Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
wtorek, 16 kwietnia 2024 08:54
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
W drugiej turze kampanii prezydenckiej wszystkie chwyty dozwolone. O
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Sesja Rady Miasta Gdańska: mniejsze opłaty za segregowane śmieci, powiększenie cmentarzy

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 28 lutego 2014 13:22

altNowa niższa stawka za za odbiór posegregowanych śmieci, budowa basenu na Osowej, powiększenie cmentarzy i budowa prywatnych przedszkoli na Orunii, wydanie pozwolenia na budowę Polskiej Kolei Metropolitalnej, zagospodarowanie traktu Kościerskiej dla rowerzystów, kontynuacja akcji dokarmiania dzieci w szkołach – takie decyzje podjęli gdańscy radni na czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska.



Mimo "Tłustego czwartku", radni Miasta Gdańska na czwartkowej sesji nie mogli pozwolić sobie na chwilę wytchnienia. Na ponad 5-godzinnym spotkaniu głosowano nad 36 uchwałami. Wszystkie zostały przyjęte. Zanim jednak radni przeszli do właściwej części sesji, Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska, wystąpił i oświadczył, że mimo wystosowanego pisma z Ministerstwa Edukacji Narodowej zaniepokojonego działaniem miasta oddającym nowo budowaną szkołę ze środków publicznych prywatnemu podmiotowi Gdańsk nie zamierza rezygnować z dzierżawy budynku publicznego, po czym wrócił na miejsce i przysłuchiwał się spokojnie obradom.


alt


Jedną z podjętych uchwał jest mniejsza opłata za segregowane śmieci. Jak przyznał Dimitris Skuras, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej, słaby wynik segregacji odpadów jest winą miasta, które niedoszacowało liczbę pojemników o ok. 20%. Nowa niższa stawka ma zachęcić mieszkańców Gdańska do segregacji. Od 1 kwietnia za 1 m² odpadów posegregowanych mieszkańcy zapłacą 44 gr, czyli o 12 gr mniej niż teraz. Stawka dla odpadów nieposegregowanych pozostaje taka sama – 72 gr za 1 m².



Co ciekawe, projektem, który budził wiele emocji była planowana budowa drogi rowerowej na ul. Kościerskiej łączącą Oliwę z Osową. Przeciwni projektowi byli radni Oliwy, którzy uważają za niedopuszczalne niszczenie ekosystemu leśnego asfaltową drogą i oświetleniem. Radni Oliwy znaleźli oparcie w opozycji, która także wyraziła swój sprzeciw wobec tego projektu. - Nie potrafię wyobrazić sobie drogi asfaltowej przez las. Dobrym wzorcem jak zrealizować to połączenie może być droga rowerowa z Matarni do Matemblewa – mówił Kazimierz Koralewski, radny Prawa i Sprawiedliwości. Jak jednak podkreślił Piotr Borawski z Platformy Obywatelskiej, wspomniana przez Koralewskiego droga jest absolutnie złym przykładem, bo po dwóch latach od wybudowania nie nadaje się do jazdy.  Zasugerował także, że warto podjąć uchwałę teraz i rozpocząć proces tworzenia drogi przy Kościerskiej, o którą tak bardzo dopominają się rowerzyści, a dyskusję o sposób jej wykonania odłożyć na później. Ostatecznie uchwała została podjęta.



Podjęto także aż dziewięć uchwał dotyczącej samej Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Uchwalono nowe plany miejscowego zagospodarowania przestrzennego terenów, na których powstaje PKM. Uchwalenie nowych planów pozwala na wydanie nowego pozwolenia na budowę linii kolejowej w przypadku, gdy Naczelny Sąd Administracyjny uzna dotychczasowo wydane polecenie za niezgodne z prawem. Sprawa do sądu trafiła ze względu na spór o działkę przy ul. Sąsiedzkiej 2 na Matarni. Część działki należącej do prywatnej firmy została zabrana, by spółka PKM mogła wybudować na niej drogi dojazdowe dla pobliskich domów. Spółka PKM oferowała za ten teren 220 tys. zł, jednak jego właściciel nie zgodził się żądając kilkukrotnie wyższej kwoty. Opozycja wytknęła rządzącym, że przyjmowana uchwała jest legalizacją nielegalnej inwestycji, ale mimo to uchwała została podjęta – 7 radnych wstrzymało się od głosowania.


Poza nowymi planami miejscowego zagospodarowania przestrzennego terenów dla PKM, omawiano także kilka innych. Decyzją radnych rozpocznie się planowanie powiększenia czterech gdańskich cmentarzy: Garnizonowego, Srebrzysko, przy kościele św. Ignacego na Orunii oraz przy ul. Stoczniowców. Nowe plany dotyczą także pozwolenia na budowę nowych przyparafialnych przedszkoli: w rejonie ulic Krzemowej i Kadmowej na Orunii Górnej na wniosek proboszcza tamtejszej parafii oraz na Zakoniczynie w rejonie ulicy Jaworzniaków. Powstanie tych dwóch placówek możliwe jest dzięki zmianie w ustawie zakładającej dopuszczalny poziom hałasu do 64 dB zamiast poprzednich 55 dB. Hałas spowodowany jest biegnącymi w pobliżu ruchliwymi ulicami.

Nową funkcję nadano także rejonowi ul. Orfeusza na Osowej. Na wniosek Rady Osiedla Osowa oraz Wydziału Edukacji UM Gdańsk radni głosowali nad zmianą planu zagospodarowania, który umożliwiłby w przyszłości budowę basenu będącego częścią bazy sportowej zespołu szkół znajdującego się w okolicy.

W Gdańsku pojawią się także dwie nowe ulice – Edwarda Stachury oraz Zielony Zakątek, a także osiedli się nowa rodzina emigrantów z krajów byłego ZSRR. Jak zapewniła Teresa Kleger, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich, wszystkie rodziny emigranckie meldowane w Gdąńsku na czas nieokreślony są ciągle monitorowane, dorośli członkowie pracują, a dzieci uczęszczają do szkół.



Głosowaniu poddany został Plan Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego w latach 2014 – 2040 w Gdańsku. Nie dziwi fakt, że Miasto Gdańsk stawia przede wszystkim na rozwój transportu torowego niż na autobusowy. W ciągu ostatnich lat cena energii płaconej za przejazd tramwaju na odcinku 1 km spadła w stosunku do wzrostu cen za transport autobusowy. Ponadto transport w Gdańsku ma się stawać z roku na rok coraz bardziej proekologiczny i jak najmniej ingerujący w środowisko, toteż wybór rozwoju komunikacji torowej wydaje się być jak najbardziej uzasadniony.



Radni podjęli także decyzję o kontynuowaniu akcji dożywiania dzieci w szkołach. Wskazano jednak na problem braku stołówek w części gdańskich szkół oraz brak ich rozliczania z przyznawanych przez miasto środków na ten cel. Radna lewicy Jolanta Banach wskazała także na problem dzieci przychodzących do szkół bez śniadania. Tym dzieciom posiłek ten mogłoby zapewnić miasto zamiast obiadu, na który muszą czekać do godz. 12. Poruszono także problem zbyt niskiej kwoty dochodu na dziecko kwalifikującego do otrzymania posiłków. Przedstawiająca projekt Ewa Kamińska, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska, zgodziła się z tym spostrzeżeniem i stwierdziła, że podniesienie do 800 zł kwoty przypadającej na dziecko, wymaganej do wpisania ucznia na listę otrzymujących posiłek, nie będzie problemem.

Kolejna sesja Rady Miasta Gdańska za miesiąc, 27 marca.

Alicja Kołbuc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież