Marek Jakubiak: Nie trwać w okopach! » Trzeba żyć chwilą, ale też planować, mieć elastyczność odreagowywania na zmieniającą się sytuację. T... Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji » Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał zmiany w pierwszej turze był większy n... Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-...
Reklama
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
czwartek, 07 grudnia 2023 17:42
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Jak się tu znaleźliśmy?
wtorek, 28 listopada 2023 14:22
Jak się tu znaleźliśmy?
Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci mówi

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Radni Prawa i Sprawiedliwości przeciwni strefie płatnego parkowania przy UCK

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
piątek, 18 listopada 2016 22:34

Radni Prawa i Sprawiedliwości są przeciwni poszerzeniu stref płatnego parkowania m.in. tej przy ulicy Smoluchowskiego, znajdującej się w sąsiedztwie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, która zaczęła funkcjonować 1 października tego roku. – Władze nie rozwiązują problemu parkowania, nie ma większej ilości miejsc do parkowania, tylko stara się zmusić mieszkańców, czy też gości do płacenia – mówi Kazimierz Koralewski.


Strefa płatnego parkowania obejmująca m.in. ulicę Smoluchowskiego wzbudza wiele kontrowersji ze względu na to, że znajduje się ona obok dwóch dużych placówek, czyli Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W obu instytucjach pracuje wiele osób, każdego dnia do placówek przyjeżdża mnóstwo pacjentów. Transport zbiorowy w okolicach placówek nie jest szczególnie rozwinięty – jeździ tam, średnio dwa razy na godzinę, jedna linia autobusowa, a do przystanku tramwajowego, który znajduje się w znacznej odległości od UCK i GUMedu, trzeba dojść, co często stanowi barierę nie do pokonania dla osób chorych.Poszerzona strefa płatnego parkowania przy ulicy Smoluchowskiego zaczęła działać 1 października i niewątpliwie zaskoczyła kierowców, którzy dotychczas parkowali swoje samochody na tym terenie za darmo. Wielu z nich zwyczajnie nie wiedziało, że od 1 października muszą płacić 3 zł za pierwszą godzinę postoju i z tego powodu otrzymało wezwania do dodatkowej opłaty, czyli, mówiąc wprost, mandaty w wysokości 50 zł.


Władze Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego wiedziały, że taka strefa ma powstać, jednak póki co mają związane ręce jeśli chodzi o polepszenie sytuacji parkingowej na terenie placówki, ze względu na powstający nowy budynek szpitalny. Nasza reporterka zapytała o stanowisko dyrekcji w sprawie poszerzenia strefy płatnego parkowania o ulice bezpośrednio sąsiadujące z UCK.

– Trudno powiedzieć [jakie jest stanowisko red.], gdyż strefę płatnego parkowania od dawna zamierzano wprowadzić na ulicy przylegającej do szpitala. Ubolewam, że do czasu zakończenia inwestycji budowy nowego szpitala na obecnym terenie tj. do 2021 roku nie mam możliwości stworzenia dla pacjentów, pracowników i dostawców dogodnych warunków do parkowania na naszym terenie. Będę poszukiwać potrzebnych na to środków i w przyszłości zamierzamy wybudować parking wielopoziomowy dla wszystkich interesariuszy szpitala – odpowiedziała Ewa Książek-Bator, dyrektor naczelna Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.


O opinię w sprawie poszerzenia strefy płatnego parkowania w rejonie UCK zapytaliśmy przewodniczącego klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska Kazimierza Koralewskiego.

– Co do zasady byliśmy przeciwni tym strefom płatnego parkowania, ponieważ one coraz szerszymi kręgami zajmują powierzchnię Gdańska, natomiast władze nie rozwiązują problemu parkowania, nie ma większej liczby miejsc do parkowania, tylko stara się zmusić mieszkańców, czy też gości do płacenia. Zdaję sobie sprawę, że Szpital Kliniczny leczy ludzi z terenu całego województwa, więc trudno sobie wyobrazić, żeby przyjeżdżali, jako chorzy, tramwajem, stąd na pewno ta okolica wymaga budowy miejsc parkingowych przez miasto. Może to być w porozumieniu z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Rozwiązanie prezydenta to jest takie powiedziałbym przysypywanie pudrem nabrzmiałych problemów – powiedział Kazimierz Koralewski.


Nasza reporterka zapytała czy do radnych Prawa i Sprawiedliwości przemawia argument, którym podpierają się władze miasta, jakoby strefa płatnego parkowania miała sprzyjać rotacji samochodów na miejscach parkingowych.

– Oczywiście, że płatność wymusza pewnego rodzaju rotację, bo jeżeli się płaci 3 zł za godzinę postoju, to jest to jednak konkretny pieniądz dla kierowców i to zmusza do rotacji, natomiast jeżeli są to wizyty niezbędne, bo mówi się, że na zdrowiu się nie zaoszczędzi, więc ktoś udając się czy to do poradni, czy na badanie musi spędzić tam kilka godzin, no to niestety musi do kosztów tej wizyty dołożyć ten koszt parkowania. Równie dobrze można by zabezpieczyć miejsca parkingowe w okolicy, po prostu należałoby je wybudować na terenach miejskich. Wówczas ten koszt byłby po stronie gminy, a w tej chwili ten problem przerzuca się na mieszkańca. Miejsc parkingowych nie przybywa, problemów nie ubywa, stąd jesteśmy przeciwni takiemu poszerzaniu płatnych stref parkingowych – powiedział Kazimierz Koralewski.Nasza reporterka zapytała czy do radnych Prawa i Sprawiedliwości przemawia argument, którym podpierają się władze miasta, jakoby strefa płatnego parkowania miała sprzyjać rotacji samochodów na miejscach parkingowych.


GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież