Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Janusz Śniadek: Rośnie armia ofiar umów śmieciowych

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 13 lutego 2012 14:25

altZ Januszem Śniadkiem, byłym przewodniczącym NSZZ „Solidarność”, posłem PiS rozmawia Artur S. Górski- Polacy, podpisujący się pod wnioskiem o referendum w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego, nie ufają zapewnieniom rządu Donalda Tuska i kilku ekspertów wyliczających, że pracując o kilka lat dłużej wypracują pokaźną emeryturę, która nawet pozwoli na wczasy na Karaibach?
Janusz Śniadek: Chciałbym poznać szczegóły tych wyliczeń. To jest emerytalne kłamstwo. Przy okazji stał się cud ideologiczny….

- Cud?
Janusz Śniadek: Oto liberalna partia Platforma Obywatelska, szermująca hasłem „radź sobie sam” troszczy się o los emerytów i to w dalszej przyszłości. Cóż się takiego stało? Ta sama partia lansowała tzw. umowy śmieciowe w trosce o jak najwyższe zyski kolegów biznesmenów. I nic z tym problemem umów śmieciowych nie robi. A od porządkowania tej patologii rynku pracy należy zacząć plan ratowania polskich portfeli. To jest przyczyna zapaści emerytalnych finansów.

- Czy dyskusja o wydłużeniu wieku, w którym będziemy przechodzili na emeryturę to zasłona dymna, skrywająca rzeczywisty problem?
Janusz Śniadek: O zatrudnionych na takich umowach mówię i przestrzegam to są "ofiary" umów śmieciowych. Rośnie nam armia ludzi – ofiar umów śmieciowych. Te osoby, zmuszone sytuacją i dyktatem pracodawców, płacą składki na tak niskim poziomie, że okaże, że nie będą miały zgromadzonego kapitału, który wystarcza na emeryturę minimalną. To rodzi gigantyczne obciążenie dla skarbu państwa, który te minimalne emerytury gwarantuje. Zatem jest to przerzucenie na barki wszystkich przyszłych emerytów ciężaru utrzymania systemu drenowanego przez umowy śmieciowe. Tak skonstruowany system napędza zaś zysk grupie biznesmenów stosujących takie umowy. A koszta pokrywamy wszyscy. Przyszłe emerytury będą dramatycznie niskie.

- Dlatego, że coraz mniej osób pracuje na emerytury obecnych emerytów, a jeszcze mniej będzie pracowało na emerytury nasze. To demografia?
Janusz Śniadek: Argument demograficzny to jest kolejne przekłamanie.  Poziom świadczeń zależy nie tyle od ilości osób płacących składki, ale przede wszystkim od tego, ile pieniędzy z tych składek wpływa. To nie demografia jest głównym problemem, ale ilość osób płacących składki i to ile pieniędzy trafia do systemu, który jest pochodną aktywności zawodowej i wielkości składek.

- Zatem im dłużej pracujemy tym większa emerytura…
Janusz Śniadek: To złudzenie. Gdzie są szczegółowe wyliczenia. Podnoszenie wieku emerytalnego jest nie do przyjęcia bez przeprowadzenia innych działań jak  likwidacji podatku liniowego dla najbogatszych. Podniesienie wieku emerytalnego przyniesie efekt dla budżetu dopiero za wiele lat. Tymczasem rosną kolosalne zobowiązania w postaci emerytur dla tych, zatrudnionych na umowach śmieciowych. To uporządkowanie rynku pracy, skończenie z umowami śmieciowymi da pieniądze do systemu już teraz. PO udaje, że troszczy się o biednych emerytów. Równolegle ubożeją rodziny wielodzietne, rodziny gorzej uposażone. Od ośmiu lat są zamrożone progi uprawniające do pomocy społecznej. To skazuje steki tysięcy ludzi na wegetację. O tym jakoś ten „troskliwy” rząd się nie zająknął. Dla nich jest recepta – radź sobie sam.

- Z kolei są grupy zawodowe szczególnie w wymiarze sprawiedliwości, które cieszą się przywilejami. To jednak nie jest zbyt liczna grupa sędziów, prokuratorów…
Janusz Śniadek: Rząd wyznaje zasadę dziel i rządź. To wcale nie są niskie kwoty. Poza tym jest to wysoce nieetyczne. Wymiar sprawiedliwości jawi się jako nietykalna kasta. Zostawianie przywilejów emerytalnych sędziom i prokuratorom, gdy odebrano je licznym grupom pracowniczym jest dołującą ironią. Rząd Donalda Tuska rozregulował finanse publiczne i zantagonizował grupy społeczne.

- Jednak to społeczeństwo będzie dyktowało warunki podczas referendum. Tylko Solidarność zebrała milion dwieście tysięcy podpisów pod wnioskiem referendalnym. Zbiera podpisy OPZZ, SLD…
Janusz Śniadek: Tak to jest olbrzymi ruch społeczny i rekordowa ilość zebranych podpisów, ale ten ruch może być zlekceważony. Decyzja ostatecznie należy do Sejmu. A w parlamencie obecna koalicja może przegłosować nawet to, że Ziemia jest płaska.  Arogancja władzy jest nieobliczalna. PO może więc do referendum nie dopuścić. Partia Tuska już patrzy jak lecą jej sondaże. Akcja referendalna może okazać się ogromnym sukcesem. W świadomości społecznej jest już przekonanie, gdzie są prawdziwe przyczyny problemów. Rząd jeszcze próbuje czarować rzeczywistość, ale będzie musiał w końcu cofnąć się przed presją społeczną.  Referendum to byłby najlepszy sposób, by zweryfikować działania rządu i wyrazić sprzeciw. Platforma jest jednak w stanie zablokować referendum i udowodnić raz jeszcze swoją hiporyję.

- PO zna nastroje społeczne. Czy gdyby ujawniono podczas kampanii wyborczej powiedzmy we wrześniu 2011 roku plany dotyczące emerytur werdykt wyborców byłby odmienny?
Janusz Śniadek: Tego już nie sprawdzimy. Pewne jest, że zwycięskie ugrupowanie ulega pewności siebie: „Po wygranych wyborach robimy co chcemy. Mamy społeczny mandat”. Ta arogancja była widoczna także przy forsowaniu nieudanej, pełnej min ustawy lekowej. Rząd najpierw ucieka od problemów, a później cofa się pod presją społeczną. Tym razem  chodzi o emerytów i o młodych ludzi skazywanych na bezrobocie. Polska nie może być rezerwuarem taniej siły roboczej w Unii Europejskiej. 


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież