Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar... Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska » 15 maja 2023 r. zmarła prof. dr hab. n. med. Barbara Krupa-Wojciechowska, rektor Gdańskiego Uniwersy...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE: 25:17
sobota, 27 maja 2023 21:23
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE: 25:17
W niedzielę o godz. 14.00 w Poznaniu rozpocznie się mecz ebebe PSŻ
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
poniedziałek, 01 maja 2023 14:11
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego i Centrum Sportu i

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańska opozycja komentuje projekt budżetu miasta na rok 2017

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 18 listopada 2016 22:18

Według założeń władz miasta deficyt budżetowy pod koniec przyszłego roku wyniesie w Gdańsku ponad 161 mln zł. Według prezydenta Adamowicza problemy w przyszłorocznym budżecie mogą wynikać m.in. z rosnących wydatków na edukację i wychowanie oraz ze względu na program 500+, ponieważ w październiku 2017 roku, wedle słów Pawła Adamowicza, skończą się w Gdańsku pieniądze na rządowy program. O opinię w sprawie planowanego budżetu poprosiliśmy przewodniczącego klubu Prawa i Sprawiedliwości Kazimierza Koralewskiego.


Kazimierz Koralewski mówi, że deficyt budżetowy nie jest poświęcony programowi 500+, ponieważ rząd przekaże gminom odpowiednie fundusze, jeśli tylko te zgłoszą uzasadnione zapotrzebowania.

- Na pewno ten deficyt, czyli kwota, którą miasto chce pożyczyć, nie jest poświęcony na program 500+, ponieważ rząd zagwarantował, że każda kwota, którą gmina zamówi, zostanie do gminy przekazana zgodnie z zapotrzebowaniem, więc jeżeli gmina zapotrzebowała za małą kwotę, to teraz musi domawiać. Widocznie z prognozy, która wynikła z miasta Gdańska, rząd zaplanował być może mniejszą kwotę, ale to całe planowanie bierze się z planowania, najpierw, gmin, także to jest to robienie wody z mózgu mieszkańcom, jeżeli używa się argumentu, że zabraknie pieniędzy na program 500+, bo ich nie ma. One się pojawią, tylko gmina musi odpowiednie zapotrzebowania wysyłać i to muszą być uzasadnione zapotrzebowania, wynikające z konkretnych dokumentów - powiedział Kazimierz Koralewski.


Przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska zwrócił także uwagę na pokaźny dług miasta oraz na koszty jego obsługi.

- Trzeba pamiętać, że miasto Gdańsk ma już dosyć poważny dług, który musi obsługiwać. Taka roczna obsługa tego długu to już jest wydatek rzędu na pewno 20-kilku, może 25 milionów złotych i na przyszły rok trzeba to zaplanować. Są dosyć małe inwestycje zaplanowane, jak naprawa nawierzchni, bardzo małe inwestycje na remonty dróg i są to nieduże inwestycje w porównaniu z budżetem miasta Gdańska, jeśli planuje się wydać na pływalnie kilka milionów. Nie widać tam wielkich planów na ochronę przeciwpowodziową, na retencję wody w Gdańsku, bo są to kwoty bardzo nieduże. W związku z tym zaplanowany deficyt prawdopodobnie zmaleje ze względu na to, że w mieście nie widać perspektywy na przygotowane inwestycje. Jeżeli miasto takie inwestycje przygotuje, to być może pojawia się taka potrzeba, natomiast wydaje mi się, że ten deficyt to taki papierowy zapis - powiedział Kazimierz Koralewski.


Jeśli chodzi o wydatki na edukację Kazimierz Koralewski zauważył, że wszystkie gminy dopłacają do oświaty, ale liczy się efektywność przeznaczonych na ten cel pieniędzy.

- Jeśli chodzi o wydatki na edukację to proszę zwrócić uwagę, że to wszystkie gminy do tej subwencji, która przychodzi na rzecz ucznia, dopłacają, ze względu na to, żeby ulepszyć, uprzyjemnić, podnieść jakość edukacji.Pytanie jest o efektywność tych wydanych pieniędzy, bo niektóre gminy na pewno procentowo więcej wydają ze swojego budżetu, niż Gdańsk, a efekty mają porównywalne. W związku z tym liczy się efektywność środków, które się przekazuje na edukację - powiedział Kazimierz Koralewski.


Kazimierz Koralewski odniósł się także do rozbieżności, która pojawia się w budżecie Gdańska w latrach 2016 i 2017. Rok 2016 ma być zakończony nadwyżką budżetową, zaś rok 2017 dużym deficytem.

- Nadwyżka, tak zwana budżetowa, bierze się w Gdańsku na koniec roku z niewykonanych inwestycji. Gdyby planowo wykonano inwestycje, które zamierzano zrealizować, to oczywiście trzeba by na nie pożyczyć pieniądze i pojawiłby się planowany deficyt, a okazuje się, że nie są one wykonane i stąd ta nadwyżka na koniec roku rośnie. To jest nadwyżka czysto papierowa, bo tonie są pieniądze, które leżą na koncie, to jest kwota, która nie została pożyczona - powiedział przewodniczący klubu PiS.


Kazimierz Koralewski podkreślił także fakt sprzedaży przez Gdańsk GPEC-u, którego zyski, gdyby nie został przez miasto odsprzedany, zasiliłyby obecnie budżet.

- Myślę, że warto przypomnieć, że na pewno budżetowi Gdańska pomogłoby, gdyby GPEC był własnością miasta Gdańska, bo te historyczne, kilkumilionowe zyski zostawałyby w Gdańsku, a w ten sposób one wypływają gdzieś do Lipska i radość mają mieszkańcy Niemiec - powiedział Kazimierz Koralewski.


GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież