Sekretny świat Michała Wójcika » Z wielką przyjemnością przyjąłem zaproszenie na wystawę zupełnie mi nieznanego gdańskiego artysty Mi... W tygodniku „Sieci”: Szokująca prawda o bojówkach opozycji » W najnowszym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają szokującą prawdę o opozycji, którą ... Podsumowano Wielki Maraton Czytelniczy 2021/2022 » W Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyły się gale rozdania nagród Wielkiego Maratonu C... Straż Miejska w sezonie letnim » W okresie letnim niezostanie zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej. Będą one skoncentrowane w m... U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
piątek, 01 lipca 2022 10:30
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w gdańskim szpitalu zmarł Kazimierz
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Radni Prawa i Sprawiedliwości przeciwni strefie płatnego parkowania przy UCK

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
piątek, 18 listopada 2016 22:34

Radni Prawa i Sprawiedliwości są przeciwni poszerzeniu stref płatnego parkowania m.in. tej przy ulicy Smoluchowskiego, znajdującej się w sąsiedztwie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, która zaczęła funkcjonować 1 października tego roku. – Władze nie rozwiązują problemu parkowania, nie ma większej ilości miejsc do parkowania, tylko stara się zmusić mieszkańców, czy też gości do płacenia – mówi Kazimierz Koralewski.


Strefa płatnego parkowania obejmująca m.in. ulicę Smoluchowskiego wzbudza wiele kontrowersji ze względu na to, że znajduje się ona obok dwóch dużych placówek, czyli Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W obu instytucjach pracuje wiele osób, każdego dnia do placówek przyjeżdża mnóstwo pacjentów. Transport zbiorowy w okolicach placówek nie jest szczególnie rozwinięty – jeździ tam, średnio dwa razy na godzinę, jedna linia autobusowa, a do przystanku tramwajowego, który znajduje się w znacznej odległości od UCK i GUMedu, trzeba dojść, co często stanowi barierę nie do pokonania dla osób chorych.Poszerzona strefa płatnego parkowania przy ulicy Smoluchowskiego zaczęła działać 1 października i niewątpliwie zaskoczyła kierowców, którzy dotychczas parkowali swoje samochody na tym terenie za darmo. Wielu z nich zwyczajnie nie wiedziało, że od 1 października muszą płacić 3 zł za pierwszą godzinę postoju i z tego powodu otrzymało wezwania do dodatkowej opłaty, czyli, mówiąc wprost, mandaty w wysokości 50 zł.


Władze Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego wiedziały, że taka strefa ma powstać, jednak póki co mają związane ręce jeśli chodzi o polepszenie sytuacji parkingowej na terenie placówki, ze względu na powstający nowy budynek szpitalny. Nasza reporterka zapytała o stanowisko dyrekcji w sprawie poszerzenia strefy płatnego parkowania o ulice bezpośrednio sąsiadujące z UCK.

– Trudno powiedzieć [jakie jest stanowisko red.], gdyż strefę płatnego parkowania od dawna zamierzano wprowadzić na ulicy przylegającej do szpitala. Ubolewam, że do czasu zakończenia inwestycji budowy nowego szpitala na obecnym terenie tj. do 2021 roku nie mam możliwości stworzenia dla pacjentów, pracowników i dostawców dogodnych warunków do parkowania na naszym terenie. Będę poszukiwać potrzebnych na to środków i w przyszłości zamierzamy wybudować parking wielopoziomowy dla wszystkich interesariuszy szpitala – odpowiedziała Ewa Książek-Bator, dyrektor naczelna Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.


O opinię w sprawie poszerzenia strefy płatnego parkowania w rejonie UCK zapytaliśmy przewodniczącego klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska Kazimierza Koralewskiego.

– Co do zasady byliśmy przeciwni tym strefom płatnego parkowania, ponieważ one coraz szerszymi kręgami zajmują powierzchnię Gdańska, natomiast władze nie rozwiązują problemu parkowania, nie ma większej liczby miejsc do parkowania, tylko stara się zmusić mieszkańców, czy też gości do płacenia. Zdaję sobie sprawę, że Szpital Kliniczny leczy ludzi z terenu całego województwa, więc trudno sobie wyobrazić, żeby przyjeżdżali, jako chorzy, tramwajem, stąd na pewno ta okolica wymaga budowy miejsc parkingowych przez miasto. Może to być w porozumieniu z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Rozwiązanie prezydenta to jest takie powiedziałbym przysypywanie pudrem nabrzmiałych problemów – powiedział Kazimierz Koralewski.


Nasza reporterka zapytała czy do radnych Prawa i Sprawiedliwości przemawia argument, którym podpierają się władze miasta, jakoby strefa płatnego parkowania miała sprzyjać rotacji samochodów na miejscach parkingowych.

– Oczywiście, że płatność wymusza pewnego rodzaju rotację, bo jeżeli się płaci 3 zł za godzinę postoju, to jest to jednak konkretny pieniądz dla kierowców i to zmusza do rotacji, natomiast jeżeli są to wizyty niezbędne, bo mówi się, że na zdrowiu się nie zaoszczędzi, więc ktoś udając się czy to do poradni, czy na badanie musi spędzić tam kilka godzin, no to niestety musi do kosztów tej wizyty dołożyć ten koszt parkowania. Równie dobrze można by zabezpieczyć miejsca parkingowe w okolicy, po prostu należałoby je wybudować na terenach miejskich. Wówczas ten koszt byłby po stronie gminy, a w tej chwili ten problem przerzuca się na mieszkańca. Miejsc parkingowych nie przybywa, problemów nie ubywa, stąd jesteśmy przeciwni takiemu poszerzaniu płatnych stref parkingowych – powiedział Kazimierz Koralewski.Nasza reporterka zapytała czy do radnych Prawa i Sprawiedliwości przemawia argument, którym podpierają się władze miasta, jakoby strefa płatnego parkowania miała sprzyjać rotacji samochodów na miejscach parkingowych.


GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież