Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar... Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska » 15 maja 2023 r. zmarła prof. dr hab. n. med. Barbara Krupa-Wojciechowska, rektor Gdańskiego Uniwersy...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
sobota, 27 maja 2023 21:23
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
W niedzielę o godz. 14.00 w Poznaniu rozpocznie się mecz ebebe PSŻ
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
poniedziałek, 01 maja 2023 14:11
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego i Centrum Sportu i

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

GEDANIA a „Tożsamość” – nowy program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
sobota, 04 czerwca 2022 08:27

List otwarty do ministra dr Jarosława Sellina.


W Poznaniu inaugurując nowy projekt Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr Jarosław Jarosław Sellin przedstawił założenia Programu „Tożsamość”. Powiedział, że program umożliwi przybliżenie ważnych wydarzeń, których rocznice będziemy obchodzić w ciągu najbliższych trzech lat. W tym okresie celebrować będziemy m.in. tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego – pierwszego króla Polski, 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, pięćsetlecie Hołdu Pruskiego oraz 450. rocznicę Konfederacji Warszawskiej. Program „Tożsamość” na lata 2023-2025 wesprze polskie muzea.


W tym roku obchodzimy 100-lecie Gedanii, mieszkańcy Gdańska, zwłaszcza Ci, którzy rozumieją problemy związane z niszczeniem, zawłaszczaniem i „nic nierobieniem” na zdewastowanych i wypalonych terenach KKS Gedania pamiętają, że w dniu 03.10.2017 minister Jarosław Sellin zwrócił się do Wojewody Pomorskiego o udzielenie informacji nt. statusu upamiętnienia znajdującego się na terenie byłego KKS Gedania Gdańsk W celu zebrania możliwie najbardziej obszernego materiału w powyższej sprawie zwrócił się również do Wojewody Pomorskiego. Pamiętamy, że Wojewoda Pomorski postanowił przeprowadzić kwerendę materiałów archiwalnych i historycznych, jak również podjąć współpracę z IPN na temat działań związanych z Gedanią i właściwym jej upamiętnieniem.


Było to wielkim krokiem naprzód i pozwoliło zabezpieczyć ten teren przed zabudową niezgodnie z umową społeczną dotyczącą tych terenów i tego miejsca Tożsamości Narodowej – Gedanii, zapomnianego i ignorowanego przez decydentów z Miasta. Miasta, które „pozwoliło” aby tereny Gedanii zostały „wyłączone” z jego zasobów (pozwoliło – delikatnie mówiąc).


Pewnie nie wiemy wszystkiego, jednak jak się okazuje ten teren, jest do kupienia. Jest sprzedawany, jest kupowany, lecz nie dzieje się nic co związane jest ze sportem – a tu można tylko uprawiać sport- taki jest zapis dla tego terenu (jak wszyscy wiedzą). To może, skoro są pieniądze należałoby tereny Gedanii wykupić z rąk kolejnego dewelopera.


Skoro jest taki program, okazja, być może ostatnia taka okazja, zadbać o to aby ten teren powrócił w swej sportowej, może nieco zmodyfikowanej formie do społeczności Wrzeszcza, której został podstępnie i w ukryciu odebrany. Pamiętamy to pismo do mieszkańców Wrzeszcza od Ministra Sellina i odpowiedź Pana Ministra. Która skutkowała wpisaniem terenów do rejestru zabytków:
DDK-WPP.682o.1.2o17.AP


Mieszkańcy Dzielnicy Wrzeszcz Dolny 09. 10.2017

Szanowni Państwo,
W związku z pismem (od Mieszkańców Wrzeszcza do Ministra Sellina ) z 8 czerwca2017r. dotyczącym terenu dawnego klubu sportowego Gedania Gdańsk i zawartym w nim apelem o zachowanie historycznego przeznaczenia tego miejsca świadczącego o polskiej historii Miasta Gdańsk, wystąpiłem do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpis całego terenu byłego KIKS Gedania Gdańsk do rejestru zabytków, a także zwróciłem się do Wojewody Pomorskiego o ustalenie, czy monument znajdujący się na terenie ww. obiektu jest lub może być zakwalifikowany jako grób wojenny — a tym samym podlegać bardziej kompleksowej ochronie prawnej. Obecnie oczekuję odpowiedzi od ww. organów.

Z poważaniem
Jarosław Sellin


Panie Ministrze, nadarza się wspaniała okazja, być może ostatnia aby dokończyć ten projekt. Gedania i Mieszkańcy Wrzeszcza naprawdę na to zasługują. Polska zasługuje na odrestaurowaną Gedanię a Gedania oczekuje tego od Polski. Gdyby żyli działacze i sportowcy z przedwojennej Gedanii, ci których programowo wymordowali Niemcy, pewnie podpisaliby się pod tym listem.

MIESZKAŃCY DZIELNICY DOLNY WRZESZCZ oraz „GEDANIA STOP BEZPRAWIU”, Ruch społeczny, dążący do powrotu pełnowymiarowego boiska na Gedanii, o przywrócenie GEDANII społeczności Wrzeszcza i sportowi.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież