W tygodniku „Sieci”: Szokująca prawda o bojówkach opozycji » W najnowszym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają szokującą prawdę o opozycji, którą ... Podsumowano Wielki Maraton Czytelniczy 2021/2022 » W Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyły się gale rozdania nagród Wielkiego Maratonu C... Straż Miejska w sezonie letnim » W okresie letnim niezostanie zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej. Będą one skoncentrowane w m... U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
piątek, 01 lipca 2022 10:30
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w gdańskim szpitalu zmarł Kazimierz
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańska opozycja komentuje projekt budżetu miasta na rok 2017

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 18 listopada 2016 22:18

Według założeń władz miasta deficyt budżetowy pod koniec przyszłego roku wyniesie w Gdańsku ponad 161 mln zł. Według prezydenta Adamowicza problemy w przyszłorocznym budżecie mogą wynikać m.in. z rosnących wydatków na edukację i wychowanie oraz ze względu na program 500+, ponieważ w październiku 2017 roku, wedle słów Pawła Adamowicza, skończą się w Gdańsku pieniądze na rządowy program. O opinię w sprawie planowanego budżetu poprosiliśmy przewodniczącego klubu Prawa i Sprawiedliwości Kazimierza Koralewskiego.


Kazimierz Koralewski mówi, że deficyt budżetowy nie jest poświęcony programowi 500+, ponieważ rząd przekaże gminom odpowiednie fundusze, jeśli tylko te zgłoszą uzasadnione zapotrzebowania.

- Na pewno ten deficyt, czyli kwota, którą miasto chce pożyczyć, nie jest poświęcony na program 500+, ponieważ rząd zagwarantował, że każda kwota, którą gmina zamówi, zostanie do gminy przekazana zgodnie z zapotrzebowaniem, więc jeżeli gmina zapotrzebowała za małą kwotę, to teraz musi domawiać. Widocznie z prognozy, która wynikła z miasta Gdańska, rząd zaplanował być może mniejszą kwotę, ale to całe planowanie bierze się z planowania, najpierw, gmin, także to jest to robienie wody z mózgu mieszkańcom, jeżeli używa się argumentu, że zabraknie pieniędzy na program 500+, bo ich nie ma. One się pojawią, tylko gmina musi odpowiednie zapotrzebowania wysyłać i to muszą być uzasadnione zapotrzebowania, wynikające z konkretnych dokumentów - powiedział Kazimierz Koralewski.


Przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska zwrócił także uwagę na pokaźny dług miasta oraz na koszty jego obsługi.

- Trzeba pamiętać, że miasto Gdańsk ma już dosyć poważny dług, który musi obsługiwać. Taka roczna obsługa tego długu to już jest wydatek rzędu na pewno 20-kilku, może 25 milionów złotych i na przyszły rok trzeba to zaplanować. Są dosyć małe inwestycje zaplanowane, jak naprawa nawierzchni, bardzo małe inwestycje na remonty dróg i są to nieduże inwestycje w porównaniu z budżetem miasta Gdańska, jeśli planuje się wydać na pływalnie kilka milionów. Nie widać tam wielkich planów na ochronę przeciwpowodziową, na retencję wody w Gdańsku, bo są to kwoty bardzo nieduże. W związku z tym zaplanowany deficyt prawdopodobnie zmaleje ze względu na to, że w mieście nie widać perspektywy na przygotowane inwestycje. Jeżeli miasto takie inwestycje przygotuje, to być może pojawia się taka potrzeba, natomiast wydaje mi się, że ten deficyt to taki papierowy zapis - powiedział Kazimierz Koralewski.


Jeśli chodzi o wydatki na edukację Kazimierz Koralewski zauważył, że wszystkie gminy dopłacają do oświaty, ale liczy się efektywność przeznaczonych na ten cel pieniędzy.

- Jeśli chodzi o wydatki na edukację to proszę zwrócić uwagę, że to wszystkie gminy do tej subwencji, która przychodzi na rzecz ucznia, dopłacają, ze względu na to, żeby ulepszyć, uprzyjemnić, podnieść jakość edukacji.Pytanie jest o efektywność tych wydanych pieniędzy, bo niektóre gminy na pewno procentowo więcej wydają ze swojego budżetu, niż Gdańsk, a efekty mają porównywalne. W związku z tym liczy się efektywność środków, które się przekazuje na edukację - powiedział Kazimierz Koralewski.


Kazimierz Koralewski odniósł się także do rozbieżności, która pojawia się w budżecie Gdańska w latrach 2016 i 2017. Rok 2016 ma być zakończony nadwyżką budżetową, zaś rok 2017 dużym deficytem.

- Nadwyżka, tak zwana budżetowa, bierze się w Gdańsku na koniec roku z niewykonanych inwestycji. Gdyby planowo wykonano inwestycje, które zamierzano zrealizować, to oczywiście trzeba by na nie pożyczyć pieniądze i pojawiłby się planowany deficyt, a okazuje się, że nie są one wykonane i stąd ta nadwyżka na koniec roku rośnie. To jest nadwyżka czysto papierowa, bo tonie są pieniądze, które leżą na koncie, to jest kwota, która nie została pożyczona - powiedział przewodniczący klubu PiS.


Kazimierz Koralewski podkreślił także fakt sprzedaży przez Gdańsk GPEC-u, którego zyski, gdyby nie został przez miasto odsprzedany, zasiliłyby obecnie budżet.

- Myślę, że warto przypomnieć, że na pewno budżetowi Gdańska pomogłoby, gdyby GPEC był własnością miasta Gdańska, bo te historyczne, kilkumilionowe zyski zostawałyby w Gdańsku, a w ten sposób one wypływają gdzieś do Lipska i radość mają mieszkańcy Niemiec - powiedział Kazimierz Koralewski.


GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież