Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?"

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 maja 2020 18:02

"Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 tys. nakładu - 19 maja 1945 roku, pod kierunkiem redaktora naczelnego, ginekologa Anatola Mikułko. Wkrótce zaś kierowanie redakcją przejął doświadczony dziennikarz Bolesław Wit-Święcicki.


Niezależnie od okoliczności wydawniczych - pod egidą "Czytelnika", koncernu RSW "Prasa-Książka-Ruch", spółek "Przekaz", "Prasa Bałtycka", "Polska Press" - i politycznych, redakcja utrzymała na długim dystansie reputację pisma dla każdego czytelnika, zaprzyjaźnionego ze swoją okolicą społeczną i gospodarczą, choć bywało, że - publikacje red. Piotra Wysockiego, red. Barbary Szczepuły czy red. Jana Krefta - opuszczała kronikarską strefę komfortu na rzecz peregrynacji zaułków politycznych lub gospodarczych.
Ton gazety przyjaznej czytelnikowi, nadany przez red. Jerzego Matuszkiewicza, przenosiła ponad wyzwaniami bieżących emocji.


Gazetą w tym duchu, choć nie bez istotnych różnic, kierowali m.in. Jerzy Waczyński, wytransferowany z KW PZPR, zdolny organizator red. Andrzej Pierściński, red. Tadeusz Bolduan. Wyższą temperaturę publicystyczną nadał dopiero gazecie red. Jan Jakubowski, a ówczesne publicystyczne swary z "Głosem Wybrzeża" dobrze służyły lokalnemu zdrowiu publicznemu.


Znaczące, choć inne wymiarowo, były też kadencje red. Krzysztofa Krupy i red. Macieja Wośko, którym przyszło już dbać nie tylko o jakość redakcyjną pisma, ale przede wszystkim o jego urok handlowy ważny dla właściciela z Passau - wnikliwego czytelnika raportów handlowych a nie tonów publicystycznych.


Urzędujący od blisko 8 lat Mariusz Szmidka, związany z "DB" od lat i na różnych szczeblach odpowiedzialności - za słowo, za szpaltę, za wydanie - z okazji 75.urodzin napisał: "Historia gazety to historia regionu i ludzi tu mieszkających - Pomorzan, Kaszubów, Kociewiaków, Borowiaków, Krajniaków. Razem z Wami przeżyliśmy kilka historycznych epok i zwrotów. (...)mamy ambicje być medium niezależnym i bezstronnym, chcemy pokazywać naszym czytelnikom różne punkty widzenia, tak aby oni sami wyrobili sobie zdanie".


A red. Krzysztof Krupa, który onegdaj świętował z zespołem jubileusz 55.lecia, z tej okazji ogłosił pogląd uniwersalny: - Trzeba mieć dobry zespół, znaleźć pomysł na gazetę i zawsze trzeba dać z siebie wszystko. Wynikiem zgrania tych elementów jest dobra gazeta. Myślę, że ten problem miał pierwszy redaktor naczelny "Dziennika". I ten problem mam ja".


"Przez 15 lat nie zdarzyło mi się powiedzieć żadnemu żądnemu dziennikarskiej przygody studentowi - przyjdź jutro! Pytanie zawsze brzmiało - co masz do napisania?"


To pytanie późniejszemu redaktorowi naczelnemu "DB", Maciejowi Wośko, postawił zastępca red. naczelnego gazety, Ryszard Jaworski, świetny dziennikarz, utalentowany redaktor, jedna z legend wybrzeżowego dziennikarstwa.


Kolegom z "DB" z okazji miłego jubileuszu życzymy, by pytanie, które usłyszał Maciej Wośko, pozostało zawsze ich aktualną inspiracją.

(gg)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież