Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko...
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
poniedziałek, 17 czerwca 2024 08:16
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
Jeszcze tydzień temu trudno było w to uwierzyć. Koszykarze Trefla
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Spór o trasę tramwajową Gdańsk Południe – Wrzeszcz

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 06 kwietnia 2016 10:40

Spotkanie informacyjne dotyczące przebiegu trasy tramwaju Gdańsk Południe – Wrzeszcz przebiegło w atmosferze sporu. Mieszkańcy nie zgadzają się na propozycje ekspertów oraz przedstawicieli władz miasta i nie przyjmują ich argumentów.5 kwietnia w Pomorskich Szkołach Rzemiosł odbyło się drugie spotkanie informacyjne w sprawie tzw. Nowej Politechnicznej, czyli planowanej linii tramwajowej, która ma powstać na odcinku Gdańsk Południe – Wrzeszcz. Zebranie wzbudziło bardzo duże zainteresowanie mieszkańców, którzy pojawili się tłumnie w siedzibie Pomorskich Szkół Rzemiosł. Na spotkaniu obecni byli także eksperci i przedstawiciele władz m.in. Ewa Zielińska – zastępca dyrektora ds. Planowania i Przygotowania Inwestycji Liniowych z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Sebastian Zomkowski – zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, przedstawiciele Biura Rozwoju Gdańska, a także projektanci z „Mosty Katowice sp. z o. o.”, którzy są autorami koncepcji budowy linii tramwajowej.


– Jest to spotkanie informacyjne, nie konsultacyjne – powiedziała Ewa Zielińska. – Dzisiaj przygotowaliśmy dla Państwa prezentację, w której w sposób bardziej szczegółowy zajmiemy się trzema spośród czternastu przeanalizowanych wariantów w ramach koncepcji opracowanej przez biuro projektowe „Mosty Katowice”. Dlaczego trzema z czternastu? Dlatego, że naszym zdaniem te trzy warianty wydają się nam najbardziej atrakcyjne. Nie zapadły jeszcze żadne decyzje, żaden wariant nie został wybrany.


altWszystkie trzy warianty mają wspólny odcinek – wzdłuż ulic Bulońskiej i Rakoczego, następnie tramwaj miałby skręcać w Jaśkową Dolinę i wzdłuż ulicy Wileńskiej docierać do ulicy Sobieskiego. W rejonie Pomorskich Szkół Rzemiosł pojawiają się trzy koncepcje dalszego przebiegu trasy tramwaju. Pierwsza z nich zakłada przejazd ulicą Smoluchowskiego wzdłuż Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i włączenie tramwaju do ruchu na Alei Zwycięstwa na wysokości skrzyżowania z ulicą Traugutta. Druga dotyczy przejazdu tramwaju ulicą Sobieskiego, przecięcie terenu kampusu Politechniki Gdańskiej (ulica Siedlicka) i wjazd tramwaju ulicą Bohaterów Getta Warszawskiego na ulicę Grunwaldzką. Trzecia opcja zakłada przejazd ulicą Sobieskiego, skręt tramwaju w celu ominięcia terenu kampusu Politechniki, przejazd ulicą Do Studzienki i wjazd na ulicę Bohaterów Getta Warszawskiego. Celem budowy tej trasy tramwajowej jest uatrakcyjnienie oferty komunikacyjnej dla mieszkańców Piecek-Migowa oraz Gdańska Południe, a także zaproponowanie gdańszczanom, by inaczej spojrzeli na przemieszczanie się po mieście, gdyż za 3-4 lata transport tramwajowy będzie, według przedstawicieli władz miasta i ekspertów, najbardziej atrakcyjną formą poruszania się po Gdańsku.


altSprawa budzi tak duże emocje wśród gdańszczan, że podczas spotkania przerywali oni wypowiedzi ekspertów. Na zebraniu pojawiło się wielu mieszkańców ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego, którzy nie zgadzają się, by trakcja tramwajowa przebiegała przez ich wąską ulicę. Argumentują to złym stanem technicznym ponad stuletnich kamienic, w których już teraz pękają ściany, a drgania spowodowane przejazdem tramwaju mogłyby tylko pogorszyć sytuację. Mieszkańców nie przekonują argumenty ekspertów, którzy twierdzą, że na tej ulicy zostałyby zastosowane technologie wytłumiające hałas i drgania, a także zostałaby stworzona strefa zamieszkania ograniczająca prędkość pojazdów i dająca pierwszeństwo pieszym. Obecni na spotkaniu mieszkańcy pytali również dlaczego nie są przedstawiane inne warianty, a także proponowali koncepcje m.in. przejazd tramwaju obok budynków Sądu Rejonowego przy ulicy Piekarniczej, a następnie pod wiaduktem na ulicy Rakoczego. Proponowano także przejazd tramwaju rezerwą terenową wzdłuż ulicy Sobieskiego i ulicą Do Studzienki, skąd tramwaj miałby skręcać w lewo wprost w Grunwaldzką. Jeden z projektantów z firmy „Mosty Katowice” tłumaczył mieszkańcom, że jest to niemożliwe ze względu na sygnalizację świetlną w tym miejscu, a jakiekolwiek zmiany spowodowałyby utrudnienia w ruchu na Alei Grunwaldzkiej. Wicedyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku podkreślił, że tramwaj ma służyć całemu miastu, a nie tylko jednej dzielnicy lub ulicy, gdyż za komunikację płacą wszyscy gdańszczanie. Ponadto w kolejnych latach zwiększy się ilość samochodów, a tramwaj będzie alternatywą, która może zniwelować korki. Nie przekonało to mieszkańców.


altEwa Zielińska przeczytała wnioski, które napłynęły od mieszkańców do władz w sprawie budowy nowej linii tramwajowej. Dotyczyły one m.in. rezygnacji z budowy trasy tramwaju na rzecz poprawy układu drogowego Piecki-Migowo – Wrzeszcz. Mieszkańcy nagrodzili te pomysły gromkimi brawami. Ewa Zielińska podkreśliła, że priorytetem jest właśnie linia tramwajowa, gdyż to komunikacja tramwajowa będzie za kilka lat najbardziej atrakcyjnym sposobem poruszania się pomiędzy południem Gdańska, a Wrzeszczem.


Warto zaznaczyć, że na przebieg trasy tramwaju ulicą Siedlicką, która znajduje się na terenie Politechniki Gdańskiej, nie zgadzają się władze uczelni, gdyż mogłoby to m.in. zagrażać bezpieczeństwu studentów i pracowników.

Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież