gaulle'a, wiązana przeważnie z powstaniem cmentarza miała miejsce dopiero 10 września 1967 r. Drugim francuskim prezydentem, który podczas wizyty w Gdańsku 1989 roku, złożył wieniec pod pomnikiem na tym cmentarzu był Francoise Mitterand.


alt



Obecnie cmentarz, po gruntownym remoncie w 2002 roku, robi duże wrażenie. Przekroczywszy bramę, na której po polsku i francusku widnieje informacja o przeznaczeniu terenu, stajemy na ogromnym placu wśród stojących rzędem białych krzyży. Ich regularność ustawienia tylko w niektórych miejscach jest przełamana odmiennym kształtem muzułmańskiej steli.


Cmentarz jest miejscem spoczynku około 1500 obywateli Francji, w tym  i Algierczyków, którzy w różnych okolicznościach stracili życie na obszarze obecnej Polski. Są to żołnierze zmarli w obozach jenieckich, a także osoby cywilne. Na każdym nagrobku widnieje napis "Umarł za Francję", ale nie na każdym jednak odnajdziemy nazwisko pochowanej osoby. Tak okrutne są losy każdej wojny.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież