Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Arka szykuje się na nowy sezon
środa, 19 czerwca 2024 08:28
Arka szykuje się na nowy sezon
Arka Gdynia rozpoczęła intensywne przygotowania do nadchodzącego
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?"

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 maja 2020 18:02

"Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 tys. nakładu - 19 maja 1945 roku, pod kierunkiem redaktora naczelnego, ginekologa Anatola Mikułko. Wkrótce zaś kierowanie redakcją przejął doświadczony dziennikarz Bolesław Wit-Święcicki.


Niezależnie od okoliczności wydawniczych - pod egidą "Czytelnika", koncernu RSW "Prasa-Książka-Ruch", spółek "Przekaz", "Prasa Bałtycka", "Polska Press" - i politycznych, redakcja utrzymała na długim dystansie reputację pisma dla każdego czytelnika, zaprzyjaźnionego ze swoją okolicą społeczną i gospodarczą, choć bywało, że - publikacje red. Piotra Wysockiego, red. Barbary Szczepuły czy red. Jana Krefta - opuszczała kronikarską strefę komfortu na rzecz peregrynacji zaułków politycznych lub gospodarczych.
Ton gazety przyjaznej czytelnikowi, nadany przez red. Jerzego Matuszkiewicza, przenosiła ponad wyzwaniami bieżących emocji.


Gazetą w tym duchu, choć nie bez istotnych różnic, kierowali m.in. Jerzy Waczyński, wytransferowany z KW PZPR, zdolny organizator red. Andrzej Pierściński, red. Tadeusz Bolduan. Wyższą temperaturę publicystyczną nadał dopiero gazecie red. Jan Jakubowski, a ówczesne publicystyczne swary z "Głosem Wybrzeża" dobrze służyły lokalnemu zdrowiu publicznemu.


Znaczące, choć inne wymiarowo, były też kadencje red. Krzysztofa Krupy i red. Macieja Wośko, którym przyszło już dbać nie tylko o jakość redakcyjną pisma, ale przede wszystkim o jego urok handlowy ważny dla właściciela z Passau - wnikliwego czytelnika raportów handlowych a nie tonów publicystycznych.


Urzędujący od blisko 8 lat Mariusz Szmidka, związany z "DB" od lat i na różnych szczeblach odpowiedzialności - za słowo, za szpaltę, za wydanie - z okazji 75.urodzin napisał: "Historia gazety to historia regionu i ludzi tu mieszkających - Pomorzan, Kaszubów, Kociewiaków, Borowiaków, Krajniaków. Razem z Wami przeżyliśmy kilka historycznych epok i zwrotów. (...)mamy ambicje być medium niezależnym i bezstronnym, chcemy pokazywać naszym czytelnikom różne punkty widzenia, tak aby oni sami wyrobili sobie zdanie".


A red. Krzysztof Krupa, który onegdaj świętował z zespołem jubileusz 55.lecia, z tej okazji ogłosił pogląd uniwersalny: - Trzeba mieć dobry zespół, znaleźć pomysł na gazetę i zawsze trzeba dać z siebie wszystko. Wynikiem zgrania tych elementów jest dobra gazeta. Myślę, że ten problem miał pierwszy redaktor naczelny "Dziennika". I ten problem mam ja".


"Przez 15 lat nie zdarzyło mi się powiedzieć żadnemu żądnemu dziennikarskiej przygody studentowi - przyjdź jutro! Pytanie zawsze brzmiało - co masz do napisania?"


To pytanie późniejszemu redaktorowi naczelnemu "DB", Maciejowi Wośko, postawił zastępca red. naczelnego gazety, Ryszard Jaworski, świetny dziennikarz, utalentowany redaktor, jedna z legend wybrzeżowego dziennikarstwa.


Kolegom z "DB" z okazji miłego jubileuszu życzymy, by pytanie, które usłyszał Maciej Wośko, pozostało zawsze ich aktualną inspiracją.

(gg)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież