Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kazimierz Smoliński: Osiem gwiazdek to wątły projekt i żadna oferta

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 listopada 2020 20:44

Z Kazimierzem Smolińskim (PiS), posłem w latach 2010–2011 i od 2014), wiceministrem infrastruktury (2015–2018), rozmawia Artur S. Górski


- Ostanie tygodnie przyniosły brutalizację życia publicznego. Opozycja skarży się na szykany ze strony opresyjnego państwa. Na ulicach miast i miasteczek trwa tzw. Strajk Kobiet. Czy na władzy nie spoczywa odpowiedzialność za wygaszenie rozchwianych emocji? Kto miałby wprowadzić pakt o nieagresji w trudnej, zdeterminowanej przez pandemię i negocjacje unijne, sytuacji?
Kazimierz Smoliński: Bez opamiętania i bez refleksji opozycji, która wspiera nielegalne zgromadzenia, będzie trudno ostudzić emocje. Zostały one tak rozbudzone, że apele nic by nie dały. Nawet nasz ostatni apel o szacunek i tolerancję w Gdańsku nie odbił się szerszym echem. Za to opinia publiczna jest epatowana przez polityków opozycji przekazem o brutalności policji, o represji, o używaniu gazu...


- Pałek teleskopowych, o szarpaniu posłanek i posłów, o naruszeniu nietykalności cielesnej posłów, w tym wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego...
Kazimierz Smoliński: Pani marszałek Witek w czwartek starała się wyjaśnić sytuację. Z tego co wiem trwa postępowanie, które ma wyjaśnić zajścia przed Sejmem. Na sali obrad poseł Krzysztof Gawkowski alarmował, że pobito marszałka Czarzastego. Okazuje się, że pan marszałek wyszedł na zewnątrz i chciał wrócić. Posłanki, które miały legitymacje poselskie weszły, a on nie okazał legitymacji. Nie wiem, czy były składane jakieś oświadczenia, ale trudno, by każdy z policjantów znał go tak dokładnie. Jest ciemno, ma się maseczkę. Policjant ma nie podjąć działań sprawdzających? Zażądano legitymacji. Kto kogo pchnął, czy działał celowo, czy pan poseł, czy może policjant, został poszkodowany - to jest wyjaśniane. Apeluję, by posłowie nie wchodzili w tłum, nie uwiarygadniali demonstrantów. To są nielegalne zgromadzenia.


- Kompromis aborcyjny miał 27 lat. Po co PiS było potrzebne eskalowanie napięcia? W szczycie pandemii zapadł werdykt, zresztą nieopublikowany, po którym wiadomo było, że temat na agendzie wywoła emocje...
Kazimierz Smoliński: Werdykt stwierdza niezgodność z Konstytucją RP jednej z przesłanek legalizujących aborcję, czyli zabicie bezbronnego człowieka. Mam swoje poglądy, swoją wiarę. Zgadzam się z tym werdyktem. W świetle ustawy zasadniczej i zapisu o ochronie życia nie mógł być on inny. Ustawa z 1993 roku o warunkach przerwania ciąży jest starsza niż uchwalona w 1997 roku konstytucja z zapisami praw obywateli i godności. Wcześniej Trybunał się tym zajmował. Były opinie i stwierdzenia tożsame z ostatnim werdyktem. Jeśli wyrok zostanie opublikowany będziemy mieli stan prawny taki, jaki jest np. w Niemczech. Zgodnie z ustawą przerwanie ciąży może być dokonane gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia dziecka, albo gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Wyrok znosi prawo do przerwania ciąży w sytuacji, gdy dziecko obarczone jest wadami rozwojowymi lub genetycznymi, ale nie zabrania aborcji w pozostałych dramatycznych przypadkach.


- Skala i zasięg protestów zaskoczyły polityków Zjednoczonej Prawicy?
Kazimierz Smoliński: Nie ukrywam, że zaskoczyły. Mam wrażenie, że były one dobrze przygotowane. Ich spontaniczność budzi moje wątpliwości.


- Spiski, elementy wrogie, piąte kolumny?
Kazimierz Smoliński: Ależ proszę zauważyć wsparcie medialne. Część społeczeństwa dała się zmanipulować. Pani Marta Lempart, jedna z głównych animatorek Strajku Kobiet, działa od dekady, ma swoje stowarzyszenie, fundację i ambicje. Była liderką protestu w 2016 roku. Ma swoją zadeklarowaną orientację. Tego nikt jej nie broni. Ale nie udawajmy, że protesty, w gruncie antyrządowe, są spontaniczne. One mają zaplecze, służące wsparciem, także materialnym...


- Ciemny lud, co wszystko kupi?
Kazimierz Smoliński: Tego nie powiedziałem, ale pierwsza odsłona protestów, w których brała udział młodzież, odbyła się pod hasłami zagrożenia wolności i jakoby całkowitego zakazu aborcji w Polsce. To nie jest prawda. Okazało się, że im chodzi o wojnę.

alt


- Owa wojna rządzi się swymi prawami. Na Targu Drzewnym jej uczestnicy sponiewierali elewację i wasze biura poselskie. Kto sieje wiatr w politycznym działaniu ten zbiera burzę? Jaki był powód ataku?
Kazimierz Smoliński: Jest on skutkiem przyzwolenia na wulgarność, na łamanie prawa, na anarchię. Nie ma przyzwolenia na niszczenie mienia. Druga strona politycznego sporu wykorzystuje fakt, iż żyjemy w demokratycznym kraju i nikt prawa do demonstrowania nie zabrania. My apelujemy o rozwagę, o wzięcie pod uwagę wyjątkowej sytuacji. Nie spodziewałem się aż takiej nieodpowiedzialności w czasie pandemii i wielkiej emisji koronawirusa.


- Doszło do dużych demonstracji...
Kazimierz Smoliński: One zdawały się wygasać. Jednak w środę i dzisiaj znów mamy eskalację. Pani Lempart, która jest w polityce, umieszcza na komunikatorach swoje zdjęcia z zajść. Ostentacyjnie łamie nakazy i zakazy, prowokuje policjantów. I się z tego śmieje. A po chwili płacze, bo pododdziały policji mają swoje zasady i używają zgonie z prawem rozmaitych środków.


- Pałki teleskopowej?
Kazimierz Smoliński: Czy były użyte i w jakich sytuacjach zostanie sprawdzone. Nie wiem. Jeśli ktoś stwarzał zagrożenie został potraktowany gazem. Ale to był skutek podgrzewania emocji. Powiem więcej, mamy do czynienia ze straszeniem posłów, z grożeniem, że znają nasze adresy. Są przekraczane kolejne granice.


- Partia budująca potencjał na konfliktach skarży się na brak tolerancji?
Kazimierz Smoliński: Braliśmy udział w dziesiątkach demonstracji. Nie przyszło nam na myśl, by atakować policję, by niszczyć budynki, by atakować biura wówczas rządzącej koalicji, robić burdy. Nie godzimy się z anarchizacją, z atakiem na uniwersalne wartości i na profanację naszych symboli.


- Do rangi symbolu awansowały zdjęcia prezydent Gdańska na tle zniszczonej elewacji na Targu Drzewnym. To promocja, czy chęć zamieszczenia „fajnego” zdjęcia na profilu?
Kazimierz Smoliński: Nie robiła tego egzaltowana nastolatka, a szefowa półmilionowego miasta. Zdjęcia były promocją zachowań przekraczających normy cywilizowanego dialogu. Nie chodziło o ładne zdjęcie. Pozowanie na tle zniszczeń, podpisywanie się na banerze z protestu jest wyrazem poparcia. Takie zachowanie nielicujące z powagą urzędu sprawia, że mniej dziwi zachowanie młodzieży.


- Młodzież wymyka się PiS. To pokolenie, przez brak waszej finezji, jest dla was stracone?
Kazimierz Smoliński: Młodzież nas poparła w 2015 roku i cztery lata później. Wśród najmłodszych wyborców, do 29 lat, na PiS zagłosowało 26 procent wyborców. Młodzież jest antyestablishmentowa. Stąd częściej głosuje na Kukiza, na Konfederację. Dziś my się wydajemy tymi z establishmentu. Nie świętowałbym, na miejscu opozycji, przekroju wiekowego obecnych protestów. Totalny sprzeciw i wulgarne hasła to nie jest program. Nic za tym nie ma. Jeśli chce ze mną dyskutować młody człowiek z maseczką opatrzoną ośmioma gwiazdkami to on z góry deklaruje swój pogląd i stosunek do mnie. Wulgarność żadnym projektem, ani ofertą dla młodych, nie jest.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież