Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam...
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
niedziela, 21 lipca 2024 18:50
Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
Odeszła wybitna osobowość gdańskiej sztuki Krystyna Jacobson. 7

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Morskie Farmy wiatrowe szansą dla sektora stoczniowego i portowego

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
wtorek, 22 września 2020 10:43

Wypływamy na szerokie wody. Do zrealizowania tak ogromnej inwestycji jak budowa przez Grupę PGE trzech morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 3,5 GW potrzebny jest odpowiednio dostosowany port oraz rozległe zaplecze przemysłowo-usługowe na lądzie. Projekty tej skali mają szansę zaktywizować cały szereg branż, w tym przede wszystkim portową i stoczniową. Niewielu wie, że dla budowy farm na Bałtyku kluczową rolę odgrywają… statki. Dlaczego?


Statki do budowy morskich farm wiatrowych
Są to tak zwane jednostki instalacyjne na potrzeby stawiania: osobno turbin, osobno fundamentów, lub obu tych komponentów przy wykorzystaniu tej samej jednostki pływającej. Należy pamiętać, że technologie branży offshore stale się rozwijają – parametry i wymiary wiatraków oraz ich komponentów od kilku lat rosną. Obecnie na rynku dostępne są turbiny o wysokości około 250 metrów, czyli przewyższające najwyższy budynek w Polsce – Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. To samo dotyczy fundamentów – przykład to monopale w rozmiarach XL i XXL, które mogą ważyć nawet 1500 ton i więcej, czyli tyle, ile kilkanaście Boeingów 787 typu Dreamliner (waga własna samolotu wynosi od 100 do 115 ton). Wraz ze wzrostem gabarytów wiatraków, wymagany jest odpowiedni sprzęt instalacyjny – w tym przede wszystkim statki.


Inny rodzaj statków zajmujących się wsparciem farm na etapie zarówno instalacji, jak i utrzymania, zajmują się statki typu CTV (Crew Transport Vessel) i SOV (Service Operation Vessel). Jednostki CTV są mniejsze i kursują trochę jak wodne taksówki. Z kolei SOV są większe i mogą długo przebywać na morzu, przez co są czasami wykorzystywane jako „pływający hotel” dla załogi obsługującej morskie farmy wiatrowe. Jednostki CTV wymagają osobnego zaplecza czyli tzw. portu serwisowego lub eksploatacji (mniejszego niż port instalacyjny). W Polsce jest kilka lokalizacji, które mogą spełnić wymagania portu serwisowego, m.in. Ustka, Łeba czy Władysławowo i inne. Lokalny port serwisowy regularnie przyjmujący jednostki typu CTV może istotnie wpłynąć na pobudzenie lokalnego rynku pracy.


Potencjał do wykorzystania

Jednostek gotowych do instalacji jest niewiele. Niemniej, część statków może zostać poddana modyfikacjom i sprostać zwiększonym wymaganiom instalacyjnym. Pamiętajmy jednak, że rynek statków na potrzeby morskich farm wiatrowych jest również monitorowany przez producentów turbin. Już dziś obserwujemy reakcję sektora offshore na przyszły niedobór, w postaci zamówień stoczniowych na jednostki nowej generacji. Branża morskiej energetyki wiatrowej jest jedną z najbardziej konkurencyjnych, w której popyt i podaż w znaczącym stopniu kształtują ceny instalacji. Dlatego w interesie deweloperów jest stymulowanie podaży statków.


Czy taki statek to ważny element inwestycji?
Statki instalacyjne mają fundamentalny wpływ na możliwość i efektywność procesu budowy morskich elektrowni wiatrowych. Jednostki nowej generacji powinny mieć możliwość zabierania większej liczby zestawów komponentów turbin (minimum 5-6) w celu redukcji przede wszystkim kosztów, ale również bezproduktywnego czasu tj. przejścia do/z zaplecza logistycznego. Ograniczenie kursów statków ma więc kluczowe znaczenie dla harmonogramu budowy oraz jej finansowania.


Bezpieczny port
Do budowy turbin na Bałtyku kluczowy jest także tzw. port instalacyjny. Polski rząd wskazał wstępnie Port Gdynia, jako najlepiej dostosowany do tego zadania. To uniwersalny i jeden z wiodących portów Południowego Bałtyku. Jest dostosowany do przyjmowania i obsługi ładunków ponadgabarytowych. Na wybór tej lokalizacji z pewnością wpłynął też fakt, że od strony wschodniej jest najbliżej położony względem obszarów, na których powstaną morskie farmy wiatrowe. Ważną zaletą jest również doświadczenie w przeładunkach lądowych konstrukcji farm wiatrowych, realizowanych na terenach terminali kontenerowych.

alt


Szansa dla regionu i polskich firm
Regiony nadmorskie są tymi, które czerpią największe korzyści z rozwoju innowacyjnej technologii offshore. Morskie farmy wiatrowe mają szansę powstawać z udziałem dostaw i usług polskich przedsiębiorców. Łańcuch dostaw inwestycji energetycznych na morzu może stać się naszą specjalizacją eksportową. Już dziś wiemy, że nowo powstająca branża offshore tworzy miejsca pracy u producentów łożysk, przekładni zębatych, generatorów oraz kabli w całym kraju. To również szansa na rozwój i nowe zamówienia dla branży stoczniowej i stalowej Dlatego tak ważną kwestią jest ustalenie tzw. local content, czyli udziału polskich przedsiębiorstw w łańcuchu dostaw dla polskich morskich farm wiatrowych. Jasność w tym obszarze da inwestorom możliwość zintensyfikowania rozmów z potencjalnymi wykonawcami i dostawcami o planowanym zapotrzebowaniu na komponenty morskich farm wiatrowych, których znaczna część może powstać w kraju.


Potrzebna umowa sektorowa
Już teraz PGE Baltica, spółka odpowiedzialna w Grupie Kapitałowej PGE za budowę morskich farm wiatrowych, pracuje nad planem łańcucha dostaw. Określenie jego poszczególnych podmiotów jest kluczowe dla ostatecznego kształtu inwestycji i modelu finansowania. Biorąc pod uwagę potencjał rozwoju branży i jej wpływu na gospodarkę kwestia udziału krajowych firm jest obecnie priorytetowa.


Warto przyjrzeć się rozwiązaniom zastosowanym w krajach, bardziej doświadczonych w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Istniejąca w Wielkiej Brytanii umowa sektorowa (sector deal) oraz wytyczne zachęcające do wykorzystywania krajowych zasobów przyczyniły się do dynamicznego rozwoju przemysłu. Polska poczyniła już ważny krok w tym kierunku podpisując 1 lipca 2020 roku „List intencyjny o współpracy w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce”. Celem tej inicjatywy jest podjęcie wspólnych działań służących rozwojowi rynku offshore w naszym kraju. Sygnatariuszami listu byli: Minister Klimatu, Minister Obrony Narodowej, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Minister Aktywów Państwowych, a także przedstawiciele inwestorów i branży. Jest to ważny krok pokazujący determinację i dobrą współpracę administracji państwowej z inwestorami na rzecz budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku oraz całego przemysłu wspierającego ten nowy sektor.

Materiał we współpracy z

alt


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież