Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Przekazanie szkoły w Kokoszkach prywatnemu podmiotowi jest nielegalne – brzmi pismo Ministerstwa Edukacji

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
piątek, 28 lutego 2014 19:53

Szkoła podstawowa w Kokoszkach jeszcze nie została zbudowana, a już budzi pełno kontrowersji w związku z podmiotem mającym ją prowadzić – nie będzie to gmina, czyli w tym przypadku Miasto Gdańsk, lecz prywatny podmiot wybrany na drodze konkursu. W piśmie, które otrzymał Franciszek Potulski, był wiceminister edukacji, od Ministerstwa Edukacji Narodowej wniosek jest jednoznaczny: działania władz Gdańska nie mają podstawy prawnej.W sprawie szkoły w Kokoszkach interweniowało już sporo osób: radni miasta Jolanta Banach i Piotr Gierszewski, a także były wiceminister edukacji, Franciszek Potulski, który wystosował pismo do Ministerstwa Edukacji Narodowej opisując sytuację zaistniałą w Gdańsku, gdzie władze budując nową szkołę z publicznych pieniędzy jeszcze przed zakończeniem budowy przekazują ją prywatnemu podmiotowi.

Faktycznie istnieje możliwość przekazania szkoły publicznej prywatnemu podmiotowi – wynika z pisma Ministerstwa Edukacji Narodowego jakie otrzymał Franciszek Potulski. Jak jednak dalej się okazuje, są wymogi, które taka szkoła musi spełniać – a nie spełnia ich ta w Kokoszkach. - Przepis art. 5 ust. 5g ustawy o systemie oświaty pozwala jednostce systemu terytorialnego, będącej organem prowadzącym, przekazać szkołę liczącą nie więcej niż 70 uczniów, w drodze umowy, osobie prawnej niebędącej jednostką samorządu terytorialnego lub osobie fizycznej, po uzyskaniu pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny – informuje Anna Sarnecka, Zastępca Dyrektora Departamentu Kształcenia Ogólnego i Wychowania.

Budowana szkoła w Kokoszkach przy ul. Azaliowej 18 zdecydowanie przekracza limit 70 uczniów – w rozpisanej ofercie Miasto Gdańsk zaznaczyło, że szkoła ma być przygotowana na jednozmianowe przyjęcie 625 uczniów.


alt


- Szkoła przekazana na podstawie art. 5 ust. 5G w dalszym ciągu pozostaje szkołą publiczną, ogólnodostępną i bezpłatną – brzmi dalej pismo MEN. - Należy pamiętać, że przekazanie szkoły do prowadzenia osobie fizycznej bądź osobie prawnej niebędącej jednostką samorządu terytorialnego nie oznacza wyzbycia się zadań oświatowych przez samorząd. Miasto Gdańsk decyzję o przekazaniu operowania szkołą prywatnemu podmiotowi argumentowała zwrotem budowlanego podatku VAT w wysokości 6 mln złotych oraz oszczędność do 400 tys. złotych miesięcznie dzięki nowemu modelowi zarządzania.

- W związku z sytuacją w Gdańsku Ministerstwo Edukacji Narodowej informowało, że przekazywanie dużych szkół (w przypadku sytuacji w Gdańsku – będących jeszcze w budowie) jest niezgodne z wymogami przekazywania szkół w myśl art. 5 ust. 5G ustawy o systemie oświaty – kończy się pismo z Ministerstwa Edukacji jednoznacznie stwierdzając nielegalność decyzji władz Gdańska o przekazaniu szkoły. Mimo to Miasto Gdańsk idzie w zaparte i jak oznajmił Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska, na czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska "miasto nie zamierza rezygnować z dzierżawy budynku publicznego".


- Najrozsądniej ze strony miasta byłoby powiedzieć "sorry, ale taki klimat czy takie prawo, ale ono jednak jest, może źle odczytaliśmy i wycofujemy się", ale Miasto może przyjąć też inną wersję, czyli iść w zaparte – powiedział Franciszek Potulski. - To nadużywanie czy próby obejścia prawa wynikają nie ze świadomości, bo wykładnię prawa oni znają. Miasto Gdańsk oszukuje radnych, oszukuje wszystkich, że nie szkołę przekazuje, a tylko budynek na cele oświatowe. Miasto Gdańsk buduje budynek po to, żeby na nim zarabiać pieniądze, a nawiasem mówiąc te 36 milionów złotych na szkołę są wsparte również dotacjami z państwa. W tym doniesieniu do prokuratury pisałem właśnie również o tym, ile Gdańsk dostaje pieniędzy z samego budżetu państwa dla inwestycji, czyli z tego Ministerstwa Edukacji. To jest chore. W piśmie z Ministerstwa Edukacji jest ewidentnie napisane, że jest to jest zadanie władzy publicznej, którego nie wolno przekazywać innym podmiotom.


Mimo wyraźnego stanowiska MEN w wystosowanym piśmie w związku ze szkołą w Kokoszkach, Piotr Kowalczuk, wicedyrektor Wydziału Edukacji, w wypowiedzi dla Dziennika Bałtyckiego oświadczył, że "w żadnym miejscu pisma ministerstwo nie odnosi się do gdańskiego przypadku. (...) W naszym przypadku wydzierżawiamy budynek, w którym powołana dopiero zostanie szkoła".  Szerszego stanowiska nie udało nam się poznać. - To było wydrukowane w Dzienniku Bałtyckim, stanowisko dyrektora Kowalczuka, nic więcej nie mam do dodania – powiedział Antoni Pawlak, Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Gdańska. - Proszę stamtąd wziąć, co ja na to poradzę?


Najwyraźniej nic na to Miasto Gdańsk nie poradzi i nie chce poradzić.

AK

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież