100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zdrowa kontrola

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 19 października 2015 15:03

Zdecydowana większość z nas stroni od wizyt w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej i do lekarza wybiera się tylko wtedy, gdy ma ku temu jakiś poważny powód. Jednak jest to niewątpliwie błąd. Wiele chorób rozwija się powoli, nie dając na początku żadnych sygnałów i zdarza się, że do lekarza zgłaszamy się dopiero, gdy pojawia się ból, czy też inne dolegliwości, niepozwalające na normalne funkcjonowanie. Niestety, wtedy często leczenie nie jest już tak skuteczne, jak mogłoby być w początkowej fazie choroby.

Badania kontrolne – dlaczego są takie ważne?
Nikt nie lubi być kontrolowany i ta niechęć bardzo często przekłada się na kontrolę zdrowia. Badania kontrolnie nie należą do największych przyjemności – wiążą się z poranną wizytą na czczo w przychodni, ukłuciem igłą i pobraniem krwi, dlatego sporo osób – często panów – woli odkładać je na później. Niektórzy pacjenci, szczególnie w starszym wieku twierdzą, że lepiej nie wiedzieć, bo jak okaże się że są chorzy, to będą musieli się leczyć. Powinniśmy jednak pamiętać, że zdecydowanie lepiej zapobiegać chorobom i leczyć je w początkowej fazie, niż „obudzić się” w zaawansowanym, trudnym do leczenia stadium choroby. Rozpoznania wielu chorób dokonuje się właśnie dzięki badaniom kontrolnym, a bez nich można żyć (np. w przypadku cukrzycy) w niewiedzy.

Podstawowe badania, które warto regularnie wykonywać?  
Podstawowym badaniem, które należy wykonywać rutynowo jest morfologia krwi obwodowej – jest to ocena ilości krwinek (czerwonych, białych oraz płytek) oraz różnych wskaźników z nimi związanych (np. określających objętość krwinek albo zawartość hemoglobiny, czyli białka przenoszącego tlen w krwinkach czerwonych), a także OB – parametr wskazujący na wystąpienie stanu zapalnego w organizmie. Chorobą długo niedającą żadnych objawów jest cukrzyca, dlatego warto wykonać pomiar stężenia glukozy na czczo. Pomiaru glukozy we krwi w celu diagnostycznym – po to, żeby ocenić, czy występują zaburzenia metabolizmu glukozy – należy dokonać z krwi żylnej, pomiar krwi „z palca” (czyli z krwi włośniczkowej za pomocą glukometru) nie jest równoważny. Wysoki pozom cholesterolu w organizmie przyczynia się do wielu chorób, m.in. miażdżycy i jest jednym z głównych czynników rozwoju chorób sercowo-naczyniowych prowadzących do zawału czy udaru. Aby ustalić, jaki jest poziom ryzyka wystąpienia tych chorób, warto wykonać badanie gospodarki tłuszczowej w organizmie. Badanie takie nazywamy lipidogramem i w jego skład wchodzi badanie stężenia cholesterolu ogółem, frakcji cholesterolu LDL tzw. „złego” i HDL „dobrego” cholesterolu oraz trójglicerydów.

Bo zdrowie jest najważniejsze
Żadna to tajemnica, zdrowie jest najważniejsze – nie można go kupić za pieniądze, ani wygrać na loterii. Przy okazji imienin, urodzin i wszelkich uroczystości życzymy sobie zdrowia, „bo zdrowie jest najważniejsze”. Warto zamienić te słowa w czyny i o zdrowie zadbać, na ile tylko jest to możliwe. Pozytywne zmiany najlepiej zaczynać od siebie, zachęcić także bliskie swojemu sercu osoby do tego, aby zadbały o siebie i regularnie się badały.

Wspólnie w trosce o zdrowie Seniorów
Centrum Medyczne Synexus prowadzi obecnie kampanię „Wspólnie w trosce o zdrowie Seniorów” i oferuje osobom po 60 roku życia pakiet bezpłatnych badań kontrolnych. W skład takiego pakietu badań wchodzą: lipidogram, morfologia, OB, glukoza i dodatkowo densytometria - badanie gęstości kości, pozwalające na ocenę ryzyka wystąpienia osteoporozy. Aby skorzystać z oferty, do końca października należy zarejestrować się telefonicznie pod numerem 22 203 03 00, wybierając dogodny dla siebie termin i godzinę badania. Badania są bezpłatne, wszyscy pacjenci otrzymują wyniki badań.

Angelina Ziembińska, Centrum Medyczne Synexus

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież