"Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone...
Reklama
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Rząd: Pracujemy do 67 roku życia. PiS, SLD i związki zawodowe - to fikcyjna reforma

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
piątek, 20 kwietnia 2012 15:33

Rząd w piątek zaakceptował projekt zmian w systemie emerytalnym. Według rządowych założeń wiek emerytalny ma zostać podniesiony do 67 lat - zarówno dla kobiet (dotychczas 60 lat) i mężczyzn (dotychczas 65 lat). PiS, SLD i związki zawodowe są przeciwne wydłużeniu wieku emerytalnego.  Projekt tego samego dnia  zostanie on przekazany do Sejmu. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz zapowiedziała, że Sejm w czwartek zajmie się tą rządową propozycją. SLD protestuje przeciwko ekspresowej "ścieżce legislacyjnej".- Nie ma mowy o rzeczowej informacji na temat rządowych planów. Nie przedstawiono nam konkretnych wyliczeń dlaczego akurat ma ten wiek pracy sięgać 67 lat, a może powinno to być 76 rok życia, który uprawnia do emerytury? W tej niby debacie zabrakło pracy. Jak na rynku pracy ma znaleźć się 60-latek? Jakie projekty ma rząd by tworzyć miejsca pracy dla młodych ludzi? - pyta w rozmowie z nami poseł Dariusz Joński, rzecznik klubu parlamentarnego SLD.


SLD złoży w poniedziałek wniosek o rozdzielenie sejmowej debaty nad wiekiem emerytalnym i przechodzeniem na emeryturę służb mundurowych.
- Tak istotne sprawy nie mogą być rozpatrywane tak szybko i łącznie. To wymaga oddzielnych dyskusji. Stąd nasz wniosek o rozdzielne debaty. Rząd nie wypracował kompromisu ze służbami mundurowymi - powiedział Joński portalowi wybrzeze24.pl
 - Zdajemy sobie sprawę z tego, że podnoszenie wieku emerytalnego nie spotyka się z akceptacją - przyznał premier Donald Tusk podczas piątkowej konferencji. 


Premier Tusk  podtrzymał także projekt według którego mundurowi będą mogli przejść na emeryturę po 55. roku życia, ale tylko wtedy, gdy przepracowali co najmniej 25 lat.
- Czy premier Tusk wie, że sprawność 55-letniego policjanta i strażaka jest inna, niż funkcjonariusza 25-letniego? To jest pytanie o bezpieczeństwo obywateli - dodaje Joński.


A co z planem wcześniejszych emerytur?
- Po przepracowaniu czterdziestu lat mężczyźni, a kobiety po przepracowaniu 35 lat, będą mogli przejść na wcześniejszą, mniejszą, głodową emeryturę. To nie do przyjęcia - stwierdza Joński.


Przypomnijmy,że od 2013 r., co cztery miesiące wiek emerytalny ma być podwyższany o jeden miesiąc. Z każdym rokiem czas do przejścia na emeryturę będzie się wydłużał o trzy miesiące. Do wcześniejszego świadczenia prawo miałyby kobiety 62-letnie, które posiadają co najmniej 35-letni staż ubezpieczeniowy (okresy składkowe i nieskładkowe) oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i mają co najmniej 40-letni staż ubezpieczeniowy. Częściowa emerytura stanowiłaby 50 proc. pełnej kwoty emerytury z FUS. 


Z kolei PiS złoży wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu w Sejmie rządowego projektu reformy emerytalnej, podwyższającego wiek emerytalny do 67 lat dla kobiet i mężczyzn.
- Zgłosimy wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. To ekspresowe tempo świadczy jedynie o determinacji rządu i lekceważeniu Sejmu. Zrobimy wszystko by podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat nie weszło w życie, a gdy zdobędziemy wpływ na rządy zmienimy to złe prawo. Propozycje rządu są zarzewiem społecznych konfliktów i protestów. To kolejne siłowe rozwiązanie, które nie rozwiązuje sprawy pustego budżetu i borykania się z wypłacaniem rent i emerytur - powiedział nam poseł Andrzej Jaworski, lider gdańskiego PiS.


Zdaniem NSZZ "Solidarność" propozycje rządowe polegające na wydłużeniu wieku emerytalnego to nie jest reforma emerytalna, ale zwyczajne podwyższenie wieku emerytalnego i wydłużenie czasu, przez jaki mają być odprowadzane składki emerytalne. Zdaniem związkowców zadziwia pośpiech w sprawie, która dotyczy przyszłych pokoleń.
- Jeśli premier opowiada, że dzięki pracy do 67 roku życia Polacy otrzymają wyższe emerytury to mami społeczeństwo. W ślad za tym, czysto matematycznym, przesunięciem granicy wieku nie idą bowiem żadne inne rozwiązania, które można określić jako reforma. Doradcy premiera i on sam najwyraźniej doszli do przekonania, że muszą przeforsować koncepcję emerytury po 67 roku życia za wszelką cenę. Zabiegają o swoje ambicje, o ratowanie swego prestiżu, ale nie mają na względzie dobra społeczeństwa.  Polska potrzebuje stabilnych i godnych miejsc pracy. Gospodarka nie rozwija się, gdy młodzi, dynamiczni pracownicy szukają swojej szansy na zatrudnienie za granicą. Z kolei osoby po 50 roku życia nie mają szans na znalezienie pracy. Problemem jest brak miejsc pracy - mówi Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.


W czwartek w Sejmie dojdzie więc do pierwszej emerytalnej "próby sił" i okaże się, czy koalicja PO-PSL  przeciągnie na swoją stronę posłów Ruchu Palikota.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież