Pogrzeb Żołnierza Wyklętego śp. Stanisława Szafranka » 18 października odbędzie się uroczysty pogrzeb śp. Stanisława Szafranka, żołnierza ZWZ-AK oraz WiN, ... Holland House Residence Gdańsk — kameralny adres na Długim Targu. Hanz... » Są hotele, które „robią robotę”, i takie, które dodatkowo opowiadają historię miejsca. Holland House... Warsaw Hostel Centrum – więcej niż nocleg. Historia, komfort i 24/7 w ... » Warszawa potrafi oczarować, ale by naprawdę poczuć jej rytm, warto zatrzymać się tam, gdzie miasto b... REDAKTOR Jakubowski nie żyje » Nie żyje Jan Jakubowski (84.l), dziennikarz i wydawca, w latach 1991-96 redaktor naczelny "Dziennika... Grzegorz Ksepko: interes suwerennej Polski jest najważniejszy » Wybrzeże24 (W24): - Jako szef Instytutu Spraw Gospodarczych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego zainicjowa... Dość obłędu - po pierwsze dziecko! » Dlaczego nie chcemy rodzić dzieci!Na łamach "Gazety Wyborczej", alarmuje prof. Piotr Szukalski, zano... Hotel Mokotów – nowoczesny adres w zielonej dzielnicy. Komfort, praca ... » Mokotów to Warszawa w pigułce: biurowe zagłębie i kawiarniane ulice, dużo zieleni i szybki dojazd do... Wolna Europa – smak polskiej i europejskiej tradycji w sercu Mokotowa.... » W samym sercu warszawskiego Mokotowa, kilka kroków od siedziby Polskiego Radia, działa miejsce, któr... Red. Janusz Czerwiński nie żyje... » Zmarł redaktor Janusz Czerwiński (62. l). Dziennikarz, podróżnik, wioślarz, marzyciel; nader spokojn... Piaśnica - pomorski Katyń » Jastrzębia Góra i Władysławowo były ulubionymi miejscami rodzinnego, letniego wypoczynku od pokoleń....
Grzegorz Ksepko: interes suwerennej Polski jest najważniejszy
poniedziałek, 06 października 2025 18:39
Grzegorz Ksepko: interes suwerennej Polski jest najważniejszy
Wybrzeże24 (W24): - Jako szef Instytutu Spraw Gospodarczych im.
Najlepsze
sobota, 13 września 2025 06:16
Najlepsze
Na kortach Sopockiego Klubu Tenisowego zakończył się Ogólnopolski
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Staszek
czwartek, 25 września 2025 11:03
Staszek
Był człowiekiem słowa – i to słowa używanego w sposób

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Żeglarz
piątek, 02 maja 2025 08:00
Żeglarz
Kapitan Nut odważny, romantyczny, bez skazy, poświęcił swoje
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
czwartek, 18 września 2025 17:09
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
Kompleks klasztorno-kościelny w Żarnowcu to perła północnych
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Rośnie bezrobocie w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
sobota, 11 lutego 2012 10:23


W styczniu 2012 nastąpił kolejny wzrost osób bezrobotnych w Gdańsku. Powiatowy Urząd Pracy ma zarejestrowanych 12 013 osób, w tym 6 455 kobiet, co oznacza 8,5 procentowy wzrost w porównaniu do grudnia 2011 roku. Na koniec minionego roku mieliśmy 11 067 zarejestrowanych osób bezrobotnych, w tym 6 050 kobiet.


Już od czterech lat zauważa się stały wzrost ilości osób bezrobotnych w naszym mieście. Wygląda to następująco: 2009 r. – 4,9 proc.; 2010 r. – 5,4 proc.; 2011 r. – 5,5 proc.; styczeń 2012 r. – 6,0 proc. Najwięcej ofert pracy w Gdańsku było w początkach tego wieku, gdyż bezrobocie z 12,7 proc. w 2003 roku spadło do 2,5 proc. w 2008 roku. Obecnie bezrobocie jest ponad dwukrotnie większe i to pomimo tego, że nadal się modernizujemy i rozbudowujemy w związku z przygotowaniami Gdańska do czerwcowych piłkarskich mistrzostw Europy.
Jak twierdzi Zbigniew Gudyka z Referatu Informatyki i Statystyki PUP w Gdańsku, od kilku lat największą ilość osób bezrobotnych odnotowuje się właśnie w styczniu, gdyż z końcem każdego roku, zazwyczaj w grudniu kończą się umowy okresowe o prace. Dopiero na wiosnę, gdzieś na przełomie marca i kwietnia, w zależności od pogody, ilość osób bezrobotnych maleje, bo rośnie liczba prac sezonowych.
Nadmieńmy jeszcze, że w województwie pomorskim na stan z końcem 2011 roku, mieliśmy 114 521 osób bezrobotnych, a było wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej dla 3 126 osób.
A jak ta sytuacja kształtuje się w Polsce. Jak podało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła na koniec stycznia 13,3 proc. Oznacza to wzrost aż o 0,8 proc. w stosunku do grudnia 2011 r. Tak wysokiego bezrobocia nie było od blisko pięciu lat. Zdaniem ekspertów, w ciągu najbliższych miesięcy, sytuacja na rynku pracy ulegnie najprawdopodobniej dalszemu pogorszeniu.
Bezrobocie wyniosło na koniec stycznia 13,3 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej kształtowało się na poziomie 12,5 proc. Wzrost ilości osób bezrobotnych zanotowano we wszystkich województwach – od 0,5 proc. w województwie mazowieckim do 1,2 proc. w województwie lubuskim.
Całościowa liczba bezrobotnych Polaków na koniec stycznia 2012 r. wyniosła 2 121,4 tys. osób (wg meldunków z wojewódzkich urzędów pracy). Oznacza to wzrost o dokładnie 138,8 tys. osób (7 proc.) w ciągu jednego miesiąca. Jednocześnie do urzędów pracy zgłoszono w tym czasie 48,4 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, czyli o 13,3 tys. więcej niż w grudniu (wzrost o 37,9 proc.).
Ten rok będzie bardzo trudny dla rynku pracy. Co prawda ponad 70 proc. pracodawców nie przewiduje zmian kadrowych w swoich przedsiębiorstwach, ale jedynie 14 proc. zamierza zatrudniać nowe osoby (a 11 proc. wskazuje na zwolnienia). Rok temu prognozy były znacznie lepsze , bo aż 65 proc. firm planowało zwiększenie zatrudnienia, tj. ponad cztery razy więcej niż obecnie.


Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież