O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

GEDANIA a „Tożsamość” – nowy program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
sobota, 04 czerwca 2022 08:27

List otwarty do ministra dr Jarosława Sellina.


W Poznaniu inaugurując nowy projekt Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr Jarosław Jarosław Sellin przedstawił założenia Programu „Tożsamość”. Powiedział, że program umożliwi przybliżenie ważnych wydarzeń, których rocznice będziemy obchodzić w ciągu najbliższych trzech lat. W tym okresie celebrować będziemy m.in. tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego – pierwszego króla Polski, 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, pięćsetlecie Hołdu Pruskiego oraz 450. rocznicę Konfederacji Warszawskiej. Program „Tożsamość” na lata 2023-2025 wesprze polskie muzea.


W tym roku obchodzimy 100-lecie Gedanii, mieszkańcy Gdańska, zwłaszcza Ci, którzy rozumieją problemy związane z niszczeniem, zawłaszczaniem i „nic nierobieniem” na zdewastowanych i wypalonych terenach KKS Gedania pamiętają, że w dniu 03.10.2017 minister Jarosław Sellin zwrócił się do Wojewody Pomorskiego o udzielenie informacji nt. statusu upamiętnienia znajdującego się na terenie byłego KKS Gedania Gdańsk W celu zebrania możliwie najbardziej obszernego materiału w powyższej sprawie zwrócił się również do Wojewody Pomorskiego. Pamiętamy, że Wojewoda Pomorski postanowił przeprowadzić kwerendę materiałów archiwalnych i historycznych, jak również podjąć współpracę z IPN na temat działań związanych z Gedanią i właściwym jej upamiętnieniem.


Było to wielkim krokiem naprzód i pozwoliło zabezpieczyć ten teren przed zabudową niezgodnie z umową społeczną dotyczącą tych terenów i tego miejsca Tożsamości Narodowej – Gedanii, zapomnianego i ignorowanego przez decydentów z Miasta. Miasta, które „pozwoliło” aby tereny Gedanii zostały „wyłączone” z jego zasobów (pozwoliło – delikatnie mówiąc).


Pewnie nie wiemy wszystkiego, jednak jak się okazuje ten teren, jest do kupienia. Jest sprzedawany, jest kupowany, lecz nie dzieje się nic co związane jest ze sportem – a tu można tylko uprawiać sport- taki jest zapis dla tego terenu (jak wszyscy wiedzą). To może, skoro są pieniądze należałoby tereny Gedanii wykupić z rąk kolejnego dewelopera.


Skoro jest taki program, okazja, być może ostatnia taka okazja, zadbać o to aby ten teren powrócił w swej sportowej, może nieco zmodyfikowanej formie do społeczności Wrzeszcza, której został podstępnie i w ukryciu odebrany. Pamiętamy to pismo do mieszkańców Wrzeszcza od Ministra Sellina i odpowiedź Pana Ministra. Która skutkowała wpisaniem terenów do rejestru zabytków:
DDK-WPP.682o.1.2o17.AP


Mieszkańcy Dzielnicy Wrzeszcz Dolny 09. 10.2017

Szanowni Państwo,
W związku z pismem (od Mieszkańców Wrzeszcza do Ministra Sellina ) z 8 czerwca2017r. dotyczącym terenu dawnego klubu sportowego Gedania Gdańsk i zawartym w nim apelem o zachowanie historycznego przeznaczenia tego miejsca świadczącego o polskiej historii Miasta Gdańsk, wystąpiłem do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpis całego terenu byłego KIKS Gedania Gdańsk do rejestru zabytków, a także zwróciłem się do Wojewody Pomorskiego o ustalenie, czy monument znajdujący się na terenie ww. obiektu jest lub może być zakwalifikowany jako grób wojenny — a tym samym podlegać bardziej kompleksowej ochronie prawnej. Obecnie oczekuję odpowiedzi od ww. organów.

Z poważaniem
Jarosław Sellin


Panie Ministrze, nadarza się wspaniała okazja, być może ostatnia aby dokończyć ten projekt. Gedania i Mieszkańcy Wrzeszcza naprawdę na to zasługują. Polska zasługuje na odrestaurowaną Gedanię a Gedania oczekuje tego od Polski. Gdyby żyli działacze i sportowcy z przedwojennej Gedanii, ci których programowo wymordowali Niemcy, pewnie podpisaliby się pod tym listem.

MIESZKAŃCY DZIELNICY DOLNY WRZESZCZ oraz „GEDANIA STOP BEZPRAWIU”, Ruch społeczny, dążący do powrotu pełnowymiarowego boiska na Gedanii, o przywrócenie GEDANII społeczności Wrzeszcza i sportowi.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież