Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańsk upamiętnił ofiary zbrodni na Wołyniu

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 12 lipca 2023 08:43

W 80. rocznicę Rzezi na Wołyniu w Gdańsku odbyły się dwie uroczystości.


Pierwsza o godz. 12.00 zorganizowana przez Stowarzyszenie "Suweren". Ale jeszcze wcześniej przy obelisku na ul. Mniszki wieniec i duże znicze złożyła prezydent Gdańska.


Stowarzyszenie "Suweren" był reprezentowany przez kilkanaście osób z Elżbietą Grabarek-Bartosiewicz na czele. Złożone wieńce, odczytano rys historyczny ludobójczych czynów ukraińskich nacjonalistów 11 lipca 1943 roku. Odmówiono różaniec.
Wieniec złożył także gdański piekarz - Grzegorz Pellowski w imieniu całej rodziny.


Druga uroczystość miała miejsce 3 godziny później. Tym razem organizatorem był gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Najpierw o 15.00 miała miejsce msza św. w bazylice św. Brygidy którą koncelebrowali księża Ludwik Kowalski - proboszcz i ks. dr Grzegorz Świst - wykładowca gdańskiego seminarium.

alt

Ksiądz Ludwik Kowalski, proboszcz parafii św. Brygidy


alt

Dariusz Drelich, wojewoda pomorski


Następnie pod tym samym obeliskiem przemawiali i składali wieńce: Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, Oleksandr Plodystyj, konsul Ukrainy w Gdańsku i dr Paweł Warot, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku. Modlitwę poprowadził ks. proboszcz Ludwik Kowalski. Byli przedstawiciele prezydent miasta i urzędu marszałkowskiego. Gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości, członkowie stowarzyszenia "Godność". Widoczni byli przedstawiciele partii Polska Jest Jedna, Konfederacji i innych organizacji pozarządowych jak Fundacja Pomorskich Kresowian, Gdańska Rodzina Katyńska.

alt

Emilia Maćkowiak z Gdańskiej Rodziny Katyńskiej


alt


alt


Wieczorem, jako trzeci, przy obelisku zgromadzili się przedstawiciele kibiców Lechii.

alt


Mając na uwadze tegoroczne, ogólnopolskie obchody 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej nasze obchody wypadły zdecydowanie okazalej biorąc jeszcze pod uwagę sobotni koncert Krzesimira Dębskiego - Litania Wołyńska.


W Gdańsku dobitnie zabrzmiała prawda o ludobójstwie ukraińskich nacjonalistów zupełnie odwrotnie jak w Łucku, gdzie prezydenci Polski i Ukrainy mówili o ofiarach Wołynia. Pytam: czy ktoś zna mordercę o pseudonimie "Wołyń"?

POPI

Masowa akcja przeciwko ludności polskiej rozpoczęła się 11 lipca 1943 roku. Tego dnia o świcie oddziały UPA otoczyły i zaatakowały 99 wsi i osad polskich w trzech powiatach: kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. Rzeź rozpoczęła się około godziny 3 rano atakiem na polską wieś Gurów, w której z 480 mieszkańców ocalało tylko 70 osób.

Tego samego dnia 20 nacjonalistów ukraińskich wtargnęło w czasie mszy świętej do kościoła w Porycku. W ciągu 30 minut zabili około stu osób, w tym dzieci, kobiety i starców. Bandyci wymordowali wówczas wszystkich mieszkańców Porycka - łącznie około 200 osób. Inne zaatakowane osady to między innymi: Wygranka, Nowiny, Orzeszyn, Romanówka i Swojczów.

Rzeź wołyńska oznacza szereg ludobójczych akcji dokonanych przez UPA i miejscowych chłopów, skierowanych przeciwko ludności polskiej, żydowskiej i czeskiej zamieszkującej Wołyń oraz odwetowych akcji partyzantki polskiej.

W ciągu lipca 1943 roku oddziały UPA przeprowadziły ok. 530 napadów. Pod hasłem "Śmierć Lachom" w bestialski sposób wymordowano wówczas kilkanaście tysięcy Polaków. Zwykłych, prostych ludzi. Ziemian i chłopów.

Określenie liczby osób, które zginęły podczas rzezi wołyńskiej, jest trudne. Szacuje się, że straty polskie na Wołyniu wyniosły około 100 tys. pomordowanych. Strona ukraińska wskazuje na 10 do 20 tys. ofiar wśród Ukraińców, przy czym część z nich zginęła w prowadzonych wtedy akcjach odwetowych polskiej partyzantki, część zaś z rąk UPA za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do oprawców.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież