Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Radni PiS interpelują w sprawie szkoły w Kokoszkach

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 04 kwietnia 2016 09:51

Interpelację zawierającą siedem pytań dotyczących szkoły w Gdańsku – Kokoszkach wystosowali 22 marca do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza radni PiS Grzegorz Strzelczyk (przewodniczący klubu PiS), Kazimierz Koralewski (wiceprzewodniczący klubu PiS) i Piotr Gierszewski (sekretarz klubu PiS). Piotr Gierszewski dla „Gazety Gdańskiej”: Czekamy na odpowiedź prezydenta.– Ta interpelacja dotyczy przekazywania środków finansowych na Pozytywną Szkołę Podstawową w Gdańsku Kokoszkach przy ulicy Azaliowej 18 – powiedział radny Piotr Gierszewski.
„W związku z pismem Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku oraz licznymi  zgłoszeniami mieszkańców Gdańska, zainteresowanymi finansowaniem Pozytywnej Szkoły Podstawowej w Gdańsku Kokoszkach, zwracamy się do Prezydenta w celu uzyskania informacji dotyczących poniższych kwestii” – napisali radni.


Pierwsze pytanie brzmi: „Jaka jest wysokość subwencji Ministerstwa Edukacji Narodowej i dofinansowania Gminy Miasta Gdańsk, przypadającego na jednego ucznia w „Pozytywnej Szkole Podstawowej” w Gdańsku – Kokoszkach?”.
– Dlaczego takie pytanie? Pytanie takie zadaliśmy z tego względu, że jeszcze przed przekazaniem tej szkoły w Kokoszkach pan prezydent powiedział, że chce tam dać największą subwencję, jaka jest dawana w szkołach niepublicznych w Gdańsku. Trochę nas to zdziwiło, bo dlaczego akurat te dzieci mają być inaczej traktowane, niż pozostałe dzieci w szkołach niepublicznych miasta Gdańska. Chcemy się dowiedzieć, dlatego pytamy jaka jest subwencja przypadająca na jednego ucznia w Gdańsku i wtedy dodając tą subwencję, którą szkoła dostaje od miasta Gdańska, dowiemy się ile całościowo pieniędzy przypada na jednego ucznia w szkole w Gdańsku–Kokoszkach – powiedział radny Gierszewski.


Pytanie drugie brzmi: „Jaka jest średnia wysokość w/w wskaźnika w publicznych szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasto Gdańsk oraz inne podmioty?”
– Jeżeli dowiemy się jaka jest wysokość pieniędzy przeznaczanych na jednego ucznia w szkole w Kokoszkach i dowiemy się jaka jest średnia wskaźnika w publicznych szkołach prowadzonych przez Gminę Miasto Gdańsk oraz inne podmioty, to zobaczymy jaka jest realna, faktyczna różnica kosztów gdańskiego ucznia w szkole podstawowej publicznej, a ile jest w tej szkole niepublicznej. Przypuszczam, że będzie to różnica spora na korzyść szkoły w Kokoszkach – powiedział Piotr Gierszewski.


Pytanie trzecie brzmi: „Jaka jest średnia wysokość w/w wskaźników przekazywanych do szkół niepublicznych?”
– Żeby być sprawiedliwymi, to chcemy się dowiedzieć czy inne szkoły niepubliczne faktycznie też otrzymują te pieniądze – powiedział radny Piotr Gierszewski.


altPytanie czwarte brzmi: „Jaka jest podstawa prawna, na bazie której został zwrócony Gminie Gdańsk (i czy został, jeśli został to w jakiej wysokości) podatek VAT, wynikający z budowy szkoły w Gdańsku–Kokoszkach?”
– Jednym z argumentów przekazania szkoły Spółce był właśnie ten VAT. Pan prezydent mówił, że około 7 milionów złotych wróci z tytułu podatku VAT, gdzie miasto nie będzie musiało płacić, przekazując obiekt nie jako szkołę, tylko jako obiekt pod wynajęcie i prowadzenie tej szkoły. W tej sytuacji będzie mógł odzyskać ten VAT, to jest około 7 milionów złotych, i pytanie: na jakiej podstawie prawnej to zrobił, bo inni tego VAT-u nie odzyskują. Jeżeli tak jest, to jaka to jest kwota i na jakiej podstawie prawnej tutaj akurat ten zwrot VAT-u nastąpił i co dalej z tym VAT-em, na co został przeznaczony – powiedział Piotr Gierszewski.


Pytanie piąte brzmi: „W jakiej wysokości „Spółka z o. o. Pozytywne Inicjatywy – Edukacja”, płaci czynsz za wynajem lokalu przy ulicy Azaliowej 18?”
– W umowie jest napisane, że Spółka wynajmuje to jako obiekt i musi płacić za ten wynajęty lokal. Jestem ciekawy jakie to są pieniądze. Raz są wynajmowane te pomieszczenia jako pomieszczenia gospodarcze, raz jako szkoła, właśnie dlatego chcemy się zorientować czy ta Spółka ma jakieś bonifikaty z tego tytułu płynące, czy rzeczywiście płaci za metr kwadratowy czynszu tyle, ile by płacił ktoś kto wynajmuje pomieszczenia pod zakład produkcyjny, handlowy, sklep spożywczy. Chcę zobaczyć jak jest traktowana ta spółka – powiedział radny Gierszewski.


Szóste pytanie brzmi: „Jaki podmiot ubiegał się o możliwość prowadzenia szkoły w Gdańsku – Kokoszkach, Fundacja czy Spółka z o. o.?”
– Problem polega na tym, że na czas przetargu zgłosiła się rzeczywiście fundacja, która nazywała się „Zespół Szkół imienia Macieja Płażyńskiego Spółka z o. o.”, natomiast dzisiaj prowadzi to Spółka z o. o. „Pozytywne Inicjatywy – Edukacja”, czyli nastąpiła zmiana nazewnictwa, a może i organu prowadzącego. Na jakiej podstawie? My nie wiemy czy to jest fundacja, czy to jest spółka, bo już jest takie pomieszanie tego wszystkiego, łącznie z nazwą organu prowadzącego – powiedział radny Piotr Gierszewski.


Pytanie siódme brzmi: „Na jakiej podstawie, w świetle orzeczenia prawomocnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 21 października 2015 roku, przekazywana jest subwencja na prowadzenie szkoły w Gdańsku – Kokoszkach?”
– Jeżeli jest wyrok prawomocny sądu, który mówi: panie prezydencie niezgodnie z prawem przekazał pan szkołę w Kokoszkach Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, no to ja się pytam: dlaczego po 21 października pan prezydent płaci subwencje? Jak pan prezydent w ogóle zamierza ten wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego respektować? – powiedział Piotr Gierszewski.


Interpelacja została podpisana przez radnych Piotra Gierszewskiego oraz Grzegorza Strzelczyka. Prezydent powinien udzielić odpowiedzi lub wyjaśnienia w ciągu 14 dni.

GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież