Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op... Mazowsze w Gdańsku! » Proboszcz Bazyliki Św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski zaprasza dzisiaj (20.01) o godz 19.00 na koncert ... Pomorska Biblioteka Pedagogiczna dla społeczności z Ukrainy » Pomorska Biblioteka Pedagogiczna zaprasza rodziny, które przyjechały do Gdańska z Ukrainy do swojej ...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
sobota, 28 stycznia 2023 20:23
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
Siatkarze Trefla walczyli, zwłaszcza w pierwszym secie, ale w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
środa, 25 stycznia 2023 14:11
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
Ilkay Durmus i Jarosław Kubicki przedłużyli kontrakty z Lechią.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
niedziela, 15 stycznia 2023 15:55
Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
Nadmorska scena w obrazie Emila Paula Gabela wywołuje silne
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
sobota, 31 grudnia 2022 12:13
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Rozgrywki Gdańskiej Olimpiady Młodzieży powoli zbliżają się do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

GEDANIA a „Tożsamość” – nowy program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
sobota, 04 czerwca 2022 08:27

List otwarty do ministra dr Jarosława Sellina.


W Poznaniu inaugurując nowy projekt Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr Jarosław Jarosław Sellin przedstawił założenia Programu „Tożsamość”. Powiedział, że program umożliwi przybliżenie ważnych wydarzeń, których rocznice będziemy obchodzić w ciągu najbliższych trzech lat. W tym okresie celebrować będziemy m.in. tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego – pierwszego króla Polski, 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, pięćsetlecie Hołdu Pruskiego oraz 450. rocznicę Konfederacji Warszawskiej. Program „Tożsamość” na lata 2023-2025 wesprze polskie muzea.


W tym roku obchodzimy 100-lecie Gedanii, mieszkańcy Gdańska, zwłaszcza Ci, którzy rozumieją problemy związane z niszczeniem, zawłaszczaniem i „nic nierobieniem” na zdewastowanych i wypalonych terenach KKS Gedania pamiętają, że w dniu 03.10.2017 minister Jarosław Sellin zwrócił się do Wojewody Pomorskiego o udzielenie informacji nt. statusu upamiętnienia znajdującego się na terenie byłego KKS Gedania Gdańsk W celu zebrania możliwie najbardziej obszernego materiału w powyższej sprawie zwrócił się również do Wojewody Pomorskiego. Pamiętamy, że Wojewoda Pomorski postanowił przeprowadzić kwerendę materiałów archiwalnych i historycznych, jak również podjąć współpracę z IPN na temat działań związanych z Gedanią i właściwym jej upamiętnieniem.


Było to wielkim krokiem naprzód i pozwoliło zabezpieczyć ten teren przed zabudową niezgodnie z umową społeczną dotyczącą tych terenów i tego miejsca Tożsamości Narodowej – Gedanii, zapomnianego i ignorowanego przez decydentów z Miasta. Miasta, które „pozwoliło” aby tereny Gedanii zostały „wyłączone” z jego zasobów (pozwoliło – delikatnie mówiąc).


Pewnie nie wiemy wszystkiego, jednak jak się okazuje ten teren, jest do kupienia. Jest sprzedawany, jest kupowany, lecz nie dzieje się nic co związane jest ze sportem – a tu można tylko uprawiać sport- taki jest zapis dla tego terenu (jak wszyscy wiedzą). To może, skoro są pieniądze należałoby tereny Gedanii wykupić z rąk kolejnego dewelopera.


Skoro jest taki program, okazja, być może ostatnia taka okazja, zadbać o to aby ten teren powrócił w swej sportowej, może nieco zmodyfikowanej formie do społeczności Wrzeszcza, której został podstępnie i w ukryciu odebrany. Pamiętamy to pismo do mieszkańców Wrzeszcza od Ministra Sellina i odpowiedź Pana Ministra. Która skutkowała wpisaniem terenów do rejestru zabytków:
DDK-WPP.682o.1.2o17.AP


Mieszkańcy Dzielnicy Wrzeszcz Dolny 09. 10.2017

Szanowni Państwo,
W związku z pismem (od Mieszkańców Wrzeszcza do Ministra Sellina ) z 8 czerwca2017r. dotyczącym terenu dawnego klubu sportowego Gedania Gdańsk i zawartym w nim apelem o zachowanie historycznego przeznaczenia tego miejsca świadczącego o polskiej historii Miasta Gdańsk, wystąpiłem do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpis całego terenu byłego KIKS Gedania Gdańsk do rejestru zabytków, a także zwróciłem się do Wojewody Pomorskiego o ustalenie, czy monument znajdujący się na terenie ww. obiektu jest lub może być zakwalifikowany jako grób wojenny — a tym samym podlegać bardziej kompleksowej ochronie prawnej. Obecnie oczekuję odpowiedzi od ww. organów.

Z poważaniem
Jarosław Sellin


Panie Ministrze, nadarza się wspaniała okazja, być może ostatnia aby dokończyć ten projekt. Gedania i Mieszkańcy Wrzeszcza naprawdę na to zasługują. Polska zasługuje na odrestaurowaną Gedanię a Gedania oczekuje tego od Polski. Gdyby żyli działacze i sportowcy z przedwojennej Gedanii, ci których programowo wymordowali Niemcy, pewnie podpisaliby się pod tym listem.

MIESZKAŃCY DZIELNICY DOLNY WRZESZCZ oraz „GEDANIA STOP BEZPRAWIU”, Ruch społeczny, dążący do powrotu pełnowymiarowego boiska na Gedanii, o przywrócenie GEDANII społeczności Wrzeszcza i sportowi.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież