Most Siennicki czekał, a miliony szły na przejścia naziemne w Gdańsku » Patrzę na to, co dzieje się w Gdańsku, i nie mogę zrozumieć, dlaczego władze miasta podejmują decyzj... Studio Prasowe 5 stycznia 2025 » W niedzielę, 5 stycznia, o godzinie 12:45 w programie "Studio Prasowe" gośćmi red. Adriana Stankowsk... Spotkanie Nawrockiego w Gdańsku. Spuentował Trzaskowskiego » Popierany przez PiS obywatelski kandydat na prezydenta RP dr Karol Nawrocki zadeklarował dziś w swoi... List "Godności" do Dulkiewicz: upamiętnić w Gdańsku prezydenta Kaczyńs... » List otwarty do Prezydent Gdańska Aleksandry DulkiewiczSzanowna Pani Prezydent!13 grudnia 2024, w 43... Stowarzyszenie Godność: Przeciw psuciu Polski! » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność”My, represjonowani stanu wojennego oraz działacze podziemnej „S... Oświadczenie Macieja Brzostka » Dziwne smrody dobiegają na gdańskie ulice z okolic wysypisk śmieci. To już nie tylko usłużne wiewiór... Collegium Humanum część 3. Czy Piotr Grzelak zwróci 200 tys. zł? » Wiceprezydent Gdańska, Piotr Grzelak, kontynuuje pracę w radach nadzorczych miejskich spółek, którą ... Najmłodsi dbają o lasy! Znamy zwycięzców 13. edycji Planety Energii » Szkoły z Koła, Królowej Polskiej i Parzymiech okazały się najlepsze z 640 zgłoszonych do 13. edycji ... Studio Prasowe 12:45 niedziela 08.12.2024 » W niedzielę o godzinie 12:45 w programie "Studio Prasowe" gośćmi red. Adriana Stankowskiego będą:Mar... W Bydgoszczy śledztwo, w Gdańsku pozew - J. Karnowski w kleszczach » Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy przedłużyła dochodzenie 3006-1.Ds.9.2023  w sprawie podejrzenia ...
Nawrocki 2025 - kibic Lechii po prezydenturę!
niedziela, 24 listopada 2024 18:17
Nawrocki 2025 - kibic Lechii po prezydenturę!
- Wierzę, że właśnie dziś, tutaj, zaczynamy historię kolejnego
Nowy Rok z futbolem - po raz 46. na AWFiS
środa, 01 stycznia 2025 19:21
Nowy Rok z futbolem - po raz 46. na AWFiS
Po raz 46. pracownicy oliwskiej Akademii Wychowania Fizycznego i
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańscy malarze w okowach NSDAP
sobota, 09 listopada 2024 19:13
Gdańscy malarze w okowach NSDAP
Jednym tchem mogę wymienić przynajmniej kilku malarzy XIX-wiecznego

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Szkoła z Włocławka z patentem na wygraną w konkursie Energia Młodych

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 21 kwietnia 2017 18:26

Uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych z Włocławka zwyciężyli w szóstej edycji konkursu Energia Młodych „E-mobilność w mojej gminie. Wizja roku 2030”. Szkoła z Włocławka wydaje się mieć patent na wygrywanie w konkursie, bo wygrała po raz piąty na sześć edycji. Zwycięzcy w nagrodę otrzymali laptopy oraz czek na 12 tys. zł na zakup pomocy naukowych dla szkoły.



W szóstej edycji konkursu Energia Młodych wzięło udział prawie 30 szkół. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z zyskującym na popularności zagadnieniem, jakim jest elektromobilność. Temat konkursu brzmiał „E-mobilność w mojej gminie. Wizja roku 2030”. Podczas finału drużyny prezentowały pomysły, które wcześniej opisały w referatach oraz odpowiadały na pytania zadawane przez ekspertów i swoich konkurentów. Jury oceniało wystąpienia zarówno pod względem merytorycznym, jak i formę prezentacji. W skład komisji konkursowej weszli profesorowie z Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Opolskiej, a obradom przewodniczył dr inż. Marcin Lemański, Dyrektor Pionu Inwestycji Rozwojowych w Energa Wytwarzanie SA. Aspekty związane z poprawnością językową prac i wystąpień oceniała dr hab. Katarzyna Kłosińska z Uniwersytetu Warszawskiego, znana m.in. z audycji w Programie Trzecim Polskiego Radia.


alt



alt

Komisja konkursowa oceniająca finalistów



- Konkurs Energia Młodych to promocja dla firmy Energa - powiedział Daniel Obajtek, prezes Energa SA. - Każda firma powinna się nie tylko wyceniać ze względu na majątek, ale również na zasoby ludzkie. Ten konkurs ma zarażać młodzież tym, że może kiedyś znajdzie tu pracę. Konkurs ma kilka aspektów. Po pierwsze młodzież czuje się potrzebna. Dlaczego mamy mówić z góry, że młodzież jest zła, niedobra. Angażujmy młodzież do różnych rzeczy, w pracę zespołową, wyciągajmy ich z domu, pokażmy im że ich myślenie może być dobre. Ten konkurs zmusza, a nawet nie zmusza, bo oni robią to z wielką przyjemnością, do myślenia, konkurowania ze sobą na zdrowych zasadach i to jest dodatkowa wartość.


alt

Daniel Obajtek, prezes Energa SA


Reprezentanci szkoły z Włocławka pokonali w finale konkursu, który odbył się w Olivia Business Centre w Gdańsku, drużyny z Inowrocławia, Malborka, Ostrowa Wielkopolskiego i Poznania. Zwycięski zespół w składzie: Michał Kaczmarek, Bartłomiej Rojewski i Franciszek Rojewski, to uczniowie pierwszej klasy, najmłodsi uczestnicy finału. Zaproponowali oni, zdaniem jury, najbardziej futurystyczne opracowanie i najodważniejszy pomysł. Transport w gminie przyszłości, według nich, zarządzany będzie przez zaawansowane systemy informatyczne. W prezentacji skupili się na transporcie miejskim, wykorzystującym e-autobusy, e-szynobusy i e-tramwaje wodne. Co ciekawe, w ich założeniach, z miasta wykluczony został zupełnie ruch samochodów spalinowych.


alt



- Wygrana w konkursie Energia Młodych to bardzo dużo, to niewątpliwie wielki sukces - przyznał Michał Kaczmarek ze zwycięskiej szkoły z Włocławka. - To konkurs ogólnopolski, cieszący się wielkim prestiżem. Bardzo się cieszę. Włożyliśmy w projekt bardzo dużo pracy i opłaciło się. Włożyliśmy w konkurs dużo serca i bardzo dużo pracy. Największą trudnością przy pracy nad tematem było postawienie koncepcji. Rozbudować koncepcje o aktualne dane to również było trudne zadanie. Zwycięstwo w konkursie to na pewno duża motywacja. Tym większa, że jesteśmy z pierwszej klasy i to utwierdza nas, że dobrze wybraliśmy kierunek  i wiemy co będziemy chcieć robić w życiu. Bardziej odpowiada mi coś jeśli chodzi o elektronikę, ale przecież e-mobilność w roku 2030 będzie niewątpliwie oparta o elektronikę.


- Jestem bardzo dumny ze swoich podopiecznych - wyznał Wojciech Kaczmarek, opiekun zwycięskiej drużyny, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku. - Włożyli bardzo dużo pracy żeby dobrze wypaść w konkursie. Około dwóch miesięcy zajęło zbierani materiałów, doszlifowania wszystkiego. Najtrudniejsze dla nich było według mnie przygotowanie do występu w finale, bo to są uczniowie klas pierwszych. Inwencja była całkowicie po stronie uczniów. Ja tylko sprowadzałem ich na właściwe tory. Nasza szkoła po raz piąty wygrała ten konkurs. Ja byłem po raz pierwszy opiekunem i starałem się podtrzymać tradycję.


Drugie miejsce w konkursie zajęła drużyna z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim pod opieką Andrzeja Majera. Zespół w nagrodę otrzymał tablety oraz czek na 8 000 złotych dla szkoły. Trzecie miejsce przypadło uczniom z Zespołu Szkół Elektrycznych Nr 1 w Poznaniu pod opieką Anny Borowieckiej. Za swoją pracę i prezentację dostali smartfony i czek na 5 000 złotych dla szkoły. Czwarte miejsce ex aequo zajęły drużyny z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Inowrocławiu pod opieką Justyny Dybicz oraz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Malborku pod opieką Dariusza Słomińskiego.


alt

Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim


alt

Zespół Szkół Elektrycznych Nr 1 w Poznaniu


alt

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Inowrocławiu oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Malborku



Po raz drugi w historii konkursu przyznana została Nagroda Specjalna im. Profesor Małgorzaty Milewskiej-Stawiany, za najlepszą pod względem poprawności językowej pracę i prezentację. Przypadła ona Zespołowi Szkół Elektrycznych Nr 1 w Poznaniu pod opieką Pani Anny Borowieckiej. Uczniowie i opiekun otrzymali czytniki e-booków.


alt

Zespół Szkół Elektrycznych Nr 1 w Poznaniu otrzymał Nagrodę Specjalną im. Profesor Małgorzaty Milewskiej-Stawiany, za najlepszą pod względem poprawności językowej pracę i prezentację



Nowością w tegorocznej edycji konkursu była wycieczka edukacyjna do elektrowni wodnej w Straszynie i na farmę wiatrową Bystra - obiektów Grupy Energa produkujących energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Wzięli w niej udział finaliści oraz pięć zespołów, których prace pod względem poziomu merytorycznego znalazły się tuż za najwyżej ocenioną grupą. Uczniowie z tych drużyn wzięli też udział w charakterze publiczności w finałowej rozgrywce.


alt



Konkurs „Energia Młodych” jest jedną z inicjatyw realizowanych przez Grupę Energa w ramach programu ENERGA Edukacja, którego głównym celem jest popularyzacja wiedzy na temat energii elektrycznej oraz kształtowanie postaw proekologicznych.

Tomasz Łunkiewicz

fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież