Test Dulkiewicz na Morenie - gdańskie zielone bajki? » Na Morenie czuć grubą awanturę związaną - tradycyjnie - z planami deweloperów i przewidywana wycinką... Pytania o tytuły MBA gdańskich urzędników. Co ukrywają? » Portal wbijamszpile.pl wraca do kwestii związanych z wykształceniem wysokich urzędników w gdańskim m... Studio Prasowe 1 grudnia » W niedzielę, 1 grudnia, o godzinie 12:45 w programie "Studio Prasowe" gośćmi red. Adriana Stankowski... Niemcy i uczą nas "praworządności" a my ich odznaczamy » W dniu 26.11.2024 r minister sprawiedliwości Adam Bodnar przyznał panu Haraldowi Krause Prokuratorow... Prof. Berendt, prof. Czauderna, Gwiazda - w komitecie Nawrockiego » Obywatelski Komitet Poparcia Kandydata na Urząd Prezydenta RP dr. Karola Nawrockiego1. Jacek Adamus,... Stowarzyszenie „Godność” popiera kandydaturę Karola Nawrockiego » Pan Karol Nawrocki, patriota rozumiejący i kochający PolskęStowarzyszenie „Godność”, zrzeszające wię... Nawrocki 2025 - kibic Lechii po prezydenturę! » - Wierzę, że właśnie dziś, tutaj, zaczynamy historię kolejnego zwycięstwa. Wierzę w to zwycięstwo i ... Nowa odsłona Merco - polski czyli lepszy » Po wielu udanych miesiącach negocjacji z oliwską spółdzielnią mieszkaniową mieszczącą się przy ulicy... Pożegnanie Jerzego Rusika » Nie żyje Jerzy Rusik.Być może najwybitniejszy prezes w historii GKS Wybrzeże Gdańsk. Zbudował drużyn... Andrzej Potocki odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności » 14 działaczy opozycji antykomunistycznej zostało w Gdańsku odznaczonych Krzyżami Wolności i Solidarn...
Nawrocki 2025 - kibic Lechii po prezydenturę!
niedziela, 24 listopada 2024 18:17
Nawrocki 2025 - kibic Lechii po prezydenturę!
- Wierzę, że właśnie dziś, tutaj, zaczynamy historię kolejnego
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
czwartek, 24 października 2024 17:23
W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
Morskie pejzaże Elżbiety Moszczyńskiej, gdańskiej malarki nie są

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańsk upamiętnił ofiary zbrodni na Wołyniu

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 12 lipca 2023 08:43

W 80. rocznicę Rzezi na Wołyniu w Gdańsku odbyły się dwie uroczystości.


Pierwsza o godz. 12.00 zorganizowana przez Stowarzyszenie "Suweren". Ale jeszcze wcześniej przy obelisku na ul. Mniszki wieniec i duże znicze złożyła prezydent Gdańska.


Stowarzyszenie "Suweren" był reprezentowany przez kilkanaście osób z Elżbietą Grabarek-Bartosiewicz na czele. Złożone wieńce, odczytano rys historyczny ludobójczych czynów ukraińskich nacjonalistów 11 lipca 1943 roku. Odmówiono różaniec.
Wieniec złożył także gdański piekarz - Grzegorz Pellowski w imieniu całej rodziny.


Druga uroczystość miała miejsce 3 godziny później. Tym razem organizatorem był gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Najpierw o 15.00 miała miejsce msza św. w bazylice św. Brygidy którą koncelebrowali księża Ludwik Kowalski - proboszcz i ks. dr Grzegorz Świst - wykładowca gdańskiego seminarium.

alt

Ksiądz Ludwik Kowalski, proboszcz parafii św. Brygidy


alt

Dariusz Drelich, wojewoda pomorski


Następnie pod tym samym obeliskiem przemawiali i składali wieńce: Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, Oleksandr Plodystyj, konsul Ukrainy w Gdańsku i dr Paweł Warot, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku. Modlitwę poprowadził ks. proboszcz Ludwik Kowalski. Byli przedstawiciele prezydent miasta i urzędu marszałkowskiego. Gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości, członkowie stowarzyszenia "Godność". Widoczni byli przedstawiciele partii Polska Jest Jedna, Konfederacji i innych organizacji pozarządowych jak Fundacja Pomorskich Kresowian, Gdańska Rodzina Katyńska.

alt

Emilia Maćkowiak z Gdańskiej Rodziny Katyńskiej


alt


alt


Wieczorem, jako trzeci, przy obelisku zgromadzili się przedstawiciele kibiców Lechii.

alt


Mając na uwadze tegoroczne, ogólnopolskie obchody 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej nasze obchody wypadły zdecydowanie okazalej biorąc jeszcze pod uwagę sobotni koncert Krzesimira Dębskiego - Litania Wołyńska.


W Gdańsku dobitnie zabrzmiała prawda o ludobójstwie ukraińskich nacjonalistów zupełnie odwrotnie jak w Łucku, gdzie prezydenci Polski i Ukrainy mówili o ofiarach Wołynia. Pytam: czy ktoś zna mordercę o pseudonimie "Wołyń"?

POPI

Masowa akcja przeciwko ludności polskiej rozpoczęła się 11 lipca 1943 roku. Tego dnia o świcie oddziały UPA otoczyły i zaatakowały 99 wsi i osad polskich w trzech powiatach: kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. Rzeź rozpoczęła się około godziny 3 rano atakiem na polską wieś Gurów, w której z 480 mieszkańców ocalało tylko 70 osób.

Tego samego dnia 20 nacjonalistów ukraińskich wtargnęło w czasie mszy świętej do kościoła w Porycku. W ciągu 30 minut zabili około stu osób, w tym dzieci, kobiety i starców. Bandyci wymordowali wówczas wszystkich mieszkańców Porycka - łącznie około 200 osób. Inne zaatakowane osady to między innymi: Wygranka, Nowiny, Orzeszyn, Romanówka i Swojczów.

Rzeź wołyńska oznacza szereg ludobójczych akcji dokonanych przez UPA i miejscowych chłopów, skierowanych przeciwko ludności polskiej, żydowskiej i czeskiej zamieszkującej Wołyń oraz odwetowych akcji partyzantki polskiej.

W ciągu lipca 1943 roku oddziały UPA przeprowadziły ok. 530 napadów. Pod hasłem "Śmierć Lachom" w bestialski sposób wymordowano wówczas kilkanaście tysięcy Polaków. Zwykłych, prostych ludzi. Ziemian i chłopów.

Określenie liczby osób, które zginęły podczas rzezi wołyńskiej, jest trudne. Szacuje się, że straty polskie na Wołyniu wyniosły około 100 tys. pomordowanych. Strona ukraińska wskazuje na 10 do 20 tys. ofiar wśród Ukraińców, przy czym część z nich zginęła w prowadzonych wtedy akcjach odwetowych polskiej partyzantki, część zaś z rąk UPA za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do oprawców.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież