Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS... W tygodniku „Sieci”: Prezes NBP ujawnia: tak chcą obalić rząd i polski... » W najnowszym numerze „Sieci” prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński wyjaśnia, jaki ... Niebieski namiot pomorskiego NFZ na Jarmarku Św. Dominika zaprasza » Informacje o Internetowym Koncie Pacjenta, wszystkich programach profilaktycznych finansowanych prze...
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
środa, 03 sierpnia 2022 16:02
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Rasmus Jensen zostaje w Zdunek Wybrzeżu na sezon 2023
wtorek, 09 sierpnia 2022 16:21
Rasmus Jensen zostaje w Zdunek Wybrzeżu na sezon 2023
Rasmus Jensen pozostanie zawodnikiem Zdunek Wybrzeża Gdańsk na
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

GEDANIA a „Tożsamość” – nowy program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
sobota, 04 czerwca 2022 08:27

List otwarty do ministra dr Jarosława Sellina.


W Poznaniu inaugurując nowy projekt Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr Jarosław Jarosław Sellin przedstawił założenia Programu „Tożsamość”. Powiedział, że program umożliwi przybliżenie ważnych wydarzeń, których rocznice będziemy obchodzić w ciągu najbliższych trzech lat. W tym okresie celebrować będziemy m.in. tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego – pierwszego króla Polski, 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, pięćsetlecie Hołdu Pruskiego oraz 450. rocznicę Konfederacji Warszawskiej. Program „Tożsamość” na lata 2023-2025 wesprze polskie muzea.


W tym roku obchodzimy 100-lecie Gedanii, mieszkańcy Gdańska, zwłaszcza Ci, którzy rozumieją problemy związane z niszczeniem, zawłaszczaniem i „nic nierobieniem” na zdewastowanych i wypalonych terenach KKS Gedania pamiętają, że w dniu 03.10.2017 minister Jarosław Sellin zwrócił się do Wojewody Pomorskiego o udzielenie informacji nt. statusu upamiętnienia znajdującego się na terenie byłego KKS Gedania Gdańsk W celu zebrania możliwie najbardziej obszernego materiału w powyższej sprawie zwrócił się również do Wojewody Pomorskiego. Pamiętamy, że Wojewoda Pomorski postanowił przeprowadzić kwerendę materiałów archiwalnych i historycznych, jak również podjąć współpracę z IPN na temat działań związanych z Gedanią i właściwym jej upamiętnieniem.


Było to wielkim krokiem naprzód i pozwoliło zabezpieczyć ten teren przed zabudową niezgodnie z umową społeczną dotyczącą tych terenów i tego miejsca Tożsamości Narodowej – Gedanii, zapomnianego i ignorowanego przez decydentów z Miasta. Miasta, które „pozwoliło” aby tereny Gedanii zostały „wyłączone” z jego zasobów (pozwoliło – delikatnie mówiąc).


Pewnie nie wiemy wszystkiego, jednak jak się okazuje ten teren, jest do kupienia. Jest sprzedawany, jest kupowany, lecz nie dzieje się nic co związane jest ze sportem – a tu można tylko uprawiać sport- taki jest zapis dla tego terenu (jak wszyscy wiedzą). To może, skoro są pieniądze należałoby tereny Gedanii wykupić z rąk kolejnego dewelopera.


Skoro jest taki program, okazja, być może ostatnia taka okazja, zadbać o to aby ten teren powrócił w swej sportowej, może nieco zmodyfikowanej formie do społeczności Wrzeszcza, której został podstępnie i w ukryciu odebrany. Pamiętamy to pismo do mieszkańców Wrzeszcza od Ministra Sellina i odpowiedź Pana Ministra. Która skutkowała wpisaniem terenów do rejestru zabytków:
DDK-WPP.682o.1.2o17.AP


Mieszkańcy Dzielnicy Wrzeszcz Dolny 09. 10.2017

Szanowni Państwo,
W związku z pismem (od Mieszkańców Wrzeszcza do Ministra Sellina ) z 8 czerwca2017r. dotyczącym terenu dawnego klubu sportowego Gedania Gdańsk i zawartym w nim apelem o zachowanie historycznego przeznaczenia tego miejsca świadczącego o polskiej historii Miasta Gdańsk, wystąpiłem do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpis całego terenu byłego KIKS Gedania Gdańsk do rejestru zabytków, a także zwróciłem się do Wojewody Pomorskiego o ustalenie, czy monument znajdujący się na terenie ww. obiektu jest lub może być zakwalifikowany jako grób wojenny — a tym samym podlegać bardziej kompleksowej ochronie prawnej. Obecnie oczekuję odpowiedzi od ww. organów.

Z poważaniem
Jarosław Sellin


Panie Ministrze, nadarza się wspaniała okazja, być może ostatnia aby dokończyć ten projekt. Gedania i Mieszkańcy Wrzeszcza naprawdę na to zasługują. Polska zasługuje na odrestaurowaną Gedanię a Gedania oczekuje tego od Polski. Gdyby żyli działacze i sportowcy z przedwojennej Gedanii, ci których programowo wymordowali Niemcy, pewnie podpisaliby się pod tym listem.

MIESZKAŃCY DZIELNICY DOLNY WRZESZCZ oraz „GEDANIA STOP BEZPRAWIU”, Ruch społeczny, dążący do powrotu pełnowymiarowego boiska na Gedanii, o przywrócenie GEDANII społeczności Wrzeszcza i sportowi.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież