Zdecydowana większość z nas stroni od wizyt w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej i do lekarza wybiera się tylko wtedy, gdy ma ku temu jakiś poważny powód. Jednak jest to niewątpliwie błąd. Wiele chorób rozwija się powoli, nie dając na początku żadnych sygnałów i zdarza się, że do lekarza zgłaszamy się dopiero, gdy pojawia się ból, czy też inne dolegliwości, niepozwalające na normalne funkcjonowanie. Niestety, wtedy często leczenie nie jest już tak skuteczne, jak mogłoby być w początkowej fazie choroby.
Badania kontrolne – dlaczego są takie ważne?
Nikt nie lubi być kontrolowany i ta niechęć bardzo często przekłada się na kontrolę zdrowia. Badania kontrolnie nie należą do największych przyjemności – wiążą się z poranną wizytą na czczo w przychodni, ukłuciem igłą i pobraniem krwi, dlatego sporo osób – często panów – woli odkładać je na później. Niektórzy pacjenci, szczególnie w starszym wieku twierdzą, że lepiej nie wiedzieć, bo jak okaże się że są chorzy, to będą musieli się leczyć. Powinniśmy jednak pamiętać, że zdecydowanie lepiej zapobiegać chorobom i leczyć je w początkowej fazie, niż „obudzić się” w zaawansowanym, trudnym do leczenia stadium choroby. Rozpoznania wielu chorób dokonuje się właśnie dzięki badaniom kontrolnym, a bez nich można żyć (np. w przypadku cukrzycy) w niewiedzy.
Podstawowe badania, które warto regularnie wykonywać?
Podstawowym badaniem, które należy wykonywać rutynowo jest morfologia krwi obwodowej – jest to ocena ilości krwinek (czerwonych, białych oraz płytek) oraz różnych wskaźników z nimi związanych (np. określających objętość krwinek albo zawartość hemoglobiny, czyli białka przenoszącego tlen w krwinkach czerwonych), a także OB – parametr wskazujący na wystąpienie stanu zapalnego w organizmie. Chorobą długo niedającą żadnych objawów jest cukrzyca, dlatego warto wykonać pomiar stężenia glukozy na czczo. Pomiaru glukozy we krwi w celu diagnostycznym – po to, żeby ocenić, czy występują zaburzenia metabolizmu glukozy – należy dokonać z krwi żylnej, pomiar krwi „z palca” (czyli z krwi włośniczkowej za pomocą glukometru) nie jest równoważny. Wysoki pozom cholesterolu w organizmie przyczynia się do wielu chorób, m.in. miażdżycy i jest jednym z głównych czynników rozwoju chorób sercowo-naczyniowych prowadzących do zawału czy udaru. Aby ustalić, jaki jest poziom ryzyka wystąpienia tych chorób, warto wykonać badanie gospodarki tłuszczowej w organizmie. Badanie takie nazywamy lipidogramem i w jego skład wchodzi badanie stężenia cholesterolu ogółem, frakcji cholesterolu LDL tzw. „złego” i HDL „dobrego” cholesterolu oraz trójglicerydów.
Bo zdrowie jest najważniejsze
Żadna to tajemnica, zdrowie jest najważniejsze – nie można go kupić za pieniądze, ani wygrać na loterii. Przy okazji imienin, urodzin i wszelkich uroczystości życzymy sobie zdrowia, „bo zdrowie jest najważniejsze”. Warto zamienić te słowa w czyny i o zdrowie zadbać, na ile tylko jest to możliwe. Pozytywne zmiany najlepiej zaczynać od siebie, zachęcić także bliskie swojemu sercu osoby do tego, aby zadbały o siebie i regularnie się badały.
Wspólnie w trosce o zdrowie Seniorów
Centrum Medyczne Synexus prowadzi obecnie kampanię „Wspólnie w trosce o zdrowie Seniorów” i oferuje osobom po 60 roku życia pakiet bezpłatnych badań kontrolnych. W skład takiego pakietu badań wchodzą: lipidogram, morfologia, OB, glukoza i dodatkowo densytometria - badanie gęstości kości, pozwalające na ocenę ryzyka wystąpienia osteoporozy. Aby skorzystać z oferty, do końca października należy zarejestrować się telefonicznie pod numerem 22 203 03 00, wybierając dogodny dla siebie termin i godzinę badania. Badania są bezpłatne, wszyscy pacjenci otrzymują wyniki badań.
Angelina Ziembińska, Centrum Medyczne Synexus
- 21/10/2015 14:02 - Szkoła to nie spółka z o.o. Zarządzenie prezydenta Gdańska w sprawie szkoły publicznej w Kokoszkach niezgodne z prawem
- 21/10/2015 07:20 - Lotnisko wyborcze - z prezesem ULC do odprawy
- 20/10/2015 19:58 - A. Jaworski: Wojewoda milczy - konflikt w weterynarii narasta
- 20/10/2015 16:52 - Gdyńska debata „Senior w programach wyborczych kandydatów na posłów”
- 19/10/2015 20:43 - Miller: Po poniedziałkowej debacie obie partie powinny zmienić kandydujących do funkcji premiera
- 19/10/2015 13:12 - W Wielkim Młynie ruszy Centrum Regionu Wielki Młyn
- 19/10/2015 06:39 - Beata Szydło dziś w nowym ABC - fragment wywiadu
- 18/10/2015 15:44 - L. Miller z pokładu ORP Bielik
- 17/10/2015 18:23 - Sopocka debata "Jakie miasto, jaki samorząd?"
- 16/10/2015 15:29 - Jaworski pyta o tunel pod Martwą Wisłą