"Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone...
Reklama
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Szpital dziecięcy z ograniczoną odpowiedzialnością

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 23 kwietnia 2012 21:19

Samorząd województwa realizuje plan komercjalizacji publicznej ochrony zdrowia. Szpital dziecięcy  przy ul. Polanki będzie spółka prawa handlowego. Jak długo samorząd województwa utrzyma w niej większościowy pakiet udziałów – tego nikt nie zagwarantuje. Czy to początek wolnorynkowej gry o pomorskie szpitale? Grzmi opozycja PiS i SLD – to eksperymenty nieodpowiedzialne! Kto wykupi szpitale? I przekonuje, że samo magiczne przekształcenie nie wygeneruje dodatkowych funduszy? Rządząca PO jest niewzruszona – komercjalizujemy, a później się zobaczy.W poniedziałek radni pomorskiego Sejmiku przyjęli uchwałę w sprawie przekształcenia w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Specjalistycznego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Gdańsku. Teraz czas na wyłonienie rady nadzorczej i zarządu spółki. Szpital jest w dobrej kondycji finansowej, nie ma długów, a w latach 2009-10 wypracowywał zysk. Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek odpowiedzialna za ochronę zdrowia, enigmatycznie tłumaczyła przesłanki za komercjalizacją, odkładając temat – to się okaże. Wyszło więc na to, że Szpital sp. z o.o. ma pozyskać inwestorów. Tylko jak? Przez wykup udziałów, przez sponsoring, czy może otwarcie tam innych niż ochrona zdrowia usług? Pozyskanie funduszy na ochronę zdrowia i to tych najmłodszych powinno być priorytetem każdej władzy. Nawet nie uciekając się do tworzenia nowej struktury.


Zatem jak dotychczas był sprawowany nadzór nad szpitalem i zarządzanie nim skoro  koronnym argumentem za komercjalizacja, lub jak chcą inni – prywatyzacją szpitala – jest większa przejrzystość i skuteczność zarządzania placówką w ramach spółki. A przed spółką poważne inwestycje: dosprzętowienie, budowa parkingu, przeniesienie alergologii i pulmonologii, rewitalizacja parku. Ta operacja wokół szpitala przy ul. Polanki podgrzała dość niemrawą atmosferę poniedziałkowej sesji wojewódzkiego samorządu.  Najczęściej zabierali w niej głos radni z komisji zdrowia. Widocznie na etapie komisji nie uzyskali od zarządu wyczerpujących argumentów i odpowiedzi. Brylowali w niej też ci, którzy z rynkiem medycznym mają do czynienia na co dzień, czyli  gorący zwolennik przekształcenia szpitala dziecięcego z SP ZOZ w sp. z o.o. Leszek Bonna, dyrektor publicznego (sic) szpitala w Chojnicach, gdzie samorząd jest przeciwny komercjalizacji, Przemysław Marchlewicz, pracownik firmy farmaceutycznej i Andrzej Bartnicki, lekarz.
- Zysk zatem to motto działań PO. On będzie wypracowywany bo taka jest natura handlu, a skoro składka jest za niska to spółka prawa handlowego oparta na zysku, będzie działać na niekorzyść pacjentów – przekonywała Anna Gwiazda, radna PiS.  Podobno też słyszała opinie, że szpital świetnie się sprzeda bo przynosi zysk.


Z kolei zwolennicy komercjalizacji wskazywali, że bez inwestorów szpital się zadusi i nie podoła wyzwaniom.
Andrzej Bartnicki (PO) przekonywał m.in., że szpital specjalistyczny, służący tylko dzieciom, musi w opinii aktualnego zarządu zostać doposażony i dofinansowany. Poza kontraktem z NFZ ma mieć możliwość pozyskania środków zewnętrznych.


Mariusz Falkowski (SLD) jest zdania, że samorząd woj. pomorskiego ma zachować kontrolę i nadal właścicielem szpitali ma być Sejmik.
- Okazało się, że szukamy inwestorów. Podzielimy się udziałami, wpuścimy zagranicznego inwestora. Właścicielem będzie marszałek padają zapewnienia,  czy jednak docelowo szpitale mają być prywatne? Po tych przekształceniach być może dochody dodatkowe ułożą się na poziomie dwóch procent. Zatem jest jasność intencji. Prywatyzujmy, a może ktoś to kupi – ironizował radny Falkowski i dodawał, że przecież wszyscy są za inwestycjami, ale nie za utratą kontroli nad opieką zdrowotną i majątkiem. 


Dla radnego Mariana Szajny (PiS) to powtórka z prywatyzacji lat 90.
– Ze zdumieniem przyglądam się powtórce z siedmiu grzechów głównych początku transformacji. Z komercjalizacji automatycznie nie napłyną środki finansowe. Skoro ma to dać efektywniejszy sposób zarządzania, przejrzystą gospodarkę, skuteczny nadzór to go dotychczas nie było? – pytał Szajna, a niektórzy radni opozycji twierdzili  nawet, że oto wchodzimy w sferę eksperymentu na chorych dzieciach.
Przemysław Marchlewicz (PiS) twierdził, że nie do końca rozumie intencję przekształcenia, skoro nie podlega jej zadłużony szpital, a taki, który przynosi zyski w formule ZOZ.
- Nic to nie zmieni. Finanse nie napłyną wraz z kodeksem spółek handlowych, zaś ryzyko jest bardzo duże – mówił Marchlewicz i dopytywał o formę pozyskania inwestora. 


Z kolei Jerzy Barzowski (PiS) upatrzył sobie zakłady diagnostyki obrazkowej:
- My diagnostykę oddajemy prywatnemu podmiotowi. To niezrozumiałe. Przecież to zyskowna działka – twierdzi Barzowski. Z tą zyskownością polemikę podjął zaś radny Bartnicki. Zatem o diagnostykę obrazkową też można toczyć spór wzdłuż politycznego podziału. 
- Dochodowa diagnostyka to mit – mówił radny PO.


Teraz przed spółką praca nad pozyskaniem inwestorów, wyłonienie rady nadzorczej zaś – przed Sejmikiem. Ta z kolei ustali wynagrodzenia zarządu.

 - Idziemy w dobrym kierunku. Ktoś tłamsi koszta tworząc pozorną równowagę, ale degraduje majątek. A tu idzie o jakość usług, o doposażenie szpitala - przekonywał radny Sylwester Pruś (PO). 
Leszek Bonna zaś mu wtórował wyliczając, że za czasów obecnej koalicji powstaje centrum medycyny inwazyjnej, pomorskie centrum traumatologii, dokończono szpital w Słupsku. 

Ostatecznie za komercjalizacją (lub jak chcą inni – prywatyzacją) szpitala było 17 radny PO, 9 radnych - z PiS i SLD i jeden z SP było przeciw, a jeden radny SP wstrzymał się od głosu.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież