Projekt „Cyfrowe Westerplatte”, zrealizowany przez Chronospace sp. z o.o. dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, otrzymał wyróżnienie w kategorii „Startup – Najlepsze rozwiązanie technologiczne” w konkursie Rzeczpospolitej „Orzeł Innowacji”. Firma wraz z zespołem naukowym Muzeum II Wojny Światowej zrealizowała projekt, który jednocześnie wykorzystuje technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości do odtworzonych cyfrowo historycznych scen i miejsc.
Do tegorocznej, szóstej odsłony Orła Innowacji zostało zgłoszonych pond 100 projektów, spośród których kapituła konkursowa wybrała najbardziej innowacyjne projekty, charakteryzujące się potencjałem rynkowym oraz odpowiadające na aktualne potrzeby rynku, zrealizowane w roku 2020.
Jak mówi dr Karol Nawrocki: Instytucje kultury XXI wieku powinny iść z duchem czasu, wychodząc naprzeciw potrzebom ludzi młodych, dla których edukacja i pogłębianie wiedzy za pośrednictwem nowych technologii, jest atrakcyjnym i rozwijającym rozwiązaniem. Nowe technologie w Muzeum II Wojny Światowej to także odpowiedź na obecną sytuację epidemiologiczną, która wymaga nowoczesnego i skutecznego dotarcia do odbiorców poruszających się w przestrzeni wirtualnej, chcących aktywnie i efektywnie uczestniczyć w kulturze.
„Cyfrowe Westerplatte” - https://cyfrowe.westerplatte1939.pl/ - to projekt w ramach którego odtworzono cyfrowo nieistniejący już fragment Wojskowej Składnicy Tranzytowej (WST) na Westerplatte. Użytkownik serwisu Sketchfab (LINK: https://sketchfab.com/wwIImuseum), gdzie zmieszczone są cyfrowe rekonstrukcje, może obejrzeć i wirtualnie zwiedzić budynek Stacji Zawiadowcy, teren przed historyczną bramą kolejową oddzielającą teren WST, magazyny amunicyjne oraz pobliskie zabudowania. Tym samym cyfrowa rekonstrukcja budynku Stacji Zawiadowcy uwzględnia m.in. takie detale jak piec kaflowy odtworzony na podstawie odnalezionych w trakcie prac archeologicznych fragmentów ceramiki, a także wyposażenie techniczne pomieszczenia służbowego. Dodatkowym atutem wirtualnej prezentacji jest wprowadzenie narracji i opowieści do prezentowanych materiałów. Użytkownicy mają szansę prześledzić mało znaną, tragiczną historię zawiadowcy stacji - starszego sierżanta Wojciecha Najsarka. W poszczególnych kadrach i scenach można obejrzeć i niemalże uczestniczyć w ataku na bramę kolejową oraz odparciu natarcia przez placówkę „Wał”.
Materiały przygotowane przez Muzeum II Wojny Światowej poprzez nowatorskie użycie technologii zachęcają do poznawania historii, docierając do różnych grup wiekowych, w szczególności do młodego pokolenia.
Projekt „Cyfrowe Westerplatte” jest jednym z wielu realizowanych w ramach platformy wbmf.online. W ciągu najbliższych kilku miesięcy pojawią się na niej kolejne materiały dotyczące ponad dwudziestu najważniejszych pól bitewnych w historii Europy i świata.
Platforma wbmf.online - https://wbmf.online/ - to projekt realizowany w przestrzeni wirtualnej, który jednocześnie wykorzystuje technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości do odtworzonych cyfrowo historycznych scen i miejsc. Platforma wbmf.online jest wirtualną przestrzenią, która zrzesza w jednym miejscu muzea i instytucje – opiekunów pól bitew z całego świata. Umożliwia im stały kontakt, wymianę informacji o charakterze naukowym, a także dzielenie się wiedzą i doświadczeniem pozyskanym w trakcie tworzenia ważnych dla poszczególnych narodów miejsc pamięci oraz bitewnych pomników historii.
Materiały zaprezentowane na stronie wbmf.online zostały również osadzone w serwisie Sketchfab i znalazły się w pierwszej dziesiątce najlepszych projektów na świecie w obszarze dziedzictwa kulturowego i historycznego w 2020 r. Modele i sceny zostały docenione nie tylko przez światowe redakcje ale również przez samych użytkowników co potwierdzają statystyki – projekty obejrzało kilkadziesiąt tysięcy osób za pomocą różnych technologii. Ogromnym atutem przedsięwzięcia jest możliwość obejrzenia modeli m.in. na komputerze, telefonie oraz goglach do wirtualnej rzeczywistości.
źródło muzeum1939.pl
Inne artykuły związane z:
- 20/11/2020 16:13 - Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji
- 19/11/2020 21:01 - LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy
- 19/11/2020 20:44 - Kazimierz Smoliński: Osiem gwiazdek to wątły projekt i żadna oferta
- 19/11/2020 17:49 - Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
- 18/11/2020 13:55 - „Solidarność”: Prezydent Gdańska akceptuje akty wandalizmu
- 18/11/2020 10:20 - Radni PiS protestują przeciwko zmianie nazwy Alei Jana Pawła II na Strajku Kobiet
- 17/11/2020 09:09 - Historyczny teren Gedanii uratowany
- 16/11/2020 17:13 - Pomorscy politycy PiS apelują o tolerancję i kulturę w przestrzeni publicznej
- 16/11/2020 10:51 - 80. Rocznica zamknięcia granic getta warszawskiego w MIIWŚ
- 13/11/2020 15:46 - Ministerstwo Kultury unieważniło zgodę na budowę na terenie Gedanii