"Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie... Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury...
Reklama
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
niedziela, 09 czerwca 2024 20:15
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Zdrowa kontrola

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 19 października 2015 15:03

Zdecydowana większość z nas stroni od wizyt w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej i do lekarza wybiera się tylko wtedy, gdy ma ku temu jakiś poważny powód. Jednak jest to niewątpliwie błąd. Wiele chorób rozwija się powoli, nie dając na początku żadnych sygnałów i zdarza się, że do lekarza zgłaszamy się dopiero, gdy pojawia się ból, czy też inne dolegliwości, niepozwalające na normalne funkcjonowanie. Niestety, wtedy często leczenie nie jest już tak skuteczne, jak mogłoby być w początkowej fazie choroby.

Badania kontrolne – dlaczego są takie ważne?
Nikt nie lubi być kontrolowany i ta niechęć bardzo często przekłada się na kontrolę zdrowia. Badania kontrolnie nie należą do największych przyjemności – wiążą się z poranną wizytą na czczo w przychodni, ukłuciem igłą i pobraniem krwi, dlatego sporo osób – często panów – woli odkładać je na później. Niektórzy pacjenci, szczególnie w starszym wieku twierdzą, że lepiej nie wiedzieć, bo jak okaże się że są chorzy, to będą musieli się leczyć. Powinniśmy jednak pamiętać, że zdecydowanie lepiej zapobiegać chorobom i leczyć je w początkowej fazie, niż „obudzić się” w zaawansowanym, trudnym do leczenia stadium choroby. Rozpoznania wielu chorób dokonuje się właśnie dzięki badaniom kontrolnym, a bez nich można żyć (np. w przypadku cukrzycy) w niewiedzy.

Podstawowe badania, które warto regularnie wykonywać?  
Podstawowym badaniem, które należy wykonywać rutynowo jest morfologia krwi obwodowej – jest to ocena ilości krwinek (czerwonych, białych oraz płytek) oraz różnych wskaźników z nimi związanych (np. określających objętość krwinek albo zawartość hemoglobiny, czyli białka przenoszącego tlen w krwinkach czerwonych), a także OB – parametr wskazujący na wystąpienie stanu zapalnego w organizmie. Chorobą długo niedającą żadnych objawów jest cukrzyca, dlatego warto wykonać pomiar stężenia glukozy na czczo. Pomiaru glukozy we krwi w celu diagnostycznym – po to, żeby ocenić, czy występują zaburzenia metabolizmu glukozy – należy dokonać z krwi żylnej, pomiar krwi „z palca” (czyli z krwi włośniczkowej za pomocą glukometru) nie jest równoważny. Wysoki pozom cholesterolu w organizmie przyczynia się do wielu chorób, m.in. miażdżycy i jest jednym z głównych czynników rozwoju chorób sercowo-naczyniowych prowadzących do zawału czy udaru. Aby ustalić, jaki jest poziom ryzyka wystąpienia tych chorób, warto wykonać badanie gospodarki tłuszczowej w organizmie. Badanie takie nazywamy lipidogramem i w jego skład wchodzi badanie stężenia cholesterolu ogółem, frakcji cholesterolu LDL tzw. „złego” i HDL „dobrego” cholesterolu oraz trójglicerydów.

Bo zdrowie jest najważniejsze
Żadna to tajemnica, zdrowie jest najważniejsze – nie można go kupić za pieniądze, ani wygrać na loterii. Przy okazji imienin, urodzin i wszelkich uroczystości życzymy sobie zdrowia, „bo zdrowie jest najważniejsze”. Warto zamienić te słowa w czyny i o zdrowie zadbać, na ile tylko jest to możliwe. Pozytywne zmiany najlepiej zaczynać od siebie, zachęcić także bliskie swojemu sercu osoby do tego, aby zadbały o siebie i regularnie się badały.

Wspólnie w trosce o zdrowie Seniorów
Centrum Medyczne Synexus prowadzi obecnie kampanię „Wspólnie w trosce o zdrowie Seniorów” i oferuje osobom po 60 roku życia pakiet bezpłatnych badań kontrolnych. W skład takiego pakietu badań wchodzą: lipidogram, morfologia, OB, glukoza i dodatkowo densytometria - badanie gęstości kości, pozwalające na ocenę ryzyka wystąpienia osteoporozy. Aby skorzystać z oferty, do końca października należy zarejestrować się telefonicznie pod numerem 22 203 03 00, wybierając dogodny dla siebie termin i godzinę badania. Badania są bezpłatne, wszyscy pacjenci otrzymują wyniki badań.

Angelina Ziembińska, Centrum Medyczne Synexus

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież