Manifestacja "S" w Warszawie. K. Dośla: Zielony Ład to trucizna » Ponad 200 tysięcy osób wzięło udział w dzisiejszej manifestacji "Solidarności" w Warszawie "Razem dl... Sumienie infułata » Po wielu latach starań środowisk patriotycznych udało się wreszcie w sposób należny uhonorować jedne... Szachrajstwa Karnowskiego - kaloryfery na kortach SKT? » Czy Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, zamierzał na kortach Sopockiego Klubu Tenisowego wystawić ... "Mamy wreszcie Niezależne, Samorządne Związki Zawodowe!". Warta książk... » Gdański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej wydał kolejną pozycję nawiązującą do czasów powstania NS... Finał 25. Wojewódzko-Metropolitalnego Konkursu Biblijnego im. Sł. Boże... » 9 maja w Zespole Szkół Salezjańskim w Rumi odbędzie się 25. jubileuszowy Wojewódzko-Metropolitalny K... Bosak w Gdyni, Mularczyk i Smoliński w Żukowie - polityczny weekend na... » Zapowiada się intensywny polityczny weekend na Pomorzu. Do Kwidzyna, Starogardu i Gdyni zawita jeden... Apel "Godności" w obronie czci ks. Jankowskiego » W poniedziałek 13 kwietnia Telewizja Polska wyemitowała sztukę teatralną pt. "Prałat" będącą obrzydl... Pellowski: Rozważmy podatek obrotowy - biznes u prezydenta RP » W Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie Rady Biznesu przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej... Smoliński i Mueller w Tczewie o "Czasie Polski": *klęska budżetowa, *k... » - Każdy państwa głos jest ważny, każdy pojedynczy, wtedy przywrócimy Polsce dobre rządy, przywrócimy... Leszek Miller dla Frondy: Przewaga USA nad UE jest oczywista. Trzeba d... » „(…) jaką my mamy alternatywę? Albo Unia Europejska, albo Stany Zjednoczone. Porównując potencjał go...
Reklama
Szachrajstwa Karnowskiego - kaloryfery na kortach SKT?
sobota, 16 maja 2026 19:41
Szachrajstwa Karnowskiego - kaloryfery na kortach SKT?
Czy Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, zamierzał na kortach
Pomorze znokautowane - Lechia i Arka skopane w lidze
sobota, 23 maja 2026 20:51
Pomorze znokautowane - Lechia i Arka skopane w lidze
Futbol na wymioty.
Drużyna z Niecieczy, wsi gminnej,
Tablica Łazarka
środa, 31 grudnia 2025 19:00
Tablica Łazarka
Wojciech Łazarek był piłkarzem, a później bardzo znanym trenerem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Racjonalny” romantyk i mistyk epoki danych
sobota, 18 października 2025 18:54
„Racjonalny” romantyk i mistyk epoki danych
Dzięki współpracy Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Żeglarz
piątek, 02 maja 2025 08:00
Żeglarz
Kapitan Nut odważny, romantyczny, bez skazy, poświęcił swoje
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
czwartek, 18 września 2025 17:09
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
Kompleks klasztorno-kościelny w Żarnowcu to perła północnych
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
piątek, 30 marca 2012 19:20

Jan Paweł II i prezydent USA, spacerujący w gdańskim Parku Nadmorskim noszącym imię amerykańskiego prezydenta pojawią się w czerwcu w pasie nadmorskim w Jelitkowie. To koncepcja pomnika dwóch ludzi, zasłużonych dla przemian politycznych w XX wieku, którą zaakceptowała Rada Miasta Gdańska.




Radni bez głosów sprzeciwu podjęła uchwale o lokalizacji i budowie pomnika Papieża Jana Pawla II i Prezydenta Ronalda Reagana. Za uchwałą głosowało 30 radnych. Radna lewicy Jolanta Banach wstrzymał od głosu.
- Cierpliwie czekaliśmy na decyzję radnych. Jednomyślność w Radzie Miasta to dowód, że świadomość polityczna i historyczna została przeorana. Dziękuję radnym i prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi, że przekonali się do poparcia budowy pomnika – powiedział portalowi wybrzeze24.pl Czesław Nowak, jeden z głównych inicjatorów budowy pomnika.


Uchwała otwiera drogę do przygotowania otoczenia pomnika przez Miasto. Wyrzeźbione postacie pomnika w poniedziałek zostaną przewiezione do odlewni w Legionowie. Będą gotowe w końcu maja.
- Jestem przekonany, że Gdańsk dołoży starań aby pomnik był gotowy na 25 rocznicę pielgrzymki Papieża Jana Pawła II na Wybrzeżu - dodaje Czesław Nowak.


alt

Inicjatorzy pomnika, działacze opozycji w PRL, związkowcy z NSZZ „S”: Andrzej Osipów, Czesław Nowak, Mieczysław Wędrowski


Najpewniej pomnik będzie odsłonięty 8-10 czerwca. W tym czasie w Gdańsku będzie przebywał kardynał Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej i Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego. Być może to on poświęci monument. Odsłonięcia pomnika mają dokonać prezydent Adamowicz i senator Grzegorz Bierecki.


Z inicjatywą wystawienia pomnika wystąpiła grupa działaczy Solidarności z lat 80. i więźniowie polityczni PRL ze Stowarzyszenia „Godność”. Inicjatorzy zyskali już poparcie ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia, który złożył podpis pod wstępnym projektem koncepcyjnym.
- Ronald Reagan był wielkim przyjacielem Polski i wspierał nas w walce o odzyskanie niepodległości. Papież i Prezydent USA wspólnie działali na rzecz naszej wolności – argumentuje Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia „Godności”
 

- Komunizm upadł dlatego, iż Jan Paweł II połączył sumienia Wschodu i Zachodu na uniwersalnym ołtarzu praw człowieka. Zwyczajem stało się łączenie całej polityki reaganowskiej od 1981 do 1988 roku z centralną częścią pontyfikatu Jana Pawła II. Obaj równolegle przyczynili się do wypchnięcia sowieckiego komunizmu z historii. Obaj współpracowali w decydujący sposób, by skruszyć kolosa na glinianych nogach - pisał na łamach "La Repubblica" były rzecznik Watykanu Joaquin Navarro-Valls.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież