PiS ogłosił listy kandydatów do Rady Miasta Gdańska » Gdańskie Prawo i Sprawiedliwość opublikowało swoje listy wyborcze. Czekano z tym do ostatniej możliw... Kandydaci “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza... » Komitet “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza” przedstawił kandydatów do Rady... E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel...
PiS ogłosił listy kandydatów do Rady Miasta Gdańska
wtorek, 05 marca 2024 13:38
PiS ogłosił listy kandydatów do Rady Miasta Gdańska
Gdańskie Prawo i Sprawiedliwość opublikowało swoje listy
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

I Mistrzostwa Monopoly Edycji Gdańskiej w Szkole Podstawowej nr 69 – uśmiech nie znikał z twarzy uczestników

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
piątek, 18 listopada 2016 15:22

W Szkole Podstawowej nr 69 rozegrano I Mistrzostwa Monopoly Edycji Gdańskiej. Pomysłodawcą jest dyrektor szkoły Kamil Gajewski. Uczestnicy, czyli uczniowie gdańskich podstawówek, nie tylko doskonale się bawili, ale także budowali relacje interpersonalne, szkolili swoje logiczne myślenie, przedsiębiorczość i zdolności matematyczne. Zarówno gracze, jak i ich opiekunowie bawili się doskonale. Finał mistrzostw odbędzie się 22 listopada w formie terenowej gry miejskiej. Uczestnicy ostatniego etapu turnieju odwiedzą także Kawiarnię Oficyna Wydawnicza.


Od listopada 2014 roku wielbiciele gry Monopoly mogą cieszyć się jej lokalną wersją z Gdańskiem w tle – na gdańskiej planszy możemy znaleźć takie obiekty jak Galeria Bałtycka, Długi Targ, Muzeum Bursztynu, czy Amber Expo. Dwa lata po premierze gdańskiej edycji Monopoly, 18 listopada, w Szkole Podstawowej nr 69 im. Stanisława Sosabowskiego w Gdańsku odbyły się I Mistrzostwa Monopoly Edycji Gdańskiej. W rozgrywkach wzięło udział 17 szkół podstawowych z terenu Gdańska m.in. Szkoła Podstawowa nr 8, Szkoła Podstawowa nr 24 i Gdańska Szkoła Podstawowa „Lingwista”. Każdą z nich reprezentowało dwóch uczniów, a zatem w grze wzięło udział 34 młodych, ale bardzo zdolnych graczy. Dzieciakom towarzyszyli ich nauczyciele i opiekunowie, którzy pełnili także role bankierów w rozgrywkach. Wszystkiego doglądali członkowie jury i organizatorzy, do których, w razie wątpliwości, można było zwrócić się z pytaniem o zasady gry. Ostatecznie do finału zakwalifikowały się trzy szkoły – Szkoła Podstawowa nr 55, Szkoła Podstawowa nr 49 oraz, na pierwszym miejscu, Szkoła Podstawowa nr 79.


alt


Pomysłodawcą I Mistrzostw Monopoly Edycji Gdańskiej jest dyrektor Szkoły Podstawowej nr 69 Kamil Gajewski.

– Dwa lata temu prezydent Adamowicz odebrał z rąk producenta gdańską planszę Monopoly. Półtora roku temu gra wpadła w moje ręce. Sprawdziłem, czy przez pół roku ktoś zorganizował mistrzostwa albo przymierzył się do ich organizacji. Okazało się, że nikt. Zaklepałem półtora roku temu w wydziale, który wie, co w szkołach piszczy, te mistrzostwa i prawie rok trwały przygotowania. Logistyka musiała być, siłą rzeczy, dość rozbudowana, żeby to dopiąć, całe zaplecze finansowe. Jedna gra to jest rzecz prozaiczna, ale gdy potrzebujemy dwudziestu kilku zestawów, a jeden kosztuje 129 zł, to okazuje się, że na same gry potrzeba kilku tysięcy złotych. Wielkie podziękowania dla Grupy EDF, która powiedziała „dyrektor ma pomysł, my go wesprzemy” – powiedział Kamil Gajewski.


Dyrektor przyznał także, że sam wychowywał się na grach planszowych pokroju Monopoly.

– Ja się wychowałem na takiej grze. Zdaje się, że to nie był Monopol, tylko Eurobiznes. Zasady bardzo podobne. Było to w 1987 roku, kiedy ja z kolegami z pasją w to grywaliśmy. Wówczas nie było alternatywy, nie było gier komputerowych, a jeśli były to bardzo proste, więc gry typu Monopol były znacznie bardziej atrakcyjne. Na tym ja wzrastałem, ilekroć mogłem chętnie po niego sięgałem, więc pomyślałem, że spróbujemy. Ogłosiliśmy mistrzostwa z limitem 20 szkół, bez problemu zgłosiło się 17, co jest bardzo dobrym wynikiem jak na pierwszą edycję – powiedział dyrektor Szkoły Podstawowej nr 69.


alt


Mistrzostwa podzielone zostały  na dwie tury: w pierwszej wyłoniono 10 szkół z najlepszymi wynikami, które zakwalifikowały się do drugiego, drużynowego etapu. Tym razem uczniowie grali w parach. Trzy szkoły, dzięki przedsiębiorczości swoich reprezentantów, dostały się do rundy finałowej.


Wśród graczy panowała fantastyczna atmosfera. Pomimo tego, że uczniowie ze sobą współzawodniczyli, cały czas byli w wyśmienitych humorach i przestrzegali zasad fair play. Jednocześnie nikt nie mógł czuć się przegrany, ponieważ każdy uczestnik mistrzostw otrzymał z rąk dyrektora Szkoły Podstawowej nr 69 Kamila Gajewskiego nagrody m.in. bilety wstępu do Europejskiego Centrum Solidarności. Dzięki mistrzostwom uczniowie mogli rozwijać logiczne myślenie, przedsiębiorczość, a także zdolności matematyczne. Ponadto nawiązali relacje i wspaniale ze sobą współpracowali.

– Młodzież dobrze się bawi. O ile na początku byli trochę zestresowani, o tyle już ze sobą rozmawiają, uśmiechają się do siebie i wchodzą w interakcje. Zwycięzcą będzie jeden, natomiast cała reszta zabierze od nas niezapomniane emocje, które świadczą, że można inaczej, niż przy komputerze spędzać czas – powiedział Kamil Gajewski.


alt


Organizacją imprezy zajęła się Anna Małecka – nauczycielka matematyki i wychowawczyni klasy 4 A w Szkole Podstawowej nr 69. Nasza reporterka zapytała panią Annę o trudności, które wynikły z organizacji mistrzostw.

– Zasady Monopoly są dosyć rozbudowane, więc trudności polegały przede wszystkim na tym, żeby dograć zasady tej gry oraz żeby zaprosić bankierów, którzy będą chcieli z nami grać. Mamy dużo, bo aż 17 szkół, więc całe logistyczne przedsięwzięcie było bardzo duże, pracował nad tym sztab ludzi, żeby to wszystko wyglądało dobrze i mam nadzieję, że tak jest. Innych trudności nie widzę, jest za to przyjemność z gry – powiedziała Anna Małecka.


alt


Reporterka „Gazety Gdańskiej” postanowiła zapytać młodych uczestników mistrzostw o ich wrażenia związane z I Mistrzostwami Monopoly Edycji Gdańskiej.

– Pierwszy raz widziałem takie zawody, bo zawsze były na przykład szachy albo coś takiego, ale nigdy nie widziałem zawodów w grach planszowych. Dzisiaj był to Monopol, ale mam nadzieję, że będzie więcej takich akcji. Drugi raz chciałbym wziąć udział w takich zawodach i to bardzo – powiedział Tymek ze Szkoły Podstawowej nr 24.


– Mi się bardzo podobało. Myślałem, że będzie dużo gorzej, że jednak nie przejdziemy do następnej tury, drugiej z trzech, ale jest dobrze, udało się – powiedział Robert ze Szkoły Podstawowej nr 24, który w II turze mistrzostw grał razem z Tymkiem.


alt


– Zawody bardzo mi się podobały. Na pewno było to interesujące i plusem jest też to, że nie było lekcji – powiedział Tymek z Gdańskiej Szkoły Podstawowej „Lingwista”.


– Grało mi się dobrze, lepiej w parze. Fajnie było. Cieszę się, że przeszliśmy do II etapu, bo to była naprawdę fajna zabawa – powiedziała Julka z Gdańskiej Szkoły Podstawowej „Lingwista”, która w II turze mistrzostw była w parze z Tymkiem.


alt


Runda finałowa odbędzie się 22 listopada. Tym razem będzie to gra miejska. Na uczestników czekać będą właściciele obiektów, od których finaliści będą je nabywać. Wskazane jest targowanie się, przyda się wiedza o Gdańsku oraz refleks. Celem jest zdobycie jak największej ilości aktywów, czyli gotówki lub obiektów. Gra terenowa to wyścig, dlatego uczestnicy będą musieli wykazać się szybkością. Do kupienia będą m.in. Żuraw, Marina Gdańsk oraz Ratusz Głównego Miasta. Finał I Mistrzostw Monopoly Edycji Gdańskiej rozpocznie i zakończy się w klimatycznej Kawiarni Oficyna Gdańska, która znajduje się przy ulicy Chlebnickiej 24/25, gdzie, po zakończeniu rywalizacji, dzięki uprzejmości właścicieli, fetować będą zarówno ostateczni zwycięzcy, jak i zdobywcy pozostałych miejsc na podium. Organizatorzy zapowiedzieli, że mistrzostwa odbędą się również w przyszłym roku.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież