Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone... Genowefa Grabowska: Jaka suwerenność? » Kto wygrał w samorządach, dlaczego relokacja migrantów niczego nie rozwiąże, jakie CV powinien mieć ...
Reklama
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
piątek, 17 maja 2024 17:15
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
Komisja ds. licencji klubowych PZPN pozytywnie rozpatrzyła

Galeria Sztuki Gdańskiej

Noc Muzeów „W Zaułku”
niedziela, 29 sierpnia 2021 15:51
Noc Muzeów „W Zaułku”
Gdańska galeria sztuki „W Zaułku” na Noc Muzeów w sobotę,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańska opozycja komentuje projekt budżetu miasta na rok 2017

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 18 listopada 2016 22:18

Według założeń władz miasta deficyt budżetowy pod koniec przyszłego roku wyniesie w Gdańsku ponad 161 mln zł. Według prezydenta Adamowicza problemy w przyszłorocznym budżecie mogą wynikać m.in. z rosnących wydatków na edukację i wychowanie oraz ze względu na program 500+, ponieważ w październiku 2017 roku, wedle słów Pawła Adamowicza, skończą się w Gdańsku pieniądze na rządowy program. O opinię w sprawie planowanego budżetu poprosiliśmy przewodniczącego klubu Prawa i Sprawiedliwości Kazimierza Koralewskiego.


Kazimierz Koralewski mówi, że deficyt budżetowy nie jest poświęcony programowi 500+, ponieważ rząd przekaże gminom odpowiednie fundusze, jeśli tylko te zgłoszą uzasadnione zapotrzebowania.

- Na pewno ten deficyt, czyli kwota, którą miasto chce pożyczyć, nie jest poświęcony na program 500+, ponieważ rząd zagwarantował, że każda kwota, którą gmina zamówi, zostanie do gminy przekazana zgodnie z zapotrzebowaniem, więc jeżeli gmina zapotrzebowała za małą kwotę, to teraz musi domawiać. Widocznie z prognozy, która wynikła z miasta Gdańska, rząd zaplanował być może mniejszą kwotę, ale to całe planowanie bierze się z planowania, najpierw, gmin, także to jest to robienie wody z mózgu mieszkańcom, jeżeli używa się argumentu, że zabraknie pieniędzy na program 500+, bo ich nie ma. One się pojawią, tylko gmina musi odpowiednie zapotrzebowania wysyłać i to muszą być uzasadnione zapotrzebowania, wynikające z konkretnych dokumentów - powiedział Kazimierz Koralewski.


Przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska zwrócił także uwagę na pokaźny dług miasta oraz na koszty jego obsługi.

- Trzeba pamiętać, że miasto Gdańsk ma już dosyć poważny dług, który musi obsługiwać. Taka roczna obsługa tego długu to już jest wydatek rzędu na pewno 20-kilku, może 25 milionów złotych i na przyszły rok trzeba to zaplanować. Są dosyć małe inwestycje zaplanowane, jak naprawa nawierzchni, bardzo małe inwestycje na remonty dróg i są to nieduże inwestycje w porównaniu z budżetem miasta Gdańska, jeśli planuje się wydać na pływalnie kilka milionów. Nie widać tam wielkich planów na ochronę przeciwpowodziową, na retencję wody w Gdańsku, bo są to kwoty bardzo nieduże. W związku z tym zaplanowany deficyt prawdopodobnie zmaleje ze względu na to, że w mieście nie widać perspektywy na przygotowane inwestycje. Jeżeli miasto takie inwestycje przygotuje, to być może pojawia się taka potrzeba, natomiast wydaje mi się, że ten deficyt to taki papierowy zapis - powiedział Kazimierz Koralewski.


Jeśli chodzi o wydatki na edukację Kazimierz Koralewski zauważył, że wszystkie gminy dopłacają do oświaty, ale liczy się efektywność przeznaczonych na ten cel pieniędzy.

- Jeśli chodzi o wydatki na edukację to proszę zwrócić uwagę, że to wszystkie gminy do tej subwencji, która przychodzi na rzecz ucznia, dopłacają, ze względu na to, żeby ulepszyć, uprzyjemnić, podnieść jakość edukacji.Pytanie jest o efektywność tych wydanych pieniędzy, bo niektóre gminy na pewno procentowo więcej wydają ze swojego budżetu, niż Gdańsk, a efekty mają porównywalne. W związku z tym liczy się efektywność środków, które się przekazuje na edukację - powiedział Kazimierz Koralewski.


Kazimierz Koralewski odniósł się także do rozbieżności, która pojawia się w budżecie Gdańska w latrach 2016 i 2017. Rok 2016 ma być zakończony nadwyżką budżetową, zaś rok 2017 dużym deficytem.

- Nadwyżka, tak zwana budżetowa, bierze się w Gdańsku na koniec roku z niewykonanych inwestycji. Gdyby planowo wykonano inwestycje, które zamierzano zrealizować, to oczywiście trzeba by na nie pożyczyć pieniądze i pojawiłby się planowany deficyt, a okazuje się, że nie są one wykonane i stąd ta nadwyżka na koniec roku rośnie. To jest nadwyżka czysto papierowa, bo tonie są pieniądze, które leżą na koncie, to jest kwota, która nie została pożyczona - powiedział przewodniczący klubu PiS.


Kazimierz Koralewski podkreślił także fakt sprzedaży przez Gdańsk GPEC-u, którego zyski, gdyby nie został przez miasto odsprzedany, zasiliłyby obecnie budżet.

- Myślę, że warto przypomnieć, że na pewno budżetowi Gdańska pomogłoby, gdyby GPEC był własnością miasta Gdańska, bo te historyczne, kilkumilionowe zyski zostawałyby w Gdańsku, a w ten sposób one wypływają gdzieś do Lipska i radość mają mieszkańcy Niemiec - powiedział Kazimierz Koralewski.


GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież