“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Janusz Szewczak: Przed nami wielkie wyzwania gospodarcze

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 stycznia 2020 18:08

Z Januszem Szewczakiem, ekonomistą i byłym posłem, analitykiem gospodarczym specjalizującym się w finansach, prawie finansowym i makroekonomii, znanym z przenikliwych i krytycznych sądów, rozmawia Artur S. Górski


- Rozmawiamy w czasie zmagań wielkich potęg o uzyskanie przewagi politycznej i gospodarczej na obszarze bogatym w surowce strategiczne. Czy napięcia między mocarstwami i konflikt na Bliskim Wschodzie, wokół Persji, w który angażują się, oprócz USA, Izraela i Iranu, także Turcja, Rosja i Chiny, będzie miał wpływ na naszą gospodarkę i portfele Polaków?
Janusz Szewczak: Patrząc na wyczyny na polskiej scenie politycznej, szczególnie w wydaniu opozycji, wydaje się, że trwa zabawa w piaskownicy. Nie ma chyba drugiego państwa w Europie, w którym przedstawiciele opozycji tak bardzo atakowaliby własne państwo i rząd. Tymczasem, warto dostrzec fundamentalne rzeczy dziejące się na świecie i zachodzące zmiany geostrategiczne, ze zmianami sojuszy włącznie. Kształtuję się nowe potęgi, te dawne starają si wrócić w miejsca, w których miały niegdyś znaczenie…


- Rosja na przykład do Syrii, ale nie tylko, bo dobre stosunki Moskwa ma z Izraelem, z Turcją. Czy będzie gra na „wyciszenie”?
Janusz Szewczak: Są symptomy uspokojenia. Dobrze, że nastąpiła deeskalacja. Pojednawcze wystąpienie Donalda Trumpa zawierało deklarację o gotowości do przyjęcia opcji pokojowej. Na Bliskim Wschodzie nie brak punktów zapalnych. Mamy tam obecność wszystkich wielkich graczy. Pojawiły się ambitne potęgi, Turcja, czy Chiny, które zaznaczają swoją rolę, odbudowują lub budują silną pozycję.


- Dla Chin ważne są szlaki handlowe, głównie morskie…
Janusz Szewczak: Owszem. Turcja zaś ma tradycję imperialną, że przywołam, istniejące jeszcze przed stu laty, Imperium Osmańskie. To są procesy istotne nie tylko dla państw Unii Europejskiej, ale dla całego świata. Chiny, Włochy, Niemcy importują ropę z Iranu. Zatoka Perska i kraje nad nią położone mają strategiczne znaczenie geopolityczne. Cieśnina Ormuz, której część wybrzeża należy do Iranu, ma fundamentalne, strategiczne, znaczenie dla transportu międzynarodowego.


- Od lat 80 XX wieku bywa tam gorąco, a przepływa przez nią piętnaście tankowców dziennie, jedna trzecia transportu ropy naftowej na świecie…
Janusz Szewczak: Nie tylko ropy naftowej, ale przede wszystkim ona. Dobrze więc, że mamy chwilowe uspokojenie. Ceny paliw znacząco przecież skoczyły. Cena za baryłkę ropy sięgnęła 70 USD. Poszła w górę cena złota do prawie 1600 USD za uncję. Nastąpiły ruchy na rynku walut. Duże kapitały i gorący pieniądz w sytuacji konfliktu szukają bezpiecznych przystani. Te zjawiska mogą negatywnie wpłynąć na wzrost gospodarczy, powodować straty w transporcie, w usługach, działać recesyjnie. Oprócz negatywów, akurat my wyróżniamy się pozytywnie.


- Czyżby? Nadchodzi spowolnienie…
Janusz Szewczak: Jesteśmy dość odlegli geograficznie od konfliktu. Mamy, to prawda, w ramach kontyngentu swoich żołnierzy. Podobnie, jak Duńczycy, Szwedzi, Norwegowie. Przede wszystkim zaś gospodarczo rośniemy. Co prawda w 2020 roku wzrost PKB będzie niższy niż w ubiegłym roku. Mówi się o 3,6 procentach. Ale to jest i tak świetna wiadomość, której nam zazdroszczą Francuzi, Włosi i Niemcy. Wiele gospodarek ten wzrost ma na poziomie 0,4, czy 0,6 procenta, czyli na poziomach recesyjnych. Mamy duży rynek, dobre relacje z USA i perspektywę dużych inwestycji infrastrukturalnych, jak na przykład perspektywę budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego…


- Ekipa Tuska „budowała” elektrownię jądrową, a ekipa Morawieckiego ma budować CPK. To sfera projektu. Patrząc na perypetie portu lotniczego Berlin-Brandenburg w Schönefeld nie obawia się pan zadyszki inwestycyjnej?
Janusz Szewczak: To nie są inwestycje, które da się zrobić w dwa lata. Przed wojną z sukcesem spróbowaliśmy wielkich inwestycji rozpisanych na kilka lat. To musi ruszyć. Ważna jest też kontynuacja zwiększania nakładów na koleje, kontynuacja budowy dróg, obwodnic, mostów. Poprawiła się znacząco sytuacja w portfelach Polaków. 40 miliardów złotych z programu 500+ jest w budżecie na ten rok, w sumie 70 miliardów w rozmaitych pakietach socjalnych. To nie są bagatelne pieniądze. Nakłady zwiększone zostały w innych dziedzinach. Do tego ulgi w podatkach. Jest to budżet na poziomie 440 miliardów złotych.

alt


- Czy nie wydajemy zbyt dużo na pakiety socjalne, zamiast chomikować i wydać na inwestycje i na zabezpieczenie lat chudych?
Janusz Szewczak: Jest to koncepcja liberalna, taka, nie obrażając pana, balcerowiczowska…


- Uczęszczałem na wykłady Stefana Kurowskiego, nie Leszka Balcerowicza…
Janusz Szewczak: Szkoda, że Kurowski nie był na miejscu Balcerowicza. Bylibyśmy w innym punkcie, a była wielka strata dla Polski. Wszelkie teorie ekonomiczne, zabarwione liberalizmem, odeszły do lamusa. Żadna nie funkcjonuje i nie jest realizowana w żadnym, najbardziej liberalnym miejscu na świecie. Balcerowicz rozgłasza, że trzeba schładzać, ciąć, nie wydawać. Można to skwitować wzruszeniem ramion. Niech on to wytłumaczy bankom w Wielkiej Brytanii, w USA, Europejskiemu Bankowi Centralnemu. Jest akurat odwrotnie. Mamy dzisiaj na światowym rynku obligacji ujemnie oprocentowanych, czyli umownych „śmieci”, na astronomiczną kwotę 17 bilionów dolarów. Mamy setki firm „zombi”, które mają ujemnie oprocentowany kredyt, czyli za darmo pożyczają pieniądze. W wielu krajach obowiązują zerowe, a nawet ujemne, stopy procentowe. Teorie, że trzeba na kupkę odłożyć oszczędności, nie budują inwestycji.


- Oszczędzajmy, a jak uzbieramy, to za jakiś czas zainwestujemy?
Janusz Szewczak: Tak to nie wygląda. Dzisiaj najwięcej inwestują ci, którzy mają łatwy dostęp do pieniądza, mają nisko lub ujemnie oprocentowane kredyty, korzystając z kredytów w Europejskim Banku Centralnym, czy w Japonii. Za rządów PiS przyjęliśmy koncepcję rozwojową opartą o popytową stronę gospodarki. Ona dała nam znaczący wzrost sięgający 5 procent PKB. Nie da się, ma pan rację, wyłącznie bazować na konsumpcji, ale my musimy odbudowywać nasz własny przemysł i tworzyć przemysł, budować silne koncerny rodzime, zdolne do rywalizacji, do konkurowania, do prowadzenia inwestycji.


- Jak PKN Orlen, mający takie ambicje?
Janusz Szewczak: Chociażby. Potrzebujemy nowej polityki przemysłowej. Skoro poprzednicy, chłopcy w krótkich spodenkach, wyprzedali wartościowy majątek. Banki, firmy ubezpieczeniowe, nasz przemysł, cementowanie, cukrownie, zakłady przetwórstwa, zakłady papiernicze. Trzeba więc myśleć o rekonstrukcji przemysłu i go na nowo zbudować. Warto postawić na rodzime firmy, których nieco zostało, jak wspomniany koncern. Raczej nie odkupować drogo tego, co zostało tanio sprzedane. Mamy nisze rozwojowe, jak na przykład przemysł farmaceutyczny i przemysł rolno-spożywczy. To jest sprawa pilna, bo rośnie nam na Ukrainie poważna konkurencja w produkcji rolno-spożywczej, roślin oleistych, mięsa.


- Ukraina wyzbywa się czarnoziemów, które wykupują zagraniczne firmy, w tym głównie kapitał niemiecki…
Janusz Szewczak: Oni szybko zarzucą Europę swymi produktami. Polska nie będzie konkurencyjna. Trzeba mieć alternatywę w przetwórstwie, w magazynowaniu. I tak trzeba szerzej patrzyć szukając synergii.


- Za mało jest polskiego kapitału. Zadłużenie zagraniczne Polski przekroczyło 330 miliardów dolarów. Przez trzy dekady spłacaliśmy blisko 30 mld dolarów, które pożyczył Edward Gierek, za te pieniądze zbudowano sporo bardzo nowoczesnych fabryk, które zostały dawno wyprzedane. 40 miliardów złotych to jest koszt obsługi długu zagranicznego...
Janusz Szewczak: Nieco mniej. Za rządów PO-PSL to było około 40 miliardów złotych, teraz to około 29 miliardów, ale cały czas to są kwoty poważne. Obniżamy też państwowy dług publiczny, który spadnie z 44,4 procenta za ubiegły rok do około 43,8 procent w relacji do PKB za ten rok. Ale co mają powiedzieć Włosi, którzy mają 140 procent długu publicznego w relacji do swego PKB? Japończycy - z ponad 220 procentami? Amerykanie mają ponad 100 procent. Do 100 procent zbliża się relacja długu do PKB Francji, Hiszpanii. Nie jesteśmy czarną owcą, wręcz przeciwnie. Mamy przyzwoitą sytuację. Nie da się bez gwałtownych wyrzeczeń społecznych zniwelować radykalnie owego długu. Mielibyśmy zabrać ludziom pieniądze, nie rozwijać się?


- To są wszystko tematy, które nie są powszechnie obecne w debacie publicznej, w codziennym werbalnym boksowaniu się…
Janusz Szewczak: Niestety, nie są. Skala wyzwań jest ogromna. Zamiast godzinami toczyć spór na kanwie tego, co powiedział jakiś kabotyn do egzaltowanej panny, lub na odwrót, trzeba i warto skupić się nad wielkimi wyzwaniami, które niesie sytuacja na świecie i na sprostaniu wyzwaniom rozwojowym, które są przed nami.

Fot. ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież