Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
sobota, 16 września 2023 20:03
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
AP Orlen wygrała trzeci mecz z rzędu. Tym razem gdańszczankom
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
piątek, 15 września 2023 16:11
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
II LIGA E-WINNER
W Stężycy Olimpia Grudziądz poniosła
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Historyczny teren Gedanii uratowany

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
wtorek, 17 listopada 2020 09:09

Moje wielkie zdziwienie wywołała reakcja posłanki Małgorzaty Chmiel, która w programie TVP Gdańsk (14.11.2020) kluczyła w odpowiedzi na dość prosto postawione pytanie redaktor prowadzącej program „Wywiadówka”. Pytanie dotyczyło cofnięcia przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwolenia na zagospodarowanie przez dewelopera Robyg SA terenu klubu sportowego Gedania we Wrzeszczu. Pytanie brzmiało „Czy decyzja się podoba?”.


Pani poseł odpowiedziała …”tu nie ma nic do podobania się”. "Ale, tak czy nie?” ponowiła prowadząca program. Nie dziwię się na brak jasnej odpowiedzi bowiem to pytanie jest bardzo niewygodne dla wielu gdańskich środowisk nie wykluczając wysokich urzędników zawiadujący województwem pomorskim. Nawet pytani o to hierarchowie naszego gdańskiego kościoła mieli niesprecyzowane stanowisko. Ciekawe jakie były powody nie zabierania głosu w tej kwestii. Natomiast pozostali uczestnicy programu przedstawiciele PiS, Konfederacji i Porozumienia nie mieli problemu, decyzja uzyskała aprobatę.


Dzięki wielu życzliwym osobom, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pani minister Gawin i panu ministrowi Sellinowi oraz posłowi na Sejm RP Kacprowi Płażyńskiemu udało się uratować ten teren przed zmianą jego historycznego oryginalnego wyglądu i pobudowaniem tam nowoczesnego osiedla. Plan zagospodarowania przestrzennego prezentowaliśmy w styczniu bieżącego roku na pierwszej stronie naszej gazety(17.01.2020). Przypominam, że w majestacie prawa pod okiem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz podczas krótkiej nieobecności na stanowisku Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w sytuacji objętego ochroną terenu klubu urzędniczka tego urzędu, mgr Karolina Szczepanowska wydała decyzję "o możliwości rozpoczęcia pierwszego etapu prowadzenia robót budowlanych na historycznym terenie klubu KKS Gedania". Spadkobiercy polskich rodzin zamieszkujących teren przedwojennej dzielnicy zwyczajowo nazwanej Polenhof w Wolnym Mieście Gdańsku - to jest okolicy ulic Kościuszki, Legionów i Chrobrego - złożyli sprzeciw realizacji projektu uwzględniającego przede wszystkim przesunięcie boiska w stronę kościoła o 60 metrów, w przyszłości dającej możliwość zabudowy, niszczącej oryginalny wygląd zaprojektowanego przed wojną kompleksu sportowo mieszkalnego w stylu Bauhaus. Inną kwestią jest zachowanie polskich terenów gdzie odbywały się liczne pochody i manifestacje gdańskich Polaków. Stadion Gedanii był jednym z najważniejszych miejsc w Gdańsku w którym spokojnie można było mówić po polsku i obok Westerplatte i Poczty Polskiej stanowił ostoję polskości w Wolnym Mieście Gdańsku. Było to miejsce w którym spotykali się polscy sportowcy również pochodzenia żydowskiego, a wśród nich Leon Keller „Lipek” jeden z najlepszych napastników drużyny piłkarskiej Gedanii, zdobywca Mistrzostwa Wolnego Miasta Gdańska w 1933 roku, zamordowany przez Niemców w 1941 roku.


Poseł Kacper Płażyński między innymi w tej sprawie napisał w maju tego roku list do prezesa firmy Goldman Sachs pana Davida M. Salomona: …”Uważam, że jest to pomnik historii i jako taki powinien służyć kultywowaniu pamięci o bohaterach i ofiarach. Niestety, inaczej postrzegają rolę tego obszaru menadżerowie, będącej własnością Goldman Sachs firmy Robyg S.A., która jest obecnie właścicielem terenu klubu Gedania….”


Dziś kiedy wiemy o decyzjach sądu poseł Kacper Płażyński przypomina, że decyzja ma natychmiastową wykonalność: ”i pozwolę sobie wezwać władze Robyga, żeby zarzucili swoje plany niszczenia dziedzictwa kulturowego Polski w Gdańsku, żeby zaczęli działać jak odpowiedzialna społecznie firma i żeby sprawili żeby sport, w takim kształcie jak przed wojną, w takim kształcie również urbanistycznym z zachowaniem dziedzictwa tego miejsca wrócił na historyczny teren Gedanii”.


Trudno bowiem zapomnieć te tragiczne chwile z września 1939 roku kiedy niemieccy mieszkańcy miasta pluli w twarz przechodzącym przez miasto obrońcom Westerplatte, kiedy bohaterscy obrońcy Poczty Polskiej zostali skazani na śmierć przez rozstrzelanie (5 października 1939 rozstrzelano bez prawa obrony 38 polskich obrońców poczty), kiedy polskich sportowców wyłapywano rano 1 września i później rozstrzelano w dwóch egzekucjach na terenie obozu koncentracyjnego Stutthof (11.01.1940 i 22.03.1940 - odpowiednio 22 i 67 gdańszczan). Trudno zapomnieć te fakty, ale w 1972 roku komuniści na boisku Gedanii złożyli ziemię pochodzącą z miejsc kaźni polskich sportowców. Wiem, że ta pierwsza pamiątkowa tablica przez starszych piłkarzy Gedanii jest gdzieś przechowywana. Myślę, że jest już czas na jej odkurzenie i zamontowanie tej oryginalnej starej tablicy.

alt


Gedania powraca do gdańszczan. Przed wojną trenowało w klubie 1200 sportowców w 16 sekcjach, w każdym momencie swojego życia manifestowali polskość za co zapłacili najwyższą cenę, życie. Dziś młode pokolenie nie może o tej historii zapomnieć i przejść obok obojętnie, dlatego jak widzę kiedy przy składaniu kwiatów z okazji kolejnej rocznicy powstania klubu spotyka się coraz więcej młodzieży, to serce rośnie. Unieważnienie decyzji o zabudowie tego terenu pozwoliło uwierzyć w historyczną prawdę, o której społeczeństwo nie może zapomnieć, bo to tylko wzmacnia pamięć i jej trwanie. Rodzi się zatem pytanie. Co teraz? Czy teren powinien powrócić do miasta, czy Robyg S.A. zadba i zapewni pełną ochronę miejscu?


Za niespełna dwa lata obchodzić będziemy setną rocznicę polskiego klubu KKS Gedania w Wolnym Mieście Gdańsku, mam nadzieję, że już w nowej atmosferze.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież