Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Trudno rozmawiać o przestrzeni publicznej

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 27 września 2010 12:41

altW piątek, w klubie Buffet na terenie Stoczni Gdańskiej odbyła się burzliwa dyskusja na temat przestrzeni miejskiej.


Organizatorzy, członkowie stowarzyszenia Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, pytali miejskich decydentów o, ich zdaniem, błędną politykę dotyczącą remontów. Działacze FRAG prezentowali zdjęcia, na których wskazywali liczne błędy dotyczące aranżacji przestrzeni miejskiej.
Spotkali się z emocjonalną odpowiedzią.


- Ja się w Gdańsku urodziłem – odpowiedział Radny Marek Bumblis (PO). – Czuję jakby pan mi żonę obrażał. Bo ja Gdańsk kocham. Pan głosi szereg nieprawdziwych opinii na temat tego, że moja żona ma zmarszczki, że moja żona nie kupiła sobie nowego płaszcza i tak dalej. Dwadzieścia lat to mało w historii miasta, które zostało zniszczone nie tylko przez wojnę, ale też przez pięćdziesiąt lat komunizmu, chociaż tego okresu nie można całkowicie do lamusa wyrzucić, ponieważ znaleźli się ludzie, którzy oddali swoje wszystkie siły i w latach pięćdziesiątych podnieśli z ruin i ocalili ducha Gdańska i to jest bardzo ważne.
Radny tłumaczył, że wytykane błędy wynikają z konieczności stworzenia nowej przestrzeni w miejscu zniszczonych historycznych budynków, a miejskie pieniądze służą konserwacji istniejących cennych zabytków.

Rozmawiamy o różnych rzeczach

- Nie chodzi o to, że Gdańsk nic nie robi, chodzi o to, jak przeprowadza się remonty, które są realizowane, jak są wydawane pieniądze – tłumaczył Michał Szymański z FRAG.
Oponenci odpowiadali, że gdańska starówka jest większa od Krakowskiej czy Wrocławskiej, a miasto remontuje także Oliwę i planuje rewitalizację ul. Wajdeloty we Wrzeszczu.
- Rozmawiamy o różnych rzeczach. Często jest tak, że jest przetarg i to, co wyjdzie, to jest kwestia wykonawcy – tłumaczył Jarosław Paczos, członek FRAG.
- Powiem szczerze, ja bym wolał, żeby zamiast dwóch ulic zrobić jedną, ale porządnie, a druga żeby poczekała – dopowiedział Michał Szymański.  
- To jest pytanie, na które trzeba za każdym razem odpowiadać. Są takie ulice, gdzie trzeba zrobić jedną zamiast dwóch, ale czasami trzeba zrobić obie. Są różne rozstrzygnięcia, bo różne sytuacje – mówił Andrzej Duch, dyrektor wydziału urbanistyki, architektury i ochrony zabytków UM.


alt


             Michał Szymański w trakcie prezentacji               


Nieobecni wiedzą
Pokazano następną prezentację zdjęć skandalicznie wyglądających miejskich trawników (np. naprzeciwko Akademii Muzycznej, przy ul. Łąkowej) płotów (przy ul. Partyzantów, przy ul. Świętokrzyskiej), budynków (dawny sklep rybny przy ul. Długie Ogrody), „parkingów” (np. przy Muzeum Narodowym, na ul. Toruńskiej).
- Nawołuję do elementarnej gospodarności, żeby miasto poczuło się nie administratorem, ale żeby poczuło się gospodarzem, żeby się wstydziło za ten cały bałagan, który toleruje. To można zrobić niewielkimi środkami, wystarczy robić audyty, wystarczy napominać tych, którzy są odpowiedzialni za dany fragment – tłumaczył Jarosław Paczos. – Istnieją podstawy prawne: Uchwały Rady Miasta Gdańska i Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych. Przecież strażnicy mogą wręczać mandaty.


Nie przybyli zaproszeni przedstawiciele Zieleni Miejskiej ani Nadzoru Budowlanego. Miejscy urzędnicy wykorzystywali tę sytuację i tłumaczyli, że to do nich pretensje powinni mieć organizatorzy spotkania i z nimi rozmawiać.


Próbowano poruszyć sprawę reklam w przestrzeni miejskiej, które często pojawiają się na przykład na rusztowaniach przy fasadach budynków, w którym miesiącami (latami) nie odbywa się żaden remont (jak w przypadku dawnej przychodni kolejarskiej przy Dworcu Głównym).

W Polsce nie umiemy rewitalizować

Zademonstrowano ciekawy projekt rewitalizacji centrum Pruszcza Gdańskiego.
Na koniec o sytuacji polskich planów rewitalizacyjnych opowiedział specjalista w zakresie rewitalizacji miast, kierownik prac rewitalizacyjnych w Lubece i Frankfurcie nad Odrą, dr Andreas Billert.


alt


      Andreas Billert opowiada o różnicach między rewitalizacją, a gentryfikacją               


Billert mówił między innymi o brakach w prawie krajowym i nieświadomości władz miejskich, które prowadzą do zaprzepaszczenia szansy, jaką może być rewitalizacja. Opowiadał o częstej w Unii Europejskiej praktyce wykorzystywania Ustawy Rewitalizacyjnej, pozwalającej „zamrozić” na pewien okres ceny gruntów leżących na odnawianym obszarze i tym samym zapobiegać spekulacji.
Ekspert tłumaczył, że brak odpowiedniego zarządzania miastem prowadzi w takich sytuacjach do gentryfikacji, czyli podniesienia cen mieszkań zmuszających dotychczasowych mieszkańców do wyprowadzki.

Uczmy się na cudzych błędach

Billert ostrzegał przed taką polityką i mówił o błędach popełnionych w Poznaniu, gdzie wskutek wprowadzania polityki „Programu Stu Kamienic” (remonty wybranych ciekawych architektonicznie kamienic komunalnych, z których mieszkańców przeniesiono  do innych mieszkań, a kamienice trafiły na rynek w wysokich cenach) i rewitalizacji położonej centralnie, ale zaniedbanej dzielnicy Śródka, gdzie zbudowano nowy most i przeprowadzono remonty, wskutek czego ceny mieszkań wzrosły dramatycznie zmuszając dotychczasowych mieszkańców do wyprowadzenia się.
- Zarządzanie miastem polega obecnie na tym, by wędrujący kapitał ukierunkować na takie cele, by mogły przynieść pożytek publiczny – podkreślił na koniec Billert.
Jacek Wierciński
Fot. Maciej Bućko        

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież