Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 18 maja 2020 14:39

Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzin Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II, w którym przypominają jego rolę w historii naszego miasta i regionu. - Sprawił, że solidarność nabrała nowego brzmienia. To była solidarność jednego z drugim, a nie jednego przeciw drugiemu. To przesłanie z Gdańska niech płynie w świat w setną rocznicę jego urodzin - powiedział Kazimierz Koralewski.


- Złożyliśmy do porządku obrad sesji Rady Miasta Gdańska projekt oświadczenia, stanowiska Rady Miasta z okazji rocznicy urodzin Jana Pawła II, papieża, wielkiego Polaka - powiedział Kazimierz Koralewski, przewodniczący Klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska. - Zdajemy sobie sprawę, że historia oceniła już jego wielkość. Wielkiego Polaka, który pojawił się również w Gdańsku. Chcemy w tym oświadczeniu zwrócić uwagę na relację władz miasta Gdańska do tak wielkiej postaci i jego dziedzictwa, które zostawił gdańszczanom. Jesteśmy naszym zdaniem zobowiązani szacunek, kultywowanie jego przekazu, badanie jego dzieł tu w Gdańsku, gdzie na Placu Solidarności przed pomnikiem Poległych Stoczniowców przyklęknął ten wielki święty w zadumaniu, otoczony przez kordon ludzi odwróconych do niego tyłem. A więc ten zły symbol stosunku władzy do wielkiego papieża Polaka chcemy dzisiaj zmienić. On nas uczy solidarności. Sprawił, że solidarność nabrała nowego brzmienia. To była solidarność jednego z drugim, a nie jednego przeciw drugiemu. To przesłanie z Gdańska, miasta, które papież ukochał, niech płynie w świat w setną rocznicę jego urodzin.


Głosowanie nad projektem oświadczenia odbędzie się na majowej sesji Rady Miasta Gdańska 28 maja.

Projekt oświadczenia przygotowany przez klub radnych PiS:
W setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły-Jana Pawła II Rada Miasta Gdańska składa hołd temu wielkiemu Polakowi: patriocie, poecie, dramatopisarzowi, filozofowi i papieżowi – człowiekowi, któremu nieobce były sztuka i nauka, praca i cierpienie, humanizm i duchowość, temu, który podczas swoich dwu wizyt w Gdańsku wytyczył drogi wartości i działania nie tylko naszemu miastu, ale i całej Ojczyźnie, a nawet światu. Choć czasy się zmieniają, on wciąż jest dla nas drogowskazem. Dlatego też jako radni, którym na sercu leży dobro Gdańska oraz wartości wyznawane przez jego mieszkańców: wolności, solidarności, dialogu i równych szans sprzeciwiamy się pomnikowemu przywoływaniu postaci papieża Polaka.

To on uczył nas poszanowania tożsamości i odczytywania historii przy jednoczesnym patrzeniu w przyszłość. Jest czymś niezwykle symbolicznym, że pierwszym miejscem odwiedzonym w czerwcu 1987 roku w Gdańsku było Westerplatte, i że właśnie to miejsce wybrał na spotkanie z młodzieżą. W dużej mierze to my jesteśmy tym pokoleniem, które dziś kształtuje model życia społecznego, politycznego i gospodarczego. I chcemy, by przesłanie, jakie otrzymaliśmy, kształtowało też pokolenia następujące po nas: „Przyszłość Polski zależy i musi od Was zależeć. To jest nasza Ojczyzna, to jest nasze »być« i nasze »mieć«. I nikt nie może pozbawić nas prawa, ażeby przyszłość […] nie zależała od nas”. Przyszłość – także naszej „małej ojczyzny”, naszego Gdańska, naszego poszukiwania pryncypiów życia społecznego zharmonizowanego z duchowością to jednocześnie „jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można »zdezerterować«”.

To on uczył nas poszanowania życia i służby życiu, kiedy w Bazylice Mariackiej spotkał się z osobami chorymi, niepełnosprawnymi i umierającymi oraz ich opiekunami i służbą medyczną. Z uznaniem mówił o naszym hospicjum, „które podjęło swą służbę w Gdańsku i promieniuje na inne miasta”. Mówił nam o cierpieniu jako tajemnicy, szczególnie cierpieniu niezawinionym. Dziś musimy zdać egzamin z tych słów, kiedy zmagamy się z niewidzialnym wrogiem, ale też kiedy widzimy, z jaką łatwością podejmuje się decyzje o skróceniu bądź odebraniu ludziom prawa do życia. Jako Miasto musimy zdać też egzamin z naszego szacunku dla osób niepełnosprawnych, zapewniania im szans na równe uczestnictwo w życiu społecznym. Jesteśmy to winni temu, który w całym swoim nauczaniu podkreślał godność osoby ludzkiej, przyrodzone prawa człowieka, potrzebę ochrony życia.

To tu, na gdańskiej Zaspie, z okazałego ołtarza-okrętu, mówiąc „o nas, a także w pewnym sensie za nas”, z miłością ojca, i z mocą duchowego przywódcy wygłosił słowa, które powinny wybrzmieć wyraźnie i dzisiaj: „Nie może być walka silniejsza od solidarności”. Wówczas przeprowadzał nas przez czasy komunizmu, budził nasze sumienia kiedy dawaliśmy się uwodzić praktycznemu materializmowi. Dziś jego słowa każą nam zastanowić się, na ile wspólnota społeczna, narodowa jest dla nas wartością wyższą od prywatnych interesów, na ile poruszamy się po płaszczyźnie wartości humanistycznych, takich jak: duch, prawda, dobro, miłość, piękno, służba dla innych, tworzenie rodzinnej i uniwersalnej "wspólnoty osobowej", którą Jan Paweł II uczynił programem swojego pontyfikatu.

Kiedy w 1999 roku znów odwiedził Gdańsk, już podczas przemówienia powitalnego na lotnisku w Rębiechowie, powiedział: „To tu właśnie rodziła się nowa Polska, którą dzisiaj tak bardzo się cieszymy i z której jesteśmy dumni”, a później na sopockim hipodromie wypowiedział pamiętne słowa: „Słyszałem […] w Gdańsku od was: «nie ma wolności bez solidarności». Dzisiaj wypada powiedzieć: «nie ma solidarności bez miłości». Więcej, nie ma przyszłości człowieka i narodu bez miłości, Jesteśmy wezwani […] do budowania przyszłości opartej na miłości Boga i bliźniego. Do budowania «cywilizacji miłości»”. To on uczył nas, że pierwszą i najważniejszą szkołą miłości jest małżeństwo i rodzina. Pisał o tym językiem literatury, filozofii i teologii, jakby wciąż szukał słów, którymi mógłby do nas dotrzeć. Chcemy go usłuchać i postawić na rodzinę jako fundament społeczeństwa. To on również nawoływał do poszanowania godności kobiety, podkreślając jej rolę nie tylko w Kościele. Nie zbudujemy cywilizacji miłości bez żon, matek, pracownic, obywatelek.

Dziś chcemy budować razem. Chcemy w Gdańsku postawić na integralność osoby i wspólnotę, która uszanuje tych, którzy potrzebują naszego szczególnego wsparcia. Chcemy budować ład społeczny, polityczny, gospodarczy, naukowy i kulturalny, nie zapominając o duchowym wymiarze człowieka. Chcemy budować prawdziwą „cywilizację miłości”, tym samym wystawiając Karolowi Wojtyle-Janowi Pawłowi II najpiękniejszy pomnik. My, gdańszczanie.

Uzasadnienie:
W dniu 18 maja 2020 r przypada setna rocznica urodzin wielkiego Polaka, Jana Pawła II. Podczas swojego pontyfikatu dwukrotnie odwiedził miasto Gdańsk. Do dziś słowa wygłoszone w Gdańsku - czy to na Westerplatte, czy w Bazylice Mariackiej, czy podczas pamiętnej homilii na Zaspie, cytowane są wśród najważniejszych słów wypowiedzianych przez papieża, słów historiotwórczych. Co więcej, jego wizyty w Gdańsku nie były przypadkowe - były osobiste, przemyślane, były jego czynnym wkładem w historię miasta oraz jak sam wierzył, w historię świata. Pokładał ufność w nas, gdańszczan. Wraz z upływem lat musimy wracać do jego osoby i jego słów, żeby umacniać naszą tożsamość, tożsamość naszego miasta. Dlatego nie wystarczy hołd Kościoła i ludzi wierzących – potrzeba naszego głosu, ludzi odpowiedzialnych za Gdańsk.

Na znak pamięci tych wydarzeń i docenienia wkładu Jana Pawła II w obalenie komunizmu i krzewienia idei solidarności,  Rada Miasta Gdańska uznaje podjęcie niniejszego oświadczenia za zasadne.






Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież