Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sekstant dla Millera, czyli jak SLD chce wyjść z opozycji

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
niedziela, 12 lutego 2012 18:28Sekstant wręczył w prezencie Andrzej Różański. O alfabet lewicowości upomniała się Małgorzata Ostrowska. Według Jacka Kowalika, SLD na Pomorzu nie pudruje swojej sytuacji. W istocie - bo Franciszek Potulski mówił o klęsce wyborczej i odejściach członków zmęczonych nieporadnością lokalnych struktur a Michał Gajowy pytał, czy SLD bezpowrotnie utracił leworęczność.


SLD w Gdyni, w gorącej i pełnej auli WSAiB (rektor prof.Jerzy Młynarczyk, były poseł klubu SLD, b. prezydent Gdańska z  nadania partii robotniczej, obecny na całym spotkaniu) dyskutowało ze swoim przewodniczącym, Leszkiem Millerem, o swojej przyszłości, o swoim poharatanym wnętrzu, pomysłach na rewitalizację i polach sporu z liberalnym rządem.

Leszek Miller zapowiedział ulepszanie partii od środka: - W SLD muszą się ścierać i zwyciężać racje, musi być różnica poglądów, trzeba ją cenić i szukać rozwiązań dla większości, no i musimy się lubić, musimy lubić spędzać  ze sobą czas. Powszechny tryb wyboru nowych władz ma przywrócić członkom realny wpływ na decyzje w partii, na kształt jej programu. Skończył się czas, że dwóch ludzi w SLD rozstrzygało o jej decyzjach. Wiem co mówię, bo sam jednym telefonem zostałem wykreślony z listy kandydatów.- Jeśli w partii wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele - zauważył L.Miller.
W Gdyni opinii i poglądów różnorodnych nie brakowało. Organizatora debaty, Andrzeja Różańskiego, niepokoił upadek wewnętrznego dialogu w SLD, poczucie wyobcowania członków, przyszłość partii, jego komunikowanie się ze społecznościami. To także zauważył Tomasz Kozyra, uważał, że celem politycznym lewicy powinno być wyrwanie z letargu tej połowy Polaków, którzy nie idą na  wybory. Jak? Proponując nowoczesny model socjalny, separując kościół od państwa. A przed przywoływaniem doświadczeń PRL przestrzegał Marian Czekaj: - PRL to nieboszczyk, nigdy nie wstanie z grobu!
Ten pogląd z kolei wzbudził kilka replik. Rajmund Rybiński zauważył, że pod rządami PiS i PO Polska jest ogołacana z tego co przez lata wytworzono. Kiedyś budowano 1000 szkół, teraz tyle się likwiduje. - W Gdyni władze portu (prezes Janusz Jarosiński to wieloletni b. członek PZPR) sprzedał najlepszą część portu, premier Kwiatkowski się w grobie przewraca - mówił Rybiński. A były szef SLD na Pomorzu, Jerzy Jędykiewicz pytał: - Co się stało z  majątkiem z wyprzedaży PRL? Te środki miały służyć polityce społecznej, ubezpieczać system emerytalno rentowy, tymczasem zadłużenie wzrosło 7-8 - krotnie, fabryki trafiły w obce ręce albo stoją zrujnowane?


- I dlatego - odpowiadał Jędykiewiczowi Andrzej Malwiński - Rządowi Tuska potrzebny jest niekonstytucyjny przekręt z emeryturami, który  jest bardziej drastyczny od 10 proc., też niekonstytucyjnej redukcji świadczeń, które wprowadził rząd Suchockiej.
- Żeby zmieniać Polskę musimy wygrać wybory - powiedział  Miller. - Rolą opozycji jest przestać być opozycją. Od mówienia jak ma być, nie będzie jak być ma.
I odniósł się do programu nowoczesnej socjaldemokracji: - Nie kryjąc społecznej wrażliwości, musimy wiedzieć jak rozwijać gospodarkę rynkową a nie społeczeństwo rynkowe. Państwo nie może rezygnować z odpowiedzialności za edukację, ochronę zdrowia, bezpieczeństwo, rynek pracy. Rząd premiera Tuska tylnymi drzwiami wprowadza pełzającą prywatyzację lecznictwa - niech poczuje nasz opór. Państwo to jest coraz silniejsze, coraz twardsze wobec, coraz bardziej represyjne, a obywatel słaby i bezradny.
Przykładem arogancji rządu Tuska był brak jakichkolwiek konsultacji w sprawie ACTA oraz bezwzględność, z jaką koalicja PO - PSL chce zmienić system emerytalny, nie podejmując w tak istotnej i powszechnej kwestii rzetelnej dyskusji ze społeczeństwem i opierając się referendum w tej sprawie. - Zamiast prawdziwych konsultacji ze środowiskami ciężko pracujących ludzi, premier spotyka się z paniami, których praca polega na wysyłaniu do siebie smsów - zauważył szef SLD. Poinformował, że w pierwszym tygodniu SLD zebrało 50 tys. podpisów w sprawie referendum emerytalnego.
Podczas posiedzenia Leszek Miller ogłosił oficjalnie, że będzie ubiegał się na kongresie partii 28 kwietnia o funkcję przewodniczącego partii. Na razie uzyskał poparcie swojego koła nr 2 na Oksywiu i zbierał podpisy - 100 niezbędne - pod swoją kandydaturą. Jak można było usłyszeć w kuluarach, sekstant z Gdyni może poprowadzić SLD w dobrym kierunku. I samodzielnie. Co L.Miller w swojej narracji silnie zaznaczał.


(gg)

Fot. Włodzimierz Kaczmarek

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież